Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Užitečné rostlinné produkty se začaly používat častěji. Zjistěte, co je řepkový olej vymačkán, jeho cenné vlastnosti, a když takové potraviny dokonce poškozují tělo. Informace o cenách a správném výběru tohoto výrobku vám pomohou k úspěšnému nákupu.

Co je řepkový olej

Chcete-li pochopit výhody používání tohoto produktu pro potraviny, musíte vědět, co obsahuje. Složení řepkového oleje je často vyrovnáno obsahem živin pro olivový olej. Vzhledem k podobnosti se produkt z řepky dokonce nazývá „severní oliva“. Hlavními živinami, s nimiž jsou bohaté, jsou mastné kyseliny: polynenasycené linolenové omega-3 a kyselina linolová omega-6, mononenasycená kyselina olejová Omega-9. Obsahuje také ve vysoké koncentraci:

 • vitamíny - E, A, B, D;
 • stopové prvky - vápník, fosfor, hořčík atd.

Co je vyrobeno z řepkového oleje

Tento užitečný rostlinný produkt se vyrábí ze semen řepky. Ačkoli tato kultura byla kultivována lidmi více než tisíc let, původně mastné mačkání semen nebylo používáno jako potrava. Produkt byl použit jako mazivo a také mýdlo, lněný olej. Kompozice nebyla vhodná pro potraviny, a to nejen kvůli nepříjemné hořké chuti, ale také kvůli obsahu složek ohrožujících zdraví. Nyní existuje také mnoho technických řepkových odrůd, které se pěstují například pro zpracování na biopaliva.

Díky neustálému výběru od 80. let minulého století je možná výroba řepkového oleje, který může a může být užitečný i v potravinách. Pro tyto účely se používá hlavně odrůda řepky. Pro získání užitečnějšího nerafinovaného oleje se semena zpracovávají lisováním za studena. Rafinovaný produkt, který je méně významný pro svou nutriční hodnotu, se vyrábí v průmyslovém měřítku pomocí hydratačních, mrazicích a dalších technologií.

Řepkový olej - vlastnosti

Tento výrobek s vysokým obsahem kalorií, dobrou hustotou barev a konzistencí je žlutá nebo nahnědlá olejovitá kapalina. Má příjemnou chuť, připomínající olivový olej a lehkou ořechovou vůni. Spotřebitel musí vědět o následujících vlastnostech řepkového oleje.

Hlavní výhody:

 • obsahuje rostlinný analog hormonu estradiol, který má příznivý vliv na ženské tělo, pomáhá mu připravit se na početí;
 • obsahuje mononenasycené tuky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu;
 • cenné složky produktu - omega-3 mastné kyseliny, nepostradatelné pro zdraví mozku a kardiovaskulárního systému a vitaminu E, který posiluje buněčné stěny;
 • podle výzkumu je kompozice schopna inhibovat rozvoj zhoubných nádorů.

Nevýhody:

 • přípravek často obsahuje kyselinu erukovou - látku, která je toxická ve velkém množství do lidského těla, způsobuje zpomalení růstu a zhoršený sexuální vývoj u dětí;
 • Existuje mnoho kontraindikací pro použití oleje pro potraviny - cholelitiáza, jakékoli onemocnění jater a trávicího traktu.

Řepkový olej - poškození

Negativní dopad, který může mít výrobek, je způsoben přítomností kyseliny řepkové erucové a toxických organických sloučenin - thioglykosidů v semenech. Tyto látky se hromadí v tkáních těla, negativně ovlivňují štítnou žlázu, játra, svaly a krevní cévy. Vzhledem k potenciálnímu poškození řepkového oleje pro různé orgány je takový výrobek, který nebyl vyčištěn, zakázán k prodeji v mnoha evropských zemích. Z těchto důvodů je nutné pro potraviny používat pouze extrakci semen z vybraných odrůd rostlin s obsahem kyseliny erukové nejvýše 0, 3-0, 6%.

Řepkový olej - použití

Léčivý účinek tohoto produktu na tělo je způsoben hodnotnými mastnými kyselinami, vitaminy a fosfolipidy, které jsou v něm obsaženy. Použití řepkového oleje pro tělo se projevuje urychlením procesů hojení a metabolismu, tato složka se často používá při přípravě wellness stravy. Vysoce kvalitní výrobek je užitečný i pro ty malé, které jsou cennou součástí kojenecké výživy, a zejména ženy by se na to měly více podívat. Léčivá směs saturuje buňky potřebnými látkami zevnitř, dobře funguje v domácích receptech krásy, maskách na obličej a vlasy.

Řepkový olej - aplikace

Vzhledem k prospěšnému nutričnímu složení tohoto produktu je široce používána hosteska. Nejběžnější použití řepkového oleje je přímo pro potraviny. Doporučuje se ke smažení, k výrobě dusených výrobků a k oblékání zeleninových salátů - přírodních, které okamžitě obohacují chuť pokrmu.

Tento produkt z řepky je často používán v kosmetologii - například je obsažen ve složení přípravků pro péči o pokožku, aby se dosáhlo dobrého účinku zvlhčení pokožky. Aplikujte s ní kompozice na vlasy - masky s takovou složkou pomáhají zpevnit prameny z kořenů, eliminovat lupy. Díky svým hodnotným regeneračním vlastnostem bude tato olejovitá látka účinná i pro děti a dospělé i při vážnějších lézích - mohou mazat řezy, rány z popálenin, odlupování dermatitidy, aby se kůže hojila rychleji.

Cena řepkového oleje

I když je tento výrobek velmi užitečný, není vždy prodáván v blízkosti domova. Najít láhev cenného složení na polici velkého supermarketu nebo koupit v internetovém obchodě nebudou žádné problémy. Jaká je průměrná cena řepkového oleje? Výrobek je levný - v rozsahu 45-60 rublů na 1 kg. Vzhledem k dostupné ceně může řepkový olej dobře konkurovat slunečnicovému oleji nebo dražšímu olivovému oleji, který je v domácnostech obvyklý.

Jak si vybrat řepkový olej

Musíte vědět, jaké nuance při použití mají různé odrůdy. Jak si vybrat řepkový olej poskytnout pouze výhody pro tělo? Zde je několik důležitých doporučení:

 • Podívejte se na barvu produktu - tekutina by měla být žlutá žlutá a čirá.
 • Na dně nádrže s přírodní ropou by neměl být žádný sediment. Přítomnost takové nečistoty ukazuje, že kompozice je oxidovaná a bude hořká v nádobí.
 • Obsah kyseliny erukové by měl být minimální - ne více než 0, 6%.
 • Pozorně si přečtěte etiketu. Je-li uvedeno, že olej je hydrogenován, je lepší takový nákup odmítnout: molekulární struktura této tekutiny je nestabilní, a proto produkt nepřinese tělu prakticky žádný užitek.
 • Kvalita nakoupeného oleje by měla potvrdit jeho lehkou ořechovou vůni.
 • Pro skladování nalijte výrobek do skleněné nádoby s těsným víčkem a umístěte jej na chladném tmavém místě.

Video: použití řepkového oleje

Recenze

Valentine, 43 let

Rozhodl jsem se objednat řepkový olej, když jsem viděl reklamu na fotografii v katalogu internetového obchodu a popis užitečných vlastností produktu. Mohu říci, že jsem s volbou spokojen. Líbí se mi chuť ropy, je v ní mnohem více výhod než ve slunečnicovém oleji, za cenu velmi demokratickou. Používám tento výrobek ne pro smažení, ale míchám s octem na zálivku.

Veronica, 34 let

Koupil jsem různé značky ropy vyrobené z řepky - Olive, Golden Drop, atd. Nemohu říci, že jsem fanouškem tohoto produktu, ale vzhledem k prospěšným vlastnostem a komponentům, které tam jdou, se snažím každý den přidat do svého jídla 1 -2 lžíce másla. Věřím, že je to dobré pro imunitu, a také si všiml, že kůže v zimě se stala méně vločkovitou.

Tatyana, 54 let

Jak číst na internetu, mnozí berou řepkový olej jako všelék na všechny neduhy - a zahrnou ho do masek, a dokonce ho aplikují na obklady na klouby. Nesdílím nadšení, někdy používám tento výrobek pouze v potravinách, a pak - jen přirozeně a postupně. Z rafinovaného oleje se získávají pouze cenné složky, pouze zbytky tuku.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: