Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Dlouhou rýmu často bereme na lehkou váhu – prý to je v pořádku, nachlazení přejde samo. Takové zanedbávání vede k tomu, že mnoho pacientů postrádá známky sinusitidy u dospělých - závažné a nebezpečné onemocnění pro své komplikace. Pojďme zjistit, co je sinusitida a její příznaky, jak rozpoznat a vyléčit tuto nemoc, vyhnout se komplikacím. Vyzbrojte se znalostmi prevence a zůstaňte zdraví!

Příčiny sinusitidy

Zánět sliznice maxilárního (čelistního) sinu se nazývá sinusitida. Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku:

 • poruchy normální drenáže nosu v důsledku vrozených nebo získaných rysů anatomické struktury nosních dutin;
 • infekce patogenními viry, bakteriemi;
 • alergická rýma;
 • neléčená zubní nemoc;
 • komplikace v důsledku nesprávné, neúplné léčby rýmy, SARS, chřipky;
 • pravidelná hypotermie;
 • snížená imunita.

Jaký je mechanismus onemocnění? Infekce se do maxilárních dutin zavádí přes nosní sliznici, krví nebo při onemocnění kořenů horních zubů. Rozměry těchto sinusů jsou mnohem větší než velikost průchodů, kterými jsou očištěny nosem. Onemocnění způsobuje otok potrubí a hleny se ucpávají v dutině. Taková stagnace je výborným prostředím pro rozvoj a šíření infekce dále do tkání těla pod sliznicí, která bez řádné léčby ohrožuje pacienta vážnými komplikacemi.

První příznaky u dospělých

Pokud nos odmítá správně dýchat, je lepší hrát na jistotu a zkontrolovat, zda nemáte příznaky sinusitidy u dospělých. Na začátku onemocnění je pociťována celková malátnost a letargie. Prvními příznaky sinusitidy jsou nepříjemné pocity plnosti, tíhy v nose, na hřbetu nosu nebo nad očima. Tyto oblasti se při tlaku stávají bolestivými, bolest vystřeluje, když je hlava nakloněna dolů.

Postupně začíná bolet celá hlava, ztrácí se jasná lokalizace. Nos je ucpaný, v souvislosti s tím je dýchání obtížné, pacient je nosní, mluví nosem. Výtok během výtoku z nosu je průhledný nebo hnisavý, ale onemocnění někdy prochází bez tohoto příznaku, pokud je odtok z dutin obtížný. V akutní fázi sinusitidy mají pacienti vysokou tělesnou teplotu - stoupá na 38 stupňů a více.

Typy sinusitidy a jejich příznaky

Klasifikace tohoto onemocnění je různorodá podle příčin výskytu, oblasti léze, závažnosti průběhu. Rozlišuje se tedy jednostranný zánětlivý proces (lokalizovaný na jedné straně obličeje), ale častější je bilaterální sinusitida. Při ní jsou současně infikovány levá a pravá vedlejší nosní dutina a příznaky jsou stejně výrazné na obou stranách obličeje.

Zánět maxilárních dutin z důvodu výskytu se dělí na:

 • infekční – způsobené viry, bakteriemi, plísněmi;
 • alergické – chronické onemocnění charakterizované periodickou exacerbací jako reakcí na patogen;
 • atrofické - způsobuje zpomalení funkce sliznice dutin;
 • vazomotorický – rozvíjí se při selhání vazomotoriky, probíhá chronicky;
 • exsudativní - hnisavá forma onemocnění;
 • nekrotické - v průběhu onemocnění dochází k nekróze tkáně v dutinách.

Jaké jsou příznaky sinusitidy podle charakteru průběhu zánětu? Stádia onemocnění jsou si navzájem podobná, proto je často obtížné diagnostikovat konkrétní formu. Dnes lékaři rozlišují akutní a chronickou sinusitidu, ale v lékařské literatuře byly identifikovány i jiné typy tohoto onemocnění. Je důležité znát rozdíly ve známkách sinusitidy u dospělých s různými formami onemocnění.

Pikantní

Příznaky sinusitidy u dospělých v akutní fázi jsou výrazné. Bolest v oblasti maxilárních dutin se stává konstantní, oči slzí, objevuje se fotofobie. Tělesná teplota stoupá nad 38-39 stupňů. Konzistence a barva výtoku z nosu se neustále mění: nejprve jsou to průhledné sliznice - jedná se o katarální sinusitidu, pak se stanou nazelenalými, což naznačuje zánětlivé stadium, a s pokračováním onemocnění, kdy se sinusitida stává hnisavou , získávají žlutý purulentní odstín.Stádium akutní sinusitidy trvá 2-4 týdny.

Subakutní

Pokud ignorujete, neléčíte první příznaky onemocnění, zánětlivý proces se vyvíjí a přechází do subakutní formy - přechod mezi akutním a chronickým procesem. Tato fáze trvá od 3-4 týdnů do 12, zatímco příznaky sinusitidy jsou vyhlazené a vypadají jako nachlazení, exacerbace jsou vzácné, což velmi ztěžuje správnou diagnózu.

Chronické

Chronická sinusitida stojí za řeč, když nemoc trvá déle než 12 týdnů. Během tohoto období jsou příznaky onemocnění vyhlazeny, ale pravidelně se zhoršují. Bolest hlavy se ráno téměř neprojevuje, ale večer se zvyšuje a pod očima je viditelný otok. Z nosu je cítit nepříjemný zápach a pocit plnosti obličeje. Hlavním příznakem sinusitidy u dospělých v této fázi je suchý noční kašel způsobený tokem hnisavých hmot uvolněných z postiženého sinu podél zadní stěny nosohltanu.

Opakující se

Diagnóza "recidivující sinusitida" se stanovuje v případě periodického přechodu z chronické formy na akutní více než 4x ročně. Vyznačuje se buď náhlou a akutní recidivou obvyklých příznaků, nebo novými příznaky. Aby se nemoc znovu a znovu nevracela, je na konci léčebného procesu pořízen kontrolní snímek čelistních dutin. Kontroluje se nepřítomnost hromadění hnisu v nich. Lékaři ze zkušenosti a fotek vědí, jak má vypadat „čistý“ rentgen.

Jak se dělá diagnostika

Po identifikaci příznaků, které odpovídají příznakům sinusitidy, kontaktujte specializované zdravotnické zařízení pro stanovení konkrétní diagnózy. Stanovení přesné diagnózy začíná průzkumem. Nejprve se provede povrchové vyšetření, při kterém odborník odhalí otok uvnitř nosu a reflexní vazodilataci.

K potvrzení diagnózy se používají hardwarové metody: rentgen dutin nebo jejich počítačová tomografie, ve výjimečných případech diafanoskopie (studie pomocí světelného paprsku). Když diagnostické metody plně nepotvrdí diagnózu, provede se punkce (punkce) maxilárního sinu. Odebere se vzorek hlenu pro laboratorní analýzu, provede se kultivace na citlivost na antibiotika.

Než léčit sinusitidu u dospělých

Abychom nemoc v krátké době porazili a předešli recidivám, přistupuje se k léčbě sinusitidy komplexně. Lékaři ovlivňují příčiny onemocnění a příznaky. Antibiotika pro sinusitidu u dospělých jsou hlavní složkou léčby. Působí na ložiska infekce, pomáhají zastavit její šíření. Lékař určí typ patogenu a v závislosti na tom vybere léky. Pokud hlen nezmizí, jsou mukoleptika předepisována jako pomocná léčiva pro sinusitidu u dospělých.Pomáhají zkapalňovat obsah dutin, zlepšují odtok.

Ve zdravotnických zařízeních se k čištění dutin maxilárních dutin provádí procedura „kukačka“, která se provádí následovně. Pacient leží na zádech, jednou nosní dírkou se do něj nalije speciální roztok a druhou se odsaje nahromaděný hlen. Abyste se neudusili, musíte neustále opakovat „ku-ku-ku“, protože takový neobvyklý název pro lékařskou manipulaci. Dobrý lidový lék na odstranění stagnujícího hnisavého výtoku doma je omýt dutiny takovými roztoky:

 1. 1/2 lžičky kuchyňské soli přidané do 1 šálku teplé vařené vody.
 2. 1 lžička mořské soli a 1/2 lžičky sody dobře promíchejte ve sklenici teplé vody.

Pro lepší průchodnost roztoku se před mytím nosní dutiny doporučuje použít vazokonstrikční spreje, např. Tizin, Naftyzin.Nosní kapky se používají ke zmírnění příznaku přetížení. Aromaterapie má celkový posilující účinek na orgány nosohltanu - inhalace s léčivými bylinami: máta, eukalyptus, šalvěj, levandule.

V extrémních případech, pokud není dosaženo terapeutického účinku, se používá chirurgická intervence punkcí maxilárního sinu. Vyrábí se pro odsávání hnisu a podávání léků. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Někdy, dokud se pacient zcela nezotaví, jsou do míst vpichu zaváděny katétry, které umožňují rychlou lékařskou manipulaci.

Možné komplikace a následky sinusitidy

Zánět sliznice čelistních dutin je zákeřné onemocnění, nebezpečné svými komplikacemi. Necháte-li průběh nemoci volný průběh, hnisavý výtok se rozšíří do okolních tkání, na blízké nervy, na zuby, do oční jamky.Ve zvláště závažných případech jsou postiženy membrány mozku. Chronická sinusitida je často příčinou tonzilitidy, laryngitidy, tonzilitidy, osteomyelitidy horní čelisti. V akutní fázi onemocnění způsobuje zánět trojklaného nervu. Při odborné léčbě zánětlivého procesu je riziko takových následků malé.

Video: jak léčit sinusitidu doma

S včasnou detekcí příznaků sinusitidy u dospělých a jmenováním vhodných léků kompetentním specialistou může léčba tohoto onemocnění probíhat ambulantně. Naučte se z našeho videa užitečné tipy, jak léčit nemoc a také zdraví nosohltanu:

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: