Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Denně se na lékařských klinikách provádí mnoho různých operací a žádný z nich se nemůže bez anestézie, protože je nemožné nést bolest během chirurgického zákroku. Jednou z běžných metod lokální anestézie je epidurální nebo epidurální anestézie.

Co je epidurální anestézie?

Oblíbená forma lokální anestézie, při které se medikace podává do epidurálního prostoru páteře katétrem. Injekce uvolňuje svaly a vede ke všeobecné ztrátě pocitu. Mechanismus anestézie je spojen s pronikáním léků do subarachnoidního prostoru prostřednictvím duralových vazeb, což má za následek epidurální blokádu. Úleva od bolesti je způsobena blokováním impulsů bolesti, které procházejí nervovými vlákny míchy. Epidurální injekce má neomezený časový účinek.

Indikace epidurální anestezie

Rozsah tohoto typu anestezie je mnoho. V závislosti na oblasti operace je epidurální anestézie spojena s menším nebo větším rizikem pro pacienta. Analgézie třísla, břicha, nohou a hrudníku je méně riskantní než anestezie horních končetin a krku. Anestézie hlavy není tímto způsobem provedena, protože její smyslová inervace se provádí přímo nervovým systémem mozku.

Indikace epidurální anestézie jsou léčba dlouhodobé a chronické bolesti, komplexní terapie onemocnění břišní dutiny, srdečních onemocnění a diabetu. Epidurální injekce se podávají při provádění operací na dolních končetinách nebo hrudníku. Epidurální analgezie se široce používá v porodnictví s plánovaným císařským řezem, nerovnoměrným otevřením dělohy během porodu nebo při nízkém prahu bolesti u ženy.

Epidurální anestezie - klady a zápory

Epidurál je na první pohled magickou injekcí, která zmírňuje bolest. Tento typ anestézie má však řadu komplikací. Lékaři jsou si vědomi těchto účinků, tedy před předepsáním anestézie, v každém případě zvažujeme všechny výhody a nevýhody epidurální anestézie. Pozitivní aspekty lokální anestézie páteře zahrnují skutečnost, že pacient zůstává při vědomí a nedochází k žádnému negativnímu vlivu na činnost mozku. Nicméně, po zavedení analgetik do zad, mnoho lidí vyvinout vedlejší účinky, jako jsou:

 • těžkost a necitlivost v nohou;
 • svalové třesy;
 • bolest hlavy;
 • alergie na anestetikum;
 • problémy s dýcháním.

Spinální a epidurální anestezie - rozdíly

Peridurální analgezie a spinální anestézie jsou podobné lékařské postupy, ale existují rozdíly v mechanismu účinku. První anestézie se vstřikuje do epidurální části páteře. K úlevě od bolesti dochází v důsledku blokování nervů. Spinální anestezie je injikována tenčí jehlou do větší hloubky bederní oblasti, protože subarachnoidní oblast páteře je lokalizována blízko stonku míchy. V tomto případě je úleva od bolesti rychlejší, ale má časový limit. Hlavní rozdíly mezi spinální a epidurální anestézií:

 • oblasti injekce anestetik;
 • hloubka vpichu;
 • tloušťka jehly;
 • čekací doba na akci.

Technika epidurální anestezie

Hlavním úkolem anesteziologa je správné zavedení katétru do epidurálního prostoru. Epiduralka se provádí pomocí jehly Tuohy, dlouhé 9 cm a průměru 1-2 mm. Technika epidurální anestézie je komplexní, proto ji provádí lékař společně se sestrou. Pacient sedí nebo leží na boku s nohama ohnutým. Aby bylo možné snadněji nalézt referenční body, je požádán, aby si obloukl záda a již neuskutečnil žádné další akce, aby mohl lékař rychle a správně provést katetrizaci.

Umístění jehly závisí na operaci. Před injekcí jehly je místo vpichu vyloženo plenkami nebo jiným sterilním materiálem, ponechá se pouze malé okno, které je ošetřeno antiseptikem a odříznuto anestetikem. Zavedení jehly Tuohy je nejbolestivějším a nejdůležitějším stupněm manipulace, což vyžaduje od lékaře značnou dovednost. Po vstupu do požadované oblasti se zavede katétr, kterým se podá anestetikum. V této fázi již pacient nepociťuje nepohodlí.

Epidurální anestézie během porodu

Soudě podle názorů žen, které porodily s epidurálem, jde o blahodárný postup při kontrakcích. Porod s epidurální anestézií je rychlý a bezbolestný. Žena zůstává při vědomí, cítí kontrakce, ale necítí bolest. Aby bylo možné píchnout nebo ne injekci magie, žena se sama rozhoduje, může to mít důsledky, ale existují situace, kdy je epidurální anestézie prostě nezbytná.

Indikace epidurální anestézie při porodu

Existují případy při porodu, ve kterém se neudělají bez epidurální blokády. Bolestivý proces může ovlivnit psychiku ženy a dítěte, protože ne každý je schopen odolat těžké bolesti po mnoho hodin nebo několik dní. Indikace epidurální anestézie při porodu:

 • vysoký krevní tlak u porodní ženy;
 • odchlípení sítnice;
 • neproduktivní záchvaty;
 • narození předčasně narozeného dítěte;
 • přítomnost některých chronických patologií;
 • císařský řez.

Jak epidurální anestézie během porodu

Peridurální blokáda v průběhu porodu se neliší, ale při zavádění jehly musí být žena upozorněna anesteziologem, když dojde k záchvatu, takže se zastaví. Hlavním úkolem těhotné ženy není pohybovat se. Propíchnutí a katetrizace trvá 10 minut a léky začnou působit po 20 minutách Anestézie během porodu se provádí ve dvou režimech - jednou nebo v malých dávkách v pravidelných intervalech až do objevení se dítěte. Pro anestezii pomocí léků, které nemohou proniknout do placenty: Novocain, Bupivakain, Lidokain.

Kontraindikace epidurální anestezie

Anestézie touto metodou není vždy povolena. Existují kontraindikace epidurální anestézie:

 • zánětlivá nebo hnisavá kožní onemocnění v místě katetrizace;
 • infekční onemocnění;
 • nedostatek potřebného vybavení, například zařízení pro ventilaci plic, které může být nezbytné při vývoji komplikací;
 • nízké krevní destičky, vysoké bílé krvinky nebo porucha krvácení;
 • spinální patologie (skolióza, osteochondróza, kýla);
 • nízký krevní tlak (pod 100/60);
 • arytmie srdce;
 • selhání pacienta.

Epidurální anestezie pro císařský řez

Peridurální blokáda je vybrána mnoha účastníky v císařském řezu. Ženy se chtějí bavit při pohledu na narození svého dítěte, které mohou ztratit v celkové anestezii. Také epidurální anestézie pro císařský řez zajišťuje dobrou funkci kardiovaskulárního systému, na rozdíl od jiné anestézie, při které dochází ke zvýšení pulsu a tlaku s nízkou dávkou anestetika.

Nevýhody takové anestézie zahrnují vysokou pravděpodobnost nepříznivých účinků po porodu, chybné zavedení anestetika (velká dávka), nesprávně zvolené místo nebo neúplnou anestézii. Z tohoto důvodu by měl být pečlivě vybrán vysoce kvalifikovaný odborník, aby císařský řez prošel bez negativních důsledků pro ženu a plod.

Epidurální anestezie - účinky

Obtíže mohou nastat i při provádění anestezie. Úspěch procedury do značné míry závisí na kompetenci anesteziologa a dostupnosti potřebného vybavení ve zdravotnickém zařízení. Škodlivé účinky epidurální anestézie mohou také vyplývat z vedlejších účinků léku, který lékař používal pro anestezii, protože anestetika jsou silná léčiva.

V ideálním případě by se anestetika neměla šířit krevním oběhem, ale působit přímo na nervová zakončení. Pokud k tomu dojde, může se u pacienta objevit nežádoucí účinky ve formě třesu končetin, úplná imobilita během porodu, svědění v celém těle, problémy s močením. Někdy je katétr rozbit, po kterém je nutné operaci odstranit.

Cena epidurální anestézie

Náklady na regionální anestézii závisí na úrovni a cenové politice zdravotnického zařízení, profesionalitě personálu. V Rusku je takový postup bezplatný pouze ve státních porodnicích podle lékařských indikací. Průměrná cena epidurální anestézie na soukromých klinikách v oblasti Moskvy se pohybuje od 100 do 800 USD.

Video: epidurální anestézie při porodu - klady a zápory

Recenze

Marina, 29 let

Po přečtení recenzí těhotných žen jsem vyjádřil touhu dát porod přes plánovaný císařský řez pomocí epidurální injekce. Dokonce ani v rozpacích vysoké ceny procedury a možných vedlejších účinků, protože se bojím porodit na vlastní pěst strašně. Můj gynekolog však řekl, že pro to neexistují žádné ukazatele, a bylo by lepší, kdyby se dítě přirozeně objevilo.

Olga, 37 let

Pod vlivem své matky souhlasila s úlevou od epidurální bolesti při porodu. Nejbolestivější injekcí bylo, a když se začnete dostat do anestezie, veškerá bolest zmizí. Ani jsem necítil souboje, dítě rychle prošlo a vyklouzlo téměř bez mé účasti (to se také nazývá „exil“). Bylo velmi snadné porodit!

Alexander, 30 let

Než jsem souhlasil s epidurálem, pečlivě jsem si prostudoval, jak nebezpečný je postup, co je součástí složení léků, kolik to stojí. Snadno jsem odešel, jen jsem měl bolesti hlavy. Obecně platí, že anestézie má mnoho výhod, ale rozdíl v ceně mezi epidurálním blokem a další anestézií je pociťován - první stojí téměř třikrát více, zejména pokud je prodloužen.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: