Pro izolaci dřevěných konstrukcí v domácnosti jsou vhodné staré osvědčené metody využívající vlnu, noviny, pěnovou gumu. Využívají nové technologie s využitím moderních tepelných izolátorů - termofilmů a dalších.

Venkovní izolace dřevěných oken

V případě velkých deformací mezi okenním otvorem a rámem opravte nebo vyměňte jednotlivé části konstrukce. Tepelná izolace zahrnuje manipulaci s klouby vnějších pevných spár - svahy a odbočky, odstranění trhlin a trhlin zvenčí.

Svahy

Svah je součástí zdi vpravo, vlevo a horní části okna venku a uvnitř domu. Uzavírá montážní švy mezi rámem a okenním otvorem, zabraňuje pronikání studeného vzduchu a vlhkosti z ulice. Aplikujte na ohřívání svahů:

 • Pěnový plast;
 • extrudovaná polystyrenová pěna;
 • sklolaminát;
 • minerální vlna;
 • sendvičový panel.

Izolátory jsou upevněny na povrchu okenního otvoru, překrývají montážní šev a část okenního rámu. Materiál umisťují nejen do problémových oblastí, ale zcela tepelně izolují okno po obvodu. Sádrokarton je instalován na vrcholu, který musí být puttied a malované.

Ebb a průtok

Na úrovni okenního parapetu z vnějšku budovy odbočoval. Chrání stěny a okenní spoje před škodlivými účinky vlhkosti a prodlužují životnost dřevěné konstrukce. Správně zvolené profily zajistí dešťovou vodu, odstranění sněhu z oken, zamezí předčasnému zničení rámu, vzniku trhlin.

Technologie montáže vnějších parapetů z různých materiálů je stejná. Během instalace je důležité kvalitně utěsnit spojení odbočky s bočními svahy a rámem okna. Při výběru preferencí:

 1. Pozinkované ocelové kapky. Jsou levné, v případě potřeby mohou být vyrobeny ručně. Odolnost vůči korozi v důsledku zinkování. Aby se zabránilo spláchnutí, doporučuje se použít speciální polymerní materiály.
 2. Hliníkový odboček. Jsou drahé, ale pomalu korodují, snadno se s nimi manipuluje, zabraňují vniknutí prachu do místnosti.

Pro ochranu rámů před trhlinami a na spojích vnějších parapetů se stará montážní pěna odstraní každé 3-4 roky s následným použitím nové. Po vysušení ji zakryjte vrstvou polyuretanového nebo gumo-asfaltového tmelu. Nátěr nebo lak se nanáší na vrchol.

Otevírání oken zevnitř

Před zapečetěním oken na zimu v bytě je nutné důkladně vyčistit prostředkem obsahujícím ethyl nebo amoniak pro odmašťování. Dřevěné rámy izolujte zevnitř v několika etapách:

 • zapečetit mezeru;
 • zakrýt mezery;
 • drž se.

Ze starých dřevěných oken nejprve odstraňte odlupovací nátěr a zkontrolujte, zda je sklo pevně uchyceno v rámu. Jsou-li chrastící, nechali vzduch projít, budete muset znovu zasklení:

 1. Odstraňte obruby a sejměte sklo.
 2. Vyčistěte drážky od nahromaděného prachu.
 3. Namažte drážky tmelem.
 4. Vložte sklo na místo.
 5. Zajistěte je pomocí shtapikami, vynechal nižší tmel.
Vnější rámy se nedoporučují utěsňovat parotěsnými materiály, což vede k zamlžení a zamrznutí sklenic. V papírových pytlích mezi rámy absorbují vlhkost adsorbenty: sůl, cukr, aktivní uhlí.

Nová dřevěná okna s dvojitými okny mezi dveřmi jsou izolována pěnovou gumou nebo pryžovými těsněními. Spoje mezi okenním otvorem a rámem jsou ošetřeny tmely.

Tepelná izolace v závislosti na použité metodě a materiálu může být sezónní nebo dlouhodobá.

Tmel

Pokud je nutné v rámech vyplnit malé mezery, použijte průhledné silikonové tmely. Mají vysokou elasticitu, jsou odolné vůči vlhkosti, odolné vůči náhlým změnám teploty. Zajistěte tepelnou izolaci několik let. Jako součást fungicidů odolávají plísním, plísním.

Těsnící tmely se nanášejí na čisté, suché povrchy se stavební pistolí s dávkovačem. Hranice vyplňují značící pásku, která chrání sousední oblasti. Některé obsahují kyselinu octovou nebo alkohol. Při práci s nimi používejte gumové rukavice.

Noviny

Oteplování oken rukama s pomocí novin je levná běžná metoda:

 1. Novinový papír musí být roztrhaný na malé kousky, namočený ve vodě do pastovitého stavu.
 2. Přidejte 2 díly sádry nebo křídy a 1 díl jílu.
 3. Mezeru potřete směsí.
 4. Shora pro zakrytí spojů rámů použijte krycí pásku nebo pásky z tkaniny, potřené mokrým mýdlem.

Kompaktor

Izolační pružné podložky jsou vyrobeny z různých materiálů, liší se profilem a způsobem instalace. Přilepené po obvodu okna v kloubech. Tloušťka tepelné pásky závisí na tom, jak těsně se okno zavře. O složitosti upevnění těsnění jsou:

 • samolepicí;
 • s montáží na lepidlo nebo tmel.

Pro utěsnění použitých dřevěných oken:

 1. Pěnové těsnění. Můžete je použít na jednu sezónu. Materiál není odolný vůči vodě, křehký, často na bázi lepidla.
 2. Polyetylénová těsnění. Odolnost proti vlhkosti, může sloužit několik sezón v řadě, jsou samolepicí.
 3. Gumová těsnění. Spolehlivá, dlouhá životnost. Elastické, lehké, dostupné ve formě trubek různých průměrů a barev.

Švédská technologie

Těsnění spojů v profilu okna může být způsob drážkování. To je považováno za efektivní, ale drahé, vyžaduje znalosti správné technologie a dovednosti. Materiál pro ohřev dřevěných oken je těsnění ze silikonové pryže. Když potřebujete styl:

 1. Odstraňte křídlo z pantů.
 2. Pomocí frézy po obvodu rámu vyřízněte drážku pod úhlem 45 stupňů a místo závěsů ponechte nedotčenou mezeru.
 3. Odstraňte žlábky z drážky.
 4. Vložte těsnění požadovaného průměru do štěrbiny, zatlačte ho dovnitř.

Pěna

Pěna dobře vyplňuje všechny mezery, ale časem je zničena vlhkostí a slunce proto vyžaduje další ochranný povlak. Jeho odpařování je škodlivé, v provozu je nutné zajistit dobré větrání v místnosti. Metoda je vhodná pouze pro utěsnění mezer mezi stěnou a rámem nebo pod parapetem:

 1. Povrch je očištěn od prachu a nečistot, odmašťován rozpouštědlem, navlhčeným ve spreji.
 2. Štěrbiny jsou vyfukovány pěnou ze stavební pistole.
 3. Nainstalujte sádrokarton na horní části ve svahu.
 4. Mezera mezi stěnou a pěnovou hmotou pasty z lepenky.
 5. Základní nátěr, zbarvený. Pokud je to žádoucí, povrch může být nalepen vodotěsným filmem.

Vata

Střední mezery mohou být utěsněny vatou. Jako dodatečné ohřívání je nutné lepidlo nahoře nalepit na proužky bavlněné tkaniny.

Taková páska bude dobře držet na moučné pastě. Vata rychle absorbuje vlhkost, materiál s krátkou životností vydrží pouze jednu sezónu.

Pěnová pryž

Velké mezery jsou vyplněny pravidelnou nebo trubkovou pěnou. Je namontován po obvodu ventilů, umožňuje hermeticky zavřít okno. Vrchní lepicí páska. Pro větší pohodlí si můžete v obchodě zakoupit pěnu se samolepící stranou. Materiál může trvat 2–3 roky.

Okenní izolační fólie

Pro izolaci zima v zimním období si můžete zakoupit kompozitní tepelně úsporný film s jednostranným kovovým povlakem v obchodech. Lepidlo se lepí na skleněný povrch vodou pomocí rozprašovače a film se může upevnit na rám. Při lepení je nutné zabránit pronikání vzduchu pod materiál, měl by těsně přiléhat k povrchu.

Izolace starých dřevěných oken v soukromém domě bude sloužit jako tlustý průhledný plastový skleníkový film. Zevnitř lze připevnit k rámu rámy s hřebíky z vnějšku se sešívačkou na železných držácích.

Video

Kategorie: