Kromě obvyklých červených rajčat jsou mezi zahrádkáři populární žluté odrůdy rajčat. Kromě neobvyklého vzhledu, zelenina je nejlepší volbou pro alergie, kteří nemohou jíst červené ovoce. Kromě toho, žlutá rajčata - vynikající antioxidant, který má velkou bohatou chuť. Dnes se ve sklenících a na postelích nachází kultura s plody neobvyklé barvy.

Výhody a nevýhody žlutých rajčat

Jedinou nevýhodou těchto odrůd je středně nízký výtěžek ve srovnání s červenými plodinami. Navíc tato rajčata jsou mnohem více:

 • mohou být konzumovány alergiemi, malými dětmi s tendencí k diatéze, lidé na dietě, lidé s diabetem;
 • zelenina obsahuje mnoho živin, které čistí tělo toxinů, mají omlazující účinek, snižují riziko rakoviny;
 • vynikající složení vitamínů do jiných druhů zeleniny;
 • mají sladší, jasnější chuť;
 • jsou méně kalorické, mají sníženou kyselost;
 • obsahují niacin - látku, která posiluje cévy;
 • buničina obsahuje velké množství karotenu, lykopenu (ten slouží jako antioxidant).

Nejoblíbenější odrůdy

Rajčata - jedna z nejvyhledávanějších plodin. Žlutou zeleninu milovali zahradníci pro svou krásnou barvu a výbornou chuť. Takové plody jsou široce používány v dietní a dětské výživě, doporučené pro alergiky. Mezi nejoblíbenější druhy patří:

 1. Kazachstán žlutý. Rostlina dosahuje výšky 2 m, má silný stonek s malými listy. Vyznačuje se časným dozráváním, zatímco kultura roste dvěma způsoby - tvorbou sazenic a metodou přímého setí v zemi. Pro Kazachstán se žlutá vyznačuje vysokými výnosy. Dlouhodobé plodnice vám umožní hodovat se na zelenině v průběhu letního podzimního období. Plody jsou převážně velké, ale také malé. Zelenina je plochá, s hladkým povrchem, průměrná hmotnost je 600 g. Zralá zelenina je masitá, hustá, má jemnou dužinu a tenkou kůži. Rajče Kazachstán žlutý je ideální pro saláty, výrobu šťáv, různých jídel.
 2. Zlatá kulka Determinant, časně zralý druh, jehož rodící začíná 100-105 dnů po klíčení. Keře jsou zakrslé, silné, rostou jak v otevřeném terénu, tak ve skleníku. Ovocné patro, každý vaječník dává 6-7 rajčat. Rajčata Zlatá kulka má výborné výnosy za jakýchkoli podmínek, s průměrem 1 čtverečního pole. m shromáždit až 4 kg ovoce. Odrůda je odolná vůči většině škůdců a chorob. Tvar ovoce je švestkovitého tvaru, válcovitý, s průměrnou hmotností asi 50 g. Barva zralých rajčat se pohybuje od zlatavě žluté až bohaté pomerančové barvy. Maso zeleniny je silné, husté, aromatické, s bohatou chutí. Díky své vynikající chuti a příznivým vlastnostem je odrůda doporučena pro čerstvou spotřebu.
 3. Barel medu. Keře jsou vysoké, silné, jejich výška dosahuje 1, 6 m. Předpokladem pro pěstování odrůdy je podvazek a pasynkovanie stonků. Zralé zeleniny mají krásnou žlutooranžovou barvu, jejich maso je sladké, masité, šťavnaté. Plody mají plochý oválný tvar a hmotnost od 200 do 400 g. Vzhledem k tomu, že tato plodina miluje teplo, je zasazena v teplém podnebí (jak v otevřeném, tak chráněném terénu). Z 1 náměstí. m sklizeň 7-8 kg. Barel medu je v polovině sezóny rajče, s dobou zrání 110-115 dnů po klíčení. Je určena pro konzervaci a přípravu různých pokrmů. Bush je odolný vůči většině chorob rostlin solných rostlin.
 4. Haman Orange Středověký vzhled (dozrává 90-110 dní), pro který je nutné skladování. Bush je vysoký, dobře roste v otevřeném terénu za teplého počasí, ale v Rusku se pěstuje hlavně ve sklenících. Plody Amana Orange mají sytě žlutou barvu, když jsou plně zralé, na rajčatech se objevují červené skvrny. Tvar zeleniny je kulatý, odrůda patří do kategorie velkoplodých (průměrná hmotnost zeleniny je 300-500 g, když tvoří vaječníky na 1 kg). Chuť Haman Orange je nasládlá, s lehkým ovocným aroma. Dužina je šťavnatá, masitá, s malým množstvím semen. Zelenina se používá na saláty, zimní přípravky, džusy.

Žluté odrůdy rajčat pro otevřené země

Rajčata pěstovaná v otevřeném terénu by měla být odolná vůči různým chorobám, teplotním extrémům, škůdcům. Pro pěstování v zahradě si ruskí letní obyvatelé zpravidla vybírají následující druhy kultury:

 1. Zlatá královna Výška keře dosahuje 60-80 cm, neurčitá odrůda se vyznačuje vysokými výtěžky za různých povětrnostních podmínek. Rajčata jsou kulatá, lehce zploštělá, velmi chutná, s šťavnatým tělem a jasně žlutou barvou. Hmotnost zralého ovoce dosahuje 150-300 g. Chuť rajčat je sladká, s lehkými ovocnými tóny. Rajčata jsou univerzální v použití: jsou vhodné pro přípravu konzervovaných potravin, různých jídel a džusů.
 2. Honey zachránil. Ideální pro pěstování v otevřeném terénu. Rostlina se vyznačuje vysokou výškou (až 1, 5 m), vyžaduje povinné podvazování, moření a aplikaci organických hnojiv. Rajčata mají tvar ledvin, jejich hmotnost kolísá v rozmezí 300-500 g. Úspora medu je imunní vůči chorobám, je pozoruhodná vysokou produktivitou (až 5 kg plodů se sklízí z jednoho keře). Velkou výhodou rostliny je schopnost sklízet po celé léto.
 3. Obří citron. Vysoká kultura se vyznačuje průměrnou dobou zrání. Pokud jsou rajčata vysazena v otevřeném terénu, jejich plody jsou poněkud menší než při pěstování ve sklenících. Typ keře je neurčitý, rostlina potřebuje vázat stonky a touhu. Rajčata se vyznačují velkou velikostí, žebrováním, multikamerou. Hmotnost jednoho ovoce dosahuje 800-900 g. Barva rajčat je bohatá žlutá, dužina je šťavnatá a sladká, s jemnou vůní citronu. Obří citron má hustou kůži, která je indikátorem schopnosti dlouhodobého skladování. Z jednoho keře se sklízí až 5 kg plodin.
 4. Oranžová Neshtambovy střední sezóny, polořadovka-determinantní odrůda, dosahující výšky 1, 5 m. Pro termofilní rajčata vhodná jižní klima a podmínky středního pásma. Oranžová zraje 110 dní po klíčení, odolná vůči pozdní plíseň. Rajčata v barvě a tvaru se podobají citrusům (zaoblené, oranžové). Průměrná hmotnost zeleniny je 300-400 g, má šťavnatou, masitou měkkost, nasládlou chuť. Odrůda není vhodná pro čerstvé skladování, proto musí být rychle sklizena po sklizni z keře nebo zpracována na šťávu. Oranžová potřebují pasyonka a podvazky.
 5. Žlutý obr. Neurčitá rostlina sredneeer roste o 1, 2-1, 7 metru na výšku. Zelenina má bohatou žlutou barvu a je často používána pro saláty, ale také vhodná pro konzervování. Od vzniku sazenic před sklizní uplynulo 110-120 dní. V průměru od 1 keře sbírají až 5, 5 kg zeleniny. Velkým plusem odrůdy je dlouhodobé plodení (trvá 1, 5 měsíce). Tomato Yellow giant dává kulaté, lehce zploštělé ovoce s hmotností do 400 g, s příjemnou medovou chutí. Odrůda roste stejně dobře ve skleníku i v zahradě. Při volbě druhé možnosti se první semenáčky pěstují ze semen, které se pak přemístí do otevřeného terénu.

Pro skleníky

Pro maximální výtěžek se doporučuje, aby se některé druhy žlutých rajčat pěstovaly ve sklenících a ve sklenících. Zpravidla se tyto druhy rajčat mohou zakořenit v postelích, ale ovoce bude znatelně horší. Nejlepší odrůdy žlutých rajčat pro skleníky jsou:

 1. Tomel. Středně vysoký, středně raný druh, dosahující výšky 1, 5 ma vyžadující podvazky. Silné keře jsou pokryty četnými listy světle zelené barvy. Rajčata jsou kulatá, mírně zploštělá, poměrně velká: jejich průměrná hmotnost je 300-600 g. Z jedné rostliny se sbírají až 4 kg ovoce, které má tvrdou slupku, díky které rajčata snášejí přepravu a dlouhodobé skladování. Tomel má nasládlou chuť a minimální množství semen, jeho dužina je hustá, šťavnatá.
 2. Koenigsberg je zlatý. Středně raná rostlina s protáhlými velkými plody. Vzhledem ke sladké chuti a vysokému obsahu beta-karotenu je odrůda populárně nazývána „sibiřská meruňka“. Königsberg Golden je neurčitá rostlina, která dosahuje výšky 2 metry. Tato rajčata nejsou náročná na péči, ale potřebují podvazek a pravidelné hnojení. Z jedné rostliny můžete sbírat až 3 kbelíky ovoce. Minimální hmotnost jednoho rajče je 200 g, průměrná hmotnost 400 g. Vzhled rajčat je jednou z výhod odrůdy: plody jsou hladké, rovnoměrné a husté. Dalším plusem zlata Koenigsberg je vynikající chuť.
 3. Amber Cup První plody dozrávají po 105 dnech po klíčení. Indeterminantní keře dosahují výšky 1, 7 m, dokonale snášejí zvýšení teploty, mají odolnost vůči tabákové mozaice, verticilóze a fusáriu. Odrůda je nenáročná: pro dobrý růst a plodnost potřebuje časté zalévání, hnojení, mulčování a svírání. Rajčata dosahují hmotnosti 120 g, mají oválný tvar s hustou kůží, šťavnatou a sladkou dužinou. Amber Cup je skladován až 2 měsíce po odběru a bez problémů snáší přepravu.
 4. Zlaté kopule. Vysoce výnosná kultura (15 kg na 1 m2) se týká determinantních druhů, které mohou být pěstovány jak ve sklenících, tak na lůžku. Zlaté kopule jsou odolné vůči povětrnostním extrémům a hlavním patologickým jevům. Plody jsou kulaté, mírně protáhlé, váží 0, 4 kg, s jemnou, příjemnou chutí. Nedostatek kultury - krátká trvanlivost, špatná přeprava. Zpravidla jsou zlaté kopule používány čerstvé nebo mohou být šťávy.
 5. Žlutý obr. Srednerosly, střední sezóna, vysoce výnosný keř, dosahující výšky 1, 5 m. Plody váží 0, 7 kg, takže rostlina potřebuje podpěru a podvazek. Žlutý obr se vyznačuje zploštělým, kulatým tvarem a jasně žlutou barvou rajčat. Doba vegetace je 105 dní. Rajčata jsou vynikající jak pro čerstvé použití, tak pro vaření. Z jednoho závodu se sklízí až 5, 5 kg plodin.

Pro solení a konzervování

Nejlepší pro přípravu zimních přípravků jsou malé žluté odrůdy rajčat. To je díky pohodlnému umístění v bankách, rychlému a jednotnému solení, zachování vynikající chuti. Některá velká rajčata však mohou být také konzervována: jejich barva a chuť jsou zlepšeny solným roztokem. Nejlepší odrůdy pro solení a konzervování jsou:

 1. Farma okurka. Vysoká rostlina s vegetativním obdobím 120-130 dnů. Bush je pěstován ve skleníku, je formován do jednoho stonku, podléhá včelařství. Zelenina má zaoblený tvar, příjemnou chuť, skladuje až 3-5 měsíců. Při konzervování a solení nepraskněte. Průměrný výnos na rostlinu je 4 kg.
 2. Nula. Odrůda má vysoký obsah vitamínů a dalších živin. Ani tepelné zpracování nemá vliv na příznivé vlastnosti zeleniny. Hmotnost rajčat je 160 g. Zelenina je kulatá, malá, s hustou kůží a dužninou, díky které je ideální pro konzervování a solení.
 3. De Barao Yellow. Hmotnost rajčat nepřesahuje 90 g, plody rostou s kartáči až do 10 kusů. Růst rostlin dosahuje 2 metry, takže kultura vyžaduje silnou podporu. Z pouště De Barao dostanete 12 kg plodiny (maximálně 20 kg). U minusů kultury se jedná o dlouhé vegetativní období (první plody dozrávají 120 dní po výhoncích), povinné tyčinky a nežádoucí okolí s jinými rajčaty. Mezi výhody odrůdy patří mrazuvzdornost, nenáročné na osvětlení, odolnost vůči chorobám.

Cherry

Taková rajčata jsou velmi vhodná pro dopravu, konzervaci a skladování. Třešeň má bohatou, příjemnou chuť. Jantarové odrůdy ovoce jsou neméně užitečné než ty červené, zatímco jejich neobvyklý vzhled činí pokrmy originálními a zajímavými. Běžné typy třešní jsou:

 1. Třešeň žlutá. Toto rané dozrávání plodin 92-96 dnů po klíčení. Každé keře dává 1-3 kg rajčat. Závod je velmi vysoký (1, 5 m nebo více), proto potřebuje rekvizity a formace. Keře pěstované v otevřeném terénu. Plody kultury jsou podobné krémům, jejich hmotnost je až 20 g. Na každé ruce roste 20-40 rajčat.
 2. Honey drop. Roste až 2 metry, zatímco výsadba se provádí ve skleníku nebo ve skleníku. Kapka medu musí být svázána a sazenice nepotřebuje rostlinu. Rajčata rostou 10-12 kusů na každé větvi, každá váží 15 g. Chuť Honey drop je velmi příjemná, tvar má tvar kapek.
 3. Zlatá parta. Časně zralá rajčata zrají 85. den po přistání. Kultura roste až na 1 metr, zelenina se shromažďuje ve shlucích. Odrůda roste všude (i na balkóně). Rajčata o hmotnosti do 20 g mají krásnou jantarovou barvu a zaoblený tvar.
 4. Žluté datum Kultura má minimální množství listů. Výška keře je jeden a půl metru. Rajčata rostou s kartáči, hmotnost každého z nich je omezena na 20 g. Chuť a tvar ovoce jsou velmi podobné datům. Závod je přenosný, a to i po dlouhém přepravě má ​​prezentaci.

Nejsladší rajčata

Tyto odrůdy jsou milovníky mnoha letních obyvatel, a raději používat sladká rajčata čerstvé. Mezi nejoblíbenější patří následující typy:

 1. Zebra je žlutá. Indedermintnaya kultura roste až 180 cm, proto potřebuje podvazek na vertikální podporu. Plody odrůdy jsou krásné, zaoblené, s žebrovou kůží světle žluté barvy a oranžovými pruhy, jejich průměrná hmotnost je 300 g. Dužina rajčat je jemná, šťavnatá, s mírně narůžovělou erozí. Rajčata dozrávají 90-110 dnů po klíčení. Rostlina je vhodná jak pro venkovní, tak pro skleníkové pěstování.
 2. Žlutý cíl. Neurčitý, vysoce výnosný, střednědobý vzhled. Roste dobře v jižních oblastech a ve středozápadním klimatu je lepší pěstovat plodiny ve skleníku. Bush je vysoký, vyžaduje pasioning a podvazky. Rajčata jsou velká, plochá, když jsou zralé, mají zelenou barvu s červenou skvrnou na dně ovoce. Zelenina je ideální pro saláty, džusy, omáčky. Odrůda je odolná vůči závažným chorobám rostlin.
 3. Žlutý obr. Keře dosahují 120-170 cm, patří do kategorie střednědobých rajčat. Po klíčení prochází semeno 110-120 dní před sklizní. Vysoce výnosná, neurčitá rostlina má dlouhou dobu plodnosti. Zelenina má zářivě žlutou barvu, váha dosahuje 400 g. Díky vysokému obsahu cukru mají plody nasládlou chuť. Tvar rajčat je kulatý, mírně zploštělý. Žlutý obr se pěstuje ve skleníku i na zahradě.

Nejlepší odrůdy žlutých rajčat

Kvůli nedostatku informací, někteří zahradníci se obávají pěstování žlutých rajčat. Pokud by se však někdo zajímal o příznivé vlastnosti této zeleniny, bylo by mnohem méně skeptiků a odrůdy žlutých rajčat byly na dvorcích častěji zdobeny. Mezi nejlepší druhy patří:

 1. Tomato Golden Bull. Středně velká, neurčitá rostlina, která produkuje 4-5 ovoce na každé ruce. Průměrná hmotnost zeleniny je 650 g, zatímco mají plochý kulatý tvar, hladký, lehce vyvýšený lesklý povrch. Dužina Zlatého býka je nízká osivo, cukr, hustá. Když zralé, rajčata získat světlé karmínové místo na spodní straně. Zelenina je vhodná pro celozrnné konzervy a čerstvou spotřebu.
 2. Zlatý věk rajče. Do kategorie determinantů patří střednědobé druhy sibiřské sbírky. Plody jsou velké, kulaté, sytě žluté, méně často - citronové barvy. Povrch zeleniny je lehce žebrovaný, průměrná hmotnost je 400-600 g. Zelenina je masitá, má nádhernou nasládlou chuť a příjemnou vůni. Používají se čerstvé, pro přípravu konzerv, šťáv, omáček. Zlatý věk je odolný vůči různým povětrnostním podmínkám. Produktivita činí z pouzdra 5-6 kg.
 3. Žlutá žlutá. Střední sezóna plodin pro postele a filmové skleníky s vegetačním obdobím 110-115 dnů. Rostlina patří k neurčitým, vysokým, silně listnatým. Zelenina je masitá, plochá, vícekomorová, se slabým žebrováním, váží 0, 5-0, 7 kg. Vzhledem k velkému množství beta-karotenu v kompozici jsou rajčata velmi chutná, sladká, vhodná pro dietní výživu. Výtěžek je 12-15 kg na 1 čtvereční plochu. m. Rostlina je odolná proti infekci bakteriózou, alturnariózou, jinými chorobami.

Cena

Semena rostlin si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo online. Internetové obchody nabízejí výhodné ceny zemědělských produktů, ale kvalitu zboží si můžete ověřit až po objednání. Průměrná cena různých druhů rajčat v Moskvě:

Třídit

Počet semen

Cena (rublů)

Vaše veličenstvo

10-12

30

Žluté srdce

10-12

30

Zlaté srdce

10-12

30

Zlaté kopule

10-12

40

Velký Zachu

10-12

40

Obří citron

10-12

40

Honey zachránil

10-12

30

Monisto jantar

10-12

30

Tomel

10-12

30

Video

Kategorie: