Více než dva roky může každý občan Ruska otevřít svůj vlastní investiční účet - nástroj, který dává každému začátečníkovi i zkušenému investorovi příležitost seznámit se s akciovým trhem. Co je ASC, co poskytuje soukromému investorovi jako finančnímu nástroji - odpovědi na tyto otázky lze získat zde.

Co je IIS

Tento druh investic není novým fenoménem. Úspěšně se používají v zemích, kde existuje dobrovolně financovaný důchodový systém, protože tak mohou občané zvýšit své úspory. Individuální investiční účty jsou běžné u obyvatel Japonska, Švédska, Austrálie, USA a dalších zemí. Je pozoruhodné, že člověk může mít pouze jeden investiční účet.

ASC je smlouva uzavřená mezi občanem, který je fyzickou osobou a určitou správcovskou společností. Zavazuje se řídit cenné papíry v rámci jednoho účtu. Mnozí mohou říci, že taková možnost existovala dříve. To je pravda, ale vzhledem ke změnám právních předpisů se tento proces stal nejen transparentnějším, ale také jednodušším.

Jaká je minimální částka individuálního investičního účtu?

Legislativa nestanoví minimální množství IIS. Teoreticky to může být 1 rubl, ale nikdo s takovými částkami nebude pracovat. Makléři - organizace, které provádějí individuální správu investičního účtu - mohou stanovit výši akontace, i když je to vzácné. Stojí však za zmínku, že ve většině případů je tato částka 10 000 rublů. Úvěr na účet je pouze v rublech, není možné umístit měnu na EIS.

Přesná data můžete zjistit od makléře, s nímž osoba plánuje pracovat. Pokud opravdu chcete pracovat s určitou organizací a potřebná částka pro počáteční platbu není ve vašich rukou, nic se nedá udělat - budete muset ušetřit, jinak nebude možné otevřít ISC Z tohoto důvodu je důležité studovat nabídky několika agentů, protože některé z nich mohou mít dobré návrhy na minimální výši, která může být v rublech dokonce o něco více než tisíc.

Maximální částka

Pokud jde o maximum v systému MIS, existuje několik výhrad. Zaprvé, soukromý investor sám rozhoduje, zda doplní účet nebo ho omezí na zálohu. Za druhé, maximální roční poplatek je 400 000 rublů. Ale peníze na investiční účet během tohoto období mohou být uloženy libovolně krát bez jakýchkoliv omezení.

Je důležité vědět, že je stanoven roční limit doplňování a samotná bilance IIS nemá žádný rámec. Prostředky připsané na investiční účet nad stanovený limit jsou převedeny na běžný makléřský účet.

Investiční období

Obdobím, od kterého se vypočítává ICS, je datum, kdy byl otevřen individuální investiční účet, a nikoli číslo, kdy byl proveden první vklad. Při připsání peněz na konci roku (minimálně v posledním měsíci) se proto daňové doklady předkládají na začátku příštího roku. Minimální zákonná doba pro individuální investiční účet je 3 roky. Pokud se držitel smlouvy rozhodl vrátit peníze před uplynutím této lhůty, bude účet automaticky uzavřen a veškeré prostředky budou převedeny na účet zprostředkovatele.

Výhody a nevýhody

Program je na ruském trhu nový, takže ne všichni si jsou vědomi výhod IIS, což jsou její nevýhody:

Pros

Nevýhody

 • je možné získat výnos vyšší než z navrhovaných bankovních vkladů;
 • možnost získání daňového odpočtu za přítomnosti potvrzeného příjmu;
 • možnost vlastního výběru aktiv a závazků;
 • ASC je výhodnější než makléřský protějšek.
 • dlouhodobé investice, které nejsou vždy vhodné pro investory;
 • Stávající rizika na burze, kdy je možné špatně vypočítat nákup akcií nebo v případě úpadku společnosti vydávající cenné papíry;
 • služby zprostředkovatelů.

Daňový odpočet

Soukromý investor může využít výhod stanovených zákonem dvěma způsoby. V prvním případě, každý rok od 1. ledna do 30. dubna, jsou dokumenty předkládány daňovému inspektorátu pro odpočet daně IIS. Míra je dnes 13%. Maximální částka, na kterou se může podílet jedinec, který přispěl 400 000 rublů, je 52 000 rublů.

Ve druhém případě je možné pobírat dávky až po uplynutí 3 měsíců. Při výběru druhé varianty nebude muset investor platit daň z příjmů z příjmů z investic, která byla v tomto období přijata, neboť je z ní v plné výši osvobozen. Daňový odpočet je poskytován, když daňový poplatník investor podá daňové přiznání. Tato volba je vhodná pro ty, jejichž zisk není pevný a liší se případ od případu.

Jak si vybrat

Než si individuálně vyberete investiční účet, měli byste se rozhodnout o možnosti daňového odpočtu. V prvním typu, popsaném výše, kde investor obdrží 13% daňový odpočet, je lepší přemýšlet o těch, kteří dostávají dodatečný příjem a zaplatí za něj daň z příjmů. Živým příkladem jsou mzdy. Ve druhé variantě, pokud na konci roku nedostanete daňový odpočet, budou všechny zisky, které investor obdržel během provozu účtu, osvobozeny od daně z příjmů.

Kromě toho můžete vybrat účet podle typu správy. Vkladatel může pověřit správou svého investičního účtu zprostředkovatele nebo správcovské společnosti. V tomto případě si sami vyberou zisková aktiva, která budou vyplácet dividendy. V tomto případě je však nutné zaplatit za práci manažera. Zpravidla se jedná o desetiny nebo setiny procenta, ale při běžných transakcích mohou částky dosáhnout významných ukazatelů.

Soukromý investor může použít jiný typ služby IIS, když samostatně řídí svůj účet. Tato možnost se nazývá investování kopírováním transakcí. Její podstata spočívá v tom, že jednotlivec provádí burzovní operace v přísném souladu s uchazeči na burze, kteří mají značné zkušenosti - kopíruje je.

Výtěžek

Je nemožné okamžitě vypočítat ziskovost IIS. Minimální příjem, který jednotlivec může získat investováním peněz po dobu 3 let, je stejný 13%, který stát garantuje jako vrácení daňového odpočtu. Pokud je rozdělíte na 3 roky smlouvy, úroková sazba bude malá. S použitím různých manipulací při práci s cennými papíry a dalšími příspěvky je však možné získat značné příjmy, které žádný z bank v zemi nebude nabízet jako vklad.

Kde otevřít

V současné době nabízí několik velkých a ne velmi firemních a bankovních struktur otevření investičního účtu. Zde je jen malý seznam některých z nich:

 • PJSC Sberbank;
 • FINAM JSC;
 • Otkritie Broker JSC;
 • JSC "Gazprombank";
 • LLC "Společnost BCS";
 • ATON LLC;
 • ALFA BANK JSC;
 • VTB 24 (PJSC);
 • LLC ALOR +;
 • PJSC Promsvyazbank;
 • JSC IC "Zerich Capital Management";
 • KIT Finance (LLC);
 • Bankovní GPB (JSC);
 • JSC IC IT Invest;
 • CJSC IFC "Solid";
 • JSC "Zemědělská banka";
 • JSC Ingosstrakh-Investments Management Company;
 • Bank SBRR (LLC);
 • Globex;
 • IC „AK BARS Finance“;
 • Investiční společnost "DOHOD";
 • LLC IC VITUS;
 • IC VELES Capital LLC;
 • LLC IK FONTVEL;
 • NETTREIDER LLC;
 • LLC URALSIB Kapitál - Finanční služby;
 • OOO IK Septem Capital;
 • PJSC JSCB Svyaz-Bank;
 • PJSC CB UBRD;

Jak otevřít

Tento typ investice je k dispozici výhradně pro jednotlivce. Otevření služby IIS nebo spíše samotný postup je velmi podobný postupu pro otevření standardního účtu zprostředkovatele. K tomu musí investor přijít do kanceláře jím zvolené společnosti nebo se obrátit na makléře a podepsat dokumenty. Měli byste mít u sebe pas. Pokud má vkladatel účet zprostředkovatele, musí ještě otevřít ISS.

Správa IIS

Volba řízení individuálního investičního účtu stojí za to zjistit, jak budou aktiva spravována. Pokud jsou plány nezávislé řízení kapitálu (aktivní investor), pak musíte využít služeb makléře. Pokud člověk nemá čas jít do všech podrobností, pak se stává pasivním investorem, a správcovská společnost přijde na jeho pomoc.

Makléři

Jak bylo uvedeno výše, makléř pomáhá provádět ponožky nezávisle. Ve srovnání se správcovskou společností nabízí nižší provize. Při výběru makléře bude důležitým faktorem velikost nákladů na jeho služby, takže před otevřením investičního účtu u makléře stojí za to prozkoumat nabídky na trhu. Stojí za to analyzovat recenze přispěvatelů, abyste se rozhodli správně.

Ve správcovské společnosti

Pokud si klient zvolí správu důvěryhodnosti služby IIS, je třeba také studovat trh služeb. Je dobré, aby byla správcovská společnost spojena se státními bankami - to bude dávat spolehlivost při investování majetku. Doporučuje se přezkoumat recenze a hodnocení (úvěry a další) s agenturami a porovnat informace, věnovat pozornost recenzím. Informace o majetku společnosti, o tom, kolik peněz do něj bylo investováno a kolik zákazníků má v tuto chvíli, nebude zbytečné. Bude důležité studovat tarify, za které budete muset zaplatit za služby, podrobně prostudovat strategii společnosti.

Jak to funguje

Individuálně otevřené investiční účty jsou standardní makléřské účty, které podléhají preferenčnímu zdanění. Investor může investovat do dluhopisů soukromých a státních podniků nebo do akcií. Tyto cenné papíry tvoří velký podíl v investičním portfoliu. Ve srovnání s obvyklým vkladem předpokládá IIS rizika. Soukromý investor může investovat do akcií, podílových fondů, akcií a futures - na moderním trhu je z čeho vybírat. Pro investora lze vytvořit portfolio tvořené pouze jedním typem cenných papírů nebo smíšenou verzí.

Operace

Po vystavení účtu si musíte vybrat makléře, který vám poradí, co si můžete koupit na IIS. Proč bys ho měl kontaktovat? Faktem je, že jen málo lidí následuje trh s cennými papíry a investice nebo má specializované vzdělávání. Zkušený hráč na burze má odpovídající znalosti a bude schopen poukázat na ty nástroje, které jsou v současné době nejziskovější pro nákup. Řekne vám, která aktiva jsou riskantnější, a vypracujte schémata, která přinese větší ziskovost, nebo naopak poradí, co můžete investovat a zaručit, že budou v černém.

Video:

Recenze

Maria, 35 let

Když jsem se rozhodl investovat, začal jsem podrobně studovat, jak otevřít službu IIS v Sberbank, protože jsem měl v této organizaci vklady a věřím jí úplně. Věřím, že práce s vládními institucemi má jeden rys - je vystavena méně rizikům než spolupráce se soukromými obchodníky.

Ivan, 27 let

Vždy jsem se zajímal o strukturální investice, takže bylo rozhodnuto investovat do IIS v jedné z velkých bank. Každý měsíc dávám další příspěvky, které vám umožní zvýšit celkovou částku. Věřím, že budoucnost bude v takových nástrojích, takže budu i nadále investovat.

Kategorie: