Zvukové cizí slovo "Calvados" již není pro naši realitu nové, ale mnozí Rusové na to stále hádají. Podivné, jako by z francouzských románů Calvados - co to je? Jak se připravuje, s čím a jak je opilý? Je možné udělat vynikající nápoj doma? Zkusme na to přijít!

Co je Calvados

Slovo "Calvados" (původní Calvados) je název francouzské provincie, která se nachází v centru Normandie a je rodištěm stejnojmenného světově proslulého alkoholického nápoje, který se vyrábí z jablek. Pouze originální alkohol z aromatických normanských plodů (Calvados Pay d'Auge) je však považován za skutečný Calvados. Nápoje s jiným původem jsou prostě jablečné brandy.

Technologie přípravy alkoholického nápoje je založena na destilaci jablečného moštu a infuzi hotového destilátu v dubových sudech. Autentická síla Calvados je asi 40 stupňů. Tento alkoholický nápoj lze nazvat "jablkovou vodkou". To je podobné mnoha ovocných piv, populární v různých zemích: maďarské švestkové brandy, arménské meruňky.

Jak pít Calvados

Znalci a znalci silného francouzského nápoje trvají na tom, že Calvados by měl být opilý pouze s upřímnými přáteli, kteří si užívají originálního vkusu po kapkách. Sklo je nutné ohřát alkoholem s rukou a odhalit tak nepřekonatelnou lahodnou chuť. Jablečná brandy může být podávána jak po hlavním jídle, tak namísto aperitivu - dobře se zahřeje a stimuluje trávicí systém.

Co pijí Calvados

Francouzi, tvůrci tohoto sofistikovaného nápoje, říkají, že je obzvláště chutné ochutnat Calvados v jeho čisté formě, bez jakéhokoliv přídavku. Jediné jídlo, které souhlasí s občerstvením - pikantní normanské sýry. Co pije Calvados z jiných národností? Restaurace, které podávají mořské plody, dezerty z ovoce, čokolády, zmrzliny, jsou podávány do tohoto elitního alkoholu. Zředění nápoje se nedoporučuje - je to znamení špatné chuti.

Brýle Calvados

Chcete-li si plně vychutnat neobyčejnou chuť a vůni jablečné brandy, měli byste ji vypít ze správných nádob. Jedná se o malé sklenice, zužující se směrem ke středu a rozšiřující se směrem nahoru, jsou velmi podobné tvaru otevřených tulipánů (na síti vidíte fotografii). Pokud nejsou pro kalvados žádné speciální brýle, můžete tento voňavý alkohol nalít do sklenic koňaku. V extrémních případech si vezměte obvyklé sklenice na likér nebo zásobník.

Jak se calvados

Voňavé Calvados z jablek (méně často hrušky) se vyrábí výhradně v určité části Francie. Nejznámější vinařství jsou světoznámé značky Pere Magloire a Chevalier des Touches. Na regálech našich obchodů najdete Calvados Derbent, který se vyrábí na území Ruska, až na to, že má velmi vzdálený vztah k původnímu francouzskému alkoholu.

Produkce Calvadosu je poněkud podobná procesu výroby vína, jediným základem tohoto nápoje jsou jablka. Jsou mleté, rozdrcené, vymačkané, než dostanou šťávu a po určitou dobu kvašení. Následně se výsledný mošt destiluje, aby se získal alkohol, nalije se do dubových sudů a uchovává se několik let. Od doby expozice nápoje rozlišujte jeho typy: Jemné (2 roky), Vieux-Reserve (3 roky), VSOP (4 roky), Extra (6 let).

Jak vařit Calvados doma

Tento nápoj patří do kategorie drahých, elitních lihovin, pro nalezení pravé francouzské jablečné brandy může být obtížné. Je však možné vyrobit Calvados doma z jablek vlastní sklizně. Domů Calvados možná ochutná daleko od originálu, ale pokud budete postupovat podle správné technologie, můžete si doma snadno vyrobit lahodný alkoholický nápoj.

Základní recept Calvados zahrnuje první produkci jablečného moštu, pro kterou se berou pouze celá krásná jablka odebraná ze stromů. Nejsou prát, aby maximální chuť, a okamžitě řez a drcené. Šťáva se odděluje od buničiny, filtruje, nalije do fermentačních nádrží a nechá se 4 až 5 měsíců. Mladé jablečné víno se pak dvakrát destiluje, nalije do dubových sudů, nechá se zrát asi 8 měsíců. A teprve pak.

Calvados odrůdy jablek

Pro výrobu kvalitního aromatického nápoje používají normanští vinaři pouze dobré suroviny - vybraná jablka malých, ale velmi vonných odrůd. V závislosti na chuti jsou všechny odrůdy jablek pro Calvados rozděleny do čtyř skupin: hořká, hořká, sladká, sladká, kyselá. K dosažení bohaté, příjemné chuti a vůně, rostliny, které produkují nápoj kombinují různé odrůdy v určitých proporcích. Základem je sladké a kyselé ovoce, pro trochu jablek z ostatních skupin.

Recepty Calvados

Nebude těžké najít informace o tom, jak udělat Calvados - mnoho variant, doplněných fotografiemi, zveřejněnými na internetu. Můžete se pokusit napít se podle originálního klasického receptu, nebo si můžete napodobit Calvados z vodky naplněné jablky nebo hruškami. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější a cenově dostupné recepty na brandy s fotografiemi.

Apple koňak

 • Doba vaření: 2, 5 měsíce.
 • Porce: 10 litrů.
 • Kalorií nádobí: 265 kcal na 100 gramů.
 • Účel: alkohol.
 • Kuchyně: Ruská.
 • Obtížnost přípravy: střední.

Pro podobnost barev a stejný původ, Calvados je často nazýván koňakem jablka. Tento vynikající nápoj s výraznou dlouho hrající jablečnou příchutí může být ozdobou pro každou stranu nebo jednoduše doplnit večer v přátelské společnosti. Jak udělat jablečnou brandy v ruském stylu je chutné a rychlé - přečtěte si následující recept.

Složky:

 • Malá sladká a kyselá jablka - 15 kg;
 • Cukr - 2 kg;
 • Suché droždí - 10 g;
 • Voda - 10l.

Metoda přípravy:

 1. Jablka bez semen, pyré v jakémkoliv vhodném způsobu.
 2. Rozpustit cukr a droždí v teplé vodě.
 3. Zkombinujte předkrm s bramborovou kaší, nalijte do čisté skleněné nádoby.
 4. Ponechte se procházet pod teplou vodou na teplém místě po dobu 2 týdnů.
 5. Výsledný Braga, dvojité předběhnutí.
 6. Připravený destilát naplní hrst dubové kůry, kandovaného ovoce, špetku vanilky.
 7. Dovolit 1-2 měsíce trvat.

Hruška Calvados

 • Doba vaření: 2 měsíce.
 • Porce: 2, 5 litru.
 • Kalorií: 243 kcal na 100 gramů.
 • Účel: alkohol.
 • Kuchyně: Ruská.
 • Obtížnost přípravy: snadná.

Calvados se vyrábí hlavně z jablek, ale existují recepty, které naznačují přidání hrušek. Tento nápoj má delikátní, jemnější chuť a vůni. Některá z kyselých jablek v původním receptu jsou nahrazena hruškami. Proces vaření zůstává stejný nebo je vinař sám interpretuje. Níže je zjednodušená verze hrušky Calvados.

Složky:

 • Hrušky - 2 kg;
 • Cukr - 1 polévková lžíce;
 • Vanilkový cukr - 0, 5 st;
 • Vodka - 1 l.

Metoda přípravy:

 1. Cukr smíchaný s vanilkovým cukrem.
 2. Umyjte hrušky, oloupejte semena, nakrájejte na kostičky, dejte do skleněné nádoby, nalijte cukr.
 3. Nalijte vodku. Nádobu zakryjte gázou, nechte ji na tmavém místě 21 dní.
 4. Každý den se třepe sklenice hrušek.
 5. Kmen, láhev. Pro požadovanou barvu přidejte polovinu čajové lžičky instantní kávy.

Jablečná šťáva Calvados

 • Doba vaření: 12-14 měsíců.
 • Porce: 9 litrů.
 • Kalorií nádobí: 235 kcal na 100 gramů.
 • Účel: alkohol.
 • Kuchyně: Francouzská.
 • Obtížnost přípravy: střední.

Pokud vaše zahrada dal letos spoustu voňavých jablek - připravte Calvados z jablečné šťávy. Tento proces je časově náročnější a delší než předchozí možnosti, ale je také mnohem blíže původnímu receptu. Takový nápoj nezanechá lhostejný jediného člověka, který hodně ví o dobrém alkoholu. Jak si vyrobit jablečnou brandy ze šťávy - čtěte dál.

Složky:

 • Jablka - 20 kg;
 • Cukr - 1 polévková lžíce.

Metoda přípravy:

 1. Jablka bez jádra, přeskočte přes odšťavňovač nebo mlýn na maso.
 2. Squeeze a napětí šťávy, nalijte do skleněné nádoby.
 3. Jablečný dort nalijte sklenici teplé vody, nechte jeden den, pak zmáčkněte kapalinu a přidejte do šťávy.
 4. Lžíce cukru zředěné malým množstvím šťávy, nalijte do sypké hmoty.
 5. Uzavřete nádobu s hydrostatickým roztokem mladiny, ponechte po dobu 4-6 měsíců kvašení v teplé místnosti.
 6. Po vypršení této doby, dvojitý průchod získaného jablečného moštu pomocí měděné destilační krychle nebo měsíčního svitu.
 7. Nalijte do dubového sudu, vydržte 6-8 měsíců.

Video: Calvados vaření doma

Kategorie: