Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zvýšený intrakraniální tlak je komplexní onemocnění, které je obtížné léčit a vede k mnoha nepříjemným následkům. Zvláště nebezpečné a obtížné diagnostikovat toto onemocnění u kojenců, protože si nemohou stěžovat na indispozici.

Co je ICP u dítěte?

Intrakraniální tlak je způsoben nadbytkem (hypertenze) nebo nedostatkem (hypotenze) množství mozkomíšního moku, které chrání mozkovou tkáň před poškozením. Nazývá se likér. Často se tento problém vyskytuje v důsledku prodlouženého kyslíkového hladovění mozkových buněk. Intrakraniální tlak u novorozence, který je mírně zvýšený, je normální. Po určité době se zpravidla normalizuje bez zásahu.

Vrozený intrakraniální tlak

Existují dva typy ICP: vrozené a získané. Obtížnější léčba vrozeného intrakraniálního tlaku u kojenců je důsledkem porodů, komplikací během těhotenství. Není možné říci předem, zda existuje riziko výskytu této choroby u dítěte. Během vyšetření nemusí existovat žádné předpoklady pro ICP, ale podle obecné statistiky má každé páté dítě takovou patologii. Získaný intrakraniální tlak u kojence se vyskytuje v důsledku encefalitidy, meningitidy nebo poranění.

Známky ICP u kojenců

Každá matka sní o zdravé dítě, takže je důležité, aby bylo možné zabránit výskytu nemoci, aby si všiml jeho příznaků včas, protože potíže s odlivem mozkomíšního moku mohou dát novorozenci spoustu nepohodlí a bolesti. Mnozí noví rodiče se radují z činnosti svých dětí, dotýkají se, když se dítě ohýbá nebo zavrtí hlavou, a nemyslí si, že to mohou být první poplašné zvony.

Příznaky intrakraniálního tlaku u kojenců:

 • časté probuzení v noci;
 • hyperaktivita, podrážděnost;
 • včasné selhání prsu;
 • hojná regurgitace, zvracení;
 • nedobrovolné pohyby oční bulvy;
 • třes;
 • častý kauzální pláč;
 • rotace hlavy;
 • silná reakce na měnící se počasí;
 • letargie;
 • zpoždění ve fyzickém, psycho-emocionálním vývoji;
 • upustil hlavu zpět.

Žíly na hlavě u kojenců

Mladé maminky se často bojí, stěžují si na lékaře, že na hlavě dítěte jsou viditelné žíly. V tomto jevu není nic hrozné, protože kůže novorozence je tenčí než kůže jakéhokoli dospělého a vrstva podkožního tuku není dostatečně rozvinutá. V průběhu času bude žilní síť méně znatelná. V některých případech žíly nabobtnají a nabobtnají, což může být příznakem špatného odlivu mozkomíšního moku: je třeba co nejdříve se poradit s neurologem, aby mohl test a nezbytné testy provést.

Velké čelo

První známkou ICP je někdy vysoké, vyboulené čelo u kojenců s určitým převisem lebky v zadní části hlavy. Často je zaměňována za nečestnou. Pokud si všimnete podobné odchylky, podívejte se na fotografie dětí s touto diagnózou a věnujte pozornost pediatrovi porušujícímu zákon při vyšetření. To může být známkou jiných onemocnění, jako je hydrocefalus nebo křivice. V každém případě nepanikařte a požádejte o další vyšetření dítěte, abyste se ujistili, že nehrozí žádné nebezpečí.

Divergence švů lebky

Zvláštnost lebky novorozence spočívá v pohyblivosti kostních destiček. To je nezbytné k tomu, aby se dítě mohlo snáze projít porodním kanálem. Někdy může existovat nesoulad kraniálních stehů u dětí, které se vrátí do normálu během několika měsíců, a jarní přerůstání. Pokud se tak nestane, nezapomeňte se poradit s dětským lékařem, který dítě sleduje. Měl by provést studii struktury hlavy, odhadnout velikost mezer mezi deskami a předepsat nezbytná preventivní opatření nebo léčbu.

Příčiny intrakraniálního tlaku u dětí

Intrakraniální tlak u dětí mladších než jeden rok může vyvolat mnoho potíží a zdravotních problémů ve vyšším věku. Úspěch léčby závisí především na včasnosti poskytované pomoci. Aby bylo možné identifikovat ICP u dítěte, je důležité pozorně sledovat jeho chování, zejména v prvních 2-3 týdnech života. Někdy je velmi těžké si všimnout prvních známek onemocnění.

Příčiny intrakraniálního tlaku u novorozenců:

 • hypoxie (kyslíková deprivace způsobená zapletením kordu nebo jinými problémy);
 • silná toxikóza během těhotenství;
 • placentární abrupce nebo její rychlé zrání;
 • těžký porod, porodní trauma;
 • neopatrné léky během těhotenství;
 • dědičnost;
 • mozkové nádory;
 • krvácení do lebeční dutiny;
 • vážné poranění při porodu.

Jak intrakraniální tlak u kojenců

Zvýšený intrakraniální tlak u dítěte se projevuje silnou úzkostí, prudkou změnou nálady a hyperaktivitou. Pokud vaše dítě často pláče bez důvodu, pomyslete si: možná je to jeden z příznaků ICP spojených s bolestí hlavy způsobenou zvýšeným tlakem. Navíc, dítě může odmítnout prsa, často a hojně opakovat, otočit hlavu a otočit oči.

Někdy tlak dočasně stoupá, pak se normalizuje, takže je těžké si všimnout nepohodlí. V tomto případě je hlavním příznakem pláč bez zjevného důvodu a neklidného chování, které je často přisuzováno kolickým a dalším problémům v dětství. Mějte na paměti, že obvykle děti do 2 měsíců by měly trávit většinu svého času ve stavu spánku, plakat jen s nepohodlí kvůli mokré pleně nebo hladu. Pokud se vaše dítě probudí více než třikrát v noci, neustále pláče a vyklenutí, je to vážný důvod navštívit pediatra.

Jak zjistit intrakraniální tlak u kojenců

Správná diagnóza intrakraniálního tlaku u dětí začíná vizuální kontrolou a měřením ukazatelů, jako je objem hlavy a velikost jara: u jednoletého dítěte musí plně růst společně. Dalším důležitým bodem průzkumu - kontrola svalového tónu a reakce dítěte. Tyto metody v 99% případů pomáhají včas upozornit na odchylku indikátorů a rozpoznat porušení. Pro účely dalších bezpečnostních opatření je ultrazvuk mozkové tkáně přiřazen téměř každému dítěti skrze fontanální otevření a v některých případech encefalogram nebo tomografii.

Jak léčit intrakraniální tlak u kojenců

Nezapomeňte: léčbu nitrolebního tlaku u dětí předepisuje neurolog pouze po speciálním ultrazvukovém vyšetření nebo tomografii, samotné symptomy nestačí k užívání léků. Teprve poté, co se ujistíme, že diagnóza je správná, dostávají děti injekce Actovegin a starší děti mají tablety glycinu. Zlepšují vstřebávání glukózy mozkovými buňkami, stejně jako normalizují metabolismus a mají pozitivní vliv na spánek.

Často je příčinou ICP hypoxie (nedostatek kyslíku). V tomto případě se jako léčba předepisují speciální vodní procedury a sedativa. Pomáhá zlepšovat krevní oběh a saturaci mozku kyslíkem. Zpravidla se tlak snižuje po absolvování takového ošetření. Jinak jsou předepsány silnější léky.

Specialista musí dát dítě na účet a nastavit druhé datum návštěvy pro novou kontrolu. Často je jmenován po absolvování oftalmologa, který musí studovat fundus a průběh dětské masáže, který je nezbytný pro celkové zlepšení stavu dítěte. Po všech popsaných postupech se provede opakované měření obvodu hlavy, ultrazvuku a vizuální kontroly. Pokud lékař na základě vyšetření provede diagnózu, bude Vaše dítě po určitou dobu registrováno s povinnou prohlídkou každých šest měsíců.

Ve vzácných případech může být zvýšení objemu a hromadění mozkomíšního moku v mozkové tkáni vážným nebezpečím a vyžaduje chirurgický zákrok. Operace se provádí v celkové anestezii, přebytečná kapalina se odstraní, aby se tlak normalizoval. Pooperační rehabilitace zahrnuje použití pomocných léků a neustálé sledování lékařem.

Video: Komarovsky na intrakraniální tlak

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: