Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Onemocnění spojené s lézemi periferního nervu se nazývá neuralgie. Fyzicky se projevuje bolestivými pocity paroxyzmálního charakteru vlevo nebo vpravo, které se objevují v oblasti podrážděného nervu. Z jeho správné diagnózy bude záležet na tom, jak léčit neuralgii.

Příčiny Neuralgie

Při dlouhodobé fyzické námaze dochází k mikrotraumatu nervového kmene. Tyto poruchy mohou nastat v důsledku porážky toxinů různých etiologií, které jsou buď infekční povahy nebo se vyskytují během intoxikace alkoholem, medikace nebo interakce s těžkými kovy. Příčiny, symptomy a léčba závisí na typu onemocnění: kolenní kloub, dolní končetiny, nervy obličeje, solární plexus, pánevní, meziobratlové, nervy vagus, atd. Další příčiny neuralgie:

 • osteochondróza;
 • hypothermie;
 • nemoci spojené s pohybovým aparátem a kyčelním kloubem (vrozené anomálie kloubů a kostí, poranění páteře);
 • nádory;
 • diabetes mellitus;
 • periferní vaskulární onemocnění, která narušují přívod krve do nervové tkáně;
 • ateroskleróza.

Intercostální neuralgie

Symptomy interkonstální neuralgie (kód ICD-10: M79.2) je bolest v levostranném nebo pravostranném mezirebrovém prostoru, který má okolní charakter na levé nebo pravé straně těla. Častou příčinou je osteochondróza v oblasti hrudní páteře. Příznaky onemocnění se objevují, pokud se osoba prudce otočí (zleva doprava a naopak). Bolesti se objevují neočekávaně a jsou doprovázeny zvýšeným krevním tlakem. U dospívajících a dětí se onemocnění nevyskytuje. Léčbu interkonstální neuralgie předepisuje pouze lékař.

Neuralgie trojklaného nervu

Lékaři zjistili, že z 10 tisíc lidí, 50 vykazuje trigeminální neuralgii (trigeminal). Ženy nad 40 let jsou vystaveny riziku onemocnění. Příčiny vývoje jsou nachlazení, infekce, zranění a podchlazení. Bolestivé útoky se vyskytují ostře, když hlasité zvuky, jasné světlo, v reakci na použití velmi studené nebo příliš horké jídlo. Léčba a eliminace symptomů tohoto typu onemocnění se projevuje použitím trileptalu a finlepsinu. Aplikuje metodu radiofrekvenční destrukce páteře.

Neuralgie glosofaryngeálního nervu

V medicíně není často diagnostikována neuralgie glosofaryngeálního nervu (glossopharyngeal). O nemoci se můžete dozvědět prvními příznaky: paroxyzmy bolesti v hltanu, krku, kořeni jazyka, měkkém patře, mandlí. Bolest sahá až k dolní čelisti a uchu. Příčinou mohou být chronické infekce. Onemocnění je doprovázeno takovými příznaky, jako jsou: inhibice reflexů v hltanu a patra, zhoršené slinění a chuťové vnímání hřbetu jazyka v postižené oblasti. V lékařství existují 2 formy tohoto typu onemocnění: idiopatická a symptomatická.

Neuralgie okcipitálního nervu

Onemocnění se projevuje bolestmi od týlního hrbolu až po časovou oblast, která se může dostat do oblasti očí. Bolest způsobená podrážděním nervových kořenů v týlní zóně. V některých případech je postižen malý a velký nervový nerv v oblasti druhého a třetího krčního obratle. Lékaři nazývají nejdůležitějším příznakem neuralgie pulzující bolesti týlního nervu, kterou je těžké snášet. Vyskytuje se s pohyby hlavy a kašlem. Během útoku může pohyb u pacienta vyvolat nevolnost a zvracení.

Neuralgie femorálního nervu

Patologický proces je charakterizován bolestivými bolestivými pocity na nervu. Bolest je paroxyzmální, "střelba" charakter. Lidé ve středním věku jsou ohroženi, muži jsou častěji vystaveni femorální neuralgii než ženám. Při chůzi se mění poloha těla na vertikální, bolestivé pocity na zádech s prodlouženýma nohama, zhoršením, necitlivostí a pálením se objevují na kůži.

Mírné mačkání v oblasti výstupu nervu způsobuje nesnesitelný pocit bolesti. Nemoc se může projevit jako přerušovaná klaudikace. Parestézie (zhoršená citlivost) nastává pouze při chůzi. Hlavní příčinou je stlačení vnějšího laterálního kožního nervu stehna pod tříbodovým záhybem. K porušení nervového kořene může dojít v důsledku traumatizace okolních tkání, s výskytem jizev, růstem tukové nebo vláknité tkáně během těhotenství (žilní kongesce v pánevních orgánech) a děložním myomem.

Herpetická neuralgie

Důsledkem herpetické infekce je herpetická neuralgie. U nemocných se sníženou imunitou a staršími lidmi je časté nebezpečné onemocnění. Tento patologický proces se liší od jiných kožních projevů formou herpetické vyrážky. Postherpetic typ nemoci se projevuje po utrpení pásového oparu ve formě bolesti od vysychající vyrážky.

Neuralgie pterygopatologie

Ganglioneuritis (ganglionitis) se odlišně nazývá „pterygo-neurální neuralgie“, Sladerův syndrom. Jedná se o neurostomatologické syndromy (onemocnění v dutině ústní a v oblasti obličeje). Onemocnění se projevuje vegetativními symptomy. Polovina obličeje může zčervenat, otok tkání, může dojít k roztržení, z jedné poloviny nosu je možná sekrece. Útoky bolestivých paroxyzmů se mohou vyvinout v noci, poslední a ne více než 2 dny.

Komplex symptomů zahrnuje ostré bolestivé pocity a může být rozšířen na takových místech:

 • oči;
 • horní čelist;
 • časová oblast;
 • oblast ucha;
 • zadní část hlavy;
 • krk;
 • oblast lopatek a ramen;
 • oblast ramen;
 • předloktí;
 • kartáče.

Symptomy Neuralgie

Existují společné příznaky neuralgie, které pomohou rozpoznat i doma. Neuralgický proces léze periferního nervu je doprovázen silnými bolestivými pocity, které mohou být akutní, lámavé. Bolestivá oblast může být červená. Místo lokalizace bolesti závisí na oblasti podráždění nervového kmene. Existují následující místa výskytu bolesti v závislosti na typu onemocnění a poškození:

Porážka Lokalizace Zvláštní příznaky
trojklanný nervkrk, zuby, oční bulva, půl tvářeslinění a trhání, bolest dochází při dotyku "Kurkov" zón (oblast kůže brady), křeče svalů čelistí.
bederní nervbedrabolest se projevuje útoky, "výhonky"
intercostální nervhrudní koš, žebrolumbago (lumbago) paroxyzmální charakter, který se zvyšuje s otočením těla (zleva doprava nebo naopak) a zhluboka se nadechuje
ischiatický nervstehnalámání, oslabení, pálení v důsledku porážky mnoha větví větviček malých nervů

Léčba Neuralgie

Měli byste kontaktovat kliniku s neurologem, zubařem, otolaryngologem. Specialisté provedou diagnózu, provedou vyšetření, CT mozku nebo MRI, podají seznam nemocných a řeknou vám, co je neuralgie - symptomy a léčba.

Léčba neuralgie spočívá v konzervativní terapii, která spočívá v přijímání:

 • vitamíny;
 • antibiotika;
 • tablety nebo injekce analgetik;
 • posilující léčiva;
 • antikonvulziva;
 • sedativní léky.

Úleva od bolesti u Neuralgie

Pro zmírnění příznaků bolesti lékař předepíše lék proti bolesti pro neuralgii. Mezi analgetika předepsaná Nise (Nimesil), Analgin, Movalis, Baralgin. Pro zmírnění svalového spazmu aplikujte Mydocalm. Střední bolest přestane trápit několik hodin. Pro trvalý účinek musíte dodržet režim příjmu: nejméně 3krát denně po jídle. Dlouhý průběh podávání vede k zhoršené funkci jater, gastrointestinálnímu traktu. Analgetika nejsou léčena.

Nesteroidní protizánětlivé léky pro neuralgii

Kombinovaná terapie zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky pro neuralgii (NSAID), které mají různý účinek na onemocnění, zmírňují bolest a mají protizánětlivý účinek. Formy uvolňování těchto léčiv: injekce, masti, rektální čípky, tablety pro neuralgii. Injekce přípravku Ketorol, Analgin nebo Ketonal okamžitě eliminují bolestivé příznaky po dobu 3 hodin. Léčiva pro neuralgii NSAID:

 • Ketoprofen;
 • Ibuprofen;
 • Indometacin;
 • Naproxen;
 • Piroxikam;
 • Diklofenak.

Oteplování mastí pro neuralgii

Účinku ohřívání mastí na neuralgii lze dosáhnout zvýšením krevního oběhu. V oblasti sevření nervu se zlepšuje výživa tkání, dochází k nasycení kyslíkem, což je zvláště účinné po hypotermii, stresu a dekompresi. Přirozené (éterické oleje, kafr, terpentýn, pepřová tinktura, had nebo včelí jed) nebo syntetické dráždivé látky (nonivamid, dimethylsulfoxid, nikotanol, benzyl nikotinát) mají vazodilatační účinek. Tyto masti zahrnují Menovazin.

Pepřová náplast pro neuralgii

Domácnost, pepřová náplast pro neuralgii se používá k léčbě a dráždivému účinku, který ohřívá místo a může zmírnit bolest. Před nanesením náplasti odmaštějte bolestivou oblast kolínskou vodou nebo alkoholem. Otřete do sucha čistým hadříkem. Když cítíte, že se teplo šíří skrz vaše tělo, pak byste měli odstranit omítku. Léčba tímto lékem se projevuje zlepšením krevního oběhu, svalovou relaxací.

Léčba neuralgie lidových prostředků

Pokud z nějakého důvodu nemůžete konzultovat lékaře s odbornou pomocí, pak můžete aplikovat léčbu neuralgie lidovými prostředky. Účinná léčba je považována za odvar z vrby, která musí být přijata v 1 lžíce. Já 4 krát před jídlem. Pro přípravu produktu potřebujete:

 • nasekanou vrbovou kůru (10 g), nalijeme vařící vodou (200 ml);
 • vařte 20 minut;
 • napínejte přes tenké plátno, pijte, když je chladno.

Můžete být léčeni účinnou směsí doma, která by měla být používána každý druhý den po dobu jednoho měsíce:

 1. Ve stejném poměru míchejte jód, glycerin v láhvi tmavého skla.
 2. Láhev protřepejte, navlhčete čistý tampon roztokem.
 3. Namažte oparená místa, kromě oblasti páteře.

Video: co je neuralgie

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: