Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

I když vaše město není velká metropole, městský životní styl nelze zrušit. Množství technologií, dlouhé hodiny v práci, stres nepříznivě ovlivňují zdraví. Komplex vitamínů skupiny B je zásobárnou, která doplní nedostatek živin v těle. Na těchto prvcích je založeno zdraví, krása, správný metabolismus a výměna energie. Informujte se o potřebě konkrétních potravin ve stravě a komplexu přípravků s obsahem vitamínů B v těle a také o problémech s jejich nedostatkem.

Výhody vitamínů B

O kolosálních výhodách komplexu této skupiny vitamínů jste už určitě slyšeli. Každý prvek plní svou vlastní funkci, která je zodpovědná za životně důležité procesy. V komplexu se nemohou vzájemně nahradit, takže nedostatek jednoho druhu vitaminu vede ke zničení celého systému. Skupina má 6 složek zahrnutých v mnoha metabolických mechanismech. Pojďme se podrobněji seznámit s každým prvkem komplexu a denní normou.

B1 je známý jako thiamin nebo thiaminpyrofosfát. Vitamin se podílí na metabolismu tuků, solí, sacharidů, bílkovin v těle. Hlavní prvek systému - mozek - plně funguje pouze tehdy, když je vybaven thiaminem. Vitamin B1 je zodpovědný za normalizaci trávicího systému, stimulaci chuti k jídlu, což vede ke zvýšení pracovní kapacity. Denní norma látky pro dospělého je 1,3 mg, pro těhotné ženy - 1,6 mg, pro děti do 3 let - 0,8 mg.Nedostatek thiaminu vede ke zhoršené koordinaci, spánku, klidu, odolnosti vašeho nervového systému.

Riboflavin (B2) je zodpovědný za normalizaci energetických reakcí. Hlavní procesy, které s pomocí tohoto vitaminu probíhají, jsou vývoj, tvorba, regenerace tělesných tkání, sjednocení protilátek a krvinek. Norma riboflavinu B2 v těle přispívá ke koordinované práci kostry, svalů, imunity, trávicího systému a krvetvorby. Je nezbytný pro vlasy, kůži, nehty, proto se při nedostatku vitaminu zhoršují (charakteristická je lámavost, letargie). Denní norma pro dospělé je 1,2 mg, pro dítě ve věku 4 let - 0,6 mg, pro těhotné ženy - 1,6 mg.

Kyselina nikotinová, vitamín PP nebo B3 - na ochranu pokožky. Jeho úkolem je stimulovat kožní dýchání. Kyselina nikotinová reguluje krevní oběh, normalizuje procesy v cévách, snižuje hladinu cholesterolu a chrání před aterosklerózou. Ve skupině B vitamín „nikotin“ brání rozvoji pelagry.Denní norma kyseliny nikotinové pro dospělého je 15 mg, pro 5leté dítě - 8 mg, pro těhotnou ženu - 18 mg.

Kyselina pantothenová neboli B5 je zodpovědná za normální tonus svalové tkáně, termoregulaci těla a srdeční činnost. Vitamin se podílí na syntéze hormonů nadledvin a krevních protilátek, chrání tělo před infekčními chorobami, toxickými látkami a rakovinou. Při nedostatku B5 se objevují závratě, nevolnost, bolesti hlavy, nespavost. Denní norma vitaminu pro dospělé tělo za den je 6 mg, pro dítě ve věku 5 let - 4 mg, pro těhotnou ženu - 8 mg.

Pyridoxin, neboli B6, se podílí na vazbě aminokyselin v těle. Vitamin napomáhá produkci enzymů a hormonů, odbourávání tuků, snižování hladiny cholesterolu. Nedostatek pyridoxinu může vést k anémii, regresi procesů kardiovaskulárního systému. Pokud je ve vašem těle nedostatek vitamínu B6, snadno to povede k dermatitidě, depresi, nevolnosti, zvracení, zhoršení kožních tkání.Denní norma pro dospělého je 2,1 mg, pro dítě ve věku 5 let - 1,2 mg, pro těhotnou ženu - 2,5 mg.

Kyselina listová neboli B9 je v těhotenství nezbytná. Vitamin je zodpovědný za tvorbu normálního nervového systému, krevní oběh, včasný růst plodu. Pokud má tělo dostatek kyseliny listové, pak je menstruace u dospívajících bezbolestná, menopauza u žen bez komplikací a u těhotných je minimalizováno riziko předčasného porodu. Hypovitaminóza B9 vede k anémii, tělesné leukémii, podrážděnosti, apatii a nespavosti. Denní norma kyseliny listové pro dospělé a děti je 0,2 mg, pro těhotné a kojící dívky - 0,3 mg.

Kyanokobalamin neboli B12 je důležitý v procesech tvorby červených krvinek a syntézy hemoglobinu. Vitamin přispívá k tvorbě protilátek v těle, které odolávají virům a infekcím. Průběh procesů v mužském reprodukčním systému vyžaduje prvky B12. Denní norma vitamínu pro dospělého je od 3 mcg, pro děti 5 let - 1,6 mcg, pro těhotné ženy - 4 mcg.

Jak užívat pilulky vitamínů B

Pokud zaznamenáte sebemenší příznaky hypovitaminózy, je potřeba zařadit doplňkový zdroj vitamínů B. V lékárnách často najdete v přípravcích B1, B2, B6 a B12, protože ostatních složek je v potravinách celkem dost . Proč potřebuji komplex vitamínů této skupiny v tabletách? Slyšeli jste někdy o chronickém únavovém syndromu? Hlavním důvodem tohoto pocitu je nedostatek komplexu vitamínů B.

Pokyny ke každému léku podrobně vysvětlí, jak užívat, kdy je lepší brát prášky. Hlavním účinkem této skupiny je uvolňování tělesné energie pro zpracování sacharidů na glukózu. Před zahájením vitaminového kurzu si o něm promluvte se svým terapeutem, zjistěte si pravidla pro užívání a jak často B-komplexy užívat. Prostudujte si kontraindikace a teprve poté porovnejte příznaky svého těla s předepsaným lékem.Pokud existuje sebemenší nejistota, darujte krev na analýzu, aby se zjistila možná alergie na vitamín.

Neurovitan

Jedná se o multivitamin (B1, B2, B6, B12), který se používá při onemocnění nervové soustavy, různých neuralgiích, jater, parestezie, nevolnosti v 1. a 3. trimestru těhotenství, lumbago, nedostatek tyto prvky během laktace. Nevyvážená strava, častý alkohol a nikotin, vyčerpání organismu jsou další důvody, proč užívat vitaminy B-komplexu. Kurz je 2-4 týdny, denní sazba se určuje podle pokynů. Nežádoucí účinky s alergiemi na vitamíny B - ve formě dermatitidy. Nesmí se užívat při přecitlivělosti organismu v kombinaci s alkoholem.

Neuromultivit

Farmakologie nabízí komplex ve vodě rozpustných vitamínů skupiny B1, B6, B12. Pro maximální účinek se doporučuje konzumovat tablety vitamínu B po jídle s vodou nebo čajem.Kurz a denní normy jsou na vašem lékaři. Mezi vzácné vedlejší účinky těla na lék této skupiny: svědění kůže, nevolnost, rozvoj tachykardie. Neuromultivit je kontraindikován u těhotných žen, dětí do 12 let, lidí, kteří netolerují složky komplexu vitamínů. Neuromultivit se používá pro:

 • lumbago;
 • neuritida;
 • neuralgie;
 • epilepsie;
 • ischias;
 • plexite;
 • paréza lícního nervu.

Aktivní hořčík Doppelherz plus: vitamíny B

Farmakologická klasifikace - doplněk stravy. Kombinace hořčíku, kyseliny listové, B1, B6, B12. Možná kompatibilita s jinými léky. Před užitím se poraďte se svým lékařem, kde zjistíte, jak často můžete pít a v jakou dobu prášky užívat. Předávkování nebylo pozorováno, kontraindikace - individuální nesnášenlivost vitamínů.Indikace pro použití skupiny vitamínů:

 • zvýšená únava;
 • fyzická aktivita;
 • tělo potřebuje extra energii;
 • neustálý stres;
 • únava po těžké nemoci.

B vitaminový komplex - B komplex

Tento komplex obsahuje B1, B2, B3, B4, B6, B8, B9, B12 a pomocné složky. Vitamíny této skupiny zvyšují imunitu, zlepšují a posilují vlasy a nehty. Komplex se používá při poruchách metabolismu, poruchách centrálního nervového systému, kožních vyrážkách. Vitamíny v potravě ne vždy uspokojují potřeby těla, proto se tento komplex užívá s jídlem. Komplexní příprava skupiny B je omezena na jedince s individuální intolerancí, děti do 12 let, ženy v těhotenství a kojení.

Superum vitamíny

Pokud hledáte levný komplex vitamínů B, pak je doplněk stravy Superum pro vaše tělo to pravé. Obsahuje B1, B2, B3, B6, B12, B9. Tělo potřebuje komplex Superum, pokud je potřeba další zdroj vitamínů, s alkoholismem a cukrovkou, pro stabilitu nervového systému, pro nabírání hmoty s maximální účinností. Kontraindikace - individuální nesnášenlivost. Pro údaje o denní sazbě komplexu a době užívání kontaktujte svého terapeuta.

Tabulka produktů obsahující vitamín B v tabulce

Seznam vitamínů

Funkce

Co produkty obsahují

Thiamin (B1)

Získej energii z bílkovin, tuků, sacharidů.

Pohanka, ovesné vločky, hrášek, výrobky z celozrnné mouky.

Riboflavin (B2)

Stimuluje metabolické procesy v těle, udržuje normální stav pokožky, zraku, sliznic.

Pohanka, těstoviny, mléko a všechny deriváty, droždí, všechno zelí.

Kyselina nikotinová (B3)

Spojuje bílkoviny a tuky v těle, stimuluje okysličení pokožky.

Ořechy, játra, ryby, zelená zelenina, pohanka, vaječný žloutek, mléko, droždí, fazole.

Choline (B4)

Snižuje hladinu cukru v krvi, zklidňuje nervové buňky, podporuje hubnutí.

Mléčné výrobky, fazole, špenát, žloutek, játra, ledvinky.

Kyselina pantothenová (B5)

Snižuje hladinu cholesterolu v těle, stimuluje tvorbu energie z potravy.

Hrášek, pohanka a ovesné vločky, zelená zelenina, rybí kaviár, játra, lískové ořechy, drůbeží maso.

Pyridoxin (B6)

Stimuluje tvorbu protilátek v těle proti infekcím, reakcím metabolismu sacharidů, sloučeninám hemoglobinu.

Brambory, různé obiloviny, citrusové plody, mléčné výrobky, ryby, maso, játra, zelí, vlašské ořechy, lískové ořechy.

Biotin (B7)

Podporuje zdraví dermis, vlasů, posiluje nervové tkáně a mozkové buňky.

Játra, ledviny, vaječný žloutek, špenát, droždí, rajčata, houby.

Inositol (B8)

Snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje reakce v mozku, snižuje riziko aterosklerózy.

Pšeničné klíčky a otruby, hovězí srdce, mozek, pomeranče, moučné výrobky.

Kyselina listová (B9)

Dělení buněk, tvorba nukleové kyseliny a nových červených krvinek, zdravý vývoj plodu v děloze.

Med, citrusy, fazole, droždí, játra, celozrnná mouka.

Kobalamin (B12)

Pro nervový systém, pro růst těla.

Živočišné produkty.

Vitamíny v ampulích

Vaše vlasy vybledly, ztratily sílu a barvu, neustále padají? Pro obnovení jejich stavu není nutné chodit na drahé lékařské procedury nebo kupovat luxusní šampony. Používejte vitamínové ampule se složkami B1, B6, B9. Hrají důležitou roli pro vlasy - odolávají nadměrnému vypadávání vlasů, používají se při komplexní léčbě proti plešatosti, pro pokožku - zabraňují rychlému stárnutí, zmírňují svědění. Jak používat vitamíny ve vlasových ampulích? Některá důležitá pravidla komplexních příprav:

 • Hlavu ampule je třeba odříznout speciálním pilníkem na nehty, aby nedošlo k pořezání a ztrátě úlomků. Odlomte nádoby označené vaší rukou.
 • Ampulka je určena k jednorázovému použití. Pokud je v receptu napsáno, že je třeba brát menší množství vitamínů, pak po chvíli přestane být tekutina v otevřené nádobě užitečná.
 • Koncentrace produktu v ampuli je tak významná, že je třeba se vyvarovat přebytku. Dávkování musí být jasné a přesné.
 • Naneste obsah ampulky na pokožku hlavy. Tak je dosaženo nejpříznivějšího účinku, vitamíny této skupiny se vstřebávají do cév a metabolické procesy probíhají rychleji ve vrstvách epidermis.

Zjistěte více o tom, jak se vitamíny B používají v ampulích.

Jak píchnout vitamíny B

Lékaři předepisují injekce intravenózně nebo intramuskulárně pacientům, kteří mají omezenou výživu nebo mají onemocnění (osteochondróza, diabetes). Mohou se vitamíny B míchat? Ne. Pokud máte předepsáno několik složek, aplikujete injekce střídavě - dnes B1, zítra B6 a dále. Intramuskulární injekce si můžete udělat sami do hýždí, po umytí rukou a třením místa vpichu alkoholem. Intravenózní – pouze sestře, pokud vy nebo rodinní příslušníci nemáte odpovídající lékařské vzdělání.

Videotip: Příznaky nedostatku vitaminu B

Z videa se dozvíte o prvních příznacích nedostatku vitamínů této skupiny. Nečekejte zjevné příznaky, které si zjevně vyžádají návštěvu lékaře. Malý nedostatek živin snadno vynahradíte rychlokurzem tablet, kapslí, pokud víte, že potřebný denní příjem vitamínů této skupiny v potravě rozhodně nedostanete. Informace a tipy ve videu níže vám pomohou, i když jen tušíte, proč vám neustále padají vlasy nebo bledne tón pleti.

Recenze výsledků užívání vitamínů B

Alena, 32 let - Po druhém těhotenství jsem měla hrozné problémy s vlasy. Když se narodilo první dítě, opravdu jsem to nepozorovala. A pak najednou začaly vlasy vypadávat v chomáčích, ze kterých by se sbíral klobouk. Šel jsem k lékaři pro recepty. Z celého seznamu mi nejvíce vyhovovala vlasová maska s vitamínem B12 na vypadávání vlasů.Prameny se staly silnějšími a silnějšími, výsledek mě ohromil.
Marina, 26 let -Častý stres kvůli změně zaměstnání vedl k tomu, že se jednoduše roztříštil nervový systém. Byla jsem u neurologa pro sedativa. Řekl, že bylinky tento problém nevyřeší, a doporučil mi doplnit vitaminovou rovnováhu v těle. Prostudoval jsem si všechny informace, které obsahují thiamin a kyselinu listovou. Pomohly mi komplexní vitamíny.
Kateřina, 23 let - Také jsem se obávala problému vypadávání vlasů. Chtěla jsem co nejdříve lesklé, pevné vlasy, a tak jsem se rozhodla, že nebude fungovat omezit se na jedno balení, abych dosáhla pozitivního efektu. Po konzultaci s lékařem pomohl vést dlouhou kúru vitamínových ampulí s přestávkami, aby vlasy vypadaly zdravě.
Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: