Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Vzhled na těle novorozence jasně červeného mateřského znaménka označuje vytvoření dětské hemangiom. Relativní bezpečnost této patologie pro zdraví dítěte (ve většině případů není vyžadována žádná léčba) nevylučuje nutnost návštěvy dermatologa. Lékař vyloučí možné skryté komplikace, popíše možné způsoby léčby, rozhodne o potřebě lékařského zákroku.

Co je hemangiom u kojenců

Kojenecký hemangiom je benigní novotvar na kůži (ve vzácných případech na vnitřních orgánech), sestávající z endotelových buněk (obložení stěn krve a lymfatických cév). Nádor je tvořen z cév, které jsou v průběhu prenatálního období života dítěte nedostatečně rozvinuty, objevují se na různých místech těla během prvních dvou nebo tří týdnů po narození dítěte.

Období rychlého růstu vzdělávání, které se objevuje paralelně s růstem dítěte - stadium proliferace - trvá obvykle do doby, kdy dítě dosáhne věku 9–12 měsíců. Ve většině případů je nahrazen stadiem redukce hemangiomu - stadiem involuce a po určité době prochází patologie bez jakékoliv léčby (5-7 let nebo puberty).

Terapie nebo odstranění patologického zahuštění je vyžadováno pouze v případech, kdy v důsledku velikosti nebo rychlého růstu nádor interferuje s vývojem dítěte (například když velký hemangiom v očním víčku novorozence narušuje zrakovou funkci). Častěji se na těle dítěte tvoří jeden nádor, někdy se vyvíjí více forem patologie, pak existuje několik útvarů.

Důvody

Hemangiom u novorozenců na hlavě nebo na jiných částech těla se objevuje z ne zcela identifikovaných důvodů. Neexistuje žádná přesná vazba mezi přijetím matky v období těhotenství nebo účinkem agresivních faktorů prostředí a tvorbou tohoto nádoru. Předpokládá se, že patologie se často projevuje u předčasně narozených dětí, má genetický charakter, posiluje tyto provokativní faktory:

 • Virové nebo infekční onemocnění u matky v prvním trimestru těhotenství (doba vzniku cévní tkáně a systému).
 • Rhesus-konflikt matky a plodu (Rh faktor krve neodpovídá).
 • Mnohočetné těhotenství.
 • Patologie těhotenství (placenta previa, eklampsie, placentární insuficience).
 • Zralý věk matky.

Zobrazení

Patologický novotvar je klasifikován podle jeho struktury a některých vnějších rozdílů s ním spojených. Rozlišují se tyto hlavní typy nádorů:

 1. Kapilára - je shluk propletených kapilárních cév. Při palpaci je cítit mírná kondenzace. Při lisování na novotvar se barva mění, zmenšuje se.
 2. Kavernous je dutina nebo několik dutin naplněných krví, často klíčící hluboko do epiteliální tkáně. Velikost nádorů tohoto typu může dosáhnout 20 cm, ruptura novotvaru je plná silného krvácení.
 3. Kombinace - kombinuje vlastnosti a vlastnosti kavernózy a kapiláry.
 4. Smíšené - nádorové procesy jsou současně zapojeny do několika typů tkání.
 5. Kostní hemangiom (kostní tkáň).

Známky dětského hemangiomu

V místech lokalizace na těle jsou častější na hlavě, včetně obličeje a týlní zóny (až 80% všech případů). Až 5% těchto nádorů se vyvíjí na zadní straně krku, zad, paží, nohou, hrudníku (asi 5%), z nichž 1% je pokryto nádory na víčkách nebo na vnitřních orgánech. 95% všech případů se vyskytuje v jednoduché kapilární formě patologie.

Podle struktury je novotvarem malé zahuštění na povrchu kůže, světle červené nebo jasně karmínové barvy, sestávající z normálních a atypických buněk. Rozměry se mohou postupně zvyšovat a nakonec dosahovat až 3 cm v průměru, když kliknete na hrany, bod mizí a klesá. Podle statistik se objevují novotvary 4–10% novorozenců, zatímco u dívek se třikrát častěji vyvíjí patologie.

Co je to nebezpečné hemangiom u dětí?

Ve většině případů toto onemocnění u novorozenců nevyžaduje léčbu (pokud nádor neroste zrychleným tempem a nenarušuje vývoj dítěte) a vymizí bez lékařského zásahu 5–7 let. Výskyt recidivy onemocnění je vyloučen, rizika transformace na maligní formu jsou minimální. Je-li však u dítěte zjištěn hemangiom, je nutné ho vyšetřit lékařem a poté, jak se nádor vyvíjí, pozorně jej pozorovat a dodržovat přijatá doporučení. Možné komplikace jsou:

 • Pravděpodobnost ruptury hemangiomu, objevení krvácení. To se týká zejména těch, které se nacházejí na vnitřních orgánech.
 • Během období proliferace může růst novotvaru narušit funkci přilehlých orgánů nebo tkání (to se týká hemangiomů v očním víčku a v blízkosti očí, u zvukovodu, hrtanu).
 • Když se nádor nachází v oblastech kožních záhybů (pas, krk, ohyby loktů, slabiny), je pravděpodobnost ztenčení povrchu nádoru, výskyt vředů, zvýšené riziko vzniku bakteriální infekce.

Pokud hemangiom na zadní straně hlavy u novorozenců (nebo na jiných částech těla) nevykazuje agresivní růst nebo jiné vývojové patologie, pediatři nedoporučují rodičům odmítnout očkování. Důležité: stejně jako u každé tvorby nádoru existuje po očkování hrozba jejího růstu. Rozhodnutí by mělo být přijato individuálně pro každý klinický případ, s přihlédnutím ke stanovisku specialisty.

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy je vyžadováno vyšetření u pediatra a dermatologa (v obtížných případech s velkými a hlubokými lézemi bude nutná konzultace s chirurgem), po které může být novorozenec odeslán na sérii jednoduchých testů. Po dermatoskopii (vizuální vyšetření pomocí zvětšovacího přístroje) lékař rozhoduje o nutnosti dalších vyšetření:

 • Ultrazvuk;
 • angiografie;
 • počítačová tomografie.

Léčba hemangiomů u novorozenců

Potřeba léčby hemangiomu vzniká pouze za okolností jeho atypických změn (sledovat je, budete muset pravidelně chodit k specialistovi na vyšetření). Lékařský zásah je vyžadován v následujících situacích:

 • Růst nádorů po dosažení věku 1, 5-2 let.
 • Patologie nezmizela sama, dokud dítě nedosáhlo dospívání (12–14 let).
 • Mnohonásobnost formací (může být známkou přítomnosti patologie a vnitřních orgánů).
 • Hemangiom se nachází v blízkosti fyziologických otvorů nebo na sliznicích.
 • Vzdělávání je lokalizováno v takovém místě, že je snadno zranitelné.

Prioritní metodou léčby je konzervativní a chirurgická léčba (vybírají se metody šetrné k životnímu prostředí). Tento efekt vykazuje vysokou účinnost, po jeho průchodu nezůstávají na kůži žádné stopy. Volba metody se provádí na základě klinického obrazu, velikosti a dalších charakteristik nádoru, anamnézy dítěte. Hlavní metody jsou:

 • kryodestrukce kapalným dusíkem;
 • laserová koagulace;
 • elektrokoagulace;
 • sclerodestruction;
 • hormonální terapie;
 • radioterapii

Drogová terapie

Kromě výše uvedených metod může být v některých případech léčba léčivem indikována novorozencům. Léky volby jsou léky následujících dvou farmakologických skupin:

 • Beta blokátory. Dostupné formy pro orální podání (například Propranolol, Anaprilin) a lokální použití (Timolol). Tyto prostředky mají potlačující vliv na růst vzdělávání, jejich užívání pomáhá snižovat velikost nádoru a snižuje riziko komplikací. Jsou předepsány pro děti od 5 týdnů, doba trvání kurzu je 3-6 měsíců. Při užívání přípravku Propranolol lze pozorovat vedlejší účinky, jako je tachykardie, zvýšená hladina glukózy v krvi a hypertenze. Užívání léku vyžaduje pravidelné monitorování tlaku a srdeční frekvence u novorozence.
 • Kortikosteroidy. Před zavedením beta-blokátorů do novorozeneckých receptů byl lékem pro léčbu hemangiomu u kojenců kortizon. Léčivo bylo použito jak jako systémové činidlo (orální), tak pro injekci. Po výskytu propranololu jsou kortikosteroidy předávány novorozencům velmi vzácně (vzhledem k rozsáhlému seznamu kontraindikací a vedlejších účinků). Účinnost hormonální terapie je zaznamenána pouze ve věku dítěte do 6 měsíců.

Operativní zásah

Plné chirurgické odstranění je aplikováno pouze v obtížných případech s těžkým průběhem, kdy vzhledem k velikosti nádoru tlačí na sousední tkáně a zasahuje do práce vnitřních orgánů. nebo je neustále zraněn a krvácen, a léčba léky nefunguje. Operace se provádí v celkové anestezii a po operaci zůstávají na kůži jizvy.

Lidové léky

Alternativní, tradiční medicína specialisté doporučují své metody léčby nádorů. Je třeba mít na paměti, že účinnost tradičních léčiv není prokázána a používá se pouze jako pomůcka. Pro novorozence použijte následující nekonvenční léčebné metody:

 1. Komprimujte z Kombuchy nebo čerstvého zelného listu. Uložte ji 1 krát denně po dobu 20-30 minut po dobu 2-6 měsíců.
 2. Čaj z limetkové barvy. 2-3 krát týdně po dobu 30–70 ml na recepci, po dobu 2 měsíců.
 3. Odvar z listů pampelišky. Nakrájené listy (100 g) nalijte vodu při pokojové teplotě, udržujte na vodní lázni 20-30 minut. Získaný nádor promažte dvakrát denně.

Prevence

Opatření k zabránění rozvoje patologie u kojenců jsou přijímána matkou během těhotenství. Doporučujeme striktně dodržovat následující normy a předpisy:

 • registrovat se včas a včas, aby mohly absolvovat nezbytné zkoušky;
 • vzdát se špatných návyků, vyhnout se nadměrnému stresu a námaze, dodržovat dietu;
 • neberte žádný lék bez svolení a předpisu lékaře;
 • vyhnout se davům během sezónních epidemií, přírodními prostředky a způsoby, jak posílit imunitní systém.

Video

Foto hemangiomas u novorozenců

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: