Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rostlinná strava chrání před 15 běžnými příčinami smrti. Ti, kteří dodržují veganskou stravu, nejí žádné živočišné potraviny, včetně mléčných výrobků a vajec. Důležitou roli v tom hrají morální úvahy. Lidé se obávají bolesti a utrpení zvířat. Co mohu doporučit těm, kteří se chtějí stát veganem.

Pamatuj na zdravou stránku stravy

Přechod na rostlinnou stravu pomáhá předcházet rozvoji chronických onemocnění. Veganství řeší problémy vysokého krevního tlaku, cukrovky, obezity, srdečních potíží.

Vězte, čeho se vzdáváteStravovací plán je o vyhýbání se živočišným produktům. Strava by neměla obsahovat ryby, maso včetně drůbežího v přírodní a zpracované formě. Sýry, mléko, vejce a dokonce i med jsou zakázány.

Nahraďte chybějící živinyBez masa a mléčných výrobků bude nedostatek vápníku, železa, vitamínů D a B12, omega-3 mastných kyselin. Je třeba je získávat z rostlinných potravin a doplňků. Pokud nedojde k nápravě nutričních nedostatků, jsou možné vážné zdravotní problémy.

Pamatuj na sacharidyHlavními složkami veganské stravy jsou zelenina a ovoce, obiloviny. Neměly by obsahovat více než 45–65 % sacharidů z celkových kalorií. Opatrní je třeba s bílou moukou a rýží, cukrem ve sladkostech, zákuscích a nápojích. Přebytek sacharidů v takových potravinách povede k nárůstu hmotnosti.

Získejte správné množství bílkovinLátka je potřebná pro stavbu kostí, kůže, svalů, produkci energie. Silným zdrojem bílkovin je maso a mléčné výrobky. Rostliny s velkým množstvím jsou sója, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena.

Vyvažte svůj jídelníček

Použijte k tomu pravidlo „veganský talíř“. Měl by obsahovat 4 stejné díly zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a bílkovin. Potřebu vápníku uspokojuje listová zelenina a sójové mléko.

Čtěte pozorně etikety hotových výrobkůMnoho z nich obsahuje složky rostlinného původu. Například želatina se používá k výrobě sladkostí, marshmallow, pudingu. Salo je přítomno v hranolkách, chipsech.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: