Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Většina rostlinných plodin nepotřebuje další krmivo během fáze výsadby. Brambory jsou přesným opakem. Noví zahrádkáři často spojují kvalitu a množství sklizně s hnojením, přidaným během kvetení nebo vegetace. Tyto předpoklady jsou zásadně nesprávné. Vegetace takové rostliny je obdobím, kdy neabsorbuje cenné živiny. Základem kvalitních plodin jsou hnojiva pro brambory, vyráběná i při výsadbě zeleniny.

Proč hnojit brambory

Kořeny rostliny jsou slabé, ale hlízy jsou velké a četné. Potřebují spoustu živin, takže brambory rychle vyčerpávají půdu. Problémy s výživou zeleniny se na podzim zhoršují, když je čas na sklizeň. V této době je země mnohem chudší, ne-li ji oplodnit. Bez nich bude růst brambor příští rok ohrožen.

Klasifikace hnojiv pro brambory

Organické doplňky poskytují zelenině plné množství živin. Patří mezi ně:

 • hnůj;
 • kompost;
 • ptačí trus.

Minerální přípravky jsou méně účinné, ale rychleji se vstřebávají. Mezi jejich brambory se hodí:

 • dusičnan amonný;
 • močovina;
 • síran draselný;
 • dvojitý superfosfát.

Společně s těmito dvěma druhy se široce používá tekuté krmení. Jejich složení je založeno na fosfátových, potašových a dusíkatých přípravcích. Sideraty jsou také populární - rostliny, které jsou zdrojem živin pro následující plodiny. Jedná se o hrášek, jetel, zimní žito, ječmen. Chlor v krmivech by měl být opatrný. To vede k poklesu růstu brambor. Přísady vápníku a dusíku se také používají opatrně a dodržují přijatelné dávky.

Organické

Tento typ hnojiva má několik příznivých vlastností. Organické přísady se snadno vstřebávají do zeleniny, což přispívá k hromadění humusu v půdě. Země se stává měkkou, pružnou a drobivou. Díky tomu výrazně zvyšuje obsah kyslíku, živin a vlhkosti. Kromě toho se organická hmota postupem času rozkládá a uvolňuje oxid uhličitý na povrch půdy. Tyto složky významně zvyšují růst hlíz a zvyšují výnosy.

Spolu s pozitivními vlastnostmi mají organické látky negativní stránku. Riziko kontaminace půdy škůdci se zvyšuje. Sklizeň brambor se zvýší až na dvojnásobek oproti obvyklému, ale bude pod neustálým nebezpečím. Chrasta a šváb může zkazit obrovské množství hlíz této zeleniny. Řešení problému spočívá v aplikaci organických látek a minerálních hnojiv na brambory do půdy. Ty nejsou tak atraktivní pro škůdce.

Zdrojem organických látek je skot a drůbež. Následující přísady se považují za účinné pro brambory: \ t

 • ptačí trus;
 • humus;
 • popel;
 • kompost.

Kuřecí trus jako hnojivo pro brambory

Dokonce ani kráva a kejda nejsou tak účinné jako toto krmení. Kuřecí hnůj obsahuje dusík, fosfor, draslík, mnoho stopových prvků (vápník, hořčík, měď, mangan, síra, kobalt) a biologicky účinné látky. Koncentrace těchto složek ve složení hnojiva dramaticky převyšuje jakýkoli typ hnoje. Je nemožné používat kuřecí výhonky v jejich čisté formě - to je plná těžké popáleniny vrcholů nebo dokonce smrt rostliny. Řešení pro stejný brambor je bezpečné. Připravuje se podle následujícího receptu:

 1. Hnojivo smíchané s vodou v poměru 1:15.
 2. Výsledná suspenze se infunduje 3 až 4 dny. Skladování by mělo být chráněno před chladem.
 3. Připravené krmení se aplikuje v množství 1 litr pro každé keře. Zalévání roztoku se provádí v kořenech rostliny.

Hnůj

Před vykopaním půdy se provádí obvaz s tímto hnojivem. Půda je tedy během zimního období obohacena o živiny. Hnoj je třeba rozptýlit na pozemku před orbou. Optimální proporce - 5-10 kg na metr čtvereční. Na jaře je tento postup neefektivní: načasování práce bude muset být přeneseno a půda bude přehnaná. V důsledku toho není plodina dostatečně vysoká.

Pod samotnou kulturou vytváří výjimečně suchý hnijící hnůj. Tento postup se provádí při výsadbě brambor v předem hnojené půdě:

 1. Na dno každé jamky je umístěno 250 gramů hnoje nebo kompostu.
 2. Vybrání je vyplněno tenkou vrstvou zeminy.
 3. Brambory jsou umístěny na vrcholu této země.

Ash

Cenově dostupné a bezpečné hnojivo. Popel ze dřeva je pozůstatkem spálených rostlin. Heterogenní chemické složení z něj činí kompletní organickou náhradu za nepřirozené minerální doplňky. Popel je jediná organická přísada, která neobsahuje chlor škodlivý pro růst brambor. Jeho složení závisí na původním zařízení:

 • dřevo (bříza, borovice): 14% draslíku, 7% fosforu;
 • slunečnice a pohanky: draslík s vápníkem v 35%;
 • pšenice a žita: fosfor;
 • stonky brambor: 30% draslíku, 20% vápníku, 8% fosforu.

Nedostatek popela spočívá v tom, že neobsahuje dusík. Používá se pouze v kombinaci s jinými krmivy při zachování nutriční rovnováhy zeleniny. Důležité vysvětlení: dusíkatá hnojiva pro brambory se neslučují s popelem. Obsahuje vápno, které reaguje s amoniakem. Výsledný amoniak se časem vyprchá a účinek dusíkatých přísad smíchaných s popelem se sníží na nic.

Stejně jako v případě hnoje, popel nejprve hnojí půdu. Pod hlízami zeleniny, aby se na jaře, kdy plodina začíná výsadbu:

 1. Na podzim, před vykopáním do země, je popela roztroušena po pozemku, pozorujíc podíly 5-10 kg na sto čtverečních metrů půdy.
 2. Na jaře, během výsadby, přidejte 5 lžíce látky do každé jamky.
 3. Spolu s popelem je vloženo dalších 700 gramů suchého humusu. Tím se zvýší výnos brambor a zlepší se jeho chuť.
 4. Drážky jsou pokryty tenkou vrstvou zeminy, na které je samotná zelenina.

Minerální

Kromě nasycení brambor prospěšnými látkami chrání tato hnojiva hlízy před hmyzími škůdci. Stejné strupy a šváby, přitahované organickou hmotou, jsou pro minerální přípravky lhostejné. Důležitou složkou jejich složení je dusík. Správně zvolená dávka tohoto prvku stimuluje hojnou tvorbu hlíz, zejména pokud jde o počáteční období vývoje rostlin. Pokud jsou brambory hnojeny dusíkem nad normou, pak se vývoj zeleniny přesune z kořenových plodin na vrcholky. Svěží vysoké keře rostou na úkor výnosů.

Základem používání minerálních doplňků je rovnováha. Kromě toho brambory nemohou být omezeny pouze na tyto koše. Jejich jednostranné použití významně neovlivňuje sklizeň. Pro brambory je draslík důležitější než dusík. Ten je obsažen například ve dřevěném popelu. Často se kombinuje s doplňky dusíku.

Močovina

Alternativním názvem je karbamid. Tato chemická látka se skládá ze 45% dusíku. S tímto složením urea nepoškozuje ovoce a listy. Důležitá podmínka: zelenina může být touto látkou zpracována pouze 14 dní po úplném klíčení. Navíc by měla být močovina aplikována ve formě roztoku. Podíl 1 litru vody je následující:

 • močovina - 20 gramů;
 • kyselina boritá - 1 gram;
 • monofosfát draselný - 30 gramů.

Výsledná směs močoviny s vodou a dalšími prvky musí být dvakrát zředěna. Roztok močoviny se používá v množství 5–10 gramů na metr čtvereční (0, 5–1 kg na sto). Po období vývoje zelenin se mění pravidla výživy. Top dressing se provádí již nezředěný roztok před kvetením kultury. Časový interval mezi dodatky v této fázi je dva týdny.

Dusičnan amonný

Hnojivo obsahující dusík, které zvyšuje růst a vegetaci brambor. Reverzní strana dusičnanů - škodí zelenině s nadbytkem. Pokud jeho dávkování překročí normu, kořeny hoří a nebezpečné látky budou uloženy v ovoci. Optimální proporce jsou až 1 kg na sto půdy (20 gramů látky na kbelík vody). Na jaře se používá ledek, podobně jako ostatní doplňky dusíku. Před výsadbou hlíz se provádí vrchní obvaz. Toto hnojivo již není aplikováno na hloubku díry - jsou sypány pouze na povrchové vrstvě země.

Superfosfát

Toto hnojivo se aplikuje až po fázi kvetení bramboru, protože podléhá hydrolýze. Kromě toho, prospěšné látky obsažené ve složení superfosfátu, dlouho přecházejí do půdy. Tradičně se používá pouze s příchodem podzimu. Optimální proporce - 40-50 gramů na metr čtvereční. Je-li doplněk náhodně spadne na listy, je plná zastavení fotosyntézy, onemocnění kořenů a špatné sklizně.

Smíšené

Samostatné přísady ovlivňují pouze určité vlastnosti brambor. Kombinace vícenásobných obvazů ovlivňují celkový růst zeleniny. Jejich složení zahrnuje různá mikroorganismy pro brambory v množství dvou nebo více složek. Zahradníci aplikují několik typů směsných přísad:

 • Ammofos - lék na dusík-fosfor ve formě hrachu.
 • Ammofoska je komplexní třízložkové hnojivo. Skládá se z dusíku, fosforu a draslíku. Používá se na různých typech zemin. Vhodné nejen pro brambory, ale i pro mnoho dalších plodin.
 • Diammofoska je koncentrát sestávající z dusíku, fosforu a draslíku. Distribuován ve formě granulí. Používá se na chudých půdách, které postrádají jeden nebo více prvků ze složení této přísady.
 • Nitroammofoska - lék, jehož složení je založeno na síře.

Hnojivo pro brambory při výsadbě

Kořeny zeleniny se vyvíjejí pouze v povrchové vrstvě země, takže přísady se přidávají do jamek nebo řad. Předpoklad - dodržet optimální proporce, aby nedošlo k poškození zařízení. Z ekologických doplňků dávají zahradníci přednost kompostu, hnijícímu hnoji, popelu a kostní moučce. Mezi minerálními hnojivy jsou populární močovina, superfosfát a dusičnan amonný. Často jsou nahrazovány komplexními alternativními směsnými aditivy.

Pokud je ekologická priorita, pak bude pro každou jámu zapotřebí 5 lžíce dřevěného popela. Každá taková hrstka se navíc smísí se 700 g suchého humusu (kompostu). Nakoupené finanční prostředky jsou dávány pouze podle přiložených pokynů. Mnoho zahrádkářů dává přednost použití minerálních přípravků, přidáním 1 polévkové lžíce nitrophoska s 0, 5 šálky kostní moučky do každé jamky. Alternativou k nim jsou:

 • síran draselný - do 2 kg na sto;
 • dvojitý superfosfát nebo dusičnan amonný - až do kilogramu na sto;
 • komplexní přísady: nitrophoska - do 5 kg na sto, nitroammofosk - do 3 kg na sto.

Množství aplikovaného hnojiva závisí na úrodnosti půdy. Pro každou odrůdu jsou vhodné následující poměry:

 • Hnojivo - až 2, 5 kg hnije, 2, 5 kg superfosfátu a 1, 5 kg přípravků potaše pro celou oblast. Na písčitých pozemcích se tato spotřeba zvyšuje o 0, 5 kg. V případě jílovitých půd je norma snížena o stejnou hodnotu.
 • Průměrná úroveň plodnosti nepřesahuje 3 kg hnoje na jeden pozemek. U doplňků dusíku je objemový limit podobný. Bramborová hnojiva pro brambory jsou vyráběna s limitem 2, 5 kg a fosfátem - do 4 kg.
 • Špatná půda - povoleno je až 100 kg humusu. Dále použijte 1 kg dusičnanu amonného a 3 kg superfosfátu.

Kombinace organických látek s minerály je osvědčeným způsobem, jak zvýšit výnos brambor. To platí zejména pro rané odrůdy. Oni potřebují více živin než latter, kvůli jejich krátkému vegetačnímu období. Brzy zralé brambory v tomto období neabsorbují potřebné množství výživy z ekologických doplňků. Minerální drogy jsou rychlejší. Jejich kombinace s plně nasycenou organickou hmotou je životně důležitou nutností pro rané odrůdy.

Krmivo pokračuje i po výsadbě brambor. Jsou kombinovány s uvolňováním a hilling:

 1. Při prvním krmení by měla být zelenina naplněna živinami pro dozrávání hlíz. Tento okamžik přichází do poloviny července. Každá běžící řada je oplodněna humusem v objemu 1, 5 šálků a přidává k ní lžičku močoviny. Potřeba takového vrchního obvazu je viditelná vzhledem k vzhledu rostliny. Pokud brambor postrádá živiny, pak se stonek stává tenčí a stává se světle zeleným odstínem.
 2. Druhý obvaz se provádí ve fázi pučení. Slouží jako katalyzátor kvetení. Každý běžící metr je oplodněn 3 polévkovými lžícemi popela a jednou lžičkou síranu draselného.
 3. Konečné krmení se provádí v období květu, což stimuluje tvorbu rostlinných hlíz. Pro každý metr, udělat dvě polévkové lžíce superfosfátu. Je-li růst brambor zpomalil, pak je třeba nalít půdu kolem křovin s tekutým mullein nebo infuze vrh. Navíc by tato přísada neměla padat na vrcholky - je plná popálenin.

Hnojiva pro brambory na podzim

Příprava půdy je základem vysokého výnosu v příštím roce. Pozemek je na podzim oplodněn, až přijdou první mrazy. Zahradníci používají dva režimy tvorby užitečných prvků v zemi:

 1. Jemná příprava. Na základě hlubokého uvolnění. Půda kopání na bajonet lopaty, současně odstranění plevele. Dále jsou hnojiva rozptýlena po celém místě. Od organických látek se hodí kejda a popel ze dřeva. Optimální výpočet pro obě varianty je 5–10 kg na metr čtvereční. Mezi minerálními obvazy jsou účinné superfosfáty a síran draselný: 1 kg a 2 kg na 100 m2 půdy.
 2. Aplikace sideratov. Oni také kopat zemi, ale pro jiný účel. Na uvolněném pozemku se vysazují zelené rostliny, které obohacují půdu o užitečné prvky. Na jaře jsou pokoseny a pokryty vrstvou zeminy asi o 10 centimetrů.

Kořenová a listová hnojiva

Prvním typem krmení je přidání přísad pod rostlinný kořen. Provádí se na uvolněné půdě, zbavené plevele. To zvyšuje nasycení země živinami. Aditiva přispívají k zemi pouze za jasného slunečného počasí. Takový požadavek je spojen se zvláštností fotosyntézy. Tento proces je možný pouze při dobrém osvětlení.

Zahradníci používají dvě technologie pro přidávání kořenových zálivek. První - rozptyl, druhý - místní úvod:

 1. Rozptyl. Jedná se o rovnoměrné rozptýlení hnojiv na uvolněnou zeminu. Tento druh krmení je nezbytný pro přípravu celého areálu pro budoucí výsadbu plodin. To je drženo rukou, po kterém země je napojena a čekat na jaře.
 2. Místní (místní) aplikace. Výživové doplňky jsou umístěny na dně jámy pro brambory, usínají s vrstvou zeminy. Na tomto povrchu jsou pak vysazeny hlízy zeleniny. Následně se zaklíží jeho kořeny, krmí se těmito látkami. Dalším typem místní aplikace je hnojení běžících řad brambor.

Kořenové přísady mohou být jak organické, tak minerální látky. Používají se v určitých normách:

 • Kuřecí trus se používá i čerstvý. Předpoklad: hnojení musí být rozpuštěno ve vodě (optimální poměr 1:15). Výsledná směs se během dne naplní teplým místem. Připravené hnojivo se nalije mezi řádky.
 • Močovina se také používá jako směs. 20 gramů močoviny, 1 gram kyseliny borité a 30 gramů monofosfátu draselného se rozpustí v litru vody. Krmení touto látkou se provádí před uvolněním na uvolněné půdě.
 • Tekutý mullein se získává přidáním litru čerstvého hnoje do kbelíku s vodou. Tento roztok je napojen mezi řadami.
 • Bylinná infuze je zvláště užitečná pro brambory počátkem léta, kdy zelenina nemá dostatek dusíku. Toto řešení je schopno zaplnit podobný deficit. Je nutné namočit plevel ve vodě (odrůda nezáleží). Po fermentaci se výsledná kapalina zředí vodou. Hotová směs se stává světle hnědou. Ve večerních hodinách jsou napojeny okraje díry.
 • Kopřiva infuze - připravena z stonků s listy této rostliny, které je třeba nalít vodou. Poté se kapalina nechá na teplém místě kvasit. Poté musí být roztok vypuštěn a zředěn. Přípustný interval mezi zavlažováním brambor je 10 dnů.

Brambory jsou náročné na výživu během vegetačního období. Jednorázový kořenový dresink trochu zeleniny. Přichází k záchraně druhého typu přísad aplikovaných postřikem. Jedná se o listová hnojiva, jejichž složení by mělo obsahovat následující prvky:

 • hořčík;
 • fosfor;
 • draslík;
 • bór;
 • manganu.

Oborový obvaz se provádí v pozdních večerních hodinách nebo v zataženém počasí. Hlavní věc - vybrat okamžik, kdy sluneční světlo nespadá do závodu. Roztoky pod jeho vlivem vysychají, což je plné popálenin listů. Pryskyřice se nastříkají nejméně 2 hodiny před případným spadnutím, jinak se hnojivo vymyje před tím, než se zcela vstřebá do rostliny.

Užitečné prvky jsou asimilovány různými rychlostmi. Při postřiku vstupují do těla rostliny rychleji než z kořenových obvazů. Ty však brambory saturují ve větším objemu. Při postřiku hrají klíčovou roli listy. Zdravé vzorky snadno absorbují živiny. Nemocné listy se nemohou chlubit takovou šířkou pásma, což komplikuje krmení listů.

Cena

Typ hnojiva

Jméno

Náklady (region - Moskva)

Organické

GUMI-OMI - brambory / ředkvičky / mrkev (0, 7 kg)

44 rub

Organické zázvorové brambory (4 kg)

404 rublů

Biohumus AgroPrirost (36 l)

495 rublů

Minerální

ShungiTerra (1 kg)

150 rub

Humate Em (250 ml)

271 rub

TerraSol (2, 5 kg)

330 rub

Smíšené

WMD - brambor (5 kg)

345 rublů

Fulvogumat (0, 5 l)

420 rub

Tkaní - brambor (5 kg)

542 rublů

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: