Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Hypodynamie, počítačové nadšení, sedavé práce v kanceláři se někdy stávají příčinou vážných zranění. Nedostatek stresu na pohybový aparát nakonec způsobuje atrofii svalů, vazů a kloubů. Bez neustálého tréninku může tělo reagovat se zraněním. Dislokace kotníku je jedním z nejčastějších poranění pohybového aparátu, který s náležitou péčí a léčbou neohrožuje komplikace.

Co je dislokace kotníku a jeho stupeň s fotografií

Provádění hlavní funkce podpory celého těla při chůzi, členkový kloub je komplexní mechanismus, který spojuje nohu a kosti nohy. Tibiální kosti, s pomocí kloubního povrchu rozšířeného konce, na obou stranách obklopují ramus nohy. Ten má tři kloubní dělení: tibiální kost je přilehlá k nadřazené a pravá a levá jsou pohyblivě spojeny s kotníky.

Šlachy ze svalů do kostí přenášejí impulsy nezbytné pro pohyb v pohybu. Vazy spojují kosti k sobě, pevně je drží pohromadě. Pomáhají udržovat tělesnou hmotnost, působí na nohu, chrání a chrání kotník. Fixace posledně uvedeného je zajištěna dvěma vazy: deltoidní a peronální.

Neopatrný pohyb, náraz nebo pád z končetiny může způsobit zranění. V lékařství se toto poškození nazývá dislokace kotníku. Jedná se o posunutí povrchů nadřazeného spoje vůči sobě navzájem. Jejich nepřirozená poloha, slza nebo úplné prasknutí vazů, kapslí kotníku - známky poranění.

Posunutí nohy vzhledem k talusu v patní kosti, navikulární klouby se nazývá subtalarní dislokace. V závislosti na tom, kde je noha v okamžiku poškození - vně nebo dovnitř - vtažena:

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více …

 1. Pronační dislokace. To je „pád“ nohy směrem dovnitř, což má za následek zranění tibiálních vazů kotníku.
 2. Supinace Toto je trauma, doprovázená porušením fibulárního vazu.

Příčiny dislokace kotníku jsou často:

 • Anatomicky špatné boty.
 • Posílení pohybové aktivity, sport.
 • Záběry v oblasti kotníku.
 • Neúspěšné skoky z výšky bez tlumičů.

Fyziologické vlastnosti těla mohou také způsobit poranění kotníku:

 • Vysoký vzestup nohy.
 • Rozvinutí peroneálních svalů a vazů.
 • Nesprávná poloha nohy při chůzi (valgus nebo varusus).
 • Přítomnost zranění.

Z výše uvedených důvodů byste měli přidat řadu onemocnění, která způsobují dislokaci kotníku:

 • neoplazmy;
 • nadváha;
 • artritida, artróza dolních končetin;
 • kostní tuberkulóza;
 • revmatismu.

Míra dislokace závisí na tom, jak pevně vazy „drží“ kotník. Povaha úrazů způsobených traumatickou událostí ovlivňuje rozsah poškození kloubů, vazů, svalů a kostí nohy:

 • I stupeň. Charakterizuje se mírným roztržením jednotlivých vláken.
 • II. Tam je částečné prasknutí vazů. Stabilita kotníku je normální.
 • III. Plný spěch vazů kotníku, nedostatek normální funkčnosti.

Na základě příčiny výskytu jsou všechny dislokace rozděleny na:

 • Zakoupeno vč. obvyklé (vznikající pravidelně na pozadí předchozích poranění kotníku).
 • Vrozené

Roztržení s roztržením jednotlivých vláken

Tento stupeň poškození kotníkového kloubu je charakterizován mikro-slzami malého počtu vláken pojivové tkáně. Zachování motorických funkcí je způsobeno integritou vazu, nicméně s takovou dislokací je zaznamenána tvorba otoků v oblasti kotníku, při palpaci - bolestivé pocity, při chůzi je pocit nepohodlí.

Svalové napětí kotníku

Druhý stupeň dislokace je charakterizován částečným prasknutím vazů kotníku. Edém je výrazný, pokrývá významnou část horního povrchu chodidla. Tam je silná bolest, když se snaží pohybovat nohou, chůze, v klidu. V místě poranění se hromadí krev a tvoří se hematom. V tomto případě mobilita kotníku zůstává, nicméně je to obtížné.

Úplná dislokace prasknutí kloubu a vazu

Při úplném roztržení vazů dochází k posunutí povrchů kotníku, bolest je velmi akutní. Noha se stane nehybnou a chůze a pohyb zraněné končetiny je nemožný. Krevní oběh je narušen: subkutánní krvácení způsobuje velké hematomy a otok se rozšiřuje na celou nohu, včetně podešve a kotníku.

Subluxace při poranění

Částečný posun kloubních povrchů kotníku bez úplného prasknutí vazu se nazývá subluxace. Často se vyskytuje v případě prasknutí pojivové tkáně mezi malou a velkou holenní kostí. Charakteristické pro osoby s nadměrnou hmotností. Opakované subluxace někdy vedou ke zničení chrupavkového těla kotníkového kloubu, který způsobuje artrózu.

Klasifikace ICD-10

Mezinárodní klasifikace nemocí desáté revize je dokument, který poskytuje jednotnou praxi přístupů, lékařských technik, srovnatelnosti údajů v mezinárodním měřítku. Revidováno každých deset let na zasedání WHO. Pro sjednocení se používá čtyřmístné alfanumerické kódování.

Dislokace, subluxace, slzy vazů kotníkového kloubu patří do třídy nemocí XIX "Úrazy, otravy a některé další důsledky vnějších příčin" sekce S, která zahrnuje kódování poranění určité části těla. Blok S 90-S 99 je určen pro poranění nohy a kotníku. V lékařské praxi Ruské federace je MKN-10 důležitá: používá se při provádění forenzních psychiatrických vyšetření.

Hlavní příznaky a znaky

Symptomy poškození vazů v případě dislokace, zlomeniny nebo poranění kotníku jsou podobné. Chcete-li vyloučit zlomeninu, obraťte se na oddělení pohotovosti pro diagnostiku. Komplikovaná dislokace s posunem kloubních povrchů, prasknutí vazu v následujících 2 hodinách od okamžiku poranění vyžaduje okamžitý zásah specialisty ke snížení kotníku.

Známky zranění kotníku:

 • Přítomnost bolesti. Roztržení vaziva ve stupních I nebo II, obvyklá dislokace je pravděpodobnější, že způsobuje nepohodlí, zatímco otevřená dislokace, doprovázená zlomeninou kotníku, signalizuje akutní těžkou bolest i v klidu. Palpace v tomto případě je velmi bolestivá, nepohodlí se zvyšuje.
 • Tvorba otoků a otoků nohou v kotníku a noze. Postupuje v následujících 24 hodinách od okamžiku zranění. Čím vyšší je závažnost poranění kotníku, tím větší je plocha nohy, kotníku a kotníku.
 • Tuhost spoje. Zhoršení / selhání motorické funkce kotníku: při pokusu o pohyb v případě úplného prasknutí vazů se kotník nohy neposlouchá, nezmrzne v abnormální poloze.
 • Nepohodlí / neschopnost vstát. Pokud se dislokace týká třetího stupně, pak se pokusy alespoň pohybují nohou.
 • S posunem povrchů kotníku je slyšet typický cvak nebo křup.
 • Zvýšení lokální, někdy celkové teploty.

Jak zacházet s dislokací kotníku a kotníku - první pomoc

Abyste minimalizovali následky zranění kotníku, musíte provést určité akce první pomoci:

 1. Uvolněte zraněnou nohu z ponožek, úzkých bot, abyste normalizovali krevní oběh a snížili otok. Zkontrolujte kotník a místo dislokace. Pokud oběť je obuvi v botách nebo botách, aby se předešlo zhoršení členkového kloubu, lékaři nedoporučují sundat si boty. V tomto případě okamžitě kontaktujte pohotovost.
 2. Zajistěte nehybnost končetiny ve stavu, v jakém je po úrazu. Dej vznešené pozici umístěním polštáře, válečku nebo složeného ručníku pod nohou.
 3. Aplikujte obvaz: obyčejný elastický obvaz, dokonce i šátek bude vynikajícím prostředkem k upevnění kotníku.
 4. Naneste led, abyste snížili opuch a bolest.
 5. Vezměte léky proti bolesti. Pak se ujistěte, že se poraďte se svým lékařem, abyste určili stupeň poškození kotníku.

Čím rychleji a profesionálněji poskytujeme první pomoc v případě dislokace, tím méně času je třeba na rehabilitaci a obnovu funkčnosti kotníku. Odpověď na otázku: „Jak moc se děje vykloubení kotníku?“ Záleží na správném zacházení; fyziologické vlastnosti těla; efektivní cvičení fyzioterapie:

 1. S mikrodamážemi pojivových vláken, subluxací nebo „obvyklou dislokací“ po dobu 5-7 dnů se otok snižuje. 10. den se obnoví pohyblivost kotníku, zmírní bolest při chůzi. Po dobu nejméně dvou týdnů od okamžiku přemístění je třeba mít elastický upevňovací bandáž. Pro plné zotavení v tomto případě to bude trvat 20-30 dnů.
 2. Po redukci kotníkového kloubu lékařem bez porušení vazů bude trvat nejméně 15 dní, než bude nosit speciální sádrovec. Poté jsou přiřazena speciální cvičení pro obnovení společných funkcí po dobu 10-15 dnů. Doporučujeme nosit elastický obvaz nebo langet. Rehabilitace trvá od jednoho do jednoho a půl.
 3. Do jaké míry dochází k dislokaci kotníku s úplným prasknutím vazů a posunutí kloubních povrchů? Po operaci v těžkých případech je pacient propuštěn po dobu 5-7 dnů. Noha je v omítce, dokud kost nevyrostla, nejméně 20 dní. Ošetření v tomto případě trvá 40 až 60 dnů.

Video

Aby noha zůstala po přemístění nepohyblivá, je nutné na kotník aplikovat fixační bandáž. Budete potřebovat elastický obvaz. Obvaz by neměl svírat krevní oběh. Procedura začíná balením horní části nohy, 10-15 centimetrů nad kotníkovým kloubem. Používá se technika křížení a obvaz se aplikuje na celý povrch kotníku a noha k prstům prstů podle schématu zobrazeného na fotografii výše. Sledováním našeho videa si můžete prohlédnout proces a pochopit mechanismus akce:

Úleva od bolesti

V prvních minutách po dislokaci připojte led k místu poranění. Domácí kryoterapie pomáhá zmírnit otoky a znecitlivění. Studená léčba je účinná během prvních dvou dnů po dislokaci. Doba trvání procedury by neměla překročit 15 minut na jedno sezení, aby se zabránilo zamrznutí tkání. Vyhněte se přímému kontaktu pokožky kotníku a ledu, použijte bavlněný ručník.

Chcete-li snížit bolest a zánět, vezměte si pilulku protizánětlivého nesteroidního léku (NSAID) v dávce odpovídající vaší hmotnosti, věku:

 • "Analgin", "Ketanov", "Pentalgin" - nejsilnější anestetika, která odstraní bolest;
 • "Ibuprofen", "Nise", "Nimesulide" - pomůže odstranit otok, odstranit zánětlivý proces;
 • "Troxevasin" - urychlí hojení hematomů.

Výlet do pohotovosti, aby se snížil kloub

Bez ohledu na stupeň otoku a bolesti, jakékoli poškození kloubu kotníku vyžaduje konzultaci s ortopedickým chirurgem, aby bylo možné stanovit přesnou diagnózu. Podrobně popište lékaře, za jakých okolností jste byli zraněni. Poté bude lékař vyšetřovat a hmatat místo poranění. Pro zajištění integrity kostí pošle specialista rentgen nebo MRI.

Posunutí kloubních povrchů vyžaduje repozici manuálním nebo chirurgickým způsobem. Posunutím nohou k ortopedickému specialistovi nastaví kotník. Pokud je dislokace komplikována zlomeninou, je nutná hospitalizace. Chirurg vyřízne místo zlomeniny, upraví kloub a fixuje kost titanovými deskami nebo šrouby. Když se to provede:

 • lokální anestézie (neúplné vytěsnění): blokáda Novocainem, lidokainem;
 • celková anestézie.

Domácí ošetření a regenerace

Pokud zranění kotníku není nebezpečné, lékař vám dovolil, abyste byli léčeni doma, způsob zotavení je následující:

 • Studená léčba po dobu 2-3 dnů.
 • Elastická těsná bandáž.
 • Přijetí NSAIDs prvních 5 dnů po dislokaci.
 • Používejte speciální masti.
 • Masáž kotníku.
 • Použití tradiční medicíny.

Mast na odstranění edému

Pro snížení otoků, odstranění hematomu pomůže lokální přípravky - masti. Na začátku léčby kotníkového kloubu je lepší použít gely: rychleji se vstřebávají a po týdnu se dostanou do krému:

 1. Nejprve se zobrazí "Bystrumgel", "Fastum-gel". Hlavní účinnou látkou je ketoprofen. Týká se NSAID, takže dlouhodobé užívání má kontraindikace a vedlejší účinky. Po konzultaci s lékařem je lepší přejít na přírodní produkty podobného spektra účinku:
  1. "Dr. Tais Comfrey";
  2. "Badyaga Forte gel".
 2. "Heparin" - nejúčinnější lék na léčbu modřin kotníku. Heparinová mast má antitrombotický účinek; rozšiřuje cévy, zlepšuje průtok krve; znecitlivuje místo dislokace. Délka léčby - do 15 dnů. Mast na bázi troxerutinu nebo dexpanthenolu můžete nahradit:
  1. "Dolobene-gel";
  2. "Troxevasin".
 3. Zahřívání přípravků: Efkamon, Finalgon, Apizatron se používají od druhého týdne po dislokaci. Zlepšují metabolické procesy pojivové tkáně kotníku, přispívají k rychlé regeneraci vazů.
 4. Měli bychom také zdůraznit homeopatický lék "Arnica". Ideální pro ošetření kotníku. Má regenerační, regenerační, anestetický účinek.

Masáže

Terapeutická masáž kotníku je jednou z metod obnovy. Lehké podélné kruhové vytahování oblasti kotníku by mělo být čisté. Vezměte asi 2-3 minuty. Pak pár minut otřete hrany dlaně podvrtnutí, provedení laterálního pohybu. Pokračujte na spirále a podélném broušení prstovými podložkami po dobu jedné minuty na každém kotníku. Na konci masáže věnujte pozornost oblouku nohy, hnětení a hlazení. Komplex opakujte třikrát. Podrobnosti o výkonu vlastní masáže můžete zjistit sledováním videa:

Teplé koupele a obklady

Efektivní prostředky rané regenerace kotníku jsou:

Komprimovat:

 1. Na jemném struhadle nasypeme 2 středně velké brambory. Výsledná kaše se překrývá s dislokací místa. Obal bavlněným hadříkem, nechte přes noc.
 2. Zahřívání Nasytí obvaz lékařským alkoholem nebo vodkou. Obtočte kolem kotníku, zabalte do celofánu, pak vlněný šátek.
 3. Travnaté Make 3 lžíce. Já květy tyranských 200 ml vody. Nechte vyluhovat 1 hodinu. Nasajte infuzní roztok, připevněte k místu poranění a nechte 2 hodiny. Dobré vývarky na bázi měsíčku, heřmánku, podběl, žížalka. Střídání teplých (45 ° C) a studených obkladů sníží bolest.
 4. Zřeďte octem jablečného octa vodou (poměr 1: 2). Na místo dislokace po dobu 10 minut naneste navlhčený hadřík.

Koupele:

 1. V 1 litru vody se vaří pupeny břízy, třezalky tečkované a podběl (1 polévková lžíce). Ochlaďte na 50 ° C. Do těchto lázní denně před spaním po dobu 5-7 dnů.
 2. Parafín - zahřívá vazy, zlepšuje průtok krve a urychluje regeneraci.
 3. Ozokerite.

Komplikace

Chronická dislokace je nejčastější komplikací nesprávné léčby kotníkového kloubu. Když si všiml, že se v oblasti kotníku objevila rána, okamžitě se obraťte na ortopeda: toto je signál porušení artikulární chrupavky, vedoucí k artritidě a artritidě. Při rozhodování o samoléčbě si všimněte, že otok by měl poklesnout 3-4 dny po dislokaci. Když nádor neprojde týdně nebo déle, je čas navštívit lékaře. Dislokace krevního oběhu je velmi nebezpečná, v některých případech vede k trombolii nebo mrtvici.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: