Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tato rostlina je nenáročná na péči a s řádnou péčí přináší spoustu ovoce. I v nepřítomnosti vlastní letní chaty můžete pěstovat svou oblíbenou zeleninu pomocí lodžie nebo balkonu. Vše, co je k tomu potřeba, je řádně připravit prostory, půdu, nádoby na výsadbu, a vybrat si různé okurky, které jsou optimálně vhodné pro domácí lůžko.

Výběr semen okurky pro pěstování na balkóně

Aby bylo možné sklízet dobrou plodinu pěstovanou na parapetu, měla by být volba semen oslovena se zvláštní odpovědností. Nejlepší volbou budou hybridní odrůdy okurek pro balkon, odolné vůči silným a náhlým změnám teploty, které jsou často pozorovány na jaře. Na etiketě osiva by měly být tyto vlastnosti zeleniny: \ t

 • časná splatnost;
 • pokročilý kořenový systém;
 • malá velikost (7-8 cm);
 • tolerance odstínu;
 • tolerance vůči suchu;
 • krátké internody, výhonky s četnými vaječníky;
 • malé nebo střední listy;
 • samoopylující vlastnosti.

Na základě těchto požadavků budou hybridní nakládačky ideálním řešením pro pěstování okurek na balkóně. Jednou z výhod těchto odrůd je jejich pevná velikost (ovoce nevyrostou, a to ani v případě, že jsou pozdě s jejich sběrem). Dlouhodobé zrání takové zeleniny vytváří příznivé podmínky pro pěstování okurek až do mrazů. Dnes existuje více než půl tuctu druhů těchto okurek. Mezi nejlepší hybridní odrůdy pro pěstování na balkóně patří:

 • Zázrak balkonu;
 • Balagan;
 • Claudia;
 • Odvaha;
 • Město okurka.

Podmínky pro pěstování okurek na balkóně

Zelenina je teplomilná rostlina, takže když se pěstuje, je zapotřebí další světlo. Ideální podmínky pro sklizeň křupavých okurek mohou být vytvořeny na balkonech umístěných na jihovýchodní, východní a jižní straně. V tomto případě bude přistání dostávat dostatečné množství tepla a světla. Pro ochranu rostlin před průvanem a větrem musí být lodžie izolovaná a prosklená.

Pokud dojde k náhlým změnám teploty na balkóně, doporučuje se postarat se o dodatečné vytápění a v případě špatného osvětlení o umělý světelný zdroj, který prodlouží den a stimuluje vývoj sazenic. Pro získání dobré sklizně je důležité pravidelné zavlažování a hnojení. Okurky na balkóně jsou náchylné k některým škůdcům, kteří se často nacházejí ve městě - třásně a roztoče. Oba škůdci jsou téměř neviditelní, ale jak se jejich počet zvyšuje, důsledky pro rostliny budou ničivé.

Thrips jsou malý okřídlený hmyz. Během zavlažování rostlin vzlétají z povrchu půdy. Hlavní škody jsou způsobeny larvami těchto parazitů: hromadí se na spodní straně listů okurky, vysávají zeleninové šťávy. Spider mites jsou drobný červený hmyz, který lze vidět na povrchu listů. Oni, stejně jako třásně, způsobují poškození při sání živin z listů. Nejjednodušší metodou prevence proti parazitům je postřik rostlin vodou (tento hmyz nemá rád nadměrnou vlhkost).

Pokud se rozhodnete pěstovat okurky na balkóně, je důležité myslet na klimatizační systém, jinak sazenice zemřou při prvním mrazu. Pro pohodlí, umístění a úsporu místa jsou vhodné běžné kontejnery pro vnitřní květiny. Jejich nespornou výhodou je kromě kompaktnosti také široká škála velikostí. Maximální délka těchto kontejnerů je 85 cm, minimální šířka je 15 cm.

Fáze pěstování okurky na balkóně

Pro stabilní, vysoce kvalitní sklizeň na balkoně nebude stačit jedna touha pěstovat okurky. Péče o výsadbu zahrnuje soubor opatření a pravidel, která nelze zanedbávat. Pěstování okurek na balkóně vyžaduje trpělivost a vytváření optimálních podmínek. Aby bylo zajištěno, že je nutné strávit čas na re-vybavení prostor - instalace dodatečné osvětlení, větrání, topné těleso. To přispěje ke zvýšení délky dne a má pozitivní vliv na rozvoj rostlin.

Příprava půdy

Před výsadbou sazenic v květináčích by měla být připravena speciální směs zemin - zemina nasycená stopovými prvky a dalšími živinami. To zajistí aktivní růst a zdravý vývoj plodin. Pro okurky vhodné pro několik různých kompozic je zvolen optimální recept. Možnosti pěstování plodin na balkoně:

 1. Složení číslo 1. Všechny komponenty jsou odebírány ve stejném množství - 5 litrů. Mix drn, rašelina, kompost, piliny, popel. Směs se nalije do velké nádoby nebo na film rozprostřený na zemi, promíchá se a navlhčí roztokem manganistanu draselného, aby se půda dezinfikovala.
 2. Složení číslo 2. Stejné složky se používají jako v první kompozici. Na 1 kbelík směsi se přidá 10 g nitrophoky a 8 g močoviny. Hmota se důkladně promísí, aby se dosáhlo rovnoměrného rozložení látek.
 3. Složení číslo 3. Je nutné kombinovat 5 litrů kompostu a sody, 0, 4 kg popela, 50 g vápna a 15 g komplexního hnojiva. Směs míchejte až do hladka, přeneste do vaku a pohřbte do mělké hloubky. Po 10 dnech se hnijící hmota stane drobivou a bude vhodná pro výsadbu semen. Aby se zabránilo infekcím a virům, půda se ošetří roztokem manganistanu draselného (ředí se podle pokynů na obalu).

Výběr hrnce na výsadbu

Pěstování okurek doma zahrnuje časté zalévání. Aby se zabránilo hnilobě kořenů, nádoby pro výsadbu zvolte dvojité dno. To zajišťuje, že přebytečná tekutina proudí do pánve. Při výběru kontejneru je důležité mít na paměti, že optimální objem nádob pro okurky je nejméně 4-5 litrů (při výsadbě v hrnci o 1 rostlině). Pokud není možné zakoupit speciální kontejnery, můžete použít velkoobjemové plastové lahve s tmavými stěnami. V tomto případě jsou v dolní části vytvořeny otvory pro vypouštění přebytečné vody.

Vzhledem k tomu, kovové nádoby pod vlivem vody rez, použijte je pro sazenice je zakázáno. Nejlepší možností jsou plastové nádoby. Důležitou nulou při přípravě hrnců na výsadbu okurek na balkóně je zajištění odvodnění. Jako poslední možnost, zahradníci doporučují použití drceného drceného kamene, expandované hlíny nebo speciální směsi z květinářství.

Výsadba semen

Jakmile byla vybrána celá řada okurek a byla zakoupena semena, je důležité naučit se pravidla a sledovat proces pěstování. Často na obalu s výsadbou materiál obsahuje podrobné pokyny pro provádění zahradních prací. Kromě toho se zde uvádí doba, která uplyne od okamžiku vzniku prvních výhonků po plod. Pokud je váš balkon zateplený a vybavený přídavnými lampami, můžete v zimě zasévat okurky, aby se vám první sklizeň dostala na jaře. Závod zasadit dvěma způsoby:

 1. S pomocí klíčení. Malý malý roztok manganistanu draselného se připraví v malé nádobě a semena se umístí na 20 minut. Po odkapání kapaliny je několikrát přehnutá gáza a nasáklá vodou, na ni je položen výsadbový materiál. Když semena prasknou a vyklíčí (to se stane po pár dnech), musí být zasazeny v zemi. K tomuto účelu jsou k ochraně kořenů před nepříznivými účinky UV záření zapotřebí nejmenší květináče nebo plastové kelímky s neprůhlednými stěnami. Je-li rozhodnuto použít jeden společný výsevní box, je nutné je po vzejití zasadit do samostatných nádob. Když jsou okurky vysazeny, hrnce by měly být pokryty zábalem, dokud se bakterie neobjeví a nevloží na teplé místo.
 2. Způsob výsadby suchých semen. Malé květináče se vyrábějí v květináčích se zemí (v dlouhých nádobách jsou jamky vytvořeny ve vzdálenosti 30–35 cm od sebe). V každém výklenku položte na 2 semena, aby byla zaručena sazenice. Semena se prohloubí na 1, 5 cm, posypaná zeminou. Poté, co budete potřebovat navlhčit půdu a zakryjte fólií před klíčením. Doporučená teplota vzduchu v místnosti je 23-25 stupňů. Pokud se v jedné díře najednou objeví 2 klíčky, nejslabší se řezají ostrým nožem.

Péče o semena

3-4 dny po výsevu semen šálků převedeny do okenního parapetu, kde teplo a hodně slunečního světla potřebné pro normální růst a vývoj rostlin. Vzhledem k tomu, že výhonky se bojí nízkých teplot, musíte je nosit do jiné místnosti během větrání nebo přikrýt ručníkem nahoře. Pokud místnost, ve které se sazenice nacházejí, není dostatečně jasná, je nutné použít lampy umělého osvětlení. Musíte je mít tak, aby zelené výhonky nebyly v těsné blízkosti zařízení.

Je důležité, aby přímé sluneční světlo nespadalo na rostliny. Pěstování okurek v bytě zahrnuje následující činnosti:

 1. Zalévání Sazenice denně hydratujte za použití oddělené vody při pokojové teplotě. Pokud se používají další osvětlovací zařízení, provádí se zavlažování dvakrát denně. Při vypouštění kapaliny skrz drenážní otvor nádrže je nutné snížit množství vody nebo vodu méně často.
 2. Top obvaz. Aby byly výhonky silnější a začaly dobře na balkóně, jsou sazenice udržovány na parapetu po dobu alespoň jednoho měsíce. V této době se výhonky aktivně vyvíjejí, takže zahradníci v této fázi doporučují provést 2-3 obvazy. Močovina bude nejjednodušší na přípravu a účinné hnojivo. Používá se při výpočtu 1 polévkové lžíce. Já 3 litry vody, přičemž půl sklenice hotového roztoku se nalije na 1 střílet. Alternativní možností je krmná směs 4 g dusičnanu amonného, 4 g síranu hořečnatého, 25 g superfosfátu a 12 g dusičnanu draselného na 8 litrů vody.

Transplantace sazenic

Když se 2-3 rostliny objeví na rostlinách, začnou transplantaci sazenic. Do této doby je nutné připravit krabice s dvojitým dnem (prodávají se v zahradnických prodejnách). Při výběru kapacity je důležité věnovat pozornost velikosti. Pro pěstování okurek na balkoně bude optimální nádoba o délce 60 cm, šířce 30 cm a výšce asi 20 cm, která umožní rostlinám, aby se normálně vyvíjely, zatímco vlhkost bude v půdě dlouho přetrvávat. Pro transplantaci sazenic musíte postupovat takto:

 • nádoby naplňte zeminou po dobu ½, důkladně nalijte slabý roztok manganistanu draselného;
 • po 20–30 minutách opatrně odstraňte výhonek z šálku a vložte jej do připravené nádoby spolu s hrudkou země;
 • přidejte tolik půdy, že je rostlina pevně fixována na novém místě.

Voda transplantované sazenice potřebují téměř denně. K tomu použijte mírně teplou, usazenou vodu. Pro mladé okurky bylo pohodlné, musí být chráněny před průvanem. Pokud chcete otevřít okna na balkoně, měli by být dočasně přemístěny kontejnery s rostlinami tam, kde nebude patrný poryv větru. Po přesazení okurky, to trvá asi 40-50 dnů (v závislosti na odrůdě), než se dostane první plodiny.

Top obvaz

Hnojení pro okurky je důležitou podmínkou pro získání bohaté sklizně. Nestačí jednoduše zalévat výsadby, aby se rostlina řádně rozvíjela a aktivně rostla. Zkušení zahradníci doporučují krmení okurek dvakrát - 14 dní po vylíhnutí letáků a po dalších 10 dnech. Směsi hnojiv budou následující:

 1. Pro první krmení. Na 10 l vody se odebere 5 g dusičnanu amonného, 15 g dusičnanu draselného, 30 g superfosfátu, 5 g síranu hořečnatého.
 2. Pro druhé krmení. Pro stejné množství vody, musíte vzít 20 g superfosfátu, 15 g síranu draselného a zředěné kuřecí kapky ve vodě.

Pravidla péče o okurky

Proces pěstování plodin na balkóně vyžaduje zvýšenou pozornost a dodržování určitých požadavků. Pouze s realizací všech doporučení bude možné získat stabilní, bohatou sklizeň. Péče o okurky zahrnuje:

 • držet bradavku tvořit řasu okurky (postranní výhonky, květenství a vaječníky jsou odříznuty);
 • periodické odstraňování antén za účelem vytvoření jednoho kmene (jednou za 10 dní);
 • postřik sušené půdy pro udržení optimální vlhkosti;
 • uvolnění půdy kolem křoví;
 • pravidelné hnojení fosfátovými a potašovými hnojivy;
 • ošetření listových výhonků insekticidy pro prevenci chorob a škůdců (každé 2 týdny);
 • podvazky, aby se zabránilo křehkosti výhonků.

Rysy pěstování okurek na balkóně v zimě

Rozdíly v procesu jsou pouze z hlediska obsahu kultury. Hrnkové okurky v období zahřívání potřebují větší množství vlhkosti. Jejich pěstování na balkóně znamená každodenní zavlažování a časté stříkání z rozprašovače. K navlhčení vzduchu v místnosti, vedle přistání jsou umístěny nádoby s vodou. Vzhledem k tomu, že v zimě dominují zamračené dny, je důležité zajistit sazenice s dodatečným osvětlením - to bude kompenzovat nedostatek světla. Můžete aktualizovat vzduch na balkóně, krátce otevřete okno v nepřítomnosti mrazu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: