Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Škůdce je schopen zničit celou zdravou plantáž v nejkratším možném čase. Brouk rychle jí nejen vrcholy brambor, bez kterých se kultura nemůže vyvíjet normálně, ale může se objevit i na paprikách, rajčatech, lilku, ničení rostlin v kořenech. To je způsobeno potřebou včasného použití jedu.

Kontrola škůdců

Když se na bramborách objeví pruhovaný hmyz, je nutné okamžitě naplánovat vyhlazení škůdce. Pro tohoto zahradníka je důležité seznámit se s moderním sortimentem a vybrat si výrobek, který poskytne nejlepší výsledek. Všechny způsoby nakládání s broukem bramborovým jsou rozděleny do kategorií podle způsobu zpracování a jedovaté látky v jejich složení:

  • dezinfekční prostředky hlíz před výsadbou (nepoškozují ryby nebo včely, ale ničí škůdce v půdě a na jejím povrchu);
  • insekticidní postřikovače mladých výhonků (rychle usmrcují všechny škůdce, ale jsou nebezpečné pro ryby a užitečný hmyz);
  • kombinované přípravky, které obsahují několik účinných látek (vykazují fungicidní a insekticidní účinky, navíc působí jako postřikovače a dezinfekční prostředky, přičemž nezanechávají žádnou šanci na onemocnění);
  • biologické přípravky (nepoškozují půdu, rostliny, zvířata, ryby, ale jsou úspěšně používány k ničení brouků Colorado, avšak vyžadují velký počet ošetření);
  • lidových prostředků (minimálně efektivní ve srovnání s jinými skupinami fondů, ale cenově dostupné a bezpečné pro sklizeň).

Přípravky proti bramborovému broukovi Colorado

Neexistuje žádná alternativa k chemickým přípravkům pro ošetření velkých ploch, na kterých se pěstují solanaceae, nebo s velkým počtem brouků na rostlinách. Jakýkoliv insekticid se vyrovná s hordami hmyzu v 1-3 léčbách, což má za následek, že jsou zabiti jak dospělí, tak larvy, vejce.

Navzdory rozdílům ve třídě těchto látek mají pesticidy podobný princip působení, ničí brouka bramborového metodou kontaktního střeva. Nicméně mechanismus pronikání jedu do těla škůdce a kontakt s ním je odlišný od způsobu, jakým léčí vysázené rostliny, a proto mají prostředky různá použití.

Dezinfekční prostředky

Tato skupina patří k nejjednodušším možnostem řešení brouků Colorado. Jedovaté látky pronikají do hlíz, obklopují je venku, což slouží jako spolehlivá ochrana před škůdci žijícími v půdě a poškozující rostoucí zeleninu, a od hmyzu, který jedí venkovní výhonky. Doba platnosti treaters je omezená, který je důležitý zvažovat: tam je jed od Colorado bramborového brouka maximum před začátkem kvetoucích vrcholů. Později jed ztrácí své vlastnosti a brouk se může okamžitě vynořit na zranitelné výhonky.

Název jedu

Účinná látka

Spektrum a metoda expozice

Výhody

Nevýhody

Prestige

Složení jedu obsahuje dvě účinné látky - imidacloprid a pencycuron, které mají výrazný kontaktní účinek, zvyšují vzájemný účinek.

Prestige má nejen insekticidní, ale také fungicidní (fungicidní) účinek. Kromě toho lék stimuluje růst kultury, její lepší rozvoj.

Vysoká účinnost insekticidu, nízká toxicita, komplexní působení.

Konzervace aktivních toxinů v hlízách po dobu 60 dnů.

Tirana

Imidacloprid - základ, tiabendazol (antiparazitický fungicidní jed) - přísada.

Kombinovaný jed pomáhá zničit brouka bramborového, strupovitost, mšice atd. Tyran je schopen současně působit na receptory centrálního nervového systému hmyzu, což poskytuje silný a rychlý účinek.

Rychlá likvidace brouka bramborového, vysoká účinnost, dlouhá doba ochrany (3-4 týdny), ekonomická spotřeba.

Jed je nebezpečný při styku s kůží, sliznicemi.

Taboo

Základem léčiva je imidacloprid.

Materiál je absorbován do hlíz a pak v malém množství do vršků. Po proniknutí jedu do těla brouka ovlivňuje nervový systém. V důsledku toho dochází k motorické a trávicí respirační paralýze. Po jednom dni zemře škůdce.

Účinnost, zbarvení rostlin během postřiku v červené barvě díky viditelnému stupni zpracování, dlouhotrvající účinek (1, 5 měsíce).

Mírná toxicita, nutnost dodržovat pravidla používání (používat ochranné prostředky).

Postřikovače

Jedná se o rozsáhlou skupinu přípravků pro opylování rostlin brambor, vytvořených na základě různých toxických látek. Postřikovače jsou považovány za nejúčinnější prostředek boje proti broukům bramboru Colorado. Rychle infikují hmyz a nenechávají naživu ani larvy a vejce. Nové generace léčiv se vyrábějí na bázi neonikotinoidů a zlepšených pyretroidů.

Název jedu

Účinná látka

Spektrum a metoda expozice

Výhody

Nevýhody

Veliteli

Imidacloprid

Vzhledem k systémové aktivitě jed rychle proniká do rostlinné tkáně a pohybuje se spolu s živinami. Velitel je kontaktní systémový insekticid působící proti různým hmyzům, jejich larvám. Lék proniká do všech částí rostliny a poskytuje spolehlivou ochranu proti škůdcům. Účinné látky potlačují nervové impulsy hmyzu, v důsledku čehož ztrácejí schopnost pohybovat se a dýchat. Den po ošetření umírají brouci Colorado.

Všestrannost (pomáhá různým škůdcům), doba trvání (asi 2 týdny) a účinnost účinku.

Jedná se o středně nebezpečnou chemickou látku, která při použití vyžaduje použití ochranného oděvu.

Spark Gold

Imidacloprid

Lék s neurotoxickým účinkem, který způsobuje křeče a paralýzu končetin v brouku. K úmrtí škůdce dochází 2-3 dny po aplikaci jedu. Ochrana rostlin je poskytována po dobu 3 týdnů.

Poskytuje vysokou účinnost v podmínkách tepla, dobře se kombinuje s jinými fungicidy.

Lék je nebezpečný pro včely (má na ně toxický účinek).

Aktara

Thiamethoxam

Zajišťuje destrukci brouka bramborového v důsledku kontaktu střeva a translaminaru (šíření na listech, stoncích) působením kompozice. Škůdce Aktara vstupuje do těla po pouhých 15–60 minutách.

Účinek je dobře zachován i při vysokých teplotách a nízké vlhkosti, po dešti. Ochrana trvá 14-28 dní.

Jed není kompatibilní s mnoha jinými sloučeninami, protože má alkalickou reakci.

Kombinované

Takové insekticidy zaručují zničení většiny škodlivých housenek, povrchových škůdců, larev, půdního hmyzu a spór plísní. Kombinované formulace můžete použít jako rozprašovače nebo jako dezinfekční prostředky.

Název jedu

Účinná látka

Spektrum a metoda expozice

Výhody

Nevýhody

Připojit

Imidacloprid a pyrethroid β-cyflutrin

Jed působí na nervovou soustavu parazitů a způsobuje v nich paralýzu a smrt. Produkty rozkladu imidaclopridu navíc působí proti stresu na rostlinu. V půdě jed přetrvává až 2 měsíce, v listech rostlin - asi 30 dní.

Ekonomická spotřeba, univerzální působení, nízká fytotoxicita, nízká závislost účinnosti na povětrnostních podmínkách.

Tento nástroj je velmi nebezpečný pro ryby, takže je důležité vyloučit pravděpodobnost jeho vstupu do vody, podzemních vod.

Matador

Imidacloprid, metalaxyl, cymoxanil

Jed má insekticidní-fungicidní účinek a pomáhá zničit mnoho druhů škodlivého hmyzu. Pesticid navíc zabraňuje vzniku pozdní plíseň, makrosporóze a dalším běžným onemocněním rostlin. Maximální efekt Matadoru je udržován po celý měsíc.

Je netoxický, zcela rozložený, nehromadí se v půdě, je univerzální pro boj proti mnoha chorobám a škůdcům.

Výrobek je mírně nebezpečný pro osoby a včely. Při používání je důležité používat ochranné pomůcky.

Biologické výrobky

Prostředky jsou založeny na schopnosti určitých mikroorganismů při požití do těla inhibovat vitální aktivitu brouků a jiných škůdců Colorado. Biologické produkty se obvykle používají k ošetření hlíz a postřiku sazenic. Úmrtí parazitů se nevyskytuje tak rychle jako při použití jiných chemikálií, ale biologická činidla jsou neškodná pro vodu, půdu, užitečný hmyz, ryby, zvířata, lidi.

Název jedu

Účinná látka

Spektrum a metoda expozice

Výhody

Nevýhody

Bicol

Životaschopné bakteriální spory, endotoxin a exotoxin.

Účinný proti asi 80 druhům různých škůdců, včetně brouka bramborového Colorado. To má střevní účinek na hmyz (trávení jedů, vést k smrti).

Bezpečnost pro všechny kromě škůdců nevyžaduje použití zvláštních ochranných opatření, poslední postřik lze provést krátce před sklizní.

Mírná účinnost, potřeba častého ošetření.

Actofit

Aversektin S (komplex přírodních avermektinů, které jsou produkovány užitkovou půdní houbou).

Aktivní složka proniká kontaktem (přes vnější obal) do brouka, působí na svůj nervový systém, v důsledku čehož hmyz brzy zanikne.

Vysoká účinnost (potřeba pouze 1-2 zpracování), šetrnost k životnímu prostředí, kompatibilita s jinými prostředky.

Mírná toxicita vyžadující dodržování bezpečnostních pravidel při použití jedu.

Lidové léky

Ochranu proti brouci bramboru Colorado lze připravit z improvizovaných doma. Domácí jed se používá ve dvou směrech - pro zpracování zeleniny před výsadbou nebo postřikem pěstovaných vrcholků. Efektivní populární recepty proti škůdcům jsou:

  1. Popel ze dřeva. Lék na bramborový brouk Colorado se rozpustí ve studené vodě (100 g na 2 l), pak se hlízy ponoří do roztoku před výsadbou na lůžku. Pokud přidáte do složení 50 g třísek z domácího mýdla, může být roztok nastříkán.
  2. Síran měďnatý. Používá se pro předkulturní zpracování brambor. Na litr vody vezměte 1 g léčiva.
  3. Kyselina boritá. Prášek (100 g) se zředí ve 3 litrech vody, přidá se kapalné mýdlo (100 ml). Použijte roztok pro stříkání výhonků.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: