Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Slavné švýcarské jídlo, které se v posledních letech stalo velmi populárním v mnoha drahých restauracích v každém městě - fondue. V současné době existuje spousta odrůd, kombinací a druhů vaření tohoto pokrmu, i když složení fondue původně zahrnovalo víno a sýr. Takové jídlo může být dobrou příležitostí, jak se sejít ve velké společnosti a hovořit o svých tématech.

Co je fondue a jaké typy jsou

Když bylo ve starých časech ve Švýcarsku jídlo sklizeno na zimu, bylo mezi nimi spousta sýrů. Vzhledem k tomu, že tento výrobek se může v průběhu času rychle zhoršit nebo zaschnout, bylo nutné s dlouhým skladováním nějakým způsobem změknout. Podle receptu jedné rodiny byl kus tvrdého sýra vložen do horkého vína, které se za míchání postupně roztavilo a vytvořilo úžasnou omáčku. V současné době existuje velké množství různých poddruhů tohoto zdroje fondue, které nejsou o nic méně zajímavé v chuti.

Sýr

Tento typ je velmi podobný nativnímu pokrmu Švýcarska. Sýr je hlavní složkou takové fondue a víno může být nahrazeno mlékem, vodou nebo jinou tekutinou. Sýrová mísa se dobře hodí k bílému chlebu nebo speciálnímu pečivu různé chuti, složení. Kuchaři mohou vařit jak sladké švýcarské jídlo, tak slanou - vše záleží na přání. Sýrové fondue by mělo být taženo, takže pro něj jsou používány speciální nástroje.

Recept tohoto pokrmu kombinuje několik druhů sýrů, aby si získal zvláštní chuť. Může být přidána mouka nebo škrob, máslo, takže sýrová hmota je homogenní v konzistenci, nerozvrství a neusadí. Během přípravy takové fondue, musíte být velmi opatrní, aby jídlo není spálen. Je důležité promíchat misku z jedné strany na druhou přes střed, takže ošuntělý sýr se roztaví rychleji a promění v homogenní omáčku.

Sladká čokoláda nebo ovoce

Toto je jeden poddruh pokrmu vytvořeného v poslední době - sladký. Chcete-li připravit pokrm, musíte ponořit různé tropické a domácí ovoce do horké čokolády nebo kakaové směsi. Pro takové fondue, jako pro jiné poddruhy, použití několika omáček nebo omáčky je dovoleno. Může to být jak čokoládová pasta, tak mlékárna, zakysaná smetana, jahoda.

Ve většině případů je sladká fondue konečnou fází jídla. Často se vyskytuje bez alkoholu a alkoholu. S takovým jídlem je důležité mít na paměti pravidla etikety. Hlavním bodem je vzít kus ovoce do úst, takže se nedotýkejte zástrčky. To je způsobeno tím, že se zařízení musí vrátit do společné nádoby s čokoládou.

Ryby, zelenina nebo maso

Neslazené fondue s rybami, zeleninou nebo masem jsou nejoblíbenější u mužů. Pro něj jsou vybrány různé omáčky a přidat. Masové fondue se liší od klasického sýra i etiketou při jídle. Když takové jídlo sní, maso je navlečeno na speciální vidlici, položí kus na talíř a nakrájíme na malé kousky nožem. Pokud chcete dát celý díl na jazyk najednou, pak je snadné ho spálit, protože fondue se neustále zahřívá na duchové lampě.

Kromě solené fondue, to je dovoleno dát omáčku z okurek, vajec a hořčice, houby. Můžete si vybrat jiné, které se vám líbí. Zde je důležitá rozmanitost. Fondue může být alkoholické i nealkoholické. Možnosti masa a ryb nesmí obsahovat alkohol. Při objednávání takového jídla v restauraci je důležité vzít v úvahu postoj k alkoholu, aby klient získal perfektní fondue.

Nádobí a spotřebiče potřebné pro výrobu fondue

Chcete-li takové jídlo doma, musíte zásobit nejen potřebné rafinované ingredience. Důležitou součástí přípravy fondue jsou pokrmy, které budou hot mix. Je vyrobena z žáruvzdorné litiny, keramiky, mědi, oceli. Držák Fondue by měl mít pogumované rukojeti nebo dřevěné trysky, aby je přenesl na stůl, kuchař si nespálí ruce.

Pokud se na rodinné radě rozhodnete vařit takové lahodné švýcarské jídlo doma, nezapomeňte si koupit fondue set. Bude zahrnovat nejen fondue držák, ale také speciální vidličky s pogumovanými nebo dřevěnými rukojeti, nádoby na další omáčky a talíř na kousky chleba, pečiva a ovoce. Postarejte se také o přenosný hořák, protože pro fondue, který je na stole, je nutné podporovat proces varu.

DIY fondue vaření recepty s fotografiemi

Pokud jsou jídla již připravena na jídlo, musíte se divit, jak udělat takový zázrak. Existuje mnoho receptů, z nichž si můžete vybrat nejvhodnější. Je důležité vzít v úvahu oblast a oblast, kde chce osoba fondue. Je nutné určit, který recept je vhodný, v závislosti na dostupných produktech, jejich čerstvosti, možnosti pořízení. Zvažte nejjednodušší, ale velmi chutné, chutné pokrmy.

Classic Swiss

Není nic lepšího než originál. Pouze klasické jídlo může nést nejlepší druhy výrobků, styl vaření, ducha tvůrců. Skutečná švýcarská kuchyně má standardní recept na sýrové fondue. Připravením tohoto pokrmu doma si můžete dát na vidličku chléb a ponořit ho do fondue, cítit ducha Švýcarska.

Ingredience pro švýcarský recept:

 • 1 stroužek česneku;
 • citrónová šťáva - 1 lžička (nedoporučujeme ji nahradit zředěnou kyselinou citrónovou, takže chuť sýrových fondue bude ztracena);
 • Sýry Emmental a Gruyere po 250 g;
 • kukuřičná mouka střední nebo jemně mletá - 2 čajové lžičky;
 • sklenku bílého vína (je lepší vzít si suchou nebo polosladkou);
 • vodka - 2 lžíce;
 • bílý pepř (nejlépe hrášek a mletý před přidáním do misky), muškátový oříšek (stejné doporučení jako u předchozího prvku misky) - na malém špetku.

Udělat klasickou švýcarskou fondue:

 1. Obalíme česnekový fondue nádobu čerstvým česnekem, je lepší snížit zub na polovinu a vytlačit šťávu. Je přípustné přeskočit koření v česnekovém lisu a rozmazat tvar s ním.
 2. Přiveďte k varu víno smíšené s citronovou šťávou, ohřívání na nízké teplo.
 3. Do směsi, která se musí nejprve smíchat, se postupně přidávají strouhané sýry. K míchání použijte dřevěnou lžící nebo špachtlí.
 4. Zatímco směs se taví, smíchejte část mouky a vodky v jiné nádobě. Kombinace těchto složek dohromady, držet je v ohni na pár minut, čímž se do homogenity.
 5. Přidejte koření.
 6. Podáváme s malými kousky francouzského chleba.

Francouzský sýr

Základem pro přípravu těchto jídel jsou přísady z Francie. Pokud se v této zemi nestane kuchař nebo hospodyňka, která chce udělat fondue, pak se v obchodě dovezou sýry, vína, která budou ideální pro jídlo. Snažte se věnovat pozornost výběru produktů v obchodě, na tom bude záviset nepřekonatelná chuť francouzských sýrových fondue.

Ingredience pro vaření (fondue recept z Francie):

 • 250-300 g každé z francouzských sýrů Comte, Gruyere a Švýcarského Fribourgu (je povoleno nahradit jeden typ Burgundskem);
 • láhev 750 g bílého vína (lepší než suchá);
 • 4 lžičky bramborového škrobu;
 • stroužek česneku.

Pořadí vaření klasických francouzských sýrových fondue:

 1. Připravte si všechny ingredience (strouhaný sýr, ohřejte víno na pokojovou teplotu, otevřete, česnek odloupněte).
 2. Fondyushnitsu zpracovat česnek, nalijte víno tam, přivést všechny do varu.
 3. Pomalu pomalu míchejte víno, přidejte sýr. Míchejte, dokud se nerozpustí v nízkém teple.
 4. Přidá se škrob, promíchá se v homogenní hmotě. Zahušťující směs podávaná na stole s plátky pečení.

Čokoláda

Takové jídlo je trochu jako chuť sladké kašny, která je častým hostem na velkých oslavách, svatbách, narozeninách. Málokdo ví, že je snadno nahrazen nádherným fondue. Takové malé fondue mohou být umístěny na každém stole hostů a vytvářejí skvělou atmosféru pro komunikaci. Ale pokud bylo rozhodnuto udělat fondue doma, použijte tento jednoduchý, rychlý recept.

Ingredience na nádobí:

 • asi 200 g tyčinek mléčné čokolády, 50 g bílé;
 • 100 g přírodního krému;
 • několik lžiček likéru (mléko, pomeranč);
 • ovoce (jablka, banány, jahody, pomeranče).

Podrobný recept na čokoládové fondue doma:

 1. Ve vodní lázni pomalu rozpusťte veškerou čokoládu, postupně přidávejte krém a pak likér.
 2. Ovoce rozdělte na talíř. Rozložte jeden kus a ponořte se do fondue. Bon appetit!

Video

Pro přípravu skutečného švýcarského pokrmu není nutné kupovat držák fondue. Můžete použít standardní multicooker, stačí si vybrat speciální recept. To vám ušetří zbytečné problémy v kuchyni a umožní vám soustředit se na sebe, hosty nebo rodinu. Nezapomeňte sledovat video graf níže, který krok za krokem vypráví o procesu výroby sýrového fondue nebo jiného typu misky v pomalém vařiči. Tak se můžete rychle naučit vařit perfektní, velmi chutné jídlo.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: