Paracetamol pro bolesti hlavy: jak pít léky

Obsah:

Anonim

Paracetamol patří do skupiny antipyretických analgetických nesteroidních protizánětlivých léčiv. Účinná látka má narkotický účinek. K dispozici ve formě tablet, tobolek, šumivých tablet, sirupu nebo suspenze pro děti, roztok pro infuze a rektální stearinové čípky.

Složení a farmakologický účinek

Paracetamol je dostupný ve formě rektálních čípků (80 nebo 150 mg účinné látky), sirupu (120 mg na 5 ml) a tablet (200 nebo 500 mg). Léčivou látkou je paracetamol, který má analgetické, antipyretické a slabé protizánětlivé působení. Indikace pro použití:

  • bolesti zubů, bolesti hlavy;
  • horečka, horečka.

Účinnost pro bolest hlavy

Mechanismus účinku paracetamolu je způsoben inhibicí syntézy prostaglandinů, což je účinek na termoregulační centrum umístěné v hypotalamu. Droga působí na symptom, ale ne na příčinu bolesti. Narkotická analgetika vykazují analgetický, protizánětlivý, antipyretický účinek. Rychle a zcela se vstřebává, působí po dobu 20–60 minut po požití nebo půl hodiny po rektálním podání.

Jak užívat Paracetamol pro bolesti hlavy

Instrukce uvádí, že užívání Paracetamolu jako analgetika by nemělo být delší než 3 dny v řadě. Je lepší použít ho jednou, aby tělo nebylo „používáno“ Nelze pít pilulky bez zvláštní potřeby - pouze s těžkou bolestí hlavy, teplem. Pokud symptomy po 30–40 minutách nezmizí, měli byste se poradit s lékařem, ale dávku nezvyšovat. Léčivo je účinné pro bolesti hlavy způsobené horečkou, zánětem, ale ne pro migrény, mozkové nádory.

Pravidla přijímání

Paracetamol z hlavy s opatrností při porušení funkce jater a ledvin. Další pravidla používání:

  1. Je zakázáno kombinovat lék s barbituráty, karbamazepinem, difeninem, rifampicinem, zidovudinem, alkoholem, protože zvyšuje hepatotoxický účinek.
  2. Osoby náchylné k chronickému alkoholismu, nemůžete pít prášky.
  3. Je nutné přijímat prostředky na plný žaludek, po jídle. S těžkou bolestí a nedostatkem chuti k jídlu byste měli alespoň jíst vývar a pak pít pilulku.
  4. Lék se umývá pouze vodou - nelze ho kombinovat s džusem, kávou, zeleným nebo černým čajem.

Dávkování

Jedna dávka léků na bolesti hlavy u dospělých - 500-1000 mg, ne více než 3-4 krát denně. Paracetamol není užíván déle než 2-3 dny v řadě. Denní dávka nepřesahuje 4 g. Tablety šumivé tablety užívají pacienti starší 15 let s tělesnou hmotností vyšší než 50 kg ve stejné dávce.

Užívání během těhotenství a kojení

Paracetamol zmírňuje bolesti hlavy, ale proniká bariérou placenty. Není známo, zda nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu během těhotenství - je lepší omezit jeho užívání. Účinná látka se vylučuje do mateřského mléka - během laktace se přípravek užívá s opatrností, po korekci rizika pro dítě a přínosu pro matku. Po pokusech na zvířatech nebyl zjištěn žádný teratogenní, embryotoxický, mutagenní účinek.

Při léčbě dětí

Pro léčbu bolesti hlavy u malých dětí používaly čípky, tablety, sirup. Jejich dávkování je:

Formulář vydání

Sirup

Rektální čípky

Prášky

Věk dítěte, z něhož se lék má vzít

2 měsíce

1 měsíc po dobu 80 mg, 6 měsíců po 150 mg

6 let

Dávkování

2, 5 ml dvakrát denně s intervalem 4-6 hodin

3-4 ks denně v intervalech 6 hodin, celková dávka 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně

250-500 mg 4krát denně s intervalem nejméně 6 hodin

Poznámka

Tělesná hmotnost ne méně než 4 kg, dítě se narodilo po 37. týdnu těhotenství, ne déle než 3 dny v řadě

Hmotnost dítěte je nejméně 4 kg

Šumivé tablety se užívají ve věku nad 15 let

Kontraindikace a možné vedlejší účinky

Nástroj je užíván s opatrností během těhotenství, kojení, Gilbertova syndromu, chronického alkoholismu.

Pití tablet Paracetamol pro bolesti hlavy je kontraindikováno v následujících případech: \ t

  • nesnášenlivost složek přípravku
  • závažné porušení jater, ledvin;
  • poruchy krve;
  • žádná glukóza-6-fosfát dehydrogenáza.

Terapeutické dávky léčiva jsou dobře snášeny. Někdy možné vedlejší účinky:

  • nevolnost, bolest břicha;
  • zvýšený tlak;
  • alergie, kopřivka, kožní vyrážky, angioedém, svědění;
  • anémie, trombocytopenie, agranulocytózy.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, měli byste odmítnout přijmout lék, poraďte se s lékařem. Předávkování lékem je charakterizováno projevem bledosti kůže, nevolností, zvracením, anorexií, hepatonekrózou. Zobrazeno výplach žaludku, užívající sorbenty.

Video

Recenze

Andrey, 37 let

Asi jednou za měsíc z různých důvodů bolesti hlavy. Ihned si vezmu tabletu paracetamolu a po 15–20 minutách se začnu cítit skvěle. Tablety zvyšují celkovou vitalitu. Pokud by to nebylo pro jeho negativní vliv na složení krve, Paracetamol by byl užíván častěji. Velké plus - za velmi nízkou cenu.

Kateřina, 28 let

Piju Paracetamol ve dvou případech: s bolestí hlavy as příznaky nachlazení. Pomáhá velmi dobře, na půl hodiny zapomenete na migrény. S chladem, stále něco zvláštního. Není třeba čelit vedlejším účinkům, ale dávkování musí být dodrženo, příjem není delší než 2-3 dny.