Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Používá se v rámci fyzioterapie, tento způsob vstřikování léků pomáhá bezpečně dodávat potřebné léky přímo do patologického ohniska. Pomocí tohoto postupu zjistěte, které léky lze transportovat do těla.

Co je to elektroforéza

Téma prospěšných účinků proudu na lidské zdraví bylo vědeckou komunitou vzneseno již od starověku. Drogová elektroforéza, která se v medicíně nazývá také galvanoforéza, galvanizace nebo ionoforéza, zahrnuje přeměnu různých zdravotnických prostředků na nejmenší částice - ionty s dalším dodáním těchto látek do problémových oblastí. Se zavedením hardwarových léků většina z nich zůstává ve vrstvách dermis. Zbytky jsou transportovány krví a lymfou po celém těle.

Indikace a kontraindikace

Tento postup je účinný proti různým onemocněním. Nedorozumění ohledně toho, zda se elektroforéza vyskytuje u mnoha pacientů, kteří mají podstoupit tento postup poprvé. Podávání léčiv se doporučuje pro mnoho diagnóz: od poruch pohybového aparátu až po oční problémy. Z tohoto důvodu nemůže být plně popsána otázka, proč je elektroforéza potřebná. Mezitím existují určitá omezení pro administraci léčiv. Kontraindikace elektroforézy jsou následující:

 • vaskulární a srdeční patologie;
 • onkologická onemocnění;
 • zvýšená teplota;
 • zánětlivé procesy v akutním stadiu;
 • ekzém a dermatitida;
 • alergií na léky podávané během procedury

Elektroforéza s aminofylinem

Hardwarová injekce iontů tohoto léku pomáhá dosáhnout bronchodilatačních, protizánětlivých a analgetických účinků. Eufylin pro elektroforézu se používá ve formě 2% roztoku, který pod proudem proniká do vrstev pacientovy dermy. Sedimentace léčiva v podkožní tukové tkáni přispívá k jeho postupnému, odměřenému příjmu do těla.

Je třeba říci, že během procedury dochází k intenzivní saturaci tkáně chrupavky pacienta aktivními složkami léčiva. Tato farmakologie aminofylinu se používá při léčbě nemocí pohybového aparátu: osteochondrózy krku a bederní páteře, meziobratlové kýly. Kromě toho, jeho zavedení hardwaru se používá ke zlepšení cirkulace mozku a ledvin, léčbě bronchitidy.

S leadase

Uvedená enzymová látka se podílí na odbourávání kyseliny hyaluronové, přispívá k aktivnějšímu pohybu interartikulární tekutiny. Lidáza pro elektroforézu je vybrána k prevenci a léčbě adhezí, zánětlivých událostí různé lokalizace. Procedura podporuje resorpci pooperačních jizev, obnovu kůže po popáleninách.

Aplikace lidasy je účinná proti negativním účinkům pneumonie, tuberkulózy a bronchitidy. Léčba zánětu středního ucha a jiných zánětlivých lézí uší může být prováděna současným použitím endourální kataforézy a externí anaforézy. V tomto případě je pouze katoda impregnována roztokem lidázy. Anoda se nachází na krku.

S caripazim

Galvanický proud pomáhá transportovat účinnou látku přímo do problémové oblasti. Caripazimova elektroforéza se používá k léčbě patologických stavů páteře a kloubů. Tento postup je zvláště účinný pro meziobratlovou kýlu. Tkáně, v důsledku čehož vzniká bolestivé vyboulení v páteři, změkčují vlivem proudu, což snižuje podrážděnost nervových kořenů a v důsledku toho závažnost syndromu bolesti.

S novokainem

Hardwarové podávání tohoto anestetika se provádí za účelem dosažení analgetického účinku. Elektroforéza s novokainem je indikována pro neuropatické syndromy, radiculitidu, osteochondrózu a další artikulární patologie. Zvláště efektivní je využití fyzioterapie ve spojení s terapeutickou masáží a dalšími manuálními postupy.

S vápníkem

Tato živina je považována za univerzální látku pro administraci hardwaru. Ionoforéza s chloridem vápenatým se tedy používá k léčbě zánětu ústní dutiny, myositidy a dysplazie kyčle. Odděleně stojí za zmínku, že lékaři předepisují zavedení tohoto minerálu hardwarovou metodou pro patologii srážení krve. Vápník je zvláště důležitý pro kojence. S nedostatkem tohoto prvku se tkáň dítěte vyvíjí podle nesprávného algoritmu.

S hydrokortisonem

Hardwarové podávání léků skupiny glukokortikosteroidů se používá k úlevě od alergických a autoimunitních stavů. Elektroforéza s hydrokortisonem je často používána v neurologické praxi. Stojí za zmínku, že tento postup pomáhá zbavit se ekzémů, projevů dermatitidy. V závislosti na stupni poškození kůže se doporučuje použít k injekci hardwaru krém nebo emulzi na bázi hydrokortizonu.

S magnezií

Při působení galvanického proudu síran hořečnatý snadno proniká do buněčné membrány. Dostatečné množství této živiny v těle je klíčem ke zdraví nervového, kardiovaskulárního systému. Tento minerál se podílí na mnoha chemických reakcích, na kterých je do značné míry závislý energetický potenciál buněk. Elektroforéza s magnesií bojuje se zánětem, přispívá k normalizaci srdečního rytmu a krevního tlaku. Síran hořečnatý je zakázán v případě krvácení do žaludku, patologií ledvin a jater.

S prozerinem

Instrukce pro tento lék ukázaly, že má vysokou anticholinesterázovou aktivitu. Z tohoto důvodu je mnoho neurologických patologií léčeno prozerinovou elektroforézou, která je doprovázena snížením svalového tonusu a poškozením elektrických impulsů. Je důležité poznamenat, že bromové přípravky široce používané ve fyzioterapii mají také podobné farmakologické účinky. Indikace pro podávání prozerinu jsou:

 • myasthenia gravis;
 • neuritida různých částí těla;
 • atony močového měchýře;
 • zotavení po mrtvici;
 • přeneseny virové neuroinfekce.

S dimexidem

Procedura pomáhá dosáhnout antibakteriálního, protizánětlivého účinku. Používá se k léčbě osteochondrózy, různých artikulárních patologií a vředové infekce v remisi. Elektroforéza s dimexidem je zvláště užitečná u lidí, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou užívat perorální nebo injekční antimikrobiální látky. Je důležité poznamenat, že postup nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

S lidokainem

Metoda zahrnuje lokální injekci anestetika do hardware pro úlevu od bolesti. Srovnáním účinků získaných po transportu proudem novokainu a indikovaného přípravku lze říci, že elektroforéza lidokainu je méně ovlivněna tkáňovými strukturami. Indikace tohoto podávání anestetika do těla je výrazný syndrom bolesti různé etiologie.

S kyselinou nikotinovou

Podávání tohoto ve vodě rozpustného vitaminu nebo niacinu zajišťuje normální průběh redox reakcí. Elektroforéza kyseliny nikotinové může být prováděna pro různé účely. Bylo zjištěno, že niacin je velmi užitečný pro pacienty trpící cukrovkou a kardiovaskulárními onemocněními. Kromě toho, zavedení iontů kyseliny nikotinové do hardwaru pomáhá snížit koncentraci lipoproteinů a triglyceridů v krvi.

S dibazolom

Myotropní antispasmodikum se používá k léčbě arteriální hypertenze k usnadnění přenosu nervových impulzů v míše. Elektroforéza s dibazolem je často používána jako způsob tvorby nespecifické odolnosti těla vůči účinkům exogenních dráždivých látek. Vytvoření druhu dibazolového depotu v dermis pacienta navíc zajišťuje dlouhou dobu syntézu vlastního interferonu.

Elektroforéza během těhotenství

V období porodu dítěte spadá imunita ženy, která může sloužit jako spouštěč pro rozvoj mnoha nemocí. Většina léků během fetálního vývoje plodu je kontraindikována pro použití, takže elektroforéza během těhotenství je jakýmsi způsobem, jak se dostat do těhotenství. Nepochybnou výhodou tohoto postupu jsou navíc:

 1. bezpečnost pro dítě;
 2. zajištění vysoké lokální koncentrace léčiv na pozadí jejich minimální dávky.

V gynekologii

Dosažení terapeutického účinku při léčbě onemocnění ženských pohlavních orgánů je spojeno s určitými obtížemi spojenými s přesnou diagnózou a rysy každého jednotlivého klinického případu. Široce používanými prostředky pro elektroforézu v gynekologii jsou jodové roztoky, magnézie a lidazy. Dobré výsledky v léčbě chronických zánětlivých procesů se syndromem silné bolesti pomáhají dosáhnout zavedení hardwaru do spodního břicha žen s jodidem draselným.

Pro děti

Malí pacienti ve většině případů podstoupí Ratnerovu metodu. Vědci navrhli, aby podávání aminofylinu a papaverinu bylo podáváno kojencům s poraněním porodního mozku. Elektroforéza pro starší děti je předepisována při léčbě bronchitidy, diathesis. Tato technika se často používá pro zlomeniny končetin. Rýma a další problémy s nosními průchody jsou léčeny endonazálním podáváním roztoků.

Ve stomatologii

Hlavní indikací pro podávání léčiv v této oblasti medicíny je infekce zubních kanálků během periodontitidy, pulpitidy. Technika elektroforézy ve stomatologii zahrnuje cílenou dopravu léčiv, díky které dochází k aktivnějšímu zotavení poškozených dentálních tubulů. Tímto dodáním antibiotik se eliminuje patogenní bakteriální pozadí, které zabraňuje vzniku sekundárního kazu na uzavřeném zubu.

V kosmetologii

Omlazování a hojení kůže pomocí proudu lze provádět různými způsoby. Elektroforéza v kosmetologii nebo ionoforéze se tedy provádí pomocí stacionárních a labilních elektrod. Hlavní podmínkou pro účinné odstranění kožních problémů je respektování polarity injikované látky. Samostatně by mělo být řečeno o fonoforéze. Tento postup zahrnuje zavedení vitamínů a léčiv do hlubších vrstev kůže pomocí ultrazvukových vln emitovaných přístrojem.

Domácí elektroforéza

Postup může být také prováděn samostatně pomocí speciálních zařízení. Domácí elektroforéza šetří pacienta před návštěvou zdravotnického zařízení. Zařízení pro tento účel lze zakoupit v řetězci lékáren za velmi přijatelné ceny. Doporučuje se provádět hardwarové podávání léků doma pouze po schválení ošetřujícím lékařem a seznámení s pokyny, jak se elektroforéza provádí. Na volném trhu můžete zakoupit následující zařízení:

 1. "Stream-1"
 2. "Potok-BR"
 3. "Elfor"
 4. "AGN-32"

Vedlejší účinky

V případě plného dodržování všech podmínek správného podávání léčiv léky obvykle neexistují žádné negativní důsledky. Léčba je léčebná elektroforéza, jejíž vedlejší účinky jsou způsobeny pouze individuální intolerancí na léčiva užívaná během sezení. V důsledku toho není třeba se vyhnout ionoforéze. Netřeba dodávat, že kromě léčebného účinku budete také pociťovat relaxační účinek procedury.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: