Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Cattleya Orchid je půvabná květina, kterou pěstitelé vysoce oceňují pro svůj dekorativní efekt. Má zvláštní formu květin, velmi hladké krásné přechody odstínů na okvětní lístky. Orchidej je považován za vrtošivou rostlinu, není snadné se o ni starat. V pravidelných obchodech si můžete koupit pouze hybridní cattleya. Je důležité nezaměňovat si to s lilií, která je blízká příbuzná. Nezapomeňte zkontrolovat tento bod s prodávajícím při nákupu.

Botanický popis

Cattleya je velká nebo středně velká sympodial rostlina, jejíž domov je Venezuela, Bolívie a Argentina - oblast, kde je teplo, ale zároveň vysoká vlhkost. Epifytická květina roste na větvích a kmenech jiných stromů. Neméně časté jsou litofytické cattleyas, pro které je ideálním stanovištěm vysoké hory.

Rostliny mají kořenový systém, který je plně přizpůsoben životu na silných kmenech, skalnatých plochách. Vzduchové kořeny pevně uchycené k podpěrám a zároveň pronikají do půdy a poskytují květu správné množství vlhkosti a vzduchu. Kořeny jsou pokryty silnou vrstvou speciální absorpční tkaniny (velomenom), odvádějí vlhkost ze vzduchu. V tomto případě staré kořeny neustále umírají a jsou nahrazeny novými.

Stonky jsou speciální sukulentní formace - pseudobulbs (tuberidia). V tomto „orgánu“ květu se hromadí vlhkost a živiny. Válcový a dlouhý (až jeden metr) pseudobulbs, nalezený v dvoulisté Cattleus. Internode tohoto typu má dva nebo tři listy, jejichž vlákno je velmi husté. Jednostranná Cattleya má zploštělé, ostře pseudobulbs.

Všechny žárovky na jednom keři spojuje oddenek, z něhož se vynořují šupinaté procesy. Brzy se stanou listy. V samotném středu listů žárovky tvoří jeden nebo dva nebo tři body. Horní části žárovky mají 2–3 podlouhlé listy s tupým hrotem. Životnost každé žárovky je 2 až 4 roky. Za příznivých podmínek během tohoto období opakovaně kvete. Znakem rychlého kvetení je vzhled krytu na bulbu, ze kterého se pak stopka projevuje.

Kožené listy mají slabý lesk, protáhlý tvar, mohou dosahovat délky 30 cm. Zdrojem nových výhonků je základ výhonků z předchozího roku. Proto epifytická rostlina roste dobře. Pisiform nebo apikální květenství vychází zpoza hrudníku listu.

Cattleya ve volné přírodě

V přírodě žije v různých výškách nad hladinou moře, kde je klima vlhké, ale s různými povětrnostními podmínkami. Proto mohou být vzorky rostoucí na různých místech od sebe navzájem zcela odlišné. Orchideje Cattleya se vyznačují květy neobvyklého a mimořádně krásného tvaru, které mají bohaté barvy a dokonalou strukturu.

Zvlněné okvětní lístky mohou mít různé odstíny: závratě fuchsie, luxusní zlaté, bezchybně červenohnědé. Na jednom stonku rostou jednotlivé květy nebo svěží květenství (až 10-15 kusů) o průměru 5 až 24 cm.

Pěstovací plocha

Dobytek se nachází v Severní, Jižní a Střední Americe, kde rostou ve výškách od 0 do 3000 metrů nad mořem. Největší počet divokých orchidejí roste v jižní části Amazonie v Brazílii. V Evropě se tato jemná květina objevila v 19. století. Jméno dostal na počest zahradníka, který ho dokázal poprvé pěstovat na evropské půdě - anglického zahradníka Williama Catleyho. V jeho konzervatoři, John Lindley nejprve prozkoumal tento druh.

Jak vypadá místnost cattleya

Přirozené druhy Cattleus sloužily jako základ pro výběr vnitřních hybridů. Dnes existuje několik tisíc druhů, lišících se od sebe, pokud jde o kvetení, barvy a velikosti. Dospělý vnitřní orchidej má výšku ne více než 35 cm a zároveň hlavním důvodem pro takový malý růst je, že je nepohodlné udržovat rostlinu velké velikosti v podmínkách moderních bytů - může prasknout, spadnout. Proto jsou kopie vnitřních orchidejí transplantovány pseudobulbs.

Mladý Cattleya mossia má 1–2 listy, jejich počet se postupně zvyšuje s růstem rostliny. Stopka nepřesahuje 20 cm, vnitřní vzorek během kvetení nedává dlouhé větve, například phalaenopsis. Orchidej je přizpůsoben pro přežití v podmínkách bytu, ale pro jeho kvetení je třeba dodržovat určité podmínky - správnou teplotu a světelné podmínky, dobré zavlažování.

Květ tvaru a barvy

Varianty pokojů mají 3-5 květů, jejichž průměr je od 12 do 24 cm, každý květ může zůstat čerstvý až 21 dní. Květy mají tvar příznačný pro rodinu orchidejí, rozlišující široký ret s hranami, které se podobají prolamované vzor. Společné barvy kvetou orchideje:

 • malina
 • citron;
 • bílá;
 • světle růžová;
 • fialová;
 • bledě zlatá;
 • jasné kombinace výše uvedených odstínů.

Domácí péče

Orchidej je náročná květina, pouze tím, že jí věnuje péči a péči, květinářství bude moci obdržet jako dárek nádherný květ, který potěší několik týdnů. Aby rostlina dobře rostla, kvetla a potěšila oko, je třeba přistupovat k otázce péče s plnou odpovědností. Je důležité přísně dodržovat normy hnojiv a zavlažování, nastavit kvalitní osvětlení (lze použít fluorescenční světlo), teplotní podmínky.

Osvětlení a umístění květin

Začátečník květinářství by měla vzít v úvahu, že nízké světlo a nadměrně teplá údržba v zimě vede k nevyhnutelnému vyčerpání květu. Nadměrné zalévání, nízké teploty způsobují kořenovou hnilobu. Optimální je udržovat dobytek na oknech s orientací na východ a západ. V tomto případě můžete během dne poskytnout velmi potřebné poklesy teploty zařízení.

V zimě a brzy na jaře, orchideje rostou na světlo. Do jara lze upustit od dodatečného osvětlení. Během tohoto období se na listech snadno objevují popáleniny, takže je důležité sledovat, zda rostlina není na přímém slunečním světle příliš dlouho. Pokud se na listech pod sluncem objevila pigmentace, květina se z okna odstraní. V místě pigmentace se brzy objeví popáleniny.

Cattleya je velmi milující, na rozdíl od jiných druhů orchidejí, které netolerují slunce, ale potřebuje postupnou adaptaci na přímé sluneční světlo. V létě prostě potřebuje přímé sluneční světlo, které lampa nenahradí. Lze jej umístit nejen na parapet, ale také na balkon. Květina Pritenyat je nutná pouze v případě, že se vzduch ohřívá nad 30 ° C. Z tohoto důvodu je závěs zavěšen blízko. Pokud je orchidej na parapetu, v létě je okno otevřené pro dobrou cirkulaci vzduchu.

Teplotní podmínky

Pro pěstování Cattleya na jaře a v létě doma je ideálním místem balkon. Není to jen o osvětlení. Nejdůležitější úlohou pro správný růst orchideje je teplota vzduchu. Pro zvýšení pravděpodobnosti výskytu květů je nezbytné zajistit hmatatelné teplotní výkyvy v noci a ve dne s rozdílem 3-4 ° C, ale ne nižší. 6-7 stupňů. Toho nelze dosáhnout, pokud po celou dobu, aby rostlina v místnosti.

Pro včasné kvetení je důležité, aby orchidej alespoň několik hodin denně byla v naprosté tmě. Nezáleží na tom, jaká bude teplota během dne - +20 nebo +28 stupňů, ale v noci by měla jít dolů. Pokud není balkon, můžete udržet rostlinu pod oknem, nechat ji otevřenou v noci a poskytovat potřebné poklesy teploty. Aby se zabránilo přehřátí, je nutné dobře větrat místnost, kde roste cattleya. Stejně jako její příbuzná, angrekum, je velmi termofilní.

Vlhkost a zalévání

Orchidej vyžaduje dobré větrání, zejména v době kvetení, což vede k rychlému vysychání půdy, takže je nutné časté zavlažování. Pokud je počasí horké, provádí se zalévání každý den. Nejlepší je zalévat cattleya ponořením, když je hrnec spuštěn do nádrže s kohoutkem a destilovanou vodou po dobu 12–15 minut. Tentokrát je dost na to, aby se konečně zamokla. Voda pro zavlažování a postřik by neměla být vápnem. Můžete si vzít vařenou nebo destilovanou dešťovou vodu.

Aby nedošlo k přetečení, květiny by měly být napojeny, když horní část substrátu vysychá. Skleník Cattleya vyžaduje včasné zavlažování. Bez toho nemusí v zimě kvést. Je důležité udržovat konstantní vlhkost nejméně 40–60%. Rostlina nemá rád suché klima. Potřebuje pravidelné stříkání. Kapky by neměly spadnout na kryt, stopku, pseudobulb. V zimě by měl být postřik zlikvidován. Potřebného indikátoru vlhkosti v zimě lze dosáhnout umístěním nádoby na pánvi s malým množstvím vody a expandovaným jílem.

Půda a hnojení

Během období aktivního kvetení a růstu je nutné se starat o cattleya, udržovat ji v hrncovité směsi s dobrou drenáží a kompostovanou kůrou. Vyžaduje hojné zalévání a hnojení. Půda (musí být zahrnuta hrubá rašelina) pro dobytek by měla být velmi lehká, pro tuto rostlinu je důležité provzdušňování kořenového systému. Orchid hrnec by měl mít spoustu děr, které poskytují přístup k vzduchu, pak kořeny nebudou kyselé.

S koncem zimního období začíná pro Cattleus vegetační období. Začátkem jara se první stopka objevuje z krytu orchideje, která je připravena kvést. Když to stane se znatelné, je na čase zvýšit napájení. Zároveň začínají vyrábět minerální hnojiva: Bona Forte, Greenworld, Uniflor-Rost, Kemira-Lux. Na jaře av létě se hnojení provádí jednou za dva týdny. Zbytek času můžete krmit jednou za měsíc, a pro některé druhy můžete dělat bez krmení.

Na začátku růstu berou roztok malé minimální koncentrace (zředěný vodou přesně podle instrukcí přiložených k přípravku) pro krmení orchidejí, a ke konci jara je třeba přejít na hnojiva, která obsahují dusík, draslík a fosfor, takže můžete stimulovat kvetení. Můžete si koupit jakékoliv hnojivo pro orchideje obsahující tyto složky, ale Etisso, Ideální, Substral jsou považovány za účinné.

Jak udělat Cattleus květ

Zahradníci se často stěžují, že orchidej nekvete doma. Chcete-li vyřešit problém, musíte najít důvod pro nedostatek kvetení. Často je to způsobeno příliš mladým věkem nebo nedostatkem síly pro kvetení. Na jaře a začátkem léta, kdy přichází vrchol činnosti rostliny, potřebuje pečlivou péči. Aby Cattleya kvetla co nejdříve, musí být splněny následující podmínky:

 • Pouze dospělý cattleya může ottsvet. Toto je považováno za rostlinu, která má živé kořeny a nejméně čtyři žárovky.
 • Důležitým faktorem pro kvetení je kvalitní zavlažování a udržování optimální vlhkosti vzduchu, správné krmení: Pocon, BonaForte, Uniflor-Bouton, Uniflor-Rost.
 • V létě je důležité zajistit, aby slunce bylo neustále vystaveno cattleya.
 • Kapky denní teploty, kde je květ obsažen, by neměly překročit 7 stupňů.

Funkce péče po kvetení

Když Cattleya ottsvetet, je umístěn v chladnější místnosti. Mělo by zachránit rostlinu před přímým slunečním zářením, což způsobí intenzivní růst. Zalévání je vzácné (ne více než dvakrát za měsíc). Top dressing se neprovádí. Musíte se ujistit, že žárovky nejsou vyschlé. Pokud Cattleya kvetla v zimě nebo brzy na jaře, pak doba odpočinku na to bude na podzim.

Transplantace a reprodukce cattleya doma

Transplantace Cattleya se provádí jednou nebo dvakrát ročně, dokud rostlina nezačne intenzivně růst. Aby květina rostla rovně, aniž by se odchýlila na jednu stranu, musíte použít speciální podpěry. Můžete si je koupit v květinářství nebo je nahradit dlouhými tenkými tyčinkami. Podpěry by neměly být ohýbány pod tíhou stopek.

Jak správně zasadit orchidej

Cattleya miluje přesazení více než jiné druhy orchidejí, ale poté, co potřebují dlouhé období, aby se zotavili. V žádném případě nelze zasadit rostlinu do oxidovaného a hustého substrátu. Orchidej musí být znovu zasazena, když délka nových výhonků dosáhne 2-3 cm, při výsadbě by měla být rostoucí strana oddenku blíže středu hrnce.

Vegetativní reprodukce rostliny

Reprodukce se provádí pouze s pomocí dospělého keře během transplantace. Šíření semen je možné pouze v laboratoři. Tato rostlina patří do kategorie rhizomatous, proto její výhonky směřují vzhůru, z čehož, jak roste růst, bude žárovka neustále stoupat nad substrát. K tomuto účelu můžete použít speciální metodu, která vám umožní změnit směr růstu výhonku.

Od chvíle, kdy ledvina teprve začíná růst, musí být zakryta kusem černého papíru, který slouží jako druh ochranného plátna. Ledviny tak budou svítit pouze z boku. Když změní směr růstu, papír může být odstraněn. Útěk poroste bokem a dopadá na sluneční světlo. Když je jeho délka 11–12 cm, bude výhonek pružný, musí být každý den ohnutý o několik milimetrů nahoru, vázán na předchozí bulbu.

To by mělo být provedeno, dokud únik nebude mít vertikální polohu. Výsledkem je vertikální bulba, horizontální poloha oddenku. Takže směr růstu ledvin se snadno mění. Metoda se používá pro všechny typy orchidejí. Pokud je vnitřní vlhkost vysoká a teplota se pohybuje mezi 16-18 stupni Celsia, začnou se probouzet růst a náhradní pupeny. Chcete-li použít tuto vlastnost hojného zalévání, je lepší dávat přednost pravidelnému postřiku oddenku, ale neexistuje žádná přesná záruka, že tato technika bude fungovat. Při přetékání začnou kořeny hnit.

Doma se cattleya chová pouze vegetativně. K tomu si vyberte okamžik, kdy rostlina bude pěstovat nové kořeny. Postup pro rozdělení orchidejového keře je následující:

 1. Chcete-li získat květ spolu s hroudy půdy z hrnce.
 2. Dno zalepte do nádoby s vodou, aby se změkčil substrát.
 3. Po pečlivém vyjmutí půdy zůstane z kořenů a opatrně je oddělte.
 4. Pro dezinfekci se zdravé kořeny ošetřují drceným uhlím a suší se na teplém místě.
 5. Dalším krokem bude přímé rozdělení křoví. Každá delenka by měla mít více kořenů (živých) a nejméně 3 pseudobulby.
 6. Výsadba nových rostlin se provádí, stejně jako přesazování.

Nejoblíbenější a nejkrásnější druhy a přírodní hybridy

Dnes existuje několik desítek druhů a hybridů orchidejí. Všechny se liší výškou, tvarem a barvou, velikostí stopek. Vnitřní vzorky jsou získány křížením přírodních orchidejí, získáváním neobvyklých kombinací tvarů, barev a odstínů. Níže jsou popsány populární a krásné.

Cattley Bowring

Hybrid C. Bowringiana ve volné přírodě má výšku více než 70 cm, při pěstování v pokojových podmínkách taková orchidej nebude vyšší než 30 cm, tvar listu je protáhlý a podlouhlý. Krátká stopka korunuje kolem 18-20 pupenů. Paleta okvětních lístků sestává z karmínového odstínu s tmavými žilkami podél okrajů, hltan je ozdoben skvrnou bílého nebo žlutého odstínu a rtu má fialové barevné schéma.

Cattley Forbers

Epiphyte C. forbesii se liší dvojitými stonky, začíná kvést na jaře nebo v létě. Rys rostliny je čistě bílý s mírně narůžovělým květem, uvnitř je žlutozelený s karmínem a hnědými žilkami. Průměr květů může dosahovat 5-10 cm Sepals, okvětní lístky jsou poměrně úzké, jablečně zelené, světle hnědé nebo zelenavě žluté.

Obří Cattleya

Nazývá se cattleya warscewiczii (Varševič). Roste v Kolumbii a má obrovské červené a teplé růžové květy a listy (až 28 cm na délku), aktivně se používá k chovu hybridů. Kvete na konci jara. Květy tvoří květenství, dosahující průměru 15-25 cm. Péče o obří orchidej vyžaduje speciální dovednosti, takže je vhodnější pro pěstitele se zkušenostmi.

Cattleya guba

Hybrid C. Labiata se vyznačuje velkým rtem, který má barvu jako okvětní lístky, a světlý bod karmínové barvy je přesně uprostřed. Má jednodílné žárovky, které rychle rostou a mohou dosáhnout délky 27 cm. Délka stopky je až 15 cm, okraj okraje je narůžovělý, bledě karmínový. Spongy hybridní pěstitelé květin lásky pro voňavé vůně.

Bílá cattleya

C. EarlImperials, charakteristický rys, který je dekorativní, má sněhově bílé květy. Týká se typu hybridního Cattley. Byl vytvořen přechodem orchidejí přírodních druhů. Vyznačuje se svěžími bílými květy neobvyklého tvaru. Zároveň je kompaktní, vhodný pro pěstování doma. Rty a okvětní lístky jsou zdobeny vlnitým okrajem. Na rtu - jasně žlutá skvrna.

Cattleya bicolor

Bicolor miniaturní hybrida bicolor má rozměry od 30 do 60 cm, okvětní lístky jsou zbarvené do červenohnědé barvy s fialovým barevným vzorem. Kvete na podzim a v zimě. Má krátké stopky, na kterých jsou 2-3 květy, ale ne více než 4. Průměr květů je malý - až 12 cm, který má dvoubarevný hybrid s jemnou zelenou barvou s odstínem mědi.

Nemoci a škůdci

Rostlina je vystavena takovým onemocněním, jako jsou: černá hniloba, přerušovaná, hnědá hniloba, šedá hniloba, mozaika cattleya, rez. Ее поражают и насекомые-вредители – червецы и щитовки, тля и ложный паутинный клещ. Ниже приведены популярные методы борьбы с вредителями, поражающими каттлею.

Pest

Známky

Jak se léčit

Šedá hniloba

Коричневые пятна по лепесткам, которые зарастают серым, похожим на паутину, налетом. Мокнущие серые пятна присутствуют на псевдобульбах и листьях.

Все пораженные листья удаляются. Производится опрыскивание Оксихомом, Купрозаном, Олеокупритом.

Мозаичная болезнь

На листьях появляются желтые пятна и полосы.

Болезнь не лечится, растение нужно полностью уничтожать.

Коричневая гниль

Бурые расплывчатые пятна на цветоносах и бульбах, корни черные и покрыты слизью.

15 дней через каждые два дня поливать раствором 02, % Фундазола. После обработки требуется пересадка в новый горшок.

Мучнистый червец

Бутоны деформируется, на листьях появляется налет, напоминающий серую вату и липкие капли без цвета и запаха.

На листья нужно наносить мыльный раствор. Для лечения эффективны препараты: Актара, Рогор, Актеллик.

Třpytky

Черные точки, коричневые пятна на листьях.

Использовать Искру-Био, Вертимек, Нуреллу-Д, дозировка рассчитывается по инструкции.

Щитовка

Наросты серого и коричневого цвета.

Использование Фитоверма, Фосбецида, Актары. На панцири особей, которые видно невооруженным глазом можно наносить ватной палочкой скипидар, керосин, спирт.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: