Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Chronická dermatologická onemocnění způsobují svým nositelům vážné nepohodlí. Svědění, trvalé zarudnutí sliznic, zánětlivé skvrny na těle jsou časté u pacientů všech věkových kategorií. Jednou z příčin spojených s takovými symptomy a nesouvisejících s infekčním je lišejníkový rubus planus.

Jak léčit lichen planus v osobě

Terapie onemocnění je komplexní. Po návštěvě lékaře je možné léčit lišejníky. V asi 70% případů je toto onemocnění doprovázeno dalšími onemocněními. S jejich léčbou musíte začít bojovat s jakýmikoliv dermatologickými abnormalitami. Po ukončení onemocnění, které vyvolalo nástup lišejníků, je pacientovi podávána následující léčiva:

 • léky, které snižují aktivitu imunitního systému (kortikosteroidy);
 • léky, které urychlují obnovu tkáně;
 • mast, zmírňující svědění a ochlazování pokožky;
 • antihistaminika;
 • antibiotika (pokud se nemoc projevuje silně);
 • vitamíny.

Léčba onemocnění je doprovázena eliminací existujících zdrojů infekcí v těle. Výskyt lišejníků může vyvolat kaz, zánět ledvin a onemocnění ovlivňující imunitní systém. Někdy se nové zubní protézy stávají nepříjemným faktorem. Lichen planus není nakažlivý pro jiné lidi, ale infekce, které se vyvíjejí na poškozených tkáních, mohou být nebezpečné pro kolegy a členy rodiny. Vzhledem k těmto rizikům předepisují lékaři pacientům antibakteriální léčiva.

Drogová léčba zbavuje

Dermatóza tohoto typu u 80% pacientů přechází sama po odstranění podráždění. Pokud symptomy nezmizí po dlouhou dobu, pak lékaři předepisují léky na léčbu lišejníků erythematosus. Pacientům jsou předepsány masti s vysokou koncentrací kortikosteroidních hormonů. Pokud vnější účinek na CPL neměl vliv, pak jsou předepsány tablety a injekce protizánětlivých léčiv.

Léčba červených plochých lišejníků lidových prostředků

Chcete-li se zbavit projevů nemoci na kůži, použijte pleťové vody měsíčkového oleje, rakytníku, třezalky nebo šípky. Čistý kus látky nebo gázy je ponořen do produktu a aplikován na kůži nebo sliznici. Lidové léky na červený lišejník pomohou odstranit zánět z nehtových destiček. U pleťových vod bude pacient potřebovat jednu z následujících složek:

 • brusinkový džus;
 • jablečný ocet;
 • šťávy kalina.

Vata navlhčená v jednom z výrobků se na postižené místo vylisuje po dobu 10 minut. Postup se opakuje 5-6 krát denně. Účinným lidovým lékem na lupénku jsou léčebné koupele. Základ kolekce trávy by měl být heřmánkový nebo série. Odvar z těchto rostlin zmírňuje podráždění sliznic a kůže. Antiseptický účinek na lichen planus bude mít třezalku tečkovanou, levanduli, žížalku, kopřivu, řebříček, dubovou kůru. Teplota lázně by neměla být větší než 37 stupňů.

Dieta s lichen planus

Pokud se nemoc vyskytuje v ústech, pacient by se měl zdržet pikantních, uzených, slaných a velmi horkých potravin. Dieta s lišejníky planus na těle znamená úplné odmítnutí produktů, které způsobují podráždění kůže. Pacienti s alkoholem a cukrovinkami s červeným lišejníkem by měli být vyřazeni z denní stravy. Seznam nežádoucích produktů pro spotřebu zahrnuje:

 • citrusové plody;
 • čokoláda;
 • drůbeží maso;
 • vejce;
 • křen;
 • silný čaj, káva, kakao;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • klobásy a jiné potraviny obsahující velká množství karcinogenů.

Je dovoleno konzumovat mléčné výrobky, všechny druhy zeleniny, medu a obilovin s vysokým obsahem železa. Sledujte dietu pro lišejníky po dobu několika měsíců. Pokud se po zavedení do stravy výrobků, které způsobují podráždění kůže, KPL se znovu objeví, musíte je zcela opustit. Jestliže před nástupem červeného lišejníku měl člověk nesnášenlivost na jakýkoliv produkt, pak po výskytu vyrážky je nutné zcela odstranit kontakt s ním.

Jak vyléčit červené versicolor u lidí

Lékař volí metody léčby založené na závažnosti onemocnění. V počátečních stadiích je lokální léčba edému lišejníků. Předepsaný hydrokortison, flucinere a mast s dexamethasonem, diprospanom. Dimexid se přidává k činidlům pro lepší pronikání kůží. Na zapálených sliznicích aplikujte tyto léky.

U dětí se často vyskytuje erozivní a ulcerózní forma lišejníků. Dítě nemůže jíst normálně, protože jazyk a ústa pokrytá malými ranami. V takových případech se doporučuje provádět aplikace řešení coudesan a aktovegin v oblastech zapálených z nedostatku. Otevřené rány na těle jsou posypané chonsuridovým práškem. Vředy jsou předběžně ošetřeny antiseptiky, aby nevytvářely příznivé prostředí pro reprodukci patogenů infekčních onemocnění.

Antihistaminika pro Lish

Léky mohou snižovat svědění pomocí KPL, snižovat aktivitu alergenů. U některých pacientů je po jejich použití pozorována epitelizace lézí. Lék na antihistaminikum pro lichen planus předepisuje lékař, když důvodem vzniku onemocnění je reakce na kontakt s alergenem. Pokud je výskyt onemocnění spojen s abnormalitami v práci vnitřních orgánů, pak se tyto léky nepoužívají. U červených lišejníků jsou pacienti předepsáni:

 • difenhydramin;
 • claritin;
 • erius;
 • tavegil;
 • suprastin.

Se silnými alergickými projevy léků potřebujete pít kurzy po dobu 7-10 dnů. Pokud se po této době nevyléčí nemoc, je pacientům předepsána hormonální léčba. Je nežádoucí používat antihistaminikum a imunomodulační léčiva společně. To může zhoršit alergickou reakci a způsobit příznaky Wickhamovy sítě. V odpovědích na antihistaminika pacienti často zmiňují svůj sedativní účinek, takže je lepší pít před spaním.

Sedativa

Neurologické poruchy ve 40% případů způsobují vyrážku a ulceraci kůže. Lékaři předepisují sedativa pro zbavení akutních a subakutních forem osob ve stavu nervového napětí. Phenazepam nebo Medazepam se užívá orálně po dobu 14 dnů. Dávkování léků je určeno závažností onemocnění, ale v případě mezapamomu nesmí překročit 10 mg.

Vitamíny v lichen planus

Pacientům se předepisují injekce kyseliny nikotinové, vitaminu B, retinolu, tokoferolu. Je možné užívat vitamíny v případech mírného stupně závažnosti ve formě tablet. Pacientům je předepisován neovir a další léky, které obnovují imunitu. Vitamíny C a D jsou indikovány pro komplexní léčbu kůže lišejníků. Snižují vaskulární permeabilitu, mají depigmentační účinek, zlepšují syntézu proteinů ve tkáních.

Antibiotika pro edém lišejníků

Tetracyklin, doxycyklin, metacyklin je předepisován pacientům trpícím těžkým stadiem onemocnění. Antibiotika pro lichen planus v pilulky. Je-li v těle progresivní infekce, je roztok ceftriaxonu injikován intramuskulárně a opilo se 3-3, 5 g amoxicilinu. Erytromycin, sumovaný, azithromycin může pomoci snížit otoky a zmírnit zánět z tkání. Po ukončení léčby antibiotiky musí pacient pít fungicidní a imunomodulační léčiva.

Kortikosteroidy pro herpes

Průběh injekcí novokainu s phosteronem inhibuje šíření nemoci. Prednisolon pro edém lišejníků trvá 25 mg každý druhý den. Syntetické kyseliny, jako je delagil, plaquenil a presocyl, mají imunosupresivní protizánětlivé účinky. Jsou přijímány v pilulkách. Přípravky Advantan a Elokom jsou navrženy tak, aby snížily zánětlivý proces. Jsou dostupné v práškové formě pro roztoky a smetanu.

Mast z červeného plochého lišejníku

Krémy na bázi kortikosteroidů a antibiotik se používají ve všech stadiích onemocnění. Pacienti často nevědí, jak smíchat lichen planus a používat balzámy hojící rány. Výsledkem těchto manipulací je těžké podráždění kůže. V případě edému a více papuly by se místo takových balzámů měly používat masti na bázi kyseliny salicylové. Pokud červený lišejník zasáhl genitální oblast a řiti, pacientům je předepsán cloveitis, betamethason, flumethasone.

Video: jak vyléčit lichen planus

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: