Fibrocystická mastopatie (FCM) je benigní onemocnění, jehož hlavním příznakem jsou patologické změny v tkáních prsních žláz ve formě poruch v poměru pojivové tkáně a epiteliálních složek. Toto onemocnění se může vyskytnout u žen jakéhokoli věku - jak u dospívajících, tak během menopauzy. Nedostatek progesteronu, zvýšená produkce estrogenů, androgen může vyvolat onemocnění, léčbu, diagnostické metody, typy, které se z článku naučíte.

Příznaky a příznaky

Následující značky napomáhají k podezření na přítomnost FCM, včetně dvoustranných, které se mohou projevit buď jednotlivě nebo společně:

 • Výsledkem vlastního vyšetření jsou oblasti těsnění prsní tkáně, které nemají jasné hranice.
 • Nejdůležitějším příznakem je bolest, která může být matná, tupá na pozadí nepohodlí, pocit těžkosti. To může být periodické, konstantní, ale vždy má spojení s menstruačním cyklem. 10% pacientů necítí bolest vůbec, i když změny v mléčných žlázách jsou stejné jako u žen, které pociťují nepohodlí.
 • Otok, otok prsu s objemem se může zvýšit o 15-20 procent. Mastodynie (hypersenzitivita) a mastalgie (bolestivost) jsou doprovázeny nadýmáním, migrénou, pocitem plnosti v oblasti břicha. Z emocionálního hlediska se žena stává neklidnou, podrážděnou. Tato kombinace symptomů, zvaná premenstruační syndrom, po nástupu menstruace už dívku už netrápí.
 • Výtok z bradavek, které se objeví nedobrovolně, má průhledný, bělavý, hnědý nebo nazelenalý odstín. Nejnebezpečnější výtok je považován za krvavý.
 • Zvýšení axilárních lymfatických uzlin, které se vyskytuje u 10% pacientů s diagnózou difúzního FCM.

Diagnostika

Diagnózu může provést pouze kvalifikovaný lékař. Nicméně, první předzvěstí v podobě zvyšování přetrvávající bolesti, stav prsou umožní ženě vědět, že se něco neděje správně. Diagnostika zahrnuje následující metody: palpace, primární vyšetření, ultrazvuková diagnostika glandulární tkáně, mamografické vyšetření. Věnujte pozornost vzhledu prsu, příznakům jeho zvětšení, asymetrii, stavu a umístění bradavek, barevným halo, přítomnosti výboje.

Difuzní FCM

Při prvních obavách z prsu se každá žena musí poradit s lékařem, aby zahájila léčbu onemocnění v rané fázi. Pro stanovení diagnózy na základě stížností pacienta je stanoveno další vyšetření:

 • Ultrazvuk prsu - odhaluje přítomnost vytvořených cyst, změny v různých etymologiích v tkáních.
 • Palpace - zkoumání hrudníku rukama, identifikace pečetí.
 • Výtěr z bradavky - v případě výskytu výtoku z bradavky je určeno jejich studium pro určení povahy onemocnění.
 • Mamogram je rentgen prsu k určení formy mastopatie, ložisek tuleňů, přítomnosti nádorů.
 • Studium jaterních enzymů - k určení normální činnosti těla.
 • Konzultace s endokrinologem - tento lékař v případě potřeby naplánuje vyšetření hormonů štítné žlázy.
 • Krevní test na hormony.
 • Punkce prsou - extrakce buněk z vytvořeného uzlu injekční stříkačkou pro studium pod mikroskopem, s výjimkou přítomnosti rakoviny.
 • Sonografie - poskytuje odhad struktury žláz, bez ohledu na typ struktury, umožňuje mnohonásobné dynamické monitorování u žen všech věkových skupin.

Nodální forma onemocnění

Vzhledem k podobnosti karcinomu prsu a nodulární mastopatie je nutné provést důkladné vyšetření mamologem pomocí rentgenových, klinických, morfologických, cytologických, echografických metod. V případě nodulární mastopatie jsou definována těsnění ložisek s jasnými hranicemi, laločnatým, hladkým nebo zrnitým povrchem. V intra duktálním uspořádání je tlak na perikarpální zónu doprovázen sekrecemi různé barvy a konzistence.

Při revizní mamografii mohou být na rentgenových snímcích detekovány rentgenové snímky zóny intenzivního rovnoměrného tmavnutí, kalcifikace, oválné stíny cyst, vláknité šňůry. Kombinace různých forem onemocnění dává živý obraz, který je charakterizován množstvím tmavých oblastí, restrukturalizací struktury žlázy, oblastí osvícení různých tvarů, velikostí, přítomností jednotlivých stínů fibroadeny, kordů pojivových tkání, cyst.

Pokud se zjistí cysta, provede se punkcí cytologickým vyšetřením, po němž následuje pneumocystografie. Ten je nezbytný pro kontrolu úplného vyprázdnění tvorby, detekce nádorů a intracystických hyperplastických lézí. Pokud existuje podezření na intraduktální změny, provádí se duktografie. Určeno zavedením kontrastu do potrubí jejich expanze, deformace, cystické dutiny, ukládání vápenatých solí. Ultrazvuk dopplerovských žláz umožňuje posoudit velikost, umístění, vaskularizaci útvarů, jejich strukturu.

Kód ICD-10

ICD-10 je mezinárodní klasifikace nemoci desáté revize (na základě materiálu Wikipedia). V Rusku byl přijat jako jeden regulační dokument s cílem zohlednit příčiny populačního oběhu, smrti a nemocnosti. Podle klasifikace je mastopatie zařazena do sekce Benigní dysplazie prsu N60:

 • N60, 0 - solitární cysta;
 • N60.1 - difuzní cystická mastopatie;
 • N60.2 - fibroadenosis;
 • N60.3 - fibroskleróza;
 • N60.4 - ektazie prsu;
 • N60.8 - jiné benigní dysplazie;
 • N60.9 - nespecifická benigní dysplazie.

Možné příčiny

Hlavní důvod pro rozvoj FCM spočívá ve změnách hormonálního pozadí, jejichž odrazem je menstruační cyklus. Taková hormonální variabilita se primárně projevuje porušením ovariálního menstruačního cyklu, který je eliminován nezávisle. Poruchy v práci hormonů se mohou projevit pod rouškou premenstruačního syndromu, který ženě přináší mnoho obtíží a starostí. Fibrocystická mastopatie znamená, že občasné abnormality se staly trvalými, což činí hrudník zranitelným, slabým článkem.

Příčina onemocnění může spočívat ve stavu páteře, protože regulace metabolických procesů v hrudníku se vyskytuje z hrudní části páteře. Dalším faktorem, který může vyvolat nemoc, je vodní nerovnováha. Pokud žena nemá zvyk pitné vody pravidelně, pak je tělo ve stavu hladovění vody, což vede ke změnám hormonálních hladin. Mastopatie může vyvolat chronický stres, endokrinní onemocnění, problémy reprodukčních orgánů, endometriózu.

Jak léčit FCM

Díky mnohaletým zkušenostem s tímto onemocněním mají mamologové k dispozici několik metod léčby FCM. Pro určení specifického programu, jak se zbavit patologie, je třeba provést úplné vyšetření, odstranit příčinu hormonální nerovnováhy a obnovit nervový systém. Při léčbě difuzní mastopatie se doporučují velké dávky vitamínů pro zvýšení imunity, homeopatické léky pro normalizaci funkce jater.

Léky na léčbu drog

Léčba léky zahrnuje hormonální a nehormonální léčbu. První typ je nezbytný pro regulaci cyklickosti v systému, včetně hypotalamu, hypofýzy, vaječníků, protože to normalizuje hormonální hladiny ovlivňováním tkáně žlázy. Druhý typ léčby potlačuje projev FCM v jeho mírné formě.

Nehormonální konzervativní terapie zahrnuje na svém základě takové prostředky:

 • Léky obsahující jód ("Clamin", "Iodomarin", "Jód-aktivní"), které regulují fungování štítné žlázy, snižují proliferaci tkání.
 • Vitamíny skupiny B, A, E, C zlepšují funkci jater, která se podílí na hormonálním metabolismu.
 • NSAID (Nimika, Nise, tablety diklofenaku) zmírňují syndrom bolesti.
 • Enzymové léky ("Wobenzym", "Mulsal", "Lidaza") mají imunomodulační, protizánětlivý, anti-edémový, analgetický účinek.
 • Sedativa, sedativa pro léčbu jsou indikována pro psychologické příčiny, které způsobily mastopatii. V počátečním stádiu se užívá tinktura z mláďat a valeriánských tinktur.
 • Homeopatické léky (Cyclodinone, Remens, Mastodinon) snižují hladinu prolaktinu, čímž eliminují jeho nadměrnou produkci. Někdy jsou předepsány k profylaxi.
 • Bylinná medicína zvyšuje účinek léků, zklidňuje nervový systém, odstraňuje zbytkové účinky.

Léčba lidových prostředků - recepty s bylinkami, infuze

Pokud se v hrudníku vyskytne více těsnění, snadno se cítí na vnějších částech, ve středu, znamená to přítomnost difúzního PCF. V počátečním stádiu jsou tyto změny nestabilní, mírné, ale pokud nejsou ošetřeny, těsnění se stávají hrubými. Když difuzní mastopatie dovolila použití lidových prostředků. Následující recepty mohou pomoci:

 • Alkoholová tinktura děložního boru bojuje proti nádorům, normalizuje metabolismus, snižuje zánět močového měchýře, obnovuje funkci štítné žlázy. Podle hodnocení je to účinný nástroj. Tinktura je nezbytná, aby se čajová lžička dvakrát denně před jídlem po dobu jednoho měsíce. Během menstruace si musíte odpočinout.
 • Můžete zacházet s listy zelí. V noci se na hrudník aplikuje list zelí jako obklad. Postup se opakuje až do úplného vymizení těsnění.
 • Lopuchová šťáva pomáhá zbavit se tuleňů. Vylisovanou šťávu je třeba vzít jednu polévkovou lžíci třikrát denně po dobu dvou měsíců.
 • Předpis léčivého přípravku z žraloka: musíte rozmělnit lžičku suché trávy na stav prášku, smíchat se s dvěma lžičkami pečeného másla, výslednou mast nalít do vodní lázně, držet po dobu 10 minut, aplikovat na postižená místa jednou denně, dokud těsnění nezmizí.
 • Užitečná sbírka: nasekejte a smíchejte jednu část kořenů kozlíku, 2 části velkých listnatých listů, 2 části bylinkového materiálu Hypericum, 3 části trávy. Lžíce směsi nalijte sklenici vroucí vody, nechte 40 minut. Vezměte 2 lžíce po jídle třikrát denně po dobu jednoho měsíce.
 • Modrou nebo šedou hlínu rozmělněte, nalijte na ni teplou vodu, aby ji zcela pokryla. Nechte několik hodin stát. Konzistence by měla být jako hustý krém. Naneste směs s vrstvou na hrudi ve 2 cm na celofánu, zabalte teplou šálu, opláchněte ráno. Léčbu předepisuje fytoterapeut.

Hormonální terapie

Hormonální léčba FCM je zaměřena na stabilizaci tkání mléčných žláz, používá se po studiu stavu hormonů. Tyto léky se používají:

 • Progestogeny („Noraststeron“, „Duphaston“, „Utrogestan“, „Prozestzhel-gel“ pro tření hrudníku) se používají ve druhé fázi menstruace. Snižte nepohodlí v hrudi, bolest.
 • Estrogen-progestin antikoncepce ("Marvelon", "Janine") jsou jmenováni ve věku 35 let v nepřítomnosti ovulace, porušení luteální fáze. Volal k normalizaci různých vibrací pohlavních hormonů.
 • Inhibitory produkce prolaktinu („Parlodel“) se používají k detekci nadměrné sekrece hormonu.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické postupy jsou velmi vzácně předepisovány pacientům, kteří dostávají FCM léčbu. To je způsobeno tím, že toto onemocnění je považováno za kontraindikaci tepelné manipulace. Výjimkou z tohoto pravidla jsou metody léčby bahenními koupelemi, elektroforézou, terapií rázovou vlnou, ultrazvukem, dalšími postupy.

Chirurgie - resekce

Chirurgická léčba FCM je indikována pro nodální formu nemoci, která je prakticky nemožná pro léčbu léky. Indikace pro chirurgický zákrok jsou takové případy, kdy dochází k rychlému růstu novotvarů, přítomnosti závažných průvodních onemocnění, která neumožňují dlouhodobou léčbu drogami, přítomnosti atypických buněk ve vzorcích biopsie, neúčinnosti jiných metod, vysoké pravděpodobnosti transformace na rakovinu.

Ve většině případů se provádí resekce sektorů. Taková operace zahrnuje odstranění žlázy, která je ovlivněna uzly a cystami. Chirurgický zákrok trvá přibližně 40 minut a provádí se v celkové anestezii. Podle potřeby, po operaci, léky je předepsáno: antibakteriální léky jsou předepsány, navíc - léky na stimulaci imunitního systému, normalizovat krevní obraz, vitamínové komplexy a minerály.

Speciální dieta

Speciální výživa při léčbě mastopatie zahrnuje použití některých užitečných produktů a omezení škodlivých látek. Kromě obsahu denního menu byste měli dodržovat správný režim: jíst najednou nejméně pětkrát denně. Během jídla, nebuďte nervózní, odstraňte od dráždivých látek, naučte se relaxovat. Následující produkty mají pozitivní vliv na celkový stav, zpomalují růst pojivových tkání:

 • Celulóza - ořech, lískový ořech, dýně, slunečnicová semena, řepa, mrkev, jablka.
 • Luskoviny snižují nadměrnou produkci estrogenů.
 • Špenát a brokolice se potýkají s neoplazmy způsobenými koenzymy.
 • Rajčata, pivovarské kvasnice, brazilské ořechy příznivě ovlivňují absorpci jódu, chrání před negativními účinky ultrafialového záření.
 • Mořský kale, sardinky, makrela, sleď a losos, krevety, mušle, chobotnice obsahují nezbytný jód.
 • Tvaroh, celer, sušené meruňky, tvrdé sýry, sezamová semínka, mandle obsahují vápník.
 • Všechny mléčné výrobky jsou užitečné.
 • Bílý a zelený čaj na úkor katechinu aktivují odstranění toxinů a cukru.

Aby se snížilo riziko rozvoje cysty, je nutné zcela opustit produkty, které způsobují zvýšení vylučování ženských pohlavních hormonů: krupice, vysoce kvalitní moučné výrobky, konzervované potraviny, okurky, kukuřičný olej, cukrovinky, margarín, majonéza, soda, uzené potraviny, tučné potraviny, černá čaj, káva, bílé zelí.

Zjistěte více o omastopatii prsu - co to je, co dělat s takovou diagnózou.

Prognóza a upozornění

Zpravidla není mastopatie náchylná k komplikacím. Proliferativní a nodulární formy onemocnění se mohou časem stát maligními, což se změní na rakovinu prsu. Při správné a včasné léčbě je však prognóza příznivá. Terapie FKM zajišťuje změny v životním stylu, které zahrnují takové kontraindikace:

 • Nelze se opalovat, opalovat se. Paprsky slunce způsobují produkci estrogenu, dělají prsní tkáň citlivou, citlivou.
 • Je nutné se vyhnout návštěvě lázní, saun.
 • Fyzioterapie je kontraindikována, při léčbě mastopatie je přísně zakázána masáž, která může poškodit prsní tkáň.
 • Není možné povolit hypotermii, která zhorší zánětlivý proces.
 • FCM se může během těhotenství chovat nepředvídatelně, tolik lékařů doporučuje, aby neriskovali ženy, ale někteří se rozhodnou stát matkou. S přirozeným hnojením nevznikají problémy, ale některé z nich mohou otěhotnět pouze s pomocí moderního lékařského pokroku. Stojí za povšimnutí, že in vitro fertilizace nebo IVF je nebezpečná v případě fibrocystické mastopatie, protože tento postup vyžaduje trénink, včetně hormonální stimulační terapie pro štěpení u ženského vajíčka. Ty mohou způsobit vznik nádoru v hrudníku. Někdy se doporučuje provést operaci k odstranění mastopatie před IVF, aby se zabránilo přechodu do maligního stavu.

Přečtěte si také, co dělat, pokud je diagnostikována mastopatie - symptomy, léčba a prevence onemocnění.

Kategorie: