Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Nákup nových keřů hroznů je velmi drahý obchod a pěstování hroznů z řízků doma je k dispozici i začínajícím pěstitelům. Metoda vegetativního chovu umožňuje zachovat všechny vlastnosti mateřské kultury, dosáhnout rychlého pěstování nových vinic. K tomu, aby se nezávislé pěstování milované odrůdy révy stalo příjemným a efektivním obchodem, je nutné vědět, jak správně sklízet, vyklíčit a pěstovat hroznové chubuki v otevřeném terénu.

Příprava řízků

Řezání hroznů (špice) se nazývá segment révy s 2-3 pupeny. Reprodukce hroznů s vrstvami je vhodná, pokud potřebujete získat několik nových keřů kultury. Řezání občas zvyšuje materiál na výsadbu. Za účelem pěstování hroznů z řízků, na podzim vyzvednou matku keř, který dává vysoké výnosy. Jeho klastry musí být velké a plody musí mít nejlepší odrůdové vlastnosti.

Je lepší připravit řízky na podzim při prořezávání hroznů. Za tímto účelem označte révu o průměru nejméně 7 mm, která v létě přinesla vynikající plody. Podzimní řezání pomůže získat kvalitní materiál pro výsadbu. Vinná réva nashromáždila dostatečné množství minerálních látek během léta, což poskytne chubuki sílu. Pomůže budoucím sazenicím zemřít během zimního skladování a výsadba hroznů na jaře bude úspěšná. Pro řezání chubukov je třeba dodržovat tato pravidla:

 1. Chcete-li začít sklizeň materiálu výsadby po pádu listů.
 2. Vyberte si rovnou, zdravou vinnou révu bez poškození.
 3. Provést postup s ostrým dezinfikovaným prunerem.
 4. Prořezávat řízky s 2-3 pupeny.
 5. Vyjměte z horního oka několik centimetrů a řezte pod úhlem.
 6. Pod spodním budem vodorovně odřízněte stonek.
 7. Pokud jsou řízky připraveny z různých odrůd, je nutné je označit.
 8. Namočte chubuki ve studené vodě na jeden den, aby se před odesláním na zimu uskladnila vlhkostí.
 9. Pěstujte materiál na půl hodiny v roztoku síranu měďnatého (manganu) pro dezinfekci.
 10. Dobře je osušte a položte na hadřík absorbující vlhkost.
 11. Sbírejte ve svazcích, místo v plastových pytlích, kravatu.
 12. Uchovávejte na horní polici chladničky při teplotě 5 ° C (suterén se také vejde).
 13. Několikrát během zimy zkontrolujte stav řízků, změňte jejich polohu.

Klíčení hroznů

Koncem února je čas na výběr řízků a jejich přípravu na klíčivost. To je zodpovědná událost, na které závisí kvalita výsadbového materiálu. Skládá se z několika kroků:

 1. Chubuk rozbalit a zkontrolovat, odstranit poškozené kopie.
 2. Vybrané kousky révy se světle hnědým dřevem bez skvrn, plísní a hniloby.
 3. Promyjte tmavě růžovým roztokem manganistanu draselného.
 4. Odchodem z dolního a horního uzlu o 1 cm pomocí ostrých nůžek proveďte horizontální oříznutí.
 5. Nechte ty řízky, které viděli na řezané světle zelené dřevo.
 6. Namočte budoucí sazenice na 2 dny do vody, zcela je ponořte do kapaliny.

Vybraný materiál je připraven k klíčení. Klíčení řízků několika způsoby. Následující metoda je pečlivá, ale účinná:

 1. Odstraňte všechny oči na forelck.
 2. Horní řez řezané révy se nalije parafinem. Tento postup zpozdí klíčení očí po dobu 7-10 dnů, což umožní řezání házet všechny síly na tvorbu kořenů.
 3. Z paty (dolní uzel) ve směru řezu se na dřevo provedou 2-3 vertikální řezy s jehlou (další ostrý předmět), která není delší než 2 cm dlouhá a snaží se nedotknout lýka. Tento postup urychlí klíčení kořenů.
 4. Zředěný lék Kornevin - růst kořenového systému (1 lžička na 1 litr vody).
 5. Řezy nechte v roztoku po dobu 12 hodin, abyste aktivovali zakořenění.
 6. Ve spodní části skleněné nádoby vložte několik kusů dřevěného uhlí, aby se zabránilo rozpadu kapaliny.
 7. Silná vrstva vaty je umístěna nahoře, jejíž hygroskopická struktura pomáhá chránit jemné kořeny před umíráním, pokud se z nějakého důvodu voda v nádrži pro klíčící hrozny dostane pod požadovanou úroveň.
 8. Dejte do kontejneru řízky.
 9. Plechovka je naplněna vodou (usazenou, deštěm nebo rozmraženou) tak, aby její hranice dosáhla středu paty mláďat. Musíte vědět, že hrozny neberou kořen pod vodou. Rostou na hranici povodí.
 10. Dali sklenici řízků na dobře osvětlený okenní parapet.
 11. Teplota vody by neměla být vyšší než 24 ° C, jinak hrozny nenechají kořeny. Hladina kapaliny by měla být konstantní.
 12. Po 2 týdnech bobtnají ledviny. Jsou odstraněny. To zpomaluje tvorbu výhonků na další týden a nasměruje sílu chubuk na tvorbu kořenů.
 13. Jak kořeny rostou, zvyšují množství vody tak, že mladý kořenový systém je zcela pokryt kapalinou.
 14. Čekání na délku kořenů bude 2, 5-3 cm a výsadby v dočasných nádobách pro plné rozvinutí kořenového systému před výsadbou v otevřeném terénu.

Výsadba hroznů

Existuje několik způsobů, jak zakořenit řízky v dočasném kontejneru před výsadbou v otevřeném terénu. Každý pěstitel si vybere ten, který má rád. Začátečníci si mohou vyzkoušet všechny možnosti a vybrat si to nejlepší. K výsadbě hroznů na jaře byl řízek úspěšný, je nutné semenáčky ztvrdnout. Za tímto účelem, na jaře v teplých slunečných dnech, se chubuki přistáli v dočasných kontejnerech venku 7 dní. Po tom, můžete pěstovat hrozny v otevřeném terénu.

Do půdy

Klíčící Chubuk do konce května, připraven k výsadbě v trvalém místě růstu. Krok za krokem návod na výsadbu hroznů do půdy:

 1. Vykopejte díru 80x80x80 cm, vrchní úrodnou vrstvu zeminy zlikvidujte odděleně.
 2. Na dně sutě usíná střední velikost (12-15 cm). Rameno drenážní vrstvy.
 3. Z jihozápadní strany, ve vzdálenosti 10 cm od okraje jámy, vložte plastovou trubku o průměru 50 mm a délce 1 m. Z ní bude provedeno hluboké zalévání lokality.
 4. Zeminu smíchejte s humusem (1: 1).
 5. Naplňte jámu 10-15 cm, vyrovnejte, utěsněte. Podobným způsobem nalijte 4 kbelíky směsi zeminy. Kořeny hroznového keře rostou a dostanou se do oplodněné půdy.
 6. Když zbytková hloubka jámy bude 50-55 cm, na její severní straně vylejte kopec z oddělené úrodné vrstvy země. Bude to podpora pro stromek. Zvlhčete tuto půdu.
 7. Řez plastovou láhev, která obsahuje sazenice. Vložte ji spolu s zemitou hrudkou tak, aby pata chubuk byla 45-55 cm pod úrovní terénu (okraj jámy). To ochrání kořen před zamrznutím v zimě. Ideální je poloha sazenice pod svahem, kdy jsou pupeny orientovány na sever (na vrchol vytvořeného kopce) a kořeny na jih.
 8. Naplňte kořenový systém sazenic na 10 cm volné suché půdy.
 9. Jak révy rostou, díra usne. Kvůli tomu, hroznové keře vyvíjí mnoho dalších spící pupeny pod zemí. Budou růst až poté, co se vinná réva zamrazí v těžkých zimách nebo s jinými negativními faktory, které umožní, aby se hrozny zotavily.

V brýlích

Jedním ze způsobů, jak klíčit Chubukov, je pěstování plastových kelímků. Takové nádoby jsou dostupné všem a nevyžadují velké materiálové náklady. Když je sazenice vysazena v otevřeném terénu, dočasný kontejner je snadno řezatelný nůžkami a kořenový systém háku není narušen. Způsob výsadby hroznů v plastovém kelímku:

 1. Nejlepší nádoba je 0, 5 litru.
 2. Ve spodní části skla jsou vytvořeny tři drenážní otvory s horkým nehtem.
 3. Smíchejte substrát s humusem a zeminou (1: 1), naplňte objem 2, 5 cm.
 4. Ve středu nádoby položte plastové sklo o objemu 200 ml bez dna a vyplňte prostor mezi oběma nádobami půdní směsí.
 5. Rammed a zaléval zem.
 6. Menší sklenice je naplněna hrubozrnným říčním pískem, který ji předtím kalcinoval a ochlazoval.
 7. Pískovou vrstvu zvlhčete.
 8. Vyjměte malé sklo.
 9. Ve středu pískového kruhu vytvořte prohloubení o průměru 4 cm s 1 cm.
 10. Tam se umístí chubuk připravený pro klíčení (popsaný výše) a sklo se naplní až po okraj pískem.
 11. Plastovou lahvičku odřízněte na obou stranách tak, aby "trubice".
 12. Dejte ji na sklenici nahoře, abyste chránili potrubí.
 13. Půda v nádrži musí být neustále vlhká.
 14. Odstraňte ochrannou trubici, když je na rukojeti vytvořen list 4-5.

V plastových lahvích

Chubuki připravené pro klíčení, často zasazené v dočasných nádobách z plastových lahví. Jejich objem (optimální - 1, 25 l) je dostačující pro normální vývoj kořenového systému sazenic hroznů. Při výsadbě chubuk v otevřeném terénu, takový kontejner může být řez s nůžkami bez poškození kořenů rostliny. Pokud vyříznete dvoulitrovou plastovou láhev 10 cm nad dnem, dostanete perfektní podnos pro nádobu se štěpem.

Krok za krokem návod na výsadbu hroznů v plastové láhvi:

 1. Nádoba o objemu 1, 25 l se odřízne ze strany krku ¼.
 2. Na dně dělají a vyplňují drenáž, např. Expandovanou hlinku (v jedné vrstvě).
 3. Připravte si substrát úrodné půdy a říčního hrubého písku (1: 1).
 4. Naplní nádobu půdou o třetinu a vloží řez připravený pro klíčení (jak je popsáno výše).
 5. Přidejte substrát na polovinu nádrže a vodu.
 6. Zakryjte zem k horní části řezané láhve.
 7. Udržujte výsadby na dobře osvětleném místě s teplotou vzduchu 20-25 ° C. Půda musí být neustále vlhká. Je třeba se vyvarovat přehřátí.
 8. Podobně, klíčící chubuk zasadil v láhvi kontejner pro další rozvoj jejich kořenového systému.

V plastovém sáčku

Existuje další způsob, jak pěstovat chubukov - v plastovém sáčku. Metoda je jednoduchá a účinná. Pata se zářezy připravenými pro klíčení kousků révy (popsaných výše) je posypána suchými kořeny kořenů, aby stimulovala tvorbu kořenů. Močou ubrousky absorbující vlhkost a za sebou do ní vytáhnou chubuki, takže se ukáže, že každý z nich je obalen vlhkým hadříkem.

Zvlhčete pouze dolní část segmentu révy. Svazek budoucích sazenic hroznů spojených materiálem je umístěn do plastového sáčku, aby se zabránilo odpařování vlhkosti. Horní pupeny chubuk by měly být bez filmu. Na skříň je umístěn výsadbový materiál. Po 2 týdnech můžete vidět malé kořeny, které se objevily v zářezech. Pak jsou vysazeny v dočasných nádobách se směsí půdy, aby se vytvořil kořenový systém před výsadbou v otevřené půdě.

Péče

Pěstování hroznů vyžaduje, aby zemědělec dělal tvrdou práci a pečlivou péči o nově vysazené rostliny. Optimální zvlhčování půdy pomůže sazenici usadit se a zesílit. Je nutné vyhnout se sušení a navlhčení půdy. Zalévání se provádí pod kořenem (v celém průměru otvoru) jednou za 10-14 dnů rychlostí 10-15 litrů vody na keř. Hluboké zvlhčení místa drenážním otvorem se koná po třetím roce života hroznů, kdy se kořenový systém stává silným a prohlubujícím.

Mulčování půdy (sláma, piliny, slupky slunečnice, atd.) Chrání mladé kořeny před přehřátím, zadržuje vlhkost a chrání hrozny před plevelem. Hlavním úkolem prvního vegetačního období - růst silného révy. Když sazenice dosáhne 30-40 cm, je nutné provést jeho podvazek na mřížoví. Tak, že extra zelená hmota nepřijme moc z mladých hroznů, ponechte 2 nejsilnější klíčky na rukojeti a zbytek se odstraní.

Čím vyšší jsou výhonky po stonku, tím více spánků zůstane na vinici, což zabrání tomu, aby rostlina zemřela v nepříznivých podmínkách. Povinná událost - stading a řezání knírek. Výhonky (stepchildren) jsou tvořeny v listových osách. Musí být odstraněny. Vinař by měl zabránit chorobám semenáčků. K tomu v létě provádějí preventivní postřik kultury roztokem fungicidů - chemických přípravků proti hroznovým chorobám.

Vrchol plísňových onemocnění kultury spadá v červnu až červenci. Je nutné pravidelně kontrolovat hrozny, zda nejsou poškozeny parazity (mšice, roztoče apod.) Při prvním podezření na přítomnost škůdců se sazenice ošetřuje insekticidy. V srpnu, špetka vrcholu vinné révy zastavit jeho růst a aktivovat hromadění užitečných látek. To pomůže mladým rostlinám úspěšně zimovat.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: