Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tlakové vředy se nazývají vředy, což jsou příznaky závažných komplikací mnoha nemocí, které se vyvíjejí v důsledku krevního zásobení tkání nebo jejich komprese a následného vytěsnění. Patologie nejsou charakteristické pouze pro pacienty, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale mohou se vyskytnout i otlaky při jakémkoli vnějším tlaku na kůži. Zvláště často jsou tvořeny v zónách kostních výčnělků. Pacienti trpící tlakovými vředy (zásobení nervů) kůže v důsledku onemocnění míchy jsou náchylní k proleženinám. U pacientů s takovými vředy se často vyskytují na hlavě, hýždích, patách.

Vředy a jejich ošetření

Při hledání účinných metod léčby dekubitů lékaři vyzkoušeli mnoho prostředků, ale zatím nebyl nalezen optimální způsob, jak s nimi bojovat. Každá zdravotnická sada využívá své vlastní metody, které považuje za nejefektivnější. Komplexnost léčby dekubitů je pasivní zásobování krve v místech stlačení tkání při prodloužené imobilitě lůžkového pacienta.

Fáze patologie:

 1. Mírné kožní léze.
 2. Poškození kůže, tukové tkáně.
 3. Poškození svalů
 4. Hluboké rány do kostí.

Existují dva typy léčby pro otlaky - chirurgické a konzervativní. První se používá výhradně pro těžké stádia patologie, které je obtížné léčit, dlouho se neléčí. Konzervativní opatření jsou zaměřena na aktivaci prokrvení poškozených tkání, očištění ran z mrtvých mas a hojení kožních lézí. Jak léčit proleženiny v lůžkovém pacientovi, lékař určí, v závislosti na stupni patologie.

Léčba proleženin 1 a 2 stupně

V počátečním stadiu vývoje vyrážky pleny by měla být aktivně prováděna profylaktická opatření pro postup smrti tkáňových buněk, protože v této fázi dochází pouze k proplachování kůže a objevují se tuleňům. Lékař vyhodnocuje stav pacienta, aby identifikoval nebo eliminoval vnější a vnitřní rizikové faktory pro progresi vředů. Dále je předepsána léčba všech existujících patologií a souvisejících syndromů, které situaci zhoršují. Specialista může jmenovat:

 • Detoxikace těla (hemodez, krevní transfúze).
 • Imunostimulační terapie (užívání imunostimulantů, vitamínů).
 • Odstranění konstantního tlaku (otáčení pacienta každé 2 hodiny).
 • Snížení tlaku na tkaniny pomocí speciálních nástrojů - plastové pneumatiky, antidekubitní matrace, polštáře, podložky atd.

Jak léčit hluboké proleženiny 3 a 4 stádia

Ve třetí fázi dochází k aktivnímu odumírání kůže a podkožní tukové vrstvy. Léčba dekubitů u pacientů bez lůžka zpravidla zahrnuje chirurgický zákrok (čištění vředů z hnisu a nekrózy, absorpce odnímatelné rány s ochranou před vysycháním). Ve stadiu 3 se patologický proces rychle šíří do přilehlých oblastí kůže, kde je také narušena dodávka krve. V této době je nemožné zůstat neaktivní, pokožka se již nemůže regenerovat sama. Odstranění mrtvé tkáně (nekrektomie) musí být provedeno před výskytem kapilárního krvácení.

Lékař pak proleženiny čistí pomocí širokospektrých antibiotik a lokálních antiseptik. Při léčbě těchto vředů používat přípravky necrolytic akční (Kollagenzin, chymotrypsin, trypsin), protizánětlivé látky (Alfogin, Vulnuzan, hydrokortizon), promotory opravy tkáně (Vinylinum, Bepanten, methyluracil) přípravky pro normalizaci lymfatické mikrocirkulace (Tribenozid, Pirikarbat).

Čtvrtý stupeň je charakterizován hlubokou nekrózou s poškozením svalové tkáně, šlach a kostí. Léčba je excize mrtvé tkáně, vstřebávání otlaků a zvlhčení hojivé rány. Po ukončení akutní fáze nekrózového procesu lékař nastoluje otázku chirurgické léčby. Toto čištění vředu se provádí tak, aby se zachovalo maximální množství živé tkáně. Současně se provádí fyzioterapeutická léčba vředů, předepisuje se průběh antibiotik a antiseptik.

Léčba onemocnění v závislosti na lokalitě

Bedsores se tvoří u lůžkových pacientů v důsledku mačkání krevních cév a kůže, v důsledku čehož je krevní zásobení narušeno a tkáňové buňky umírají v oblastech maximálního tlaku na tělo. Když tedy leží na boku, vznikají vředy na stehně, kotníku, koleně. Pokud pacient leží na břiše po dlouhou dobu, rány se objevují na lícních kostech, ochlupení. Když leží na zádech, rány se mohou otevřít na patách, kříži, loktech, šíji, kostrčích, lopatkách. Péče o proleženiny a jejich ošetření se provádí v závislosti na místě vzdělání.

Jak léčit proleženiny na patách

Pro léčbu vředů na patách je žádoucí použít speciální bandáže „Comfil“ (Dánsko), které jsou přilepeny k poškozené kůži. Obvaz má antiseptický účinek a zabraňuje další infekci. V případě kontaminace rány nebo tvorby hnisu v ní je vřed nejprve vyčištěn a poté dezinfikován „Proteoxem“ nebo podobnými prostředky - peroxidem vodíku, olejem tea tree, chlorhexidinem ve spreji, zeleným roztokem vody.

Bedsores na hýždě

K vyléčení proleženin a obnovení krevního zásobení tkání je nutné zastavit negativní účinky škodlivé síly. Pokud nechcete uvolnit postižené oblasti z tlaku, žádná mast ani prášek nepomůže. Dále, při řádném ošetření dojde k odmítnutí mrtvé tkáně a rána se bude hojit postupně. Léčba vředů na hýždě je tedy založena na třech hlavních fázích:

 1. Obnovení krevního oběhu v oblastech poškození kůže.
 2. Pomoc tkání při odmítnutí nekrózy.
 3. Čištění rány a aplikace léčiv.

Přehozy na zadku jsou často ošetřeny přípravky obsahujícími stříbro. Taková činidla mají antiseptické vlastnosti a snižují bolest. Krémy a masti, které zahrnují stříbro, přispívají k rychlému hojení ran. Alkohol-založené drogy jsou často nedoporučuje, protože mohou vysychat kůži.

Na kostru

Pro ošetření ran vzniklých na kostrčích použijte obvazy nasáklé v roztoku brandy se solí (v poměru 30 g soli na 150 g brandy). Je lepší dát obvazy pod kompresním papírem, v případě potřeby změnit. Před výměnou obvazu na novou opláchněte proleženiny solí. Pro hojení ran můžete použít například Levocin, rakytníkový olej, Solkoserin. Pokud vředy hnisají, je nutné aplikovat antiseptická nebo antibakteriální činidla (streptotsidový prášek, kyselina boritá).

Způsoby léčby onemocnění doma

Léčba otlaků u pacientů, kteří jsou doma, představuje určité potíže. Doma je obtížné provádět vysoce kvalitní čištění hnisavé rány a zajistit dobrou výměnu plynu, která je nezbytná pro opravu tkáně. Spolu s lidovými prostředky a léky, nezapomeňte použít moderní produkty pro léčbu vředů, například pohodlné antiseptické omítky z nejnovějších materiálů, nebo anti-dekubity matrace.

Léky

Pro rychlé odstranění mrtvé tkáně na poškozené oblasti kůže a zahájení procesu hojení použijte speciální léky (například Iruxol). Pokud je to nutné, během předběžného zpracování proleženin odstraňte nekrózu speciálními nástroji. Když je vřed odstraněn z mrtvé tkáně, je ovázán analgetiky, pokrytými hydrokoloidními obvazy (Hydro-sorb, Hydrocol) nebo aplikován obklad s činidlem pro hojení ran. Při infekci proleženin se používají lokální antibakteriální prostředky.

Vnější ošetření: mast a krém

Pro léčbu ran není možné použít změkčující masti nebo používat hluché obvazy, které blokují přístup kyslíku. Během počátečních fází a v případě odumírání suché tkáně se vyhněte mokrým obvazům. Všechny tyto účinky mohou vést ke vzniku mokré nekrózy a aktivní buněčné smrti. Antibakteriální látky se předepisují v případě tvorby vlhké rány s hnisem nebo mokrou nekrózou kožních tkání. Ke zmírnění stavu pacienta je povoleno použití:

 • Vishnevsky mast;
 • Boro Plus;
 • Bepanten;
 • Mast "Autenrita."

Antidekubitní matrace

Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence vzniku dekubitů je antidekubitní matrace. Takové výrobky neustále mění tlak vyvíjený na různé části těla, a to častým nafukováním a vypouštěním vzduchu ve speciálních matracích. Alternativní změna tlakových bodů zajišťuje eliminaci příčin otlaků a udržuje normální činnost krevního oběhu v lisovaných tkáních.

Lidové léky

Léčba lidovými prostředky je pomocným opatřením pro kontrolu proleženin. Téměř všechny tradiční metody léčby jsou založeny na použití léčivých rostlin, díky kterým může pacient pociťovat alergickou reakci. Naléhavost používání lidových prostředků závisí na rozsahu nemoci, takže před použitím byste se měli poradit se svým lékařem o proveditelnosti takové léčby. Zde jsou některé metody alternativní medicíny, které pomáhají v boji proti dekubitům:

 • Několikrát denně promažte rány čerstvou šťávou z plic.
 • 1 lžíci nasekaných mladých bezolovnatých listů opékejte vařícím mlékem a aplikujte je na vřed dvakrát denně.
 • Řez Kalanchoe listy podél, připojit čerstvé řez na rány, zajistit sádrou nebo obvazem a nechte přes noc.
 • Pokud jsou proleženiny tvořeny na hlavě, míchejte vodku se šamponem (1: 1) a umyjte si vlasy tímto roztokem.
 • Vytvořte směs lžíce rozdrcených měsíčkových květů a 50 g vazelíny, dejte ji na vředy dvakrát denně.
 • 1-2 krát denně, aby pleťové vody z čerstvých brambor. Chcete-li to provést, projděte mlýnkem na maso (nebo použijte kombajn) a smíchejte kaše s medem (1: 1). Položte směs na tenký ubrousek a připojte ji k vředu.
 • V noci si obraťte rybí nebo medvědí tuk pomocí sterilní bandáže.
 • Suché ložní prádlo brzy uschne, posypeme škrobem 1 krát denně.
 • Kravata čerstvé zelí listy na rány systematicky přes noc. Po 10-14 dnech by se kolem proleženin měly objevit červené skvrny - to znamená proces hojení vředů.
 • Léčbu proleženin provádějte denně silným roztokem manganistanu draselného (přidejte do vody tolik prášku, aby se jasně zčervenala).

Chirurgická léčba

K chirurgickému zákroku dochází pouze po lékařském předpisu a podle přísných indikací. Nesprávná nebo nevhodná chirurgická léčba může zhoršit nemoc, například zvětšit plochu proleženin. Lékaři nejprve vyhodnocují pravděpodobnou účinnost chirurgických léčebných metod a pouze v případě, že je prognóza pozitivní, používá se jedna z léčebných metod: volné kožní štěpení, plastická chirurgie s lokálními tkáněmi, excize vředů srovnáním okrajů lůžka.

Ne vždy chirurgická léčba poskytuje očekávané výsledky. Stává se, že transplantovaná kožní tkáň se špatně aklimatizuje na postižené oblasti těla v důsledku nedostatečného zásobování krví. Včasné komplikace po operaci mají za následek nahromadění tekutin pod kožní tkání, nesrovnalosti, nekrózu rány nebo kůže, krvácení. V budoucnu se může vytvořit vřed, který často vede k opakování proleženin.

Prevence u lůžka

Základním pravidlem pro prevenci otlaků je řádná péče o pacienta. Je nezbytné zajistit pacientovi normální zásobování krve všemi oblastmi kůže. Je nemožné, aby pacient dlouho ležel v jedné poloze, takže ho každých pár hodin otočte, a to i přes bolestivost tohoto procesu. V opačném případě se vředy objevují neustále a zhoršují se až do bodu, kdy poškození dosáhne kosti. K preventivním opatřením je třeba vzít v úvahu provokativní okolnosti a rizikové faktory výskytu dekubitů:

 • nedostatečná hygiena kůže pacienta;
 • přítomnost oblečení na posteli nebo v posteli, vyčnívající švy, knoflíky;
 • enuréza, fekální inkontinence;
 • alergická reakce u pacienta na prostředky péče a léčby;
 • aktivní pocení, diabetes, obezita;
 • nesprávná strava, nedostatek tekutin v těle;
 • Parkinsonova choroba;
 • onemocnění oběhového systému nebo míchy;
 • kouření nebo zneužívání alkoholu;
 • hypodynamie, zlomeniny kostí;
 • anémie;
 • přítomnost zhoubných nádorů;
 • otok, suchá kůže.

Preventivní opatření k prevenci vzniku dekubitů by měla být prováděna od prvního dne nemoci nebo umístění pacienta do ležící polohy. Jak praxe ukazuje, že pokud proces tvorby vředu začal, je téměř nemožné zabránit jeho dalšímu rozvoji, proto je prevence tak důležitá. S každou další fází vývoje proleženin se snižuje pravděpodobnost rychlé léčby patologie. Prevence zahrnuje následující opatření: \ t

 • Systematické čištění kůže, bezkontaktní sušení (bez použití ručníků nebo ubrousků) a dezinfekce antiseptiky.
 • Častá výměna ložního prádla pacienta, narovnávání záhybů na oblečení a postelích.
 • Nákup speciální matrace (anti-dekubity, pneumatické, vodní, vibrační).
 • Častá změna polohy pacienta.
 • Správná strava a dodržování pitného režimu.
 • Stimulace svalové činnosti pacienta (elektrické ložní prádlo, masáž).

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: