Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Světoví designéři aktivně využívají své pracovní nápady, které přišly z Japonska. Krajina, zdobená v tomto stylu, má kouzlo, kompozice je stručná a nádherná evokuje pocit klidu a klidu. K vytvoření opravdového díla parkového umění nestačí nakupovat rostliny a kameny, je třeba brát v úvahu symboliku a zvláštnost každého objektu, protože tu je hlavní věcí harmonie.

Japonské zahrady

Jaké jsou japonské zahrady? Je to přirozená kompozice založená na pěti složkách: idea (duchovní část) a hmotná. Materiálový kompozit obsahuje čtyři prvky: vodu, rostliny, kameny a prvky architektury. Všichni symbolizují jednotu člověka a přírody. Japonská zahrada může být tří typů: plochá, kopcovitá a zkřížená.

Každý z těchto druhů má své vlastní charakteristiky:

 • Jednoduchý typ je dokonale rovný. Svět pozemské přírody představují kameny, stromy, vodní zdroje nebo nádrže. Dekor - kamenné lucerny, zahradní sochy.
 • Kopcovitý výhled - kombinace nadmořské výšky a vody. Mohou to být proudy tekoucí z kopců, rybník s vodopádem.
 • Překřížené zahrady jsou miniaturní rekreací hornaté části Japonska. Na základně je rybník s ostrovem uprostřed, umělé hory, lucerny, cesty, mosty. Je vhodné uspořádat čajovny s tradičním tsukubai (mísa na mytí rukou), oplocení z bambusu.

Skalní zahrady v japonsku

Neobvyklým a originálním typem kulturních a estetických staveb jsou kamenné zahrady. Jedná se o dokonale rovnou plochu pokrytou pískem (oblázky mohou být). Hlavními prvky jsou přírodní kameny (neošetřené), uspořádané podle pravidel zenového světového pohledu. Jejich umístění je následující: jedná se o skupiny tří kamenů (trojice), přizpůsobené tvaru a barvě. Je jich 15, ale bod kontemplace odhaluje 14, poslední kámen je skrytý z jakéhokoliv místa (použití přízraků je symbolem neznámého).

Asymetrie umístění kamenných prvků je zdůrazněna soustřednými čarami na písku, který symbolizuje oceán. Kamenné zahrady v Japonsku jsou místem meditace, kontemplace a sebepoznání. Tento typ krajinářského designu je opravdu jedinečný, dokonce i fotografie kamenných zahrad udává filozofickou náladu. Jejich hlavním účelem je, aby si lidé uvědomili krásu obyčejných věcí a eleganci přirozené jednoduchosti.

Japonský styl v krajině designu

Charakteristické rysy tohoto stylu jsou miniaturní velikost, klid a přítomnost mnoha symbolů. Místo použité pro kompozici může být malé, ale musíte na ní vytvořit dokonalou krajinu, zobrazující přírodní prvky ve všech formátech. V klasickém smyslu - je to přírodní miniatura vody, mechu, oblázků, rostlin a kamenů.

Japonský krajinářský design je populární po celém světě z nějakého důvodu. S dnešním zběsilým tempem života je velmi důležité, abychom se mohli soustředit, uklidnit a najít mír. Rozložení s neobvyklými obrysy, asymetrie kompozice, harmonie prvků, z každého úhlu odhalují novou krajinu, miniaturní svět přírody v celé své kráse.

Japonské zahradní rostliny

Účelem takové kompozice je znovu vytvořit krajinu. Rostliny pro japonskou zahradu jsou spíše ozdobou reliéfu, zdůrazňují kontrast. Musíte je vyzvednout velmi opatrně. Oblíbené japonské druhy se neshodují kvůli rozdílům v klimatu a půdě. Používáme:

 • stromy: třešeň (některé oblasti mohou používat sakuru, odrůda Raksa je ideální pro moskevskou oblast), javor (téměř všechny druhy jsou vhodné, výborné medonosné rostliny, v kombinaci s jehličnatými rostlinami), borovice (jehličnany jsou středem kompozice, jako ztělesnění dlouhověkosti, síly, odvahy, nejlépe oslabí růst stromu a dává výraz koruně);
 • keře: dřišťál (rozmanitost odrůd, výborný materiál pro živé ploty), hloh (kvetoucí keře budou ozdobou na jaře a v létě budou potěšeni řadou ovocných barev, zejména efektivně vypadají do kmene);
 • vytrvalé květiny: pivoňka (vyberte si odrůdu, průměr květu do 25 cm, dvojité nebo polodvojité), rododendron (květ není velký, ale ve svěžích květenstvích, lesklé listy zdůrazňují něžnost květin), chryzantéma (národní květina Japonska, různé druhy neomezují představivost );
 • trávy, kapradiny, bambus: miscanthus (dekorativní travnaté trávy, mnoho odrůd, dekorativní období od prvních měsíců jara až po mrazy), adiantum ve tvaru stopantu (perfektně zakořeněné v moskevské oblasti, prolamované listy vypadají exoticky a atraktivně i na fotografii, sedí na prominentním místě), saz (v našich zeměpisných šířkách, jediná rozmanitost bambusu, který roste divoký, sedí na pozadí potoka nebo jako dekorace pro altán).

Japonská zahrada to udělejte sami

Plánování uspořádání japonské zahrady vlastníma rukama by mělo začínat složením, které závisí na krajině vybraného místa a klimatických charakteristik regionu. Předpokladem je také přítomnost volného prostoru, i když jeho rozměry mohou být miniaturní. Složení může být následujících typů:

 • zahrada pro filosofickou reflexi;
 • místo pro chůzi;
 • kopcovitá zahrada;
 • místo, kde bude hlavním prvkem dům pro čajové obřady.

Japonský styl zahrady to udělat sami

Nezapomeňte na hlavní složky: kámen a vodu (možná suchý proud), bez kterého takový design není tvořen. Zde jsou některé pokyny pro vytvoření tohoto jedinečného designu parku sami. Pokud nevíte, kde začít vytvářet zahradu, uvažujme krok za krokem, jak vytvořit vlastní zahradu v japonském stylu:

 • Rozložení. Je lepší se nezabývat přestavbou parku, ale účastnit se ho. Vyberte pozemek ve dvoře nebo v rohu. Mělo by být okamžitě viditelné a mělo by být ze tří stran chráněno stěnami nebo živým plotem.
 • Náčrt projektu. Hlavní prvky jsou aplikovány na něj, s ohledem na větrnou růži a kardinální body.
 • Kameny jsou na připraveném písku rozmístěny ve skupinách vertikálně a horizontálně. Toto umístění bylo správné, použijte fotografii připravených krajin.
 • Cesty nevytvářejí hladký průběh.
 • Nádrž je nastavena v závislosti na topografii lokality: rybník, vodopád, suché toky nebo proudy lehkého štěrku.
 • Rostliny jsou vysazeny na minimum, pomocí znaků, které nejsou mrazuvzdorné, je třeba odstranit nebo ihned dát do hrnce.

Japonská skalka to udělá sama

Aby bylo možné na místě správně zařídit japonskou skalku, musíte dodržet pět základních pravidel:

 • základem kompozice je skupina tří kamenů harmonických ve struktuře a barvě;
 • součet je násobkem tří nebo pěti;
 • z každého místa rozjímání se otevírají všechny kameny kromě jednoho;
 • hlavní triáda by měla vypadat harmonicky, zbytek ji vyrovnat;
 • kameny jsou uspořádány asymetricky. Kameny jsou vybírány podle symboliky: velké - ostrovy, vertikální - obloha, písek a bílý štěrk - voda, také napodobují kruhy na písku.

Japonská zahrada to udělejte sami

Můžete si udělat velmi malou japonskou zahradu s vlastními rukama, pomocí pokojových rostlin. Složení krajiny v miniatuře má svá vlastní pravidla:

 • Musí být vytvořen v souladu s tradicemi Japonska.
 • Jako kontejner je vhodný kontejner s nízkou kapacitou (až 15 cm) s prostorným povrchem.
 • Pro takový mini-zahradní fit mech, kaktusy, diamanty, sedum, saxifrage, břečťan, kamenné růže, atd. Musíte si vybrat odrůdy pomalu rostoucích rostlin.

Video: Japonský styl krajiny design

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: