Často vaše dítě chladí a trpí chladem? Rodiče těchto dětí musí často užívat nemocenské. V zmatku si myslí, že situace je beznadějná, jeden ORVI je nahrazen jiným. Jednou z příčin častých snotů mohou být adenoidy. To je společný problém pro děti navštěvující mateřské školy. Co by měli rodiče dělat, pokud má dítě adenoidy? Na toto téma existují různé názory, je těžké je pochopit. Hlavní otázkou, která znepokojuje rodiče, je, zda je léčba adenoidů účinná u dětí bez chirurgického zákroku? Přečtěte si více o problému v materiálu.

Co jsou adenoidy u dětí

Adenoidy jsou nosohltanová mandle, která se nachází na křižovatce nosu a krku u lidí. Chrání tělo před pronikáním škodlivých bakterií, virů. U dítěte jsou adenoidy často zvětšovány v důsledku vzniku imunity. Po 10-12 letech nemoc klesá. U dospívajících a starších dětí se tato choroba neprojevuje. Pokud se zvětší velikost mandlí, pak se to nazývá adenoidní hypertrofie spolu se zánětem - adenoiditidou.

Symptomy a příznaky adenoiditidy

Dítě, které má chronickou nosohltanovou rýmu, by se mělo otolaryngologovi objevit, aby zjistilo, zda má adenoidní vegetaci (růst adenoidů). To může vidět pouze lékař. Existují tři stupně vegetace. Pokud se u dítěte vyskytnou takové příznaky adenoidů, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Včasná neošetřená nemoc může vést ke komplikacím.

1 stupeň

V prvním stupni má dítě potíže s dýcháním v noci během spánku, může chrápat. Proliferace adenoidů pokrývá jednu třetinu zadního foramenu nosních průchodů (joan). Zpravidla je to důsledek prodloužené rýmy, jejíž léčba je možná konzervativními prostředky. Odstranění v první fázi onemocnění není nutné.

2 stupně

S druhým stupněm růstu dítě již dýchá ústy během dne, chrápání v noci. Jeho řeč může být nečitelná. Adenoidy překrývají více než polovinu lumen nosohltanu. S touto vegetací mandlí se navrhuje použít konzervativní léčbu. Chirurgie k odstranění adenoidů u dětí není nutná.

3 stupně

Ve třetím stupni adenoidů už dítě nemůže dýchat nosem, a to ani v noci, ani ve dne. Nosohltanový tonzil pokrývá nosohltan téměř o 100%. Tento lékařský obraz ukazuje nejen hypertrofii adenoidů, ale také skutečnost, že je přítomen adenoidní zánět - adenoiditida. Chronická adenoiditida je indikací pro odstranění mandlí.

Důvody

Proč dítě pěstuje adenoidy? Co může způsobit jejich vegetační období? Mezi hlavní příčiny výskytu a zhoršení tohoto jevu patří takové faktory, jako jsou:

 • Dědičná predispozice
 • Patologie těhotenství a porodu matky.
 • Následky nemoci v kojeneckém věku (šarlatová horečka, spalničky, černý kašel, záškrt, časté akutní respirační virové infekce a další virová onemocnění).
 • Očkování.
 • Jídlo (zneužívání cukrovinek, chemických výrobků).
 • Tendence k alergickým reakcím.
 • Stav imunodeficience u dítěte.

Diagnostika

Příčinou obtíží s dýcháním není ve všech případech vegetace adenoidů, ale také zakřivení nosní přepážky, alergická rýma. Rozpoznat původ rýmy je možné pouze během vyšetření. V diagnostice adenoidů je důležité použít moderní metody pro stanovení velikosti mandlí. Palpace, vyšetření nosohltanu pomocí zrcadla, rentgeny jsou považovány za zastaralé, bolestivé pro děti a nespolehlivé. Doporučuje se používat počítačovou tomografii / endoskopii. Tato metoda umožní prozkoumat všechny části nosohltanu.

Léčba bez operace doma

Rodiče by se před souhlasem s operací měli pokusit o všechny stávající konzervativní terapie. Chirurgický zákrok není v této věci naléhavý. Jak léčit adenoidy u dítěte doma? Kromě použití léčivých a lidových prostředků byste měli použít:

 • Masáž krku a obličeje.
 • Respirační gymnastika.
 • Opláchnutí nosu solným roztokem nebo bylinnými přípravky.
 • Fyzioterapie
 • Lázeňská léčba.
 • Dětské menu by mělo zahrnovat ovoce, zeleninu a potraviny z kyselého mléka.

Lidové léky

Lidové léky pomohou snížit velikost malých zánětů nosohltanu. Terapie zahrnuje šetrné, benigní způsoby, které mohou pomoci zbavit se pokroku v období růstu mandlí. Jaké alternativní prostředky lze použít, pokud má dítě rozšířené adenoidy:

 • Pijte speciální bylinné poplatky.
 • Nalijte thuja olej do nosu, řepné šťávy.
 • Pijte rybí olej.
 • Vezměte mumii dovnitř a pohřbte se v nose.
 • Nalijte šťávu z jarní cibule, 10% roztok propolisu.
 • Nos propláchněte speciálními rostlinnými přípravky (dubová kůra, třezalka, břečťan), mořská sůl.

Léky

Úspěšně byl aplikován konzervativní a nechirurgický způsob léčby hypertrofie adenoidů léky. Spočívá ve skutečnosti, že nemoc je léčena pečlivým odstraňováním hlenu. Poté se použije například Protargol. 2% roztok schne a mírně snižuje tkáň mandlí. Kapky musí být čerstvé, jinak nebude účinek. Lék "Nasonex" se používá při léčbě stále častěji, úspěšně dokazuje jeho účinnost.

Homeopatie

Léčba onemocnění homeopatií je individuální: v některých případech přináší ohromující výsledky, někdy je to zbytečné. Jedním z účinných homeopatických léků je „Limfomiozot“. Pokud u dítěte rostou adenoidy, používají se granule „Iov-baby“. Nedovolují, aby se mandle zvětšily. Doporučuje se však kontaktovat homeopata, který Vám předepíše lék, který bude vyhovovat specificky vašemu dítěti.

Jak odstranit adenoidy

Řezací adenoidy se praktikují, pokud veškerá konzervativní terapie nemá žádný účinek, onemocnění se opakuje častěji čtyřikrát do roka, pozorují se komplikace (otitis, sinusitida, časté akutní respirační virové infekce; deformita obličeje - může to vypadat jako u příznaků příušnic, zástava dýchání během spánku). Řezání mandlí je možné pomocí laserové terapie a standardní operace.

Použití operace

Operace k odstranění adenoidů se nazývá adenotomie. Po dobu více než 100 let v lokální anestezii v nemocnici, pokud nejsou kontraindikace (věk do 2 let, abnormality ve struktuře nosohltanu a další). V tradičním zákroku je lékař „slepý“, což nevylučuje možnost ne zcela odstranit adenoidní tkáň. Za modernější a efektivnější jsou považovány endoskopické odstranění adenoidů u dětí, adenotomie aspirace a chirurgie s použitím holicích technologií. Odstraňování adenoidů u dětí v celkové anestezii se provádí vzácně.

Laserové odstranění adenoidů u dětí

Další alternativní metodou odstranění vegetace je laserová metoda. Většina ORL specialistů považuje tento typ léčby za účinný a bezpečný, ale účinky laserové expozice jsou málo známé, speciální studie o tom, jak laser ovlivňuje tělo, nebyly provedeny. Laserová terapie snižuje zánět, zvyšuje imunitu, odstraňuje lymfoidní edém.

Prevence

Prevence adenoidů u dětí naznačuje nedostatek kontaktu s infekcí. Obnovení těla, které se po nachlazení nebo chřipce nezvýšilo, trvá nejméně dva týdny. Systematická infekce v těle neléčeného dítěte vede k rozvoji hypertrofie mandlí. Výskyt adenoiditidy je přirozeným výsledkem těchto akcí.

Video Dr. Komarovsky o adenoidech

Co dělat, pokud má dítě zvýšené adenoidy? Na tuto otázku odpoví doktor Komarovsky, oblíbený pediatr Ruska a zemí SNS. Po zhlédnutí videa pochopíte, jak nebezpečné je toto nepříjemné onemocnění, jaké moderní metody terapie existují. Dětský terapeut bude tradičně odpovídat na otázky dotyčných maminek a tatínků, hovořit o účinných způsobech prevence.

Recenze léčby

Maria, 28 let: Mé roční dítě často mělo rýmu kvůli nejstarší dceři, která přinesla infekci z mateřské školy. Není také doprovázen mokrým kašlem. Ve věku 4 let jsme dostali třetí stupeň hypertrofie mandlí a museli být odstraněni laserem bez anestézie.

Tatiana, 35 let: Můj syn byl omylem diagnostikován s adenoiditidou. Důvod, jak se později ukázalo, byl jiný. Zima byla alergická rýma. Díval jsem se na fotografie dětí s deformitami obličejových kloubů, to jsme neměli. Zní to alarm, jak doktor okamžitě nabídl operaci. Ujistěte se, že jít do různých lékařů a poslouchat různé názory.

Elena, 25 let: Moje dcera ENT předepsala operaci. Řekla, že nic jiného nepomůže. Děkuji příteli, doporučil vyzkoušet kryoterapii (dusík na látku). Několik dní po zákroku dítě přestalo chrápat. Při vyšetření lékař diagnostikoval pokles velikosti. Takže tato metoda pomůže vyléčit nemoc, operace není nutná.

Kategorie: