Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Většina mykotických infekcí je obtížně léčitelná. Z tohoto důvodu je účinnost léčby proti nim v raném stádiu mnohem vyšší. Chcete-li se rychle vypořádat s onemocněním, musíte vědět, jak začíná nehtová houba. Člověk často nevěnuje pozornost prvním příznakům, což je velká chyba. Při progresi houba nejen významně zhoršuje kvalitu života, ale také vede k závažným komplikacím ve formě úplné ztráty nehtové ploténky a dokonce i sepsy.

Co je to houba na nohou

V medicíně je houba skupinou nemocí zvaných mycoses. Druhé místo zaujímají po hnisavých lézích epidermis - pyodermii. Patogen je parazitární na kůži nebo nehty osoby, což způsobuje infekci. V prvním případě se onemocnění nazývá dermatomykóza a v druhé onychomykóza. Existují i jiné druhy plísňových infekcí v závislosti na patogenu. Existuje mnoho druhů hub. Jsou rozděleny na antropofilní (postihující lidi) a zooanthropofilní (pozorované u lidí a zvířat).

Důvody

Hlavním rizikovým faktorem plísňové infekce je oslabený imunitní systém. V tomto případě je možné snadno vstoupit do organismu. Je snadné se nakazit na veřejných místech, zejména s vysokou vlhkostí a teplotou, například bazén, posilovna, sauna, vana. Mezi rizikové faktory houbového onemocnění jsou také zdůrazněny:

 • ploché nohy;
 • nedostatečná osobní hygiena;
 • špatný oběh v dolních končetinách;
 • zvýšené pocení;
 • časté poranění kůže;
 • obezita.

To jsou konkrétní příčiny vzniku plísňových infekcí. Běžný je samotný patogen. V závislosti na parazitické houbě se může vyvinout následující typy infekcí:

 1. Epidermofitiya. Je pozorován při poškození kůže a nehtů antropofilními houbami dermatofytů (dermatomycet) tří typů: Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton. Můžete dostat tuto infekci prostřednictvím každodenních předmětů. Riziková skupina zahrnuje muže ve zralém věku, zejména se zvýšeným pocením nohou.
 2. Trichophytosis. Je způsobena trichophytonovými houbami, které jsou zvláště infekční. U dětí a adolescentů je také pozorována trichythytosa. Pracovníci sprch, koupelí, horkých dílen jsou citlivější.
 3. Kandidóza. Je pozorován méně často než jiné formy plísňové infekce. Kvasinkové houby rodu Candida jsou považovány za podmíněně patogenní, protože jsou aktivovány, když je oslabena imunita.
 4. Rubromykóza. Jedná se o typ kožního onemocnění vyvolaného houbou Trichophyton rubrum. Vzhledem k vysoké enzymatické aktivitě způsobuje patogen poškození kůže chodidel ve velkých záhybech kůže. Chmýří a dlouhé vlasy jsou méně časté. Rubromykóza tvoří 60-80% všech plísňových infekcí nohou.
 5. Onychomykóza nohou. Jedná se o plísňové onemocnění nehtových destiček způsobené různými typy patogenních hub. Jeden nebo několik nehtů může být zasaženo. Pokud není infekce léčena, destičky jsou zcela zničeny.

Způsoby infekce

Pravděpodobnost infekce je u dětí vyšší, protože díky tenké kůži jsou náchylnější k jakýmkoli mikroorganismům. Rizikové faktory zahrnují oslabenou imunitu, problémy s nervovým nebo endokrinním systémem, přítomnost chronických patologií a změněné pocení. Existuje několik způsobů, jak infikovat plísňovou infekci. Jsou rozděleny do dvou hlavních skupin:

 1. Přímky K infekci dochází prostřednictvím rostlin, půdy, kontaktu s nemocnou osobou nebo zvířetem.
 2. Nepřímé Je možné se v tomto případě nakazit použitím osobních předmětů infikované osoby nebo těch, které použil.

Příznaky houby na nohou

Studovaný klinický obraz plísňových infekcí je pomáhá identifikovat v raném stadiu. Poškození hřebu a měkkých tkaných struktur je viditelné na místě poranění pouhým okem. Společné příznaky plísně jsou uvedeny v následujícím seznamu:

 • změňte barvu nehtové desky na světle žlutou v raném stádiu a pak na žlutou, hnědou, světle zelenou a dokonce černou;
 • pocit svědění periunguální zóny;
 • nepříjemný zápach;
 • hyperkeratóza, tj. zahuštění nehtové desky nebo její ztenčení;
 • deformace volného okraje hřebu;
 • odlupování kůže v blízkosti nehtové destičky a v mezizubních prostorech;
 • mozoly a natoptysh na noze;
 • křehkost nehtu, jeho rozpadání;
 • zarudnutí kůže kolem nehtové destičky.

Epidermofitiya a trichophytosis

Tyto formy plísňových infekcí se vyskytují téměř stejně, proto jsou spojeny do jedné skupiny onemocnění. Nazývají se "mikozy nohy". V závislosti na formě se infekce projevuje různými příznaky. Pacient často kombinuje několik typů hub. Z tohoto důvodu je rozdělení houby na formy podmíněno:

 • šupinaté nebo šupinaté;
 • dishydrotický, který je doprovázen porušením potních žláz;
 • intertrigic, ve kterém jsou na kůži vyrážky z pleny;
 • hypertrofická, atrofická nebo normotrofická onychomykóza.

Šupinaté nohy houba

Počáteční stadium houby na nohách této formy je charakterizováno porážkou pouze jedné nohy. Na další infekci přechází pouze v budoucnu. Onemocnění může být rozpoznáno následujícími znaky:

 • vzhled skvrny na kůži nohy;
 • v budoucnu se tato oblast začne odlupovat (oblasti poškození mohou mít jinou oblast);
 • někteří pacienti mají svědění.

Obtížnost diagnostiky a léčby dlaždicové formy je taková, že mnoho lidí nemá žádné příznaky. Z tohoto důvodu se obracejí k lékaři již v pokročilém stadiu. Pokud dlaždicová forma plísňové infekce trvá po dlouhou dobu, pak může trvat na dyshidrotické formě. Tyto dvě formy jsou vzájemně provázány, takže často vyvolávají vzhled sebe navzájem.

Dyshydrotická forma

Tato forma je charakterizována průběhem se změnou období remise a relapsu. Prvním příznakem je výskyt bublin na oblouku nohy (častěji jedna) - kde se nedotýká podlahy při chůzi. Jejich velikost se pohybuje od 2 do 8 mm. Postupně se začnou sloučit a sloučit do jednoho velkého. Pak se každá bublina otevře a na jejím místě zůstává povrchová kožní léze - eroze.

Kromě oblouku chodidla mohou být infikovány jeho vnitřní a vnější boční povrchy. V místě ulcerace vezikul zůstává velká eroze v kombinaci s vyrážkou pleny. Pacient si stěžuje na následující příznaky:

 • bolestivost a svědění v místě poranění;
 • po erozi schne, začne se odlupovat, což má za následek vývoj dlaždicové formy;
 • bakteriální infekce se postupně spojuje, v důsledku čehož se obsah vesikulů zakalí, stane se hnisavým (v tomto případě by měla být použita antibiotika);
 • v další fázi se kůže nohy změní na červenou, oteklou, pacient má silnou bolest a dokonce horečku.

Forma Intertrigo

Mezi všemi formami trichophytosis a atletická choroba je nejvíce obyčejný. Rozvíjí se nezávisle nebo na pozadí šupinaté odrůdy plísní. Často se slaví v létě. V zimě je období remise. Onemocnění je dlouhodobé, má chronický charakter. Začátek procesu může být zaznamenán mezi 4 a 5 prsty na noze, méně často - mezi 3 a 4. První známky mezináboženské formy:

 • trhliny a macerace na kůži s bělavým okrajem kolem, který je tvořen odlupováním epidermis (povrchová vrstva kůže);
 • pocit svědění a pálení v místě poranění;
 • plačící v mezidigitální mezeře;
 • výskyt erozních trhlin v místě, doprovázený silnou bolestí.

Jak choroba postupuje, kůže se uvolňuje, v důsledku čehož se snižuje její ochranná funkce. To zvyšuje riziko vzniku streptokokové infekce. Projevuje se pustulárním zánětem, který je doprovázen otokem, zarudnutím a bolestí na kůži. Na tomto pozadí dochází ke zvýšení tělesné teploty. Pacient si stěžuje na celkové zhoršení zdravotního stavu.

Onychomykóza nohou

V 70-75% případů postihuje toto onemocnění 3 a 4 prsty na prstech a 1 a 5 je méně pravděpodobné, že trpí. Onychomykóza se často vyskytuje ve formě normotrofické formy, ve které se barva nehtů změní na žlutou a její integrita je zachována. V případě infekce plísní se infekce vyvíjí na pozadí jiných onemocnění. neht se stává žlutou, hnědou nebo černou.

Včasná onychomykóza může být detekována skvrnami a žlutými pruhy na nehtové desce. Patologické změny jsou nejprve pozorovány u jeho volného okraje. V závislosti na formě onychomykózy se projevuje následujícími příznaky:

 1. Hypertrofické. Doprovází se zahušťováním a zažloutnutím nehtové desky. Snadno se rozpadá a kůže pod ní se začíná odlupovat, stává se silnou.
 2. Atrofické. Naopak, hřebíková deska je zředěna. Pod ním také odkryjte hrubou pokožku.

Léčba počáteční fáze houby na nohou

V rané fázi infekce se místní přípravky používají ve formě mastí, gelů, náplastí, roztoků, laků, sprejů a kapalin. Jsou účinné v důsledku působení přímo v místě zánětu. Pro mezizubní prostory jsou vhodnější gel a suspenze a mast na kůži paty. Počáteční stadium plísně nehtů je ošetřeno antifungálními laky a roztoky.

Pokud se onemocnění dostalo do pokročilého stadia, pak je nutné systémové léky. Používají se tablety a kapsle. Zničují infekci zevnitř. V počátečním stadiu je použití tablet a tobolek iracionální vzhledem k většímu počtu vedlejších účinků ve srovnání s místními léky. Kromě léčby drogami je důležité dodržovat hygienická pravidla. To by mělo být provedeno takto:

 • nosit uzavřené pantofle, nechodit naboso doma;
 • obuvi zvládnete dvakrát denně speciálními dezinfekčními prostředky;
 • oděv pacienta umýt odděleně od všech ostatních věcí;
 • umyjte si nohy denně a pak je ošetřujte antimykotiky;
 • denně provádět mokré čištění v místnosti, do vzduchu;
 • po koupeli důkladně opláchněte horkou vodou;
 • denní ponožky;
 • po zotavení vyhoďte ponožky, ručníky, boty, polštáře a další věci pacienta.

Aby se zabránilo možnému opakování onemocnění, je nutné posílit imunitní systém. K tomu pacient předepíše imunomodulátory a vitamíny. Základem vnější i systémové terapie jsou antimykotika. Při připojení bakteriální infekce použijte antibakteriální léčiva. Někdy jsou pacientům předepsány antihistaminika, aby zmírnily alergie.

Léky na hubové houby

Vědět, co nehet houba vypadá v počáteční fázi, můžete si všimnout, že mnohem dříve. To zajistí rychlejší obnovu. Účinnost léčby závisí na správně zvoleném léku. Existuje mnoho protiplísňových činidel ve formě tablet, mastí, gelů. Pro správné užívání léků je nutné zkoumat jejich hlavní charakteristiky:

Název léku

Mechanismus působení

Způsob použití

Průběh léčby

Kontraindikace

Naftifin hydrochlorid (Femitin, Exoderil)

Zničí původce mykóz nohou, některé bakterie. Má protizánětlivý účinek.

Krém nebo roztok, který se třepe dvakrát denně do vyčištěné pleti.

2-4 týdny.

Těhotenství, kojení, věk do 18 let.

Natamycin (Pimafukort, Pimafucin)

Je účinný proti všem původcům mykóz nohou.

Aplikujte suspenzi nebo krém několikrát denně na postiženou kůži.

Určeno lékařem.

Citlivost na součásti nástroje.

Clotrimazol (Guine-Lotrimin, Kanazol, Kanizon, Imidil, Vikaderm, Fungizid, Fungitsil, Kanesten, Antifungol, Yenamazol, Clomazol, Kanesten, Candibene, Clofan, Imidil)

Na základě této látky bylo syntetizováno mnoho dalších antifungálních činidel. Clotrimazol má široké spektrum účinku.

Aplikujte 2-3krát denně na čistou, suchou pokožku.

1-4 týdny + 3 týdny po zotavení.

Přecitlivělost na klotrimazol.

Econazole (Gyno-Pevaril, Ekalin, Ifenek, Ekodaks, Pevaril)

Účinné proti mnoha patogenům mykóz, včetně plísní a kvasinkových hub.

Naneste krém, krém, roztok nebo sprej 1-3 krát denně na pokožku nohou.

2-4 týdny.

Těhotenství

Itrakonazol (Sporanox, Kanazol, Irunin, Orungal)

Široký rozsah aktivity proti všem plísňovým patogenům.

2 kapsle 2x denně - pro onychomykózu; 0, 1-0, 2 g 2x denně - pro mykózu chodidel.

7 dní, pak 3 týdny - s onychomykózou;

1-2 týdny - s zastavením mykózy.

Těhotenství, kojení, současné použití s midosolamem, nisoldipinem, námelovými alkaloidy.

Sertaconazol (Zalain)

Fungistatické a fungicidní působení proti kandidálním houbám a trihofitonovům.

Dvakrát denně aplikujte na postižené místo malé množství krému.

Až 4 týdny.

Těhotenství, kojení, přecitlivělost, věk dětí.

Terbinafin (Terbinoks, Binafin, Thermicon, Lamisil)

Zničí původce kandidózy, trihofitonov, emidermofitonov.

0, 25 g 1-2 krát denně.

6 týdnů, s porážkou nehtových destiček - 12 týdnů.

Porucha funkce ledvin a jater, zhoubné novotvary, těhotenství, laktace, cévní onemocnění nohou.

Flukonazol (Medoflyukon, Florkan, Diflucan, Florkan, Diflazol, Flucostat, Mikomax, Mikosist, Flucoric)

Vysoká aktivita proti kvasinkám.

150 mg každý týden nebo 50 mg denně.

6 týdnů.

Těhotenství, kojení, věk dětí.

Griseofulvin (mast, suspenze pro vnitřní podání, tablety, kombinovaná mast s mentolem, kafrem a kyselinou salicylovou)

Fungistatický účinek proti patogenním houbám.

16 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně během prvního měsíce léčby;

dále ve stejné dávce, ale každý druhý den;

pro třetí měsíc podle schématu druhé, dokud zdravé nehty rostou.

Mast aplikuje nejvýše 30 g denně.

Pro tablety - 3 měsíce, pro masti - 3 týdny.

Porucha funkce jater a ledvin, snížení počtu leukocytů v krvi, těhotenství, laktace, zhoubných nádorů.

Dlouho jsem nemohl najít účinný lék na nehty houby. Tolley podtsela v bazénu, nebo jinde, ale bylo to hrozné! Zkoušel jsem různé prostředky, nepomohl, rozhodl se jít k lékaři a to je to, co mi bylo doporučeno. Čtěte více …

Lidové metody

Účinná léčba i počátečního stadia plísňové infekce nemůže být provedena bez lékařských přípravků. Jsou základem terapie. Lidové metody se používají pouze jako pomocná metoda. I s relativní bezpečností alternativní medicíny je nutné před použitím konzultovat lékaře. Poskytne doporučení týkající se následujících tradičních metod léčby plísňové infekce:

 1. Vezměte stejné množství dubové kůry, verbeny, květenství měsíčku, sušených ostružin. Z výsledné směsi, zrušil v oddělené nádobě 3 lžíce. Já Nalijte sklenici vody a dejte na oheň. Po 15 až 20 minutách se deformuje, nechá se vychladnout na přijatelnou teplotu. Používá se pro mazání poškozených míst.
 2. Smíchejte ve stejném poměru síran měďnatý, žlutou síru a sádlo. Po získání homogenní hmoty přiveďte k varu, pak dejte na tmavé místo. Použijte po ochlazení k promazání postižených míst. Pre-steam nohy v lázni se sódou.
 3. 2-3 litry vařící vody, aby 2-3 lžíce. Já čerstvé trávy milkweed. Položte ingredience do skleněné nádoby, zabalte deku, trvejte 3-4 hodiny. Vedle použití pro koupel. Nalijte vývar do misky, vložte do něj nohy, namočte je do roztoku po dobu 40-45 minut. Postup se opakuje v intervalech 2-3 dnů až do úplného vyléčení.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: