Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Dnes dostupné skleníkové systémy jsou skvělé pro pěstování celoročních jahod. Tato bobule je ve velké poptávce na moderním trhu, tolik zemědělců a zahradníků si to jako hlavní produkt pro příjem. Spotřebitelé aktivně nakupují čerstvé jahody, protože Je velmi chutná, zdravá a aromatická. Pokud se budete řídit určitými zásadami, můžete kdykoli během roku poskytnout své rodině velký počet jahod a vytvořit si vlastní a poměrně výnosný obchod.

Jak pěstovat jahody ve skleníku

Tato bobule je nenáročná rostlina, která stále vyžaduje řádnou péči. To může být pěstován v každé místnosti s vytápěním (sklad, garáž, atd.), Hlavní věc je vytvořit nezbytné podmínky. Teplota vzduchu uvnitř by se měla pohybovat v rozmezí od +10 ° C do +25 ° C v závislosti na době růstu kultury a vlhkost by měla být okolo 70–80%. Tradičně se tato bobule pěstuje ve sklenících. Díky skleníkovému efektu v těchto místnostech můžete vytvořit příznivé podmínky pro růst rostlin a zrání velkého množství bobulí.

Velmi populární je pěstování jahod ve sklenících s využitím holandské technologie, což znamená rozvoj a růst plodin ve sklenících. Sazenice jsou vysazeny v plastových pytlích a ne pouze. Méně problematické je použití hydroponie, ale je to nejdražší. Pro pěstování plodin by minimální plocha měla být několik metrů čtverečních. Velký objem výrobků k prodeji zároveň nebude fungovat - stačí pouze pro domácí spotřebu. Malý skleník se rychle vyplatí.

Ruská technologie

Při použití této metody kultivace začněte dělit celou plochu skleníku na dvě části. Mezi nimi nechte pro jízdu technický pruh. Nalijte jemnou sutinou nebo expandovanou hliněnou omáčkou 5-6 cm, pak písek 8-10 cm, shora položte úrodnou půdu o tloušťce 7-8 cm, superfosfát a dusičnan amonný v množství 10 g / m2. Další akce:

 1. Udělejte jamky 8–10 cm hluboko v půdě ve vzdálenosti 30 cm a zasaďte růžice bobulí v řadě nebo v šachovnicovém vzoru. Chcete-li udržet více vlhkosti a vyhnout se plevelům, často používejte agrofibre nebo olejové plátno, ale můžete to udělat bez něj.
 2. Vzhledem k tomu, že půda je vyčerpána, aplikujte superfosfát, hnojiva potaš, dusičnan amonný. První 2 měsíce používejte doplňky dusíku. Proveďte hojné zavlažování - první 3-4 týdny téměř denně.
 3. Pro jahody je důležitá kvalita osvětlení, protože Je to teplo a světlo milující rostlina. Pokud světelný den trvá nejméně 16 hodin, bobule se začnou tvořit a dozrávají 35. den po výsadbě. Nezapomeňte na umělé opylování, pokud odrůda není samoopylena.

Způsob pěstování jahod v pytlích se stal běžným jevem - druh ruské reakce na holandskou technologii. K tomuto účelu se používají běžné plastové sáčky. Jejich standardní velikost je 16x20 cm a tloušťka - 0, 2 mm. Nevýhodami tohoto způsobu jsou nepohodlí při ošetřování a zavlažování. Pokyn:

 1. Připravte si substrát pilin, perlitu a rašeliny v poměru 1, 5: 1: 2. Naplňte je do 3/4 objemu každého plastového sáčku.
 2. Horní část pytlů pájejte páječkou nebo žehličkou. Ořízněte 2-3 body v délce 7 až 9 cm v každém sáčku ostrým předmětem.
 3. Balíčky pokládejte v rovných řadách na podlahu nebo na palubu tak, aby mezi výslednými lůžky bylo mezi 25 a 30 cm.
 4. Do každého sáčku se substrátem přiveďte 3 kapací trubky: ponořte je do spodní vrstvy, druhou do střední vrstvy a třetí do horní vrstvy. Průtok vody by měl být 0, 5 l / den pro 1 sáček. Pak zasadit sazenice do každého slotu.
 5. V počátečním stádiu růstu plodin udržujte teplotu ve skleníku při +10 ° C, potom postupně zvyšujte indikátor na + 20 ° C. Během kvetení by teplota měla být až +20 až + 24 ° C. Nejprve je optimální rychlost vlhkosti asi 80%. Během kvetení, snížit o 5-10%, a pak ji snížit tak, jak plody začínají tvořit.

Holandský způsob

Jahody na stojanech nebo ve svislých trubkách jsou vertikálním způsobem, ve kterém se pěstují plodiny v souladu s holandskou technologií. Pro péči o rostliny platí stejné požadavky jako v předchozím případě. Jako půda pro výsadbu sazenic, použijte stejný substrát. Jako kontejnery můžete použít plastové nádoby nebo kbelíky, plastové sáčky.

Sazenice jsou umístěny horizontálně i vertikálně. V posledně uvedeném způsobu je vnitřní prostor skleníku používán co nejúčinněji. Vše, co je potřeba, je naplnit pytle substrátem a zavěsit je na horní nosníky skleníku. Pro zavěšení můžete použít kovové regály s podpěrnými tyčemi. Jako nádobu pro pěstování jahod lze použít i plastové trubky. Vyznačují se spolehlivostí a trvanlivostí, proto nevyžadují častou výměnu, jako jsou plastové sáčky. Technologie v tomto případě je následující:

 1. Pomocí šroubováku a korunky o průměru 6 cm vytvořte trubku o průřezu 100–110 mm. Měly by být na stejné lince ve vzdálenosti 20-25 cm od sebe.
 2. Vezměte trubku o průměru 200 mm a do ní vyřízněte otvory tak, aby byla vyříznuta pouze horní část kruhu. K tomu držte korunku pod úhlem k potrubí. Ovládáním tlaku na nástroji dokončete řezání drážky tak, aby byla přesně polovina kruhu.
 3. Pak ohněte řezané části půlkruhů ve velkém potrubí a ohřejte je s fénem. Poté do něj vložte trubku o průměru 110 mm. Zajistěte ho dřevěnými kostkami a drátem tak, aby byl upevněn ve středu.
 4. Naplňte prostor mezi trubkami základním nátěrem. Spodní konec úzké trubky zavřete vhodným uzávěrem, ve kterém by mělo být vytvořeno několik otvorů, aby se zabránilo úniku přebytečné vlhkosti.
 5. Naplňte vnitřní prostor úzkého potrubí rostlinným materiálem (piliny, větvičky, slupky brambor) a organickou hmotou.
 6. Rostliny v otvorech (dříve ohnuté půlkruhy) větší kultury sazenice potrubí. Je nutné provést zalévání pouze 1-2 krát týdně, nalití vody do úzké trubky.

Výhody a nevýhody jahod pěstovaných ve sklenících

Než postavíte skleník pod jahodami, seznamte se s pozitivními i negativními stránkami této kultivační metody. Z toho částečně záleží na ziskovosti podniku, protože je třeba vzít v úvahu všechny body předem. Výhody:

 • žádná závislost na povětrnostních podmínkách;
 • příležitost hodit se na své oblíbené bobule po celý rok;
 • primární náklady podniku, podléhající přísnému dodržování agrotechnických pravidel, se vyplatí pouze v jedné sezóně;
 • šetří místo na místě, zejména při použití vertikálního přistání;
 • je jednodušší se starat o bobule rostoucí ve skleníku;
 • možnost získání čistých produktů, které neobsahují látky škodlivé pro tělo.

Stejně jako v každém obchodě má pěstování jahod uvnitř své vlastní úskalí. Nevýhody:

 • nutnost umělého opylování nebo nákup samoopylujících odrůd;
 • nutnost umělého zvýšení denních hodin, což znamená náklady na elektřinu;
 • náklady na pěstování skleníkových plynů v časech převyšují náklady spojené s pěstováním jahod na volném prostranství;
 • nutnost nalézt ziskový trh.

Typy skleníků

Existuje několik typů skleníkových struktur, které se od sebe liší materiálem výroby, trvanlivosti a náklady na výstavbu. Montáž některých možností se provádí rychle, zatímco jiné - naopak, trvá několik dní až 2-3 týdny. Pokud je to nutné, můžete si koupit připravitelný skládací předmět, který je vhodný pro dachu, ale pokud máte farmu, je lepší postavit malý skleníkový komplex na vlastní pěst. Obecně existují tři hlavní možnosti:

 • dřevěná konstrukce potažená plastovým obalem;
 • hliníkový rám s polykarbonátovými deskami;
 • kovový systém potažený sklem.

Rám z polyethylenu

Skříňka pokrytá filmem (krycí materiál) je volitelná možnost pro každou peněženku. Pro instalaci takové rámové konstrukce ze dřeva může být v krátké době. Tato možnost je nejběžnější díky jednoduchosti zařízení a levnosti potřebných materiálů. Nevýhodou takové jalovice je, že není vhodná pro celoroční pěstování bobulí, protože film není schopen zajistit dostatečnou ochranu výsadby v zimě. Tato možnost je ideální od března do října. Takový objekt může být vybaven i malou zahradou.

Polykarbonát

Nejlepší možností pro celoroční sklizeň jahod je polykarbonátový skleník. Uvnitř je dobře zachován jak teplý, tak vlhký. Polykarbonát je dokonale sluníčko. Pro výrobu rámu se často používá hliník, díky tomu, co se ukáže lehké a trvanlivé - zejména tento materiál není náchylný ke korozi. Polykarbonátové desky mají nedostatečnou odolnost proti oděru. Současně se rozšiřují a uzavírají kontrakty pod vlivem vysokých a nízkých teplot, což je důležité zvážit, kdy bude konstrukce provedena.

Sklo

Kovový rám se skleněným stropem je nejdražší. Přesto je uvnitř takového objektu dokonale zachováno optimální mikroklima a rychle se zahřívá. Tepelné ztráty z kovového předmětu se skleněnými podlahami jsou minimalizovány. Tato volba je také vhodná pro jahodový obchod. Uvnitř objektu můžete instalovat topný systém a skleněná vrstva dokonale prochází slunečním zářením. Nevýhodou je nejen vysoká cena, ale také potřeba nadace. Kromě toho má takový objekt velké rozměry.

Domácí skleník

Tento pojem se vztahuje k prosklené místnosti určené pro pěstování květin, keřů, citrusů, atd. Se správným přístupem může být přizpůsoben pro výsadbu jahod. V normálním bytě organizovat takovou zimní zahradu je obtížné, ale možné. Ideálním místem pro zimní zahradu by byla lodžie nebo balkon. Nejlepší volbou by byl venkovský dům, jehož jedna z místností může být poskytnuta pro uspořádání domácího skleníku. V tomto případě můžete pěstovat mnohem více bobulí než v podmínkách bytového domu.

Jak vybavit skleníky pro pěstování jahod po celý rok

Po rozhodnutí o montážním materiálu rámu a jeho povrstvení zbývá předvídat vybavení objektu. Uvnitř je důležité znovu vytvořit optimální mikroklima. K tomu použijte ventilační systémy, zavlažování a osvětlení. V druhém případě můžete použít fytolampy.

Důležitý je také systém vytápění. Pro vytvoření systému umělého ohřevu lze pod zemí položit infračervené kabely nebo potrubí, přes které se bude zahřívat ohřátý vzduch. Další možností jsou kamna na dřevo a elektrický kotel. Pouze s takovým pečlivým přístupem budete moci dělat celoroční pěstování jahod bez ohledu na klimatické podmínky ve vašem regionu.

Postele nebo regály pro pěstování

Výsadba sazenic ve skleníku může být přímo na lůžkách, ale tato možnost není nejvhodnější. Můžete ušetřit místo výsadbou berry v nádobách, které je třeba umístit na policích. Výsledkem bude několik vrstev s kontejnery. Vzdálenost mezi vrstvami by neměla být menší než 50 cm, takže všechny rostliny mají dostatek světla. Někteří zkušení zahradníci za tímto účelem zavěsí hrnce.

Berry keře mohou být umístěny do sáčků, vzdálenost mezi nimi by měla být 20 cm Pro zavlažování použijte plastové lahve o objemu 2 litry. Nad každým keřem budete muset umístit takovou láhev s vodou, vytvořit několik otvorů ve víku a vložit do nich kapátka (2–5 kusů). Vložte konce posledního ke kořenům.

Šťavnaté a chutné plody mohou dozrát na policích, na kterých jsou zavěšeny nádoby s jahodami. Takové konstrukce by měly být kovové, například ocel. Pouze tak mohou snášet těžké náklady. Police by měly mít podpěrné pásy, které jsou betonovány v zemi. Jsou opatřeny kovovými ližinami, jejichž šířka závisí na objemu kultivační nádoby, protože do nich budou vloženy nádoby.

Osvětlení s fitolampem

Dodatečné osvětlení je nutné v zimě a na podzim, kdy se denní světlo zkrátí než v létě nebo na jaře. Chcete-li získat normální sklizeň, jahody vyžadují nejméně 10-14 hodin denního světla. Nainstalujte 400 W sodíkové výbojky, které mohou napodobovat sluneční světlo. Jedna žárovka by neměla svítit více než 1 m2 a měla by být ve výšce 1 m nad zařízením. Alternativní možnost - LED fytolamp. Nevytváří teplo, nezdaří s jednorázovými poklesy napětí a pracuje 5–10 let.

Organizace zavlažovacího systému

Vzhledem k tomu, že jahody nejlépe snáší kapkové zavlažování, musíte vybudovat speciální systém. Bude se skládat z hlavně vody, která je instalována nad regály s pouzdry a gumovou trubkou, která leží na povrchu země. V trubce je třeba vytvořit malé otvory, jejichž počet by měl být roven počtu keřů. Zavlažování v důsledku toho bude rovnoměrné a konstantní. Tento přístup významně ušetří čas a usnadní péči o rostliny. Nezapomeňte do nádoby neustále nalévat vodu.

Systém větrání

Pro regulaci mikroklima uvnitř objektu potřebujete ventilační systém, díky kterému bude upraven čerstvý vzduch a bude udržována optimální úroveň vlhkosti. Vzduch ztvrdne ovocné plodiny a je velmi užitečný pro sazenice, které se pěstují na výsadbě na místě. Režim plného provozu tohoto systému by měl být zaměřen na práci topných zařízení. Vzduchování může být dvou typů:

 1. Manuál. Je založen na nezávislém použití střešních a bočních oken, dveří. Pro urychlení chlazení a zajištění plné výměny vzduchu můžete v rámu vytvořit různé boční otvory. Měly by být umístěny na úrovni regálu nebo mnohem vyšší, než je povrch země.
 2. Automaticky. V tomto případě použijte speciální hydraulické a elektrické zařízení s různými senzory. Tím je zajištěno automatické otevírání a zavírání průduchů při dosažení určité teploty uvnitř skleníku.

Organizace skleníkového prostoru

Zvláště důležité v uspořádání skleníků pro pěstování bobulí je organizace prostoru. Vše je třeba naplánovat tak, aby přístup k lůžkům nebo regálům byl snadný a bezplatný - například poskytl volné stopy v různých částech objektu. Kromě toho je třeba poznamenat, že vzdálenost mezi řadami (pokud jsou keře vysazeny v zemi) by měla být 35–40 cm, a mezi jednotlivými rostlinami - v rozmezí 20–25 cm. stojí na trati, jinak budete muset jít na zem.

V malém skleníku jsou po délce stavby uspořádány dvě postele, mezi nimiž je ponechána dráha o šířce nejméně 0, 5 m. To je dostatečné množství k vytažení plevelů a plodin na trakaři, k přepravě vody atd. Pokud jsou tři postele, měly by být ne více než metr široký u stěn místnosti, a centrální jeden může být jeden a půl metru, protože tam budou uličky na obou stranách to. Do posledního nebral spoustu využitelného prostoru, aby jeden průchod velký, a druhý úzký, určený pouze pro chůzi.

Věnujte pozornost výběru pokrytí kolejí. Zvýšená úroveň vlhkosti je ovlivňuje, protože z kapek vlhkosti se stávají kluzkými. Pokud necháte průchody uzemněné, pak z nich zalévání vytvoří kaluže. Na trati můžete položit desky, protože Nesklouznou, když jsou mokré. Další výhodnou možností je cihla, dříve rozdrcená na kousky.

Skleník pro jahody to udělejte sami

Pro výstavbu vhodné stavby nemusí být expert, pokud nebudete stavět průmyslový skleník. Hotový skleník pro jahody musí odolat závažnosti srážek během deště a sněžení, jinak se začne ohýbat a brzy zničen. Kromě toho musíte pečlivě vybrat oblast na vašich stránkách, ideální pro stavbu konstrukcí, které budou různé síly a trvanlivosti. Hlavní etapy:

 1. příprava projektu;
 2. stavba základů;
 3. rámová konstrukce;
 4. držák krytu.

Jak vybrat umístění

Ne všichni milovníci zahradnictví vědí, že skleník nemůže být umístěn v nížině, zejména pokud se tam hromadí voda. V tomto případě může být i drenáž bezmocná. Pokud bude stavba použita pouze v teplém období, měla by být umístěna ze západu na východ. Pokud je skleník pro jahody určen pro celoroční provoz, pak jej orientujte ze severu na jih. Ideální místo pro stavbu takového objektu by mělo být ploché a nemělo by být zastíněno stromy. Neměl by však zasahovat do jiných budov.

Příprava projektu a výkresů

V průběhu přípravných prací označte místo stavby, spočítejte rozměry a rozhodněte o vhodném typu základu a podobě rámce. Ty mohou být klenuté nebo ve formě domu. Nejjednodušší způsob, jak najít hotové výkresy skleníkové struktury, které lze přizpůsobit v souladu s osobními preferencemi as existujícími rysy oblasti.

Uspořádání nadace

Základna objektu slouží nejen jako podpěra rámu, ale také jako ochrana přistání před atmosférickými jevy. Pevnost konstrukce závisí na přesnosti odvodnění a na tom, jak rovnoměrně je rozložena na základech. Důležitost přísného horizontálního základu a správného odvodnění vody. Není zbytečná vrstva asfaltu nebo střešní krytiny, která je umístěna mezi rámem objektu a základem základu. Další izolace chrání budovu před hnilobou a korozí. Tam jsou obecně dva vhodné druhy založení pro jahodový skleník: \ t

 • Spot. Je postaven na kamenných, monolitických nebo dřevěných železobetonových sloupech. Ty jsou nastaveny přísně horizontálně. Pro přípravu jam pro pilíře vhodný vrták o průměru cca 25 cm.
 • Stuha. Je to nejodolnější, trvanlivé. Tento základ je upraven, pokud je skleník navržen pro dlouhodobý provoz. Instalace bednění se provádí za účelem jeho naplnění. Beton, který se používá pro odlévání, slouží jako druh akumulátoru tepla. Během dne se zahřívá na slunci a v noci pomalu ochlazuje a dodává rostlinám teplo.

Konstrukce rámu

Nosná konstrukce je ze dřeva nebo kovu. První materiál je snadno ovladatelný a šetrný k životnímu prostředí, ale není trvanlivý, protože náchylný k rozpadu a zničení pod tíhou sněhu nebo silného větru. Dřevěný rám vydrží déle, pokud je několikrát impregnován speciálním hydroizolačním a antiseptickým roztokem po celý rok. Druhý materiál je spolehlivější, trvanlivější, ale je náchylný ke korozi. Při práci s ním zvažte několik nuancí:

 • Výběr materiálu, analýza klimatických podmínek regionu. Kovové trubky odolávají značnému zatížení, ale ocelový profil je mnohem levnější.
 • Nejodolnější rám lze sestavit z hotových oblouků. Nevýhodou tohoto provedení je velká velikost, takže skládací oblouky se speciálními spojovacími vložkami jsou populárnější.
 • Kov je důležitý pro ochranu proti korozi. K tomu je materiál předběžně natřený a poté potažen speciální barvou.

Držák krytu

Polykarbonát je široce používán pro pokovování kovových rámů. Listy tohoto materiálu na úkor plasticity se ohýbají. Je nutné je ohýbat pouze napříč výztuhami. Listy jsou připevněny k rámu běžnými šrouby, lepené nebo svařované. Nedoporučuje se vrtat oblouky pro jejich upevnění, jinak se zvýší počet zón potenciálně nebezpečných pro vznik koroze. Výrobci z polykarbonátu doporučují použití speciálních upevňovacích prvků, které zakrývají oblouk rámu na obou stranách a upevňují materiál.

Pokud jste jako nátěr vybrali sklo, můžete použít staré rámy oken. Odstraňte je z rukojetí, závěsů a čisté barvy. Dále na jejich povrchu je nutné šířit antiseptikum. Před instalací můžete všechna okna opatrně umístit tak, aby nedošlo k jejich poškození během instalace. Okenní rámy mohou být přichyceny k rámu nebo přišroubovány šrouby.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: