Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jedná se o poměrně častý, ale velmi nepříjemný jev - rýma. Kapání z nosu je, když tkáně nosu a krevních cév vylučují přebytečnou tekutinu nebo hlen. Tato přebytečná tekutina také stéká do zadní části vašeho krku. Někdy budete mít ucpaný nos spolu s rýmou, ale ne vždy. Rýmu mohou způsobit desítky věcí, od různých alergií a nemocí až po vážnější stavy, jako je vychýlená přepážka.

Cizí předmět v nose

Je to většinou problém malých dětí ve věku od 1 do 8 let, které si strkají věci do nosu. Naštěstí je to poměrně snadné diagnostikovat - buď vám dítě řekne, co udělalo, nebo si můžete všimnout výtoku (často zapáchajícího) z jedné nosní dírky.

Pokud máte podezření, že má vaše dítě něco v nose, nepokoušejte se to odstranit sami; mohlo by to nadělat víc škody než užitku.

Dráždí životní prostředí

Obvyklými příčinami běžného nachlazení jsou látky dráždivé pro životní prostředí, jako je znečištění, prach a tabákový kouř, dokonce i chemikálie a parfémy. Bohužel ne vždy se těmto věcem můžete vyhnout, zvláště pokud žijete v zakouřeném městě nebo s kuřákem. Nicméně jsou věci, které můžete udělat, abyste pomohli.

Navlhčete si nosní cesty sprejem s fyziologickým roztokem nebo neti konvičkou. Spuštění zvlhčovače může také pomoci, i když se musíte ujistit, že je čistý, aby spolu s uklidňující mlhou neuvolňoval do vzduchu dráždivé látky. A pití velkého množství tekutin kromě jiných výhod udrží vaše dutiny hydratované.

Nealergická rýma

To znamená, že vám často teče z nosu bez dobrého důvodu. Postižení mají také tendenci často kýchat a mohou mít ucpaný nos (když z nosu nekape). Příznaky jsou podobné senné rýmě, kromě toho, že člověk není na nic alergický.

Nealergická rýma může postihnout děti i dospělé, i když je častější po 20. roce života. Abyste získali správnou diagnózu, možná budete muset nejprve provést test na alergii nebo krevní test. Pokud vám toto bylo diagnostikováno, zkuste identifikovat spouštěče, které vaše příznaky zhoršují, a pak se jim vyvarujte.

Přestože se liší pacient od pacienta, spouštěčem jsou často určité pachy, léky, potraviny nebo změny počasí. Pomoci může také udržování vlhkosti nosních cest jejich vyplachováním.

Nízké teploty

Rýma jde do značné míry ruku v ruce s nízkou teplotou.Tato běžná situace nastává, když studený, suchý vzduch dráždí nosní sliznici. Žlázy ve vašem nose reagují tak, že odčerpávají více hlenu než obvykle, aby ho udržely vlhký, aby výstelka nevysychala.

Ale nemyslete si, že nízké teploty jsou jediným důvodem, proč vám teče z nosu. V zimě jsou časté nachlazení a infekce horních cest dýchacích. Ve skutečnosti může mít člověk několik nachlazení za sebou. Takže to může být nachlazení, nebo můžeš být nachlazený, nebo obojí.

Spalničky a zarděnky

Spalničky, také nazývané zarděnky, je infekce způsobená virem. Postihuje především děti. Pokud vy nebo vaše dítě onemocníte spalničkami, vaše počáteční příznaky budou pravděpodobně mírná až středně závažná horečka, kašel, rýma, bolavé oči a bolest v krku. Poté se objeví vyrážka, skládající se z malých červených skvrn, a je snadné pochopit, co se děje.

Rubella, kdysi nazývaná německé spalničky, je také nakažlivá virová infekce, která způsobuje skvrnitou červenou vyrážku. Naštěstí to není tak nakažlivé nebo tak vážné jako spalničky, které mohou být u malých dětí smrtelné. Příznaky také zahrnují mírnou až střední horečku, rýmu a bolavé oči, stejně jako zduření lymfatických uzlin a bolesti kloubů. Vyrážka je mnohem menší než skvrny, které se objevují při spalničkách.

Chřipka (Chřipka)

Chřipka je virová infekce, která postihuje dýchací systém, včetně nosu, krku a plic. Často jsou prvními příznaky rýma, časté kýchání a možná i bolest v krku. Rozdíl je však v tom, že při mírném nachlazení se tyto příznaky vyvinou pomalu během několika dní a nikdy se výrazně nezhorší. U chřipky tyto příznaky obvykle začínají náhle a rychle se zhoršují, včetně vysoké horečky, bolesti hlavy, bolesti svalů, únavy a slabosti.

Jako u většiny virových infekcí, i chřipka by měla mít svůj průběh. Možná se ale budete cítit pohodlněji s některými volně prodejnými antipyretiky. Váš lékař může také předepsat antivirotikum, které může zkrátit průběh onemocnění o den nebo dva.

Sinusitida

Sinusitida je podráždění, otok nebo infekce tkáně lemující dutinu. Nemoc obvykle způsobuje bolest a tlak v obličeji; nazální kongesce nebo výtok, často v kombinaci s post-nosními kapkami; ztráta čichu; a kašel. Někdy mají pacienti horečku a bolesti zubů kvůli vyššímu tlaku v dutinách dutin.

Když máte infekci, budete mít často hustý, žlutý nebo zelený výtok z nosu spolu s některými dalšími příznaky uvedenými výše. Poraďte se s lékařem; budete potřebovat antibiotikum k odstranění infekce. Kromě předepsání antibiotik k léčbě bakteriální infekce může lékař předepsat nosní spreje, nosní kapky nebo perorální dekongestanty ke zmírnění příznaků.

Alergie na domácí mazlíčky

Alergie na domácí mazlíčky je bohužel jedním z nejčastějších typů alergií. Když jste alergičtí na konkrétního domácího mazlíčka - řekněme psa nebo kočku - nejste alergičtí na jejich srst. Je pravděpodobné, že vaše tělo reaguje na lupy nebo drobné šupinky kůže, které zvířata neustále zbavují. Pokud máte domácího mazlíčka, tyto šupiny budou všude, ale především na kobercích a čalounění. Někteří lidé nemají problémy s lupy, ale jsou naopak alergičtí na zvířecí sliny, zejména na kočičí sliny.

Typické alergické reakce na domácího mazlíčka jsou rýma, kýchání a slzení, vyrážka, kašel nebo potíže s dýcháním, kopřivka a svědění v nose, očích, krku nebo kůži.

Abyste se vyhnuli vyvolání alergií, nepořizujte si domácí mazlíčky typu, na který jste alergičtí, nebo je pokud možno chovejte venku.

Pokud je váš mazlíček povolen dovnitř, snažte se ho držet dál od vaší ložnice, čalouněného nábytku a koberců.Pomáhá také instalace dřevěných, dlaždicových nebo vinylových podlah místo koberce. Časté koupání a úprava může pomoci udržet lupy pod kontrolou. Alergie na zvířecí chlupy může také znamenat, že nemůžete nosit vlnu.

Senná rýma

Zdá se, že častější než alergie na domácí mazlíčky je alergie na pyl, běžně známá jako senná rýma. Senná rýma je běžná od jara do podzimu, protože stromy, plevel a trávy uvolňují do vzduchu nepatrné částice pylu. Každý dýchá některé z těchto zrn a pro většinu lidí na tom příliš nezáleží. Ale pokud jste alergičtí na určitý druh pylu, budete mít alergickou reakci.

Stejně jako u alergií na domácí mazlíčky, příznaky zahrnují rýmu, kýchání, kašel a svědění očí, nosu a krku.

Zkuste zmírnit své příznaky proplachováním nosních cest a užíváním volně prodejných léků doporučených vaším lékařem. Pomoci mohou i injekce proti alergii.

Nachlazení

Toto je menší, ale otravná nemoc, na kterou neexistuje žádný lék. Běžná rýma je zdaleka hlavní příčinou rýmy. Nejčastějšími příznaky nachlazení, kromě rýmy, jsou ucpaný nos, škrábání v krku, kýchání a někdy mírná horečka.

Technicky je běžné nachlazení virovou infekcí dýchacích cest, což znamená, že antibiotika se jí nezbaví. Hodně odpočívejte a pijte hodně tekutin, abyste zmírnili příznaky. Slepičí polévka také není špatný nápad; jeho teplo, tekutina a sůl vám mohou pomoci v boji s virem. Přestože vitamín C nezabrání nachlazení, lidé, kteří ho pravidelně užívají, mají poněkud kratší rýmu a mírnější příznaky.

Nejprve se chraňte před nachlazením, často si myjte ruce a držte se dál od nemocných lidí, kteří často kašlou a kýchají. Je také dobré pravidelně čistit povrchy, jako jsou kliky, klávesnice počítače a sluchátka telefonu antibakteriálními ubrousky.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: