Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Použití dermatitidového krému jako prostředku lokální léčby tohoto kožního onemocnění musí být koordinováno se svým lékařem. Pouze odborník bude schopen určit typ patologie a předepsat ty typy léků, které účinně a rychle zmírňují symptomy, pomáhají předcházet vzniku komplikací a přechodu akutní formy onemocnění na chronické.

Typy dermatitidy

Skupina kožních onemocnění způsobených vnějším nebo vnitřním podrážděním, doprovázená zánětem, zarudnutím, hyperpigmentací nebo odlupováním kůže, svěděním nebo jinými typickými příznaky, se nazývá dermatitida. Způsoby léčby těchto patologií se volí podle typu onemocnění. Dermatologové rozlišují následující typy:

 1. Suché Lokalizace zdroje zánětu se ve většině případů stává nohou, jejíž kůže uschne, vločky, začervenává. Onemocnění je doprovázeno svěděním, má sezónní povahu.
 2. Alergické. Vyvíjí se v důsledku účinků alergenů na domácnost (domácnost, zelenina, jídlo, lék atd.). Charakteristickými projevy jsou zčervenání a odlupování kůže v lokalizovaných ložiscích, otok pokožky obličeje, zvýšené trhání, výtok z nosu.
 3. Atopický. Typ onemocnění, které se vyvíjí na pozadí atopické dermatitidy, která se stala chronickou. Kožní projevy (jasně červené skvrny, které se vyskytují na různých místech těla) se objevují jako výsledek tvorby protilátek proti alergenu v těle).
 4. Seborrheic Typ dermatitidy způsobený zánětem kožních oblastí, kde se vyvíjí bakteriální infekce v důsledku intenzivní práce mazových žláz. Lokalizační místa - obličej, záda, skalp. Foci zánětu jsou jasně definovány, kůže na nich je červená, pokrytá šupinami.
 5. Když kůže reaguje na vnější podněty (puchýře, červené skvrny) - sluneční svit, studené, ultrafialové záření - také vyvíjí dermatitidu, která se nazývá typem podnětu (například sluneční nebo fotodermit).

Příčiny nemoci jsou genetické predispozice, zhoršené provokativními faktory. Mezi tyto dermatology patří tyto jevy:

 • Chronické napětí. Reakce nervového systému na vnější faktory způsobuje změny hormonálních hladin, v důsledku čehož dochází k podráždění kůže.
 • Oslabení nebo zhoršení imunitního systému.
 • Dopad vnějších faktorů vyvolávající alergickou reakci.

Druhy krémů dermatitidy

Prostředky lokálního působení pro ošetření - krémy, masti, gely - se vyrábějí na bázi aktivních složek s odlišným mechanismem působení. Na tomto základě se dělí na nehormonální, hormonální (na základě glukokortikosteroidů) léčiva a látky s kombinovaným terapeutickým účinkem. Lékař předepisuje lék v souladu s typem dermatitidy s chybně zvoleným lékem, stav pacienta se může zhoršit. Proto je důležité, abyste se v případě nástupu příznaků nemoci neprodleně kontaktovali s dermatologem včas.

Hormonální krémy

Léčba na rukou a jiných částech těla s použitím nehormonálních látek je předepsána v počáteční fázi onemocnění, když je léze kůže malá, symptomy jsou mírné, povaha kurzu je mírná. Existuje mnoho typů krémů na nehormonální bázi, mají hydratační, léčivý nebo antihistaminický účinek, jejich složky jemně ovlivňují kožní vyrážku, aniž by způsobovaly systémové vedlejší účinky. Hlavní kontraindikací pro využívání těchto prostředků je individuální nesnášenlivost jejich složek.

Název léku Účinná látka Mechanismus působení Indikace pro použití Způsob použití Vedlejší účinky Cena, rublů
BepantenDexpanthenolAktivuje regeneraci poškozené kůžeAtopická a alergická dermatitida2-3 krát denně před léčebným účinkemPruritus, kopřivka412-680
LosterinNaftalan, močovinaKombinace protizánětlivých, analgetických, desenzibilizačních a vazodilatačních účinkůAtopická a seboroická dermatitida2-4 krát denně, 2-3 týdnySpalování kůže s individuální nesnášenlivostí složek470-640
PhenystyleDimetindena maleátBlokátor receptoru histaminu s antialergickým antipruritickým účinkemRůzné kožní alergické projevy různých typů dermatitidy2-4 krát denně, pro dosažení terapeutického účinkuKontraindikován při bronchiálním astmatu a uzavřeném glaukomu380-560

Hormonální

U komplexních typů onemocnění s vysokým stupněm kožních lézí, které nejsou přístupné léčbě nehormonálními látkami, může být předepsán hormonální krém. Prostředky na bázi kortikosteroidů se používají v krátkých kurzech (od 5 do 7 dnů), protože mohou mít systémový účinek na práci kůry nadledvin. Hormonální přípravky mají kontraindikace (například nejsou předepsány pro plísňové kožní infekce), proto před použitím těchto přípravků byste měli vyhledat pomoc dermatologa.

Název léku Účinná látka Mechanismus působení Indikace pro použití Způsob použití Kontraindikace Cena, rublů
DermoveitClobetasolHlavní účinná látka zmírňuje záněty působením lokálních antipruritických, antiexudativních antialergických účinků.Různé formy atopické dermatitidy1-2 krát denně, 7-20 dníRakovina kůže, některé typy psoriázy, plísňové, bakteriální nebo virové infekce kůže420-580
BelodermBetamethason dipropionát

Krém má antialergický protizánětlivý účinek s vazokonstrikčním antipruritickým účinkem.

Alergická, atopická a kontaktní dermatitidaNástroj se nanáší na kůži 1 až 3krát denně po dobu 7-15 dnůKřečové žíly, kožní tuberkulóza, růžovka, periorální dermatitida130-220
ElokomMometason furoátAktivní složka blokuje biosyntézu hlavních mediátorů zánětu, má anti-exsudativní antipruritický účinek.Různé formy dermatitidyJednou denně, 5-7 dnůVěk do dvou let, individuální intolerance220-370

Kombinované fondy

Krém alergické dermatitidy s kombinovaným mechanismem účinku je hlavním lékem v lokální léčbě tohoto typu kožního onemocnění. Tyto prostředky současně ovlivňují příčinu vývoje patologie, zmírňují symptomy a zabraňují přechodu akutní formy onemocnění na chronickou. Přípravky kombinovaného typu obsahují dvě nebo tři účinné látky, které jsou předepisovány při vstupu do plísňové nebo bakteriální infekce.

Název léku Účinná látka Mechanismus působení Indikace pro použití Způsob použití Kontraindikace Cena, rublů
Fuziderm InFuzidievuy kyselina, betamethasonKombinace antibakteriálních a hormonálních složek má antiseptický, protizánětlivý antialergický účinekSekundární dermatitida, komplikovaná bakteriální infekcíPřípravek se aplikuje na kůži 1-2krát denně, aby se dosáhlo terapeutického účinku.Herpes simplex virus, neštovice kuře, růžovka, mykóza, tuberkulóza110-240
TridermKlotrimazol, gentamicin, betamethasonKrém má antihistaminikum, protizánětlivý účinek, má antifungální a antibakteriální účinkyInfekční nebo plísňové kožní onemocnění, která se vyvíjejí na pozadí různých typů dermatitidyDvakrát denně se krém aplikuje na léze (ráno a v noci) po dobu 10-20 dnů.Plané neštovice, kožní projevy syfilis, herpes simplex, kožní tuberkulóza730-900
PimafukortNatamycin, neomycin sulfát, mikronizovaný hydrokortisonLék má protizánětlivý, antibakteriální a antifungální účinek, zmírňuje svědění, hyperémii a hypertermii kůže, inhibuje aktivitu hyaluronidázyPovrchová dermatitida s plísňovou nebo bakteriální infekcí2-4 krát denně, 14-21 dníRosacea (nebo akné), ichtyóza, akné, periorální dermatitida, strie (strie kůže)520-670

Principy léčby lokální dermatitidy

Účinnost lokální terapie tohoto onemocnění závisí na správně zvoleném léčebném režimu a přesném určení typu patologie. Složité formy vyžadují kombinovanou léčbu, v některých případech se používají léky různých farmakologických skupin. Účinnou léčbu a stanovení jejího trvání může předepsat pouze odborník.

S bobtnajícím povrchem

Pokud je onemocnění doprovázeno edémem a povrch kůže je "mokrý", léčba začíná obklady s roztoky kyseliny borité, manganistanu draselného nebo rmutu v lékárně. Poté se na postižené oblasti kůže aplikují krémy s antihistaminickým účinkem. Takovými látkami jsou Psilobalm nebo Fenistil. Pro urychlení hojení poškozené kůže je předepsán D-panthenol, poskytující obohacenou buněčnou výživu nebo Solcoseryl nebo Actovegin s podobným účinkem.

S porážkou velké plochy

Pokud nehormonální krém na ruce nebo tělo nemá žádný terapeutický účinek a kožní léze se šíří na velkých plochách, lékař může předepsat steroidní krém. Tyto léky mají lokální antialergický, protizánětlivý a anti-edémový účinek. Síla účinku hormonálních dermatologů je podmíněně rozdělena na slabé (založené na prednisolonu nebo hydrokortizonu), středně silné (Fliksotid, Afloderm) a silné (Advantan, Celestoderm-B). Silné drogy jsou používány po dobu 3-5 dnů, slabé a středně silné - asi týden.

V případě infekce

Krém pro dermatitidu na obličeji s kombinovaným mechanismem účinku pomáhá při vstupu sekundární, bakteriální nebo plísňové infekce. Pokud se hnis objeví na kožních lézích a obsah puchýřků se stává bělavým, dermatolog předepíše jednu ze tří možností léčení:

 • Přípravky s antibakteriální složkou (tetracyklin, mast z erythromycinu).
 • Kombinovaný krém obsahující antiseptikum (nebo antibiotikum) a nehormonální složku (Levomekol, Oflokain).
 • Kombinovaná látka na bázi antifungální složky a antibiotika nebo hormonu (Pimafukort, Triderm)

Terapie atopické dermatitidy u dětí

Aplikovaný krém pro atopickou dermatitidu u dospělých není vhodný pro léčbu této formy onemocnění u dětí. Důležitou roli v účinnosti terapie hraje dodržování hypoalergenní diety doporučované dítěti a od mastných léků jsou předepsány masti na bázi dehtu, krém s antihistaminickým účinkem. Hormonální látky založené na hydrokortizonu nebo flutikasonu (například Flixotid) jsou předepisovány pouze v obtížných případech a měly by být používány pod kontrolou a podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: