Laryngitida je zánětlivý proces, který se vyskytuje v sliznici, která pokrývá lumen hrtanu a hlasivek. Zánět může být jak infekční, tak neinfekční povahy, a proto může měnit způsoby léčby laryngitidy. Obecně lze konstatovat, že laryngitida je převážně dětská nemoc. Důvod pro to je jednoduchý: rysy anatomie a velikosti dýchacího traktu dítěte: lumen hrtanu je mnohem menší než u dospělých. Funkční nezralost imunitního systému v dětství hraje svou roli, což činí tělo dítěte citlivějším na infekce na jedné straně a patologické imunitní reakce (alergie) na straně druhé.

Příčiny laryngitidy u dětí

Hlavní příčiny zánětu hrtanu u dětí jsou následující:

  • vystavení infekci (bakteriální, virové);
  • přeplnění hlasivek (způsobené plačem, intenzivním suchým kašlem);
  • alergická reakce na podráždění potravy nebo dýchacích cest (v případě potravinové alergie, edém vychází z okolního hltanu a v případě podráždění dýchacích cest se tělo pravděpodobně snaží chránit před průnikem podnětu do dýchacího traktu otokem hrtanu).

Také provokovat laryngitidu může poškodit sliznici hrtanu během hoření, zasáhnout cizí těleso, stejně jako anatomické rysy struktury a fungování hrtanu a přilehlých orgánů. V některých případech je příčinou laryngitidy u dětí psychosomatika.

Akutní laryngitida u dětí: symptomy

Prvním a hlavním příznakem laryngitidy v dětství je zpravidla změna tónu hlasu, jeho výrazná chrapot až do úplné ztráty. Důvodem je opuch hlasivek, tloušťka a stupeň pružnosti, které se mění, což ovlivňuje tón hlasu.

Častým příznakem laryngitidy je také suchý kašel. V literatuře, popisovat to často používat slovo “štěkat” to nejlépe popisuje tonalitu a charakter zvuku. Často se bál, když v noci kašel laryngitida. Mokrý kašel s laryngitidou se objevuje mnohem později a pouze s infekční laryngitidou, která indikuje "přechod" infekce na bronchiální strom.

Opuch hrtanu může způsobit potíže s polykáním a dýcháním, což je zvláště nebezpečné pro dítě, protože v dětství je lumen hrtanu již velmi malý. Také může být patrné zarudnutí hrdla s laryngitidou, bolest v něm, mírné zvýšení tělesné teploty (s infekční laryngitidou), lechtání a sucho v krku, v ústech.

Je třeba mít na paměti, že laryngitida způsobená napětím hlasivek se může stát společníkem dalších nemocí doprovázených intenzivním kašlem (např. Černým kašlem nebo bronchitidou) nebo patologií trávicího a nervového systému, které mohou způsobit výkřik, plačící dítě. V tomto případě může být skutečný obraz laryngitidy nevyjádřen a snížen pouze na ztrátu hlasu nebo chrapotu dítěte. V tomto případě se projevují projevy základního onemocnění.

Charakterem alergické laryngitidy je extrémně rychlý, doslova fulminantní nárůst patologických symptomů. Neexistuje žádný kašel, žádné bolest v krku, není žádná teplota v laryngitidě, ale dítě se rychle rozvíjí edém hrtanu a respirační selhání. To je třeba pamatovat a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Novorozené dítě nemůže popsat, co přesně ho trápí, takže pozornost rodičů během laryngitidy u dítěte by měla být přitahována změnou v povaze dýchání: stává se povrchním, hlučným, pískavým. Dítě je rozmarné, pláče, pláče chraptivě. Laryngitida u kojence může být doprovázena slintáním a hojným výtokem vody z nosu.

Falešná záď u dětí

Falešná záď je závažná a poměrně častá komplikace laryngitidy u dětí, vyskytující se téměř v každém druhém případě onemocnění. Důvodem je opuch laryngeální sliznice v prostoru pod hlasivkami a přetížení hlenu na stejném místě. Výsledkem je, že lumen hrtanu je kriticky zúžen, což je doprovázeno respiračním selháním.

Ve většině případů se stav falešné zádi vyvíjí akutně v noci. K dispozici je stenózní laryngitida, záchvat se projevuje sipotem, obtížným dýcháním a bledostí, modravou kůží dítěte. Doporučuje se okamžitě zavolat sanitku a před příjezdem lékaře zajistit tok čerstvého a vlhkého vzduchu do místnosti, kde je dítě. Chcete-li zvlhčit, můžete použít domácí zvlhčovač, nebo alespoň jen přenést dítě do koupelny, ve které otevřete kohoutek se studenou vodou. Zpravidla již po tomto jevu začínají falešné obiloviny postupně ustupovat.

Diagnóza laryngitidy u dětí

Skutečná diagnóza laryngitidy u dítěte není zpravidla obtížně nastavitelná, proto je dostačující k vyhodnocení charakteristických příznaků laryngitidy. To však neznamená, že není třeba dalších studií - naopak, jsou nezbytné k identifikaci charakteru zánětu hrtanu: infekce, pokud se vyskytne, alergické reakce, stejně jako hodnocení anatomických rysů hrtanu a hlasivek a jejich role v zánětlivém procesu. Jako další metody vyšetření mohou být předepsány hrtanové šmouhy, po nichž následuje baccosis, fluoroskopie nebo počítačová tomografie hrtanu a laryngoskopie. Úplné vyšetření dítěte je základním krokem k následné účinné léčbě.

Léčba laryngitidy u dětí

Léčba laryngitidy by měla být komplexní a měla by zahrnovat oba prostředky zaměřené na obnovení funkčnosti glottis a léků zaměřených na odstranění příčin laryngitidy. Důležitou roli hrají také životní podmínky dítěte, někdy je nutná jejich úprava.

Pro jakýkoli typ laryngitidy, zejména pokud je vyprovokován únavou hlasivek, je nutné, je-li to možné, poskytnout vokálnímu aparátu odpočinek. Ano, v případě malého dítěte to není vždy skutečný úkol, ale můžete se pokusit dosáhnout dohody se starším dítětem nebo dokonce překonat situaci tak, aby dítě mluvilo jen šeptem. Proč je to nutné? Během ticha je glottis co nejširší, hlasivky jsou otevřené, nejsou ve vzájemném kontaktu. V této poloze je vyloučena možnost jejich dodatečného tření. Díky tomu probíhají regenerační procesy na sliznici správně a postupně se obnovují.

Bez ohledu na příčinu laryngitidy se lék Gomeovoks dobře doporučil. Kombinace aktivních složek rostlinného původu v kompozici pomáhá snižovat zánět a otoky hlasivek, stimuluje jejich zotavení, zvyšuje jejich odolnost vůči stresu, takže tablety z laryngitidy Gomeovoks mohou být užívány nejen pro lékařské účely, ale také pro preventivní účely. Více o léku a léčbě laryngitidy s homeopatií si můžete přečíst zde

Léčba laryngitidy u dětí je omezena na odstranění příčiny, která vyvolala zánět sliznice hrtanu. Zejména pokud hovoříme o infekční laryngitidě, nemůžeme dělat bez antibiotik nebo antivirotik v závislosti na tom, zda je infekce bakteriální nebo virová. Navíc mohou být dětem prokázány nesteroidní protizánětlivé léky (předepsané lékařem). Na jedné straně mají přímý protizánětlivý účinek na sliznici hrtanu, na druhé straně přispívají ke snížení tělesné teploty a snížení bolesti v krku. Spreje s laryngitidou jsou velmi populární - umožňují přímo zpracovat oblast zánětu. S intenzivním kašlem mohou být použity sirupy, které urychlují přechod suchého k mokrému kašli a tím urychlují regeneraci a snižují poškození hlasivek.

Alergická laryngitida u malého dítěte vyžaduje nejodpovědnější přístup k situaci. Problém je v tom, že fenomén alergie se může doslova zvýšit rychlostí blesku a přijmout život ohrožující charakter, protože se jedná o dýchací cesty dítěte. Proto při sebemenším podezření na alergickou povahu zánětu hrtanu u dítěte byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jako léčbu lze doporučit antihistaminikum nebo kortikosteroidní přípravky, v některých případech použití inhalačních léčiv s bronchodilatačním účinkem (které se obvykle používají k léčbě astmatu bronchiale) poskytuje dobré výsledky.

Důležitou roli hraje přizpůsobení životních podmínek, v nichž dítě žije. Je nutné udržovat vlhkost vzduchu kolem 70%, například pomocí zvlhčovače vzduchu pro domácnost. Vztah mezi úrovní vlhkosti a stavem sliznice hrtanu je nejpřímější: sušší vzduch, tím více se vlhkost odpaří z povrchů sliznic. Suché sliznice se snáze poškozují, zpomalují proces jejich regenerace. Pro stejný účel, je doporučeno, aby dítě s hojným teplým nápojem: čaj, kompot, bylinné čaje, vývar, mléko bude dělat. Aby se zabránilo alergickým reakcím, pouze lékař předepíše dětem bylinky pro laryngitidu. Dítě starší než jeden a půl roku může k nápoji přidat lžíci medu - samo o sobě má výrazný protizánětlivý a baktericidní účinek. Kromě léčby se doporučuje masáž. Když laryngitis u dětí, to má rušivý účinek, pomáhá předcházet přechodu infekce na dolní dýchací cesty a sputum v nich.

Prevence laryngitidy u dítěte

Jak předcházet laryngitidě u dětí? Důležitou roli hrají aktivity zaměřené na posílení imunitního systému, v případě tendence k alergickým reakcím by se měl vyhnout kontaktu s alergenem. Také stojí za to dbát na to, aby byl kontakt s prachem minimalizován a aby byla dostatečná vlhkost v dětském pokoji.

Kategorie: