Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pěstování jahod ze semen vyžaduje praktické dovednosti a určitý teoretický základ, který mají nejen zkušení zahradníci, ale i někteří nováčci této velmi vzrušující a zajímavé aktivity. Poté bude možné připravit různé chutné přípravky, včetně marmelády, přidávat do zmrzliny, dortů, dezertů a jednoduše se rozprostřít na chléb a máslo.

Pěstování jahod ze semen doma

Výsadba jahod v semenech doma se poněkud liší od pěstování sazenic pěstovaných přímo na dachách, protože tato akce vyžaduje přípravu předem. Za prvé, pro správný růst bobulí na parapetu, měli byste si vybrat odrůdy, které nejsou náladové k podmínkám životního prostředí, které zahrnují remontanty.

Za druhé, musíte uspořádat vhodné mikroklima s vlhkostí nejvýše 75%, teplotou v rozmezí od +18 do 20 ° C a délkou slunečného dne od 12 do 14 hodin. To pomůže rostlině rozvinout se normálně a v některých případech zvýší výnos. Pěstování jahod ze semen není nepřiměřené, protože s minimálními investicemi a řádnou péčí o rostliny můžete získat sklizeň lahodných bobulí.

Výhody pěstování rostlin ze semen

Použití semen jako materiálu pro výsadbu, na rozdíl od sazenic, má několik výhod, mezi nimiž se rozlišuje následující:

 • ziskovost - protože jsou mnohem levnější než sazenice;
 • odolnost vůči účinkům plísňových mikroorganismů;
 • úplná absence patogenních virů;
 • dlouhá životnost;
 • schopnost odolat různým teplotním zatížením;
 • dostupnost - protože mohou být zakoupeny v obchodě nebo sbírány nezávisle na dříve rostoucích křovinách.

Jak sbírat jahodová semena

Tato fáze se provádí po výsadbě, pěstování několika odrůd jahod a výběr nejchutnějších z nich. Chcete-li shromáždit semena pro další výsev, musíte provést následující kroky:

 1. Vezměte zralé bobule. To může být poznáno tmavě červenou barvou s měkkou strukturou. Jahody ze semen hybridních rostlin a druhů, které byly dříve roubované, nejsou vhodné pro použití, protože to může vést k úplné absenci ovoce nebo ke snížení chuti budoucí plodiny.
 2. Naplňte šálek teplou vodou, dejte bobule do vody, zakryjte šálek víčkem. Po čištění stínu místnosti po dobu 4 dnů.
 3. Vezměte síto s malými buňkami, vložené do berry. Poté, co je voda vypuštěna, musíte vzít lžíci, brousit bobule. To musí být provedeno pro oddělení semen od buničiny.
 4. Opláchněte síto vodou, nasajte semena.
 5. Rozložte je na hadřík, nechte je pár dní na slunci, pak je sbírejte v papírové obálce a pak je odložte na tmavém, chladném místě.

Výběr a zpracování sadby

Pěstování jahodových semen vyžaduje pečlivou přípravu, včetně výběru materiálu na výsadbu. Chcete-li je správně vybrat, potřebujete:

 • konzultovat s prodávajícím možnost pěstování v určitém typu půdy:

většina odrůd jahod má dobrou adaptabilitu, takže básník se může vyvíjet v jakémkoli typu půdy, ale přesto existují výjimky;

 • seznámit se s klimatickými podmínkami vhodnými pro pěstování, výnosy plodin, úroveň tolerance k nemoci, stupeň odolnosti vůči účinkům škodlivých mikroorganismů a různých druhů hmyzu;
 • k určení prostorové polohy pěstovaných plodů:

trh prodává odrůdy určené pro vertikální i horizontální výsadbu. To nemá vliv na výnos jahod, ale může být prospěšné vyzdobit zahradní plot:

 • rozhodnout o chuti konečného produktu:

Můžete si koupit odrůdy, které budou mít sladkou, koláče, kyselou chuť nebo mají banán a ananasovou příchuť.

Po zakoupení sadby musí být připravena k výsadbě. Primární zpracování sazenic jahod se provádí podle následujících pokynů:

 1. Výsadbový materiál se třese speciální biopreparací - fytosporinem nebo trichoderminem, který chrání semena před škodlivými bakteriálními a plísňovými mikroorganismy, které mohou ovlivnit rostlinu při výsadbě v otevřeném terénu.
 2. Sbírají dešťovou vodu, vkládají do ní semena a pak přikryjí víkem a nechají 2 až 3 dny namočit.
 3. Vezmou vlhký hadřík, na něm jsou položena nasáklá semena, čtyřikrát složí látku, vloží ji do plastového sáčku. Balení se čistí na jasném místě bez přímého slunečního záření po dobu 3 dnů.
 4. Klíčen při teplotě od +27 ° C do 30 ° C.

Můžete je namočit do roztoku manganistanu draselného (0, 5 lžíce na 1 litr vody). Tento způsob máčení je považován za nejvýhodnější, protože pomáhá dezinfikovat materiál výsadby a zlepšit jeho imunitu. Před namočením, vezměte gázu tkaniny a nalijte semena na něj, a pak ji uvázat v malých uzlů, které jsou umístěny v roztoku manganistanu draselného po dobu 6-12 hodin, a pak se suší a dát do vody ve směsi s jedním z růstových stimulátorů Novosil, Narcissus nebo Kornevin a udržet další 3-4 hodiny.

Poté odstraňte gázu, důkladně vytlačte, abyste se zbavili přebytečné vlhkosti. Pak si vezmou několik vrstev obvazu, navlhčí ji mokrou rukou, navlhčí její povrch, rovnoměrně rozloží semena a pak složí obvaz s klobásou. Tato konstrukce ve stoje se umístí do plastové nádoby a čistí se v chladničce přes noc. Další den se nádoba vyjme a sochor se vyjme z nádoby a pak se ponechá při teplotě místnosti od +18 do 22 ° C až do večera. Tyto manipulace se provádějí tři dny.

Zkušení pěstitelé používají ke klíčení stratifikaci nebo umělou zimu. Tato metoda je doprovázena změnou doby odpočinku, protože s ní procházejí několika fázemi vývoje. Standardní reprodukce jahodových semen trvá déle než 40 dnů, což je velmi významné, toto období pomáhá snížit stratifikaci, po které se primární výhonky objeví na 4-5 den, a hmotnost po 1-2 týdnech.

V podstatě se stratifikace provádí po zasetí semen umístěním nádobek s materiálem na výsadbu do chladničky po dobu 2 až 3 týdnů. Po celou dobu stratifikace jsou celofánové sáčky periodicky odstraňovány z kontejnerů nebo krabic, aby se substrát zvlhčil - půdní směs.

Příprava půdy

Pro správný růst jakékoli kultury vyžaduje speciální směs půdy. Pokud jde o jahody, můžete připravit substráty, které mají následující složení:

 • tři části horní rašeliny smíšené s 1/3 biohumu a 1/3 písku;
 • list nebo slat země smíšené s pískem a rašelinou, v poměru 2: 1: 1;
 • zralý humus a písek (5: 3).

V květinářstvích, kde jsou výrobky vyráběny v souladu s mezinárodními standardy kvality, si můžete také zakoupit hotové směsi zemin. Každá půdní směs obsahuje jedno nebo jiné množství plísňových, bakteriálních a virových patogenů, škůdců a larev, takže je dezinfikována. Tato akce se provádí jednou z následujících metod:

 • zalévání půdního 1% roztoku manganistanu draselného;
 • kalcinace v peci po dobu 1-2 hodin, při teplotě od +40 do 45 ° C;
 • zmrazením pytlů semen na ulici, počínaje podzimem a až do vzniku tajícího sněhu (severní oblasti).

Po dezinfekci se užitečná mikroflóra obnoví obnovením půdní směsi. To se provádí s použitím biologických produktů obsahujících živou užitečnou mikroflóru, mezi které patří Emochki-Bokashi, Baikal EM-1, Mikosan-M, Trichodermin, planriz, fytosporin a bioinsekticidy - boverin, fitoverm, actophyte. Jedna z nich se smísí s vodou a tato směs se zpracuje s půdní směsí. Ošetřená půda se ponechá v místnosti po dobu 7-10 dnů a nechá se lehce zaschnout a potom se přidá nějaké hnojivo minerálního původu.

Kdy zasadit

Nejlepší doba pro výsadbu jahod je konec února nebo začátek března. Semena vysazená během těchto období pomáhají posilovat kořenový systém a zvyšují odolnost budoucích sazenic. Výsadbu semen lze provádět od května do června, ale zároveň budou muset být často a hojně napojeni, aby se schovali v dobrém čase před horkým sluncem.

Jak zasadit jahody se semeny

Bez ohledu na způsob pěstování jahod existují obecná pravidla pro výsadbu semen, která musí být dodržena:

 1. Pro výsadbu je třeba zvolit teplou místnost s dostatečným osvětlením a konstantní teplotou nad + 22 ° C. To zvýší klíčivost semen na maximum.
 2. Musí být zasazeny do malých otvorů, které jsou vytvořeny v zemi, jejichž hloubka nesmí přesáhnout 1 cm.
 3. Půda musí být kalcinována v mikrovlnné troubě.
 4. Semena určená k dalšímu setí v otevřeném terénu by měla být ošetřena speciálními přípravky pro prevenci plísňových onemocnění.
 5. Zasít naklíčené semena, aby se zvýšila podobnost a zkrátila se doba klíčení.

Pokyny pro výsadbu v kontejneru

Chcete-li semena řádně zasadit do kontejnerů, musíte provést následující kroky:

 1. Vezměte nádobu o výšce větší než 10 cm.
 2. Připravte si roztok manganistanu draselného a zpracovejte s ním nádobu a pak nádobu vyjměte, dobře ji osušte.
 3. Na dno vložte celofán a provlékněte otvory. To by mělo být provedeno při použití dřevěné krabice nebo lepenkové krabice jako nádoby, aby se zabránilo hnití materiálu. Pokud je nádoba plastový kelímek nebo nádoba, můžete si to udělat bez celofánu.
 4. Nalijte do nádoby substrát o tloušťce vrstvy 7-8 cm.
 5. Půdu lehce navlhčete, navlhčete stříkací pistolí.
 6. Vezměte pinzetu a umístěte naklíčená semena do nádoby, na vlhké půdě.
 7. Opatrně, netlačte, připněte je k půdě a zakryjte je půdou. Pokud ještě nevyklíčily, měly by být umístěny ve vzdálenosti 2, 5 cm od sebe a mírně zatlačeny do země, a pak před klíčením odstraněny ve světlé místnosti.
 8. Půdu pravidelně navlhčujte.

Pokyny pro setí v rašelinových tabletách

Chcete-li řádně zasadit semena do rašelinových tablet, musíte provést následující kroky:

 1. Koupit rašelinové tablety o velikosti 2, 4 cm.
 2. Nalijte dešťovou vodu a nechte je vyluhovat dva dny.
 3. Po zvětšení velikosti tablety je rozložte na paletu.
 4. V každé z tablet vytvořte malý otvor a umístěte sem tam jedno semeno, lehce ho vtlačte do tablety.
 5. Po umístění všech semen zakryjte nádobu celofánovou fólií a položte ji na parapet.
 6. Pravidelně stříkejte tablety stříkáním.
 7. Po vzniku výhonků musí být film odstraněn.
 8. Sazenice uchovávejte na tabletech až do prvních kořenů.

Klíčící jahody na toaletní papír

Semena jahod klíčí nejlépe na toaletním papíru. Způsob přípravy sazenic: \ t

 1. Rozpusťte v jednom litru vody 2 lžíce. lžíce popela, vložené do roztoku semen, zabalené v tenké žíně a trvají na nich na jeden den. Gáza je potřebná k ochraně před přebytečnou vlhkostí.
 2. Vezměte toaletní papír a složte jej do 7-8 vrstev.
 3. Na dně kontejneru nebo plastové láhve se napíná, položí toaletní papír a pečlivě na něj položí párátko.
 4. Nádobu obalte plastovou fólií a položte na teplé místo.
 5. Po výskytu dvou listů by se semenáčky měly přesadit do šálků se zemí.

Pěstování jahod ze semen pomocí toaletního papíru má několik výhod a jednu nevýhodu:

 • rostlina se neroztahuje a kořenový systém se vyvíjí rychleji;
 • zvýšená klíčivost semen;
 • schopnost sledovat sazenice jako tvorbu kořenového systému, který vám umožní řezat shnilé kořeny a vyhnout se smrti sazenice;
 • nutnost neustálé kontroly nad sazenicemi. Při předčasném sbírání v zemi hrozí nebezpečí, že zemřou.

Péče o sazenice doma

Po vzhledu prvních výhonků je nutné zajistit teplotu vzduchu v rozmezí od +23 do 25 ° C a držet se tohoto režimu po dobu přibližně jednoho týdne. Pak by kontejner měl být převeden do místností s teplotou vzduchu od +15 do 18 ° C, tato teplota nedovolí, aby rostlina rychle natáhla. V tomto období i v následujícím období by měl být podklad pravidelně navlhčen. Film musí být denně vlhký a zaměňován tak, aby se kondenzát nedostal na sazenice.

Oblast vzhledu prvních letáků k odstranění povlaku a postupně zvyknout na sazenice na sluneční světlo a nízké teploty cca + 18-20 ° C. Jakmile jsou plně vytvořeny 1-2 letáky, teplota vzduchu klesá +18-20 ° C. Dále musíte navlhčit půdu, nakrmit semenáčky a nalijte půdu do tažných sazenic. Zalévejte semenáčky pod kořenem pipetou jednou týdně. Pro prevenci plísňových infekcí mohou být sazenice zavlažovány roztokem trichoderminu 1krát každé 2-3 týdny.

Když je pěstovaná sazenice na své straně klesána, může být základ křehkého stonku podepřen písčitým násypem nebo směsí písku a humusu, ale aby nedošlo k usnutí centrální části (srdce) sazenice. Když se na semenáčcích objeví 3-4 plně vyvinuté letáky, proveďte pro ně výběr sazenic, proveďte následující:

 1. Vezměte nádobu a rozdělte ji na čtverce o velikosti 8x8 nebo 10x10 cm.
 2. Kopání díry uprostřed každého čtverce.
 3. Oni berou vodu a vodu sazenice tak že oni mohou být snadno odstraněni od mateřské půdy listy, bez ovlivnění stonku.
 4. Uchopte centrální páteř a umístěte rostlinu na nové místo.
 5. Jámy jsou zakryty zeminou, podšroubovány a pak zalévány.
 6. Pak se nakrmí jahody. Pro hnojení se používají hnojiva obsahující fosfor a draslík, rozpustná nebo Kemira s přídavkem 2% roztoku chelátu železa a stopových prvků.

Přistání v otevřeném terénu

Před výsadbou jahod v otevřeném terénu se provádí vytvrzování sazenic. K tomu, někde 10 dní před výsadbou, se semenáčky převedou do chladných místností a nechají se 2 hodiny, čímž se prodlouží doba pobytu každý den o 3 hodiny až do dosažení čtyřiadvacetihodinové periody. 1 den před výsadbou, sazenice jsou ponechány na + 10 ° С na den, a pak zasadil.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: