Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tato forma maligního novotvaru je vzácná a představuje 4% všech nádorů. Bohužel, karcinom - onkologie pankreatu - má zklamávající předpovědi léčby, ale nedávné studie ukazují efektivní využití radioterapie a chirurgie. Pokračuje zlepšování lékařských technik.

Příčiny rakoviny pankreatu

Více než polovina případů pankreatického novotvaru je pozorována u pacientů starších 50 let, většinou u mužů než u žen. Počet těchto pacientů v posledních letech roste, což souvisí s degradací životního prostředí a změnami ve způsobu výživy. Jakákoli část orgánu (těla nebo hlavy nebo ocasu) může být vystavena nádoru a má svůj vlastní kód choroby podle klasifikace ICD. Rakovina hlavy představuje více než 70% všech případů, nejčastějším typem nádoru je adenokarcinom, pocházející z glandulárního epitelu žlázy.

Přímé příčiny karcinomu pankreatu nebyly dosud stanoveny, ale jsou pozorovány faktory ovlivňující jeho výskyt:

 • onemocnění samotného orgánu (chronická pankreatitida, cysta, polypy, adenom);
 • Crohnova choroba;
 • cirhóza jater;
 • ulcerózní kolitida;
 • diabetes mellitus;
 • zneužívání alkoholu, kouření;
 • dědičný faktor;
 • hypodynamie;
 • nebezpečné pracovní podmínky (práce s chemikáliemi);
 • rakovina jiných orgánů;
 • obezita.

Mezi důvody odděleně přidělené nesprávně organizované potraviny. Riziko onemocnění se zvyšuje s nadbytkem tuku a masných výrobků v potravinách, nadměrnou konzumací uzenin, uzeným masem. U řady pacientů s rakovinou s vědeckým výzkumem je jejich strava omezená, s převahou potravin s nízkou hladinou lykopenu a selenu a antioxidanty nalezené v rajčatech, ořechech a obilovinách.

Příznaky rakoviny pankreatu

V těle nevyhnutelně existují buňky s poškozenou DNA, s poklesem imunity na pozadí redukovaných obranných mechanismů, začínají se aktivně dělit, což vede k onkologii. Symptomy u karcinomu pankreatu se často neobjevují téměř až do nástupu 4. stadia onemocnění. Nádor je charakterizován jako asymptomatické onemocnění, které je obtížné rozpoznat na začátku. Její klinický obraz je u různých pacientů odlišný, liší se od konkrétního místa vzdělávání v těle.

Příznaky rakoviny pankreatu v raných stadiích se často podobají příznakům jiných onemocnění s převažujícími projevy pankreatu-střeva:

 • bolest břicha, nadýmání;
 • pocit pálení v žaludku;
 • průjem, přítomnost tuku ve stolici;
 • nevolnost, žízeň;
 • tmavá moč;
 • ztráta hmotnosti a chuť k jídlu;
 • letargie, horečka.

Diagnóza rakoviny pankreatu

Diferenciální diagnóza karcinomu pankreatu je nutná pro jistou diagnózu. Provádění komplexu počátečních testů krve a moči, jaterní testy mohou pouze pomoci předpokládat vývoj zhoubných nádorů. Jak zkontrolovat rakovinu pankreatu? Přesná diagnóza může být určena počtem vyšetření:

 1. Břišní ultrazvuk;
 2. počítačová tomografie;
 3. MRI (magnetická rezonance);
 4. ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie);
 5. pozitronová emisní tomografie;
 6. endoskopická retrográdní cholangiografie;
 7. laparoskopie (biopsie).

Progresivní metody instrumentálního vyšetření umožňují přesnou diagnózu nádoru. Jedním z hlavních příznaků onkologie je stenóza orgánového kanálu, ale u chronické pankreatitidy je obtížná diferenciální diagnostika. Lékař provede závěrečnou lékařskou zprávu pouze na základě výsledků biopsie, histologického vyšetření.

Fáze rakoviny pankreatu

Průběh nádoru je rozdělen do čtyř fází. Všechny tyto stadia rakoviny mají vysokou míru přežití. Upozorňujeme, že:

 • V nulovém stadiu karcinomu pankreatu není nádor rozpoznán, symptomy chybí.
 • Nádor v 1. stupni nepřesahuje průměr 2 cm. Všechny typy operací jsou povoleny.
 • Ve druhé fázi je novotvar lokalizován v těle žlázy, jeho ocasu nebo hlavy, bez metastáz do přilehlých orgánů. Stádium kombinuje radio / chemoterapii s chirurgickou léčbou, distálním nebo celkovým orgánem.

Ve fázi 3 jsou postiženy nervy a cévy. Nádor je dočasně snížen chemoterapií. Kombinovaná léčba, potlačení ohniska a prevence metastáz v pankreatu, prodlužuje životnost o jeden rok. V poslední fázi již není růst buněk regulovatelný. Novotvary zahrnují játra, kosti a plíce. Ascites se vyvíjí - charakteristický otok peritoneum u rakoviny. Odstranění metastáz ze vzdělávacího centra komplikuje léčbu, která pouze zmírňuje bolest. Trvání života ve 4. fázi - ne více než 5 let.

Léčba rakoviny pankreatu

Nádor tohoto orgánu se léčí chirurgicky. Čím dříve pacient pracuje, tím je prognóza pozitivnější. Pacienti s benigním nádorem jsou obvykle úplně vyléčeni. Rakovinu pankreatu nelze vyléčit, její průběh má nepříznivý scénář. Pouze 15% pacientů je operováno, zatímco neoperovatelné metastázy do jiných tkání jsou pozorovány.

V případě časných rakovinných forem se provádí pankreatoduodenální resekce, při které se odstraní samotný orgán (celý nebo jeho část) a dvanáctník a následně se provede rekonstrukční rekonstrukce žlučových cest. Léčba rakoviny slinivky břišní zajišťuje další způsoby prodloužení života, které odkládají smrt pacienta - jedná se o radioterapii a chemoterapii, která snižuje tvorbu nádorů. Pro zmírnění projevů nemoci, zmírnit syndrom bolesti použít léky proti bolesti.

Dieta pro rakovinu pankreatu

Správně organizovaná výživa u karcinomu pankreatu je jednou ze složek zotavení. Jídlo by mělo být vařené, pečené nebo dušené s minimálním množstvím soli, bez koření. Je naprosto nezbytné odmítnout uzené produkty, smažená jídla. Lax káva se doporučuje v malých dávkách, čaj - slabě vaří. Alkohol, plynové nápoje, pečivo a pekárenské výrobky jsou zakázány. Mastná ryba se nedoporučuje.

Prognóza rakoviny pankreatu

Kolik žije s rakovinou pankreatu? Pouze 3% pacientů dokáží žít pět let po konečném potvrzení. Když je detekován maligní nádor, prognóza rakoviny pankreatu je nepříznivá, ne více než rok života. Smutná prognóza je vysvětlena detekcí rakoviny v pozdních fázích (70% diagnózy) a starších osob, v souvislosti s nimiž je radikální odstranění nádoru neproveditelné a nemožné nemoc vyléčit.

Prevence rakoviny pankreatu

Opatření k zabránění strašné nemoci jsou dostupná všem. V prevenci rakoviny slinivky břišní hraje důležitou roli vyvážená strava bez nadměrných dávek, s omezením kořeněných tukových potravin a dodržováním režimu v příjmu potravy. Musíme se vzdát nezdravých návyků (tabák, zneužívání alkoholu). Je nutné absolvovat pravidelné lékařské prohlídky, provádět preventivní testy, včasné léčení onemocnění pankreatu.

Známky rakoviny pankreatu

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: