Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Ztráta prstů, bolest v zápěstí je často narušena lidmi pracujícími na počítači, provádějícími monotónní manuální práci. Naučit se rozpoznávat příznaky nemoci, učit se o příčinách jejího výskytu, moderních způsobech léčby, můžete předcházet nebo zastavit rozvoj onemocnění.

Co je to syndrom tunelu

Lidé nepřikládají důležitost, když se cítí nepohodlí v kloubech, znecitlivění prstů v noci, zápěstí začíná bolet, ale může to být vážná nemoc. Syndrom tunelu je neurologické onemocnění, které patří do skupiny moderních onemocnění. Stále má jiné jméno - kompresní ischemickou neuropatii. Tato diagnóza je tvořena asi 45% lidí, jejichž práce je spojena s dlouhodobou zátěží určitých svalových skupin, takže se vyplatí dozvědět se více o problému, aby se tomu zabránilo nebo aby se zastavil vývoj patologie.

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více …

Syndrom tunelu - příčiny

Onemocnění se projevuje častěji ve vyšším věku u žen. Příčina syndromu tunelu je vysvětlena rysy ženské anatomie, změny související s věkem. V menopauze, stejně jako během těhotenství, hormonální změny, otoky tkání, provokující kompresi v kanálech periferních nervů. Existují i jiné příčiny onemocnění u lidí různého pohlaví a věku.

Faktory způsobující rozvoj tunelové neuropatie:

 • vrozená anomálie (úzký kanál);
 • překonání monotónních pohybů, mikrotraumat;
 • přítomnost chronického selhání ledvin, diabetes, hypotyreóza, revmatoidní artritida atd.

Syndrom karpálního tunelu

Bolest v prstech, znecitlivění rukou může znamenat vývoj onemocnění, jako je syndrom karpálního tunelu. Je to způsobeno kompresí stlačeného karpálního vazu středního nervu s neustále se opakující flexí a prodloužením ruky, prodlouženou nehybností zápěstí v ohnutém stavu (po spánku, při profesionální práci).

Karpální syndrom se vyvíjí častěji u žen. Mají tenčí zápěstí as věkem, hormonální změny, otok tkání. Syndrom karpálního tunelu ohrožuje osoby, jejichž povolání je spojeno s konstantním zatížením určitých svalů:

 • pro monotónní pracovníky;
 • hudebníci (pianisté, violoncellisté, houslisté, bubeníci atd.), umělci;
 • pro lidi, kteří dlouhodobě pracují na počítači (programátoři, hráči, nadšení uživatelé).

Syndrom tunelu nervů loktů

Vzhledem k nadměrnému svírání nervu dochází k syndromu ulnárního tunelu. Jaké jsou další nuance? Poranění lokte může způsobit patologii jako neuropatii ulnárního nervu. K zánětu dochází, postižený šlachový oblouk se stává silnějším, zúžení kanálů, tlak na nerv způsobuje bolest a znecitlivění. Cubital syndrom se vyvíjí s neustálým mačkáním, zraněním ulnárního nervu, který se vyskytuje u sportovců, kteří provádějí konstantní ohybové prodloužení loketního kloubu při provádění práce.

Syndrom tunelu - symptomy

Jak zjistit, co začalo příznaky syndromu tunelu? Pocit svalové ztuhlosti v končetinách, znecitlivění prstů, touha po pohodlnějším držení těla může naznačovat rozvoj neuropatie. Nejčastěji se tyto příznaky objevují v rukou, ale mohou se vyvíjet jak na horních, tak na dolních končetinách. Za prvé, problémy se objevují ráno po dlouhé nehybnosti nebo silné kompresi.

Necitlivost, bolest v dlaních, v zápěstí, v prstech často ukazuje, že se vyvíjí karpální syndrom. Nepohodlí v oblasti třísla hovoří o neuropatii femorálního nervu a znecitlivění nohy nebo chodidla indikuje poškození tibiálního a peroneálního nervu. Nepohodlí zmizí po několika hodinách, ale pokud začne komplikace onemocnění, měla by být léčena dříve, než začne deformace kostí a kloubů.

Léčba syndromu tunelů

Léčba syndromu tunelu by měla být zahájena co nejdříve - včasná prevence pomůže vyhnout se rozvoji onemocnění. První příznaky vyžadují, abyste věnovali pozornost svému zdraví - pokud můžete změnit své povolání nebo pracovat v bezpečnější pozici, provádějte terapeutická cvičení. Pokud se onemocnění začalo vyvíjet, předepisují se protizánětlivé léky av případě hypotyreózy substituční léčba. Účinné jsou vazoaktivní a diuretika, fyzioterapie, vodní procedury a v obtížných případech chirurgie.

Tunnel syndrom - domácí léčba

Odborníci tvrdí, že léčba syndromu tunelu v domácnosti je docela možná. Především, když pracujete, musíte změnit polohu nebo si odpočinout každých 15 minut, aby vaše svaly mohly odpočívat. Je vhodné provádět speciální cvičení:

 1. Stiskněte gumový míček nebo se zapojte do zápěstí, ručního rozpínacího přístroje.
 2. Dělat různé rotační pohyby, cvičení pro překonání odporu.
 3. Čas od času k tomu, aby se samo-masáž končetin, pohybující se zdola nahoru, nejprve podél zad, a pak podél vnitřku končetiny.
 4. Vezměte si kontrastní sprchu nebo vanu, v noci můžete na problémovou oblast umístit ducha.

Léčba lidových léků tunelového syndromu

Je vhodné použít lidové prostředky pro syndrom tunelu - pomohou snížit bolest a znecitlivění. Efektivní využití koupele z rakytníku. Pokyn:

 1. Mash berry dobře a nalijte vodu do husté kejdy.
 2. Směs se zahřeje na teplotu 37 ° C.
 3. Ponořte ruce (zápěstí nebo lokty) do lázně, přidržte půl hodiny.
 4. Otřete ruce papírovými ubrousky, zabalte teplou přírodní látkou.
 5. Procedura se opakuje denně nebo každý druhý den po dobu jednoho měsíce. Po dvoutýdenní přestávce může být léčba v případě potřeby opakována.

Během exacerbace onemocnění zmírněte nepříjemné příznaky a obklady, které se používají před spaním. Pro přípravu těchto fondů jsou smíšené:

 • sůl - 1 polévková lžíce. l.;
 • amoniak (10%) - 50 ml;
 • gáfor - 10 ml;
 • voda - 1000 ml.

Léčba doplňuje příjem vývarů z brusinek. Způsob přípravy:

 1. 2-3 lžičky listů brusinky lít 1 polévková lžíce. vody.
 2. Směs se vaří 15 minut a nechá se vařit.
 3. Napětí teplý vývar a pít jednu polévkovou lžíci 5-6 krát denně.

Komplex léčby navrhovaný lékařem spolu s domácími léky, léčebnými cvičeními a masáží zastaví rozvoj kompresní ischemické neuropatie a zbaví se bolestivých symptomů. Lidé, kteří tráví spoustu času na počítači, provádějí monotónní ruční práci, by měli přemýšlet o prevenci nemoci, protože k prevenci onemocnění je mnohem snazší než léčit.

Video: Neuropatie tunelu

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: