Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Na druhém místě mezi střevními infekcemi je salmonelóza podle počtu onemocnění. Školáci jsou náchylnější k nemoci a hlavním zdrojem je domácí mazlíčci. Člověk se nakazí buď kontaktem s nimi, nebo konzumací živočišných produktů.

Salmonelóza u dětí

Akutní infekce salmonelózy je doprovázena akutní dehydratací (dehydratací) a intoxikací. U kojenců se může vyskytnout se septikemií a u starších může být tyfus. Onemocnění se vyvíjí, obvykle ve formě ohnisek nebo ojedinělých případů. Salmonelóza u dětí je častěji zaznamenána v létě, protože během horka dochází k porušování podmínek skladování potravinářských výrobků.

Zdrojem infekce salmonely jsou často zvířata nebo potraviny. Mikroby mohou být přenášeny přes člověka. Dítě se může nakazit matkou v děloze nebo kontaktním způsobem. Riziko, předčasně narozené děti a novorozenci, kteří mají slabou imunitu. Hlavní cesty přenosu salmonel enteritidis jsou:

 1. Jídlo K infekci dochází po konzumaci masa, ryb, mléka, slepičích vajec, které jsou konzumovány bez tepelného ošetření.
 2. Kontakt a domácnost. Při infikování přes špinavé ruce rodičů nebo zdravotnického personálu, střídání stolů a jiných předmětů péče. Nebezpečné bakterie Salmonella se často nacházejí na hračkách nebo na dudlících.
 3. Transplacentární. V těhotenství dochází k přenosu infekce z těhotné matky.
 4. Vzduchový prach. Příčinou infekce je požití mikrobů vdechováním prachu ve školkách, klinikách a dalších veřejných místech.

Inkubační doba salmonelózy u dětí

Každá infekce začíná inkubací. To je doba, kdy se člověk nakazí, ale symptomy nemoci se ještě neprojevily. Inkubační doba salmonelózy u dětí trvá odlišně. Průměrná doba trvání je 8-72 hodin. Při vypuknutí infekce se první příznaky mohou objevit nejdříve po 7-8 dnech. Salmonella u kojenců trvá 3-4 dny. Je důležité, aby mladé matky neviděly první příznaky. Dítě odmítá jíst, nespí dobře, má častý průjem (až 10 krát za den), stoupá slznost.

Známky salmonelózy u dětí

Jak se vyskytuje salmonelóza u dítěte? Nástup onemocnění je doprovázen syndromem kolitidy. Po inkubační době teplota někdy stoupá na 40 stupňů, zdravotní stav se prudce zhoršuje. Známky salmonelózy u dětí jsou velmi rozdílné. Onemocnění může být způsobeno příznaky gastroenteroterapie, enteritidy, gastroenteritidy, gastritidy. Závažnost průběhu a klinické projevy infekce závisí na cestě, kterou patogen vstoupil do těla, věku malého pacienta, stavu jeho imunity. Typické symptomy salmonelózy:

 • nevolnost, zvracení, dehydratace;
 • bolest břicha;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • stolice se salmonelózou, tekutá s nečistotami;
 • zvětšená slezina a / nebo játra.

Diagnóza salmonelózy u dětí

Při prvním projevu infekce by mělo být dítě předvedeno lékaři. Diagnóza salmonelózy u dětí začíná sérologickým a bakteriologickým vyšetřením. Pro analýzu: krev, moč, výplach žaludku, zvracení, výkaly. Sérologické diagnostické metody jsou určeny k identifikaci specifických protilátek a antigenů v biologickém materiálu. Pro jejich detekci použijte PKA (koaglutinační reakce) a ELISA (enzymově spojený imunosorbentní test), které určují titr protilátek v krvi.

Léčba salmonelózy u dětí

Léčba salmonelózy u dětí by měla být u dětí komplexní. Jedná se o symptomatickou, patogenetickou, etiotropní terapii, dietu a odpočinek. Hospitalizace se provádí podle klinických ukazatelů a závisí na závažnosti onemocnění. Pacienti s příznaky otravy jídlem musí být umístěni v nemocnici bez ohledu na věk. Postel je indikován pro lehký průběh onemocnění - 1 týden s těžkým až 3 týdny.

Antibiotika pro salmonelózu u dětí

Vzhledem k porážce zažívacího traktu lékaři předepisují enzymy, antihistaminika a vitamíny. Pokud je dehydratace, pak musíte být léčeni roztokem glukózy a fyziologického roztoku (Glukosolan, Oralit, Regidron). V těžkých případech jsou antibiotika předepisována dětem se salmonelózou. Léky jsou zpravidla vybírány ze skupiny cefalosporinů, které zastavují zvracení. Předepisují se také střevní antiseptika (Ersefuril, Enterofuril). Nositeli salmonely enteritidis jsou předepsané imunitní laktoglobuliny, bakteriofágy proti salmonelám a probiotické tablety.

Dieta pro děti s salmonelózou

Pokud se u dětí vyskytne salmonelóza - symptomy a léčba, které již byly zváženy, je nutné dodržovat určitou dietu. Jídlo doma by mělo být šetrné k ochraně střevní sliznice před silným chemickým a mechanickým stresem. Dieta pro děti s salmonelózou se provádí měsíc. Během tohoto období jsou z dietní stravy vyloučeny mléčné výrobky, živočišné tuky, zelenina bohatá na vlákninu, různá koření, uzená masa, koření, okurky. Užitečná dieta bude založena na:

 • rýže, ovesné vločky na vodě;
 • parní masové kuličky, karbanátky;
 • ovocné želé;
 • vařené ryby;
 • nízkotučné sýry;
 • tvaroh.

Salmonelóza u dětí mladších než jeden rok

Jak léčit salmonelózu u kojenců? Provádění drogové terapie nebo použití lidových prostředků doma je přísně zakázáno, protože bakterie Salmonella enteritis může způsobit, že dítě bude smrtelné. Při prvních příznacích otravy a slabosti musíte zavolat sanitku. Gastroenterolog nebo specialista na infekční onemocnění může diagnostikovat salmonelózu u kojence. Intenzivní péče je často nutná k vyléčení dítěte.

Prevence salmonelózy u dětí

Aby infekční nemoc mohla bez zdravotních následků projít, měli byste vědět, jak zabránit salmonelóze u dětí. Po klinických projevech onemocnění trvá asymptomatický výtok ze stolice Salmonella několik měsíců až rok. Tento stav je považován za chronický nosný stav. Aby se zabránilo infekci, musíte dodržovat základní hygienická pravidla:

 • podrobit výrobky tepelnému zpracování;
 • nedávají dítěti syrová vejce;
 • majonéza používaná v minimálním množství;
 • nekupují produkty v pochybných prodejnách;
 • pro řezání kuřete použijte samostatnou desku;
 • masných výrobků skladovaných v mrazničce.

Video: Komplikace salmonelózy

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: