Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Provitamin B5, neboli panthenol, je látka, ze které se vitamín B5 (nebo kyselina pantothenová) vytváří na kůži a vlasy pod vlivem biologické oxidace. Má dobré hydratační vlastnosti a je k dispozici ve variantách D a L. D-panthenol vykazuje biologickou aktivitu, proto se používá pouze v kosmetice.

Užitečné vlastnosti

Provitamin B5 je častou součástí šamponů, masek, sprejů a balzámů na vlasy, protože hydratuje a změkčuje. Kromě toho tato látka:

 • urychluje metabolické procesy;

 • zvyšuje růst vlasů;

 • poskytuje výživu a opevnění;

 • eliminuje lupy;

 • zastaví vypadávání vlasů;

 • plní funkci ochrany před ultrafialovým zářením a vysokou teplotou;

 • zvyšuje tloušťku chlupů;

 • dává lesk;

 • obnovuje poškozené vlasy.

Formy propuštění

Obsah panthenolu v běžné kosmetice udap je asi 5%, v medicíně může tato hodnota dosáhnout 75%. Provitamin B5 se prodává v různých formách uvolňování:

 • Sprej Obsahuje až 5% panthenolu, další složky: alkohol, minerální oleje, vosk. Nejoblíbenější prostředky: Liberoderm (215 rublů), Panthenol Aerosol Německo (425 r.)

 • Krém Ve složení 5-6% provitaminu, zbytek - zahušťovadla, změkčovadla, konzervační látky. Avanta Universal EVO (88 rublů), Green Dubrava (42 rublů) jsou považovány za dobré.

 • Gel Lehký lék obsahující přibližně 7% účinné látky. Můžete si koupit za 128 rublů (výrobce Elf)

 • Mast. Více mastného produktu než smetany. Má 5% provitaminu v kompozici. Požadavek je na: D-Panthenol (výrobce EGIS-RUS, 414 s.), Teva (140 s.)

 • Tobolky pro orální podání. Obsahuje panthenol (40%) a biotin. Jeden z nejlepších pilulek na trhu vyrábí Dr. Müller Pharma (1170 str. Pro 60 ks).

 • Maska Provitamin není jedinou účinnou látkou v takovém produktu. V závislosti na výrobku může obsahovat oleje, vitamíny, proteiny hedvábí atd. Cena se pohybuje od 341 str. (Librederm) do 995 r. (Oozoo).

Podmínky používání

D-Panthenol pro vlasy je užitečný jak v čisté formě, tak jako součást produktů. Chcete-li příznivě ovlivnit stav vlasů, měli byste jej správně používat.

Formulář vydání

Pravidla použití

Sprej

 1. Umyjte si vlasy

 2. Malý suchý vlasový ručník

 3. Stříkací láhev se třepe

 4. Nastříkejte celou délku výrobku, s výjimkou kořenů

 5. Nechte hodinu

 6. Omyjte obvyklým způsobem

 7. Opakujte jednou týdně

Gel

 1. Umyjte a umyjte prameny ručníkem.

 2. Prsty otřete gel do kořenů.

 3. Počkejte půl hodiny

 4. Opláchněte teplou vodou

 5. Doporučuje se postup před spaním.

Maska

Záleží na receptu a účelu použití. Aplikační pravidla jsou uvedena na obalu výrobku.

Krém

 1. Rozetřete malé množství krému do kořenů

 2. Pro zahřátí hlavy plastovým obalem a ručníkem

 3. Nechte 2 hodiny

 4. Umyjte si vlasy

 5. Opakujte dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce

 6. Doporučuje se postup na vlasy náchylné k suchu.

Šampon

 1. Mokrou hlavu

 2. Vymačkejte malé množství šamponu z láhve a rovnoměrně rozložte vlasy

 3. Důkladně pěna

 4. Masáž asi 2 minuty

 5. Opláchněte teplou vodou

 6. Opakujte postup, pokud jsou vlasy náchylné k tukům

 7. Po přirozeném mytí usušte hlavu

Kapsle

Užívejte dvě tablety třikrát denně, opláchněte vodou po dobu 2-3 měsíců.

Mast

Přidat jako přísadu do domácích receptů obnovit strukturu vlasů.

Recepty

Podle recenzí nejsou domácí recepty s panthenolem nižší než u zakoupených produktů. Nejoblíbenějšími kompozicemi jsou masky, které se používají pro různé účely:

 • Hydratační. Ricinový olej a olivový olej (každá polévková lžíce) se trochu zahřívají ve vodní lázni. Vaječný žloutek poražte tekutým panthenolem (v poměru 1: 1), dokud se nedosáhne homogenní konzistence. Kombinujte všechny složky a promíchejte. Hotová maska na vlasy s panthenolem se aplikuje po dobu jedné hodiny po celé délce, poté se omyje šamponem.

 • Posílení. Pro dvě části infuze měsíčku vezměte jednu část vody. Přidejte trochu citrónového esenciálního oleje, přidejte lžíci jakéhokoliv rostlinného oleje (lopuch, kokos, olivový olej). Všechny složky promíchejte s 10 ml provitaminu B5. Naneste po dobu 30-60 minut, odstraňte z hlavy šamponem.

 • Léčba lupů. Rozdrtíme dva stroužky česneku, smícháme s džusem jedné cibule. Přidejte 2 lžíce panthenolu, tekutého medu a rostlinného oleje. Aplikujte po celé délce a věnujte zvláštní pozornost kořenům. Opláchněte po 45 minutách.

 • Zrychlení růstu vlasů. Smíchaný vaječný žloutek smíchejte s olivovými, ricinovými a kefírovými oleji (2 lžíce každé složky). Přidejte panthenol pro růst vlasů (stejné množství). Masku vmasírujte do kořenů a rozprostřete po celé délce. Namočte 2 hodiny, opláchněte obvyklým způsobem.

Kontraindikace a možné vedlejší účinky

Provitamin B5 je bezpečný prostředek, ale při dlouhodobém užívání může způsobit alergie. Jedinou kontraindikací je individuální nesnášenlivost komponenty. Předtím, než se látka dostane dovnitř, se doporučuje konzultovat se svým lékařem, zejména pokud je současně s léčbou prováděna léčba.

Jako hydratační přísada je panthenol primárně určen pro suché a poškozené vlasy. Na prameny náchylné k tuku, můžete ji použít, ale méně často av souladu se všemi pravidly (ne votřete do kořenů, důkladně opláchněte). Je také zakázáno aplikovat látku na pokožku hlavy, pokud se vyskytne poškození: vředy, zánět atd.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: