Často si rodiče nevšimnou malé růžové skvrny na těle svých dětí, a pokud je viditelný, nezpůsobuje to obavy. A marně, protože po krátkém časovém období je toto místo již kruté a ohrožuje dítě streptodermou. Onemocnění patří do skupiny kožních patologií pod obecným názvem "pyoderma", které vznikají v důsledku zavedení pyogenních bakterií do epidermy. Streptoderma (v latinské streptodermii) je infekční, takže je důležité ji rychle rozpoznat a zahájit léčbu.

Co je streptoderma u dětí

Rozsáhlá skupina kožních infekčních onemocnění způsobených různými variantami streptokoků má jeden název - streptodermu nebo streptokokovou dermatitidu. Patologie se vyznačuje četnými erupcemi ve formě bublin v rozsahu od několika milimetrů do deseti centimetrů. Děti jsou častěji nemocné, což souvisí s jejich úzkou komunikací v předškolních a školských zařízeních a vysokou nakažlivostí (nákazlivostí) samotné nemoci.

Důvody

Streptokoková infekce má různé projevy, což způsobuje více onemocnění bakteriální etiologie. Kauzativní agens streptodermy je bakterie rodu Streptococcus, mající oválný nebo sférický tvar s průměrem menším než 2 mikrony. Hlavní způsoby přenosu streptokoků:

 • Kontakt a domácnost. Infekce je způsobena použitím prostředků pro osobní péči a jiných předmětů používaných v každodenním životě (hřebeny, spodní prádlo, oděvy, hračky, nádobí, ručníky).
 • Vzduch. Bakterie Streptococcus může žít dlouhou dobu ve slinné tekutině, kapkách potu, nosním hlenu. Když se infikuje biologická tekutina kontaminovaná kůží zdravého člověka.
 • Transplacentární. Streptokoky mají vysokou penetrační schopnost, takže snadno procházejí placentou z infikované matky na plod.

Hlavním důvodem vzniku streptodermy je poškození kůže a inseminace patogenních mikroorganismů. Streptococcus v malých množstvích neustále žije na lidské kůži, v dýchacích cestách a gastrointestinálním traktu. S poklesem ochranných funkcí těla se aktivně začnou množit, což způsobuje kožní patologii. Imunita padá z mnoha důvodů:

 • napadení červem;
 • anémie;
 • chronická kožní onemocnění (alergická dermatitida, pedikulóza, svrab);
 • onemocnění horních cest dýchacích (otitis, rhinitis);
 • hypothermie nebo přehřátí těla;
 • nedostatečná osobní hygiena nebo nedostatečná péče o děti.

Fáze

Každá infekční léze začíná inkubační dobou. Streptoderma u dětí není výjimkou. Dítě může být dlouho pasivním nositelem bakterií, infikujících ostatní. Když začíná patologický proces, trvá od 2 do 10 dnů, během kterých nejsou žádné projevy onemocnění. V závislosti na hloubce infekce dermis, lékaři rozlišují tři fáze streptodermie:

 1. Buleznaya (bublinková). Tam je porážka povrchových vrstev epidermis s tvorbou malých oblastí zanícené kůže. Nejprve je na povrchu dítěte streptoderma ve formě malých bublin, které jsou za den naplněny hnisavým obsahem. Pak se objeví vředy na jiných částech těla. Místo disekce je pokryto strupem (nažloutlá kůrka). Pokud se ho dotknete, posouvá a vystavuje zanícený povrch kůže. Postupem času se vyrážka kombinuje a vypadá jako měřítko růstu.
 2. Mlhavé. Vyznačuje se poškozením hlubších vrstev kůže. Na těle se vyvíjí streptokokové ektyma (velké puchýře a vředy). Stav dítěte v této fázi je od středně těžké až těžké. Po odmítnutí žluto-zelené kůry na kůži (hlavně na končetinách) dochází k hlubokým nepravidelnostem.
 3. Chronické. Rozvíjí se, když je zahájen patologický proces nebo je zvolena nesprávná léčba. Stádium je kvůli epizodickému vzhledu hnisavých, pláčových erupcí, který, po pitvě, stát se pokrytý šupinatě žlutou kůrou. Po zotavení zůstává pokožka v těchto oblastech pigmentovaná.

Známky Streptoderma u dětí

Projevy streptodermie se liší v závislosti na typu onemocnění způsobeném bakterií rodu Streptococcus. Existují běžné příznaky onemocnění, které jsou pozorovány u dětí:

 • pigmentace kůže v místě zánětu;
 • pruritus, pálení;
 • bolesti hlavy, svalů, kloubů;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • letargie, malátnost;
 • zánět lymfatických uzlin;
 • horečka.

Strep impetigo

Patologie začíná malými červenými skvrnami na kůži, které se během několika hodin promění v bublinky s oteklou základnou (konflikt). Zpočátku mají jasný obsah a pak se kapalina zakalí a změní se na hnis. Postupem času se konfliktní vločky vysychají a vytvářejí nažloutlé nebo hnědé kůry. Bubliny lze otevřít a odhalit hnisavou erozi.

Když kůry odpadají, na epidermis zůstávají růžovo fialové skvrny. Celý proces trvá asi týden. Streptokokové impetigo je lokalizováno převážně na kůži obličeje, ale mohou být ovlivněny boční povrchy trupu, ruky, nohy a nohy. Konflikty jsou zpočátku od sebe odděleny, ale rostoucí. Pokud je předepsána adekvátní léčba, pak po uzdravení na kůži nezůstane ani hyperpigmentace ani zjizvení.

Bulózní

Patologický proces začíná výskytem puchýřů na kůži o průměru do 2 cm, pod pevným víkem je blátivý exsudát, někdy jsou stopy krve. Bubliny jsou častěji lokalizovány na kůži nohy a rukou. Epidermis, která je umístěna kolem léze, často bobtná. Bulózní impetigo je často doprovázeno horečkou, slabostí, bolestí hlavy, lymfadenitidou, lymfangitidou.

Slit

Onemocnění se také nazývá angulitis nebo angular stomatitis. Když štěrbinovitý impetigo, zaeda se nachází v jednom nebo dvou rozích úst, v blízkosti vnějšího okraje palpebrální trhliny a křídel nosu. Za prvé, v rozích očí, úst nebo dutin nosní dutiny se tvoří bubliny, které se otevírají a odhalují štěrbinové trhliny. Postupem času se hojí a na jejich místě jsou žluté kůry. Pacienti se štěrbinovitým impetigem jsou narušeni svěděním, bolestí v ložiskách zánětu při jídle, slinením. Pokud má dítě zhoubné zuby, rýma, nemoc trvá dlouhou dobu - více než měsíc.

Suchá streptodermie

Během nemoci se kůže pokryje kulatými abscesy, které se odlupují. Záněty zánětu se liší velikostí, dosahují průměru 10 cm, rozšiřují se a spojují se a tvoří různé tvary. Suchá streptodermie u dětí se často objevuje na obličeji v oblasti úst, nosu, dolní čelisti. Poškození uší a tváří je možné. Můžete dostat suchou streptodermu na kněze dítěte, na zádech, krku a končetinách. Malí pacienti si stěžují na mírné svědění, ale většinou se vyrážka vyvíjí bez dalších příznaků.

Povrchový zločin

Akutní hnisání prstů nebo prstů se nazývá zločin. V případě povrchových forem onemocnění jsou pozorovány otoky, zarudnutí a mírná bolest v oblasti léze. V průběhu času se bolest zintenzivňuje, stává se vyklenutím, trháním. Na prstech se tvoří hnisavé zaměření, doprovázené bolestí hlavy, únavou, slabostí, horečkou.

Okolonogtevogo felon se vyvíjí v oblasti volného okraje nehtu. Vzhledem k tomu, že absces v této oblasti je přišpendlován hustou nehtovou destičkou, je onemocnění charakterizováno silnou bolestí a významným zvýšením teploty (až na 39 ° C). Je-li lokalizací felon oblasti falangy nehtů, kůže v tomto místě zčervená, pak se vytvoří bublina, naplněná krvavou tekutinou, která vyzařuje kůží.

Streptokoková plenková vyrážka

Hlavním rysem této formy streptodermy je sekundární kožní léze na pozadí plenkové vyrážky. Nejčastěji se onemocnění u dětí vyskytuje v tříslech, záhybech, podpaží a oblasti uší. Flicentes přechází do erodovaných povrchů. Plačící léze mají vroubkované okraje, jasně růžovou barvu a okraj kolem okraje. Kolem zánětu jsou oddělené prvky ve formě kůry, puchýřů, puchýřků, v různých stádiích vývoje. Když se v kožních záhybech dítěte objeví bolestivé eroze a praskliny, jeho celkové zdraví je narušeno v důsledku nepohodlí.

Vulgární ekthyma

Patologie se týká hluboké streptodermie. Spravidla se u často nemocných dětí vyvíjí vulgární ekthyma na pozadí snížené imunity. Prvky streptodermie se vyskytují na dolní části zad, stehnech, hýždích, nohou, méně často - na těle a na horních končetinách. Za prvé, v místě infekce vzniká pustule nebo konflikt. Serózní tekutina, která je naplněna bublinou, rychle schne a tvoří měkkou žlutohnědou kůru. Pod ním je bolestivý vřed se špinavým šedým dnem. Na místě zhojeného močového měchýře se po 2-4 týdnech objeví pigmentovaná jizva.

Streptokoková stomatitida

Zánětlivý proces způsobený streptokoky vede k otoku sliznice ústní dutiny. V ústech se objeví burgundské skvrny, dítě si stěžuje na krvácení. Pokud stomatitida pokračuje v těžké formě, pak se na sliznicích objeví vředy a puchýře. V tomto případě se celkový stav dítěte zhoršuje, tělesná teplota stoupá. Zvýšená aktivita streptokoků se slabou imunitou může vést k orální sepse, která je charakterizována těžkou intoxikací celého těla a vysokou mortalitou.

Komplikace

Včasná léčba má příznivou prognózu. Pokud nejsou dodrženy hygienické standardy nebo je provedena nesprávná diagnóza, je zde vysoké riziko různých komplikací:

 • Chronická streptodermie. Pokud onemocnění trvá déle než jeden měsíc, k relapsu dochází bezprostředně po zotavení, pak se vyvíjí chronická patologická choroba. Nelze zcela vyléčit chronickou formu streptodermie, ale existuje velká šance na dosažení stabilní remise.
 • Hrubé jizvy na kůži. Nepravidelné jizvy zůstávají vždy po hluboké lézi dermis (ecthyma). V průběhu času se jizvy zmenšují nebo rozjasňují, ale nezmizí bez stopy.
 • Mikrobiální ekzém. Někdy se vyvíjí u dětí s chronickým průběhem onemocnění. Ekzém se často vyskytuje v reakci na dlouhodobé užívání externích antibiotik a antiseptik.
 • Odkapávací lupénka. Vzácně se vyvíjí po dlouhodobé léčbě streptodermy. Vyžaduje komplexní léčbu.
 • Atrofie kůže. Vyvinut s kombinací atopické dermatitidy se streptodermou nebo s dlouhodobým užíváním hormonálních mastí.

Diagnostika

V případě jakékoli kožní patologie u dítěte je nutná konzultace s dětským dermatologem. Zkušený specialista bude schopen určit formu streptodermy na základě klinických projevů onemocnění, přítomnosti takových morfologických prvků, jako jsou trhliny, vředy, flitkenes, krusty, šupiny. Pro vyloučení onemocnění s podobnými příznaky a potvrzení diagnózy jsou předepsána mikroskopická vyšetření:

 • škrábání kůže pro houby;
 • kontrola materiálu pod lampou dřeva;
 • bakposev otdelimogo (serózní tekutina).

Diferenciální diagnostika streptodermie se provádí za účelem rozlišení této kožní patologie od kandidózy, novorozenců pemphigus, planých neštovic, herpes simplex. Aby nedošlo k záměně vulgární ekthymy se syfilitickými vředy nebo kožní tuberkulózou, provádějí se intrakutánní tuberkulínové testy (Mantoux test), RPR test (krevní test na syfilis) nebo krevní test pro PB (Wasserman).

Léčba streptodermy u dětí

Pokud je diagnóza prováděna v raném stádiu streptodermie a léčba je zahájena okamžitě, může být onemocnění odstraněno za 7-14 dní. Léčebné metody pro malé děti a žáky jsou téměř stejné. Různé dávky a dávkové formy jsou odlišné. Úplný průběh komplexní terapie a dodržování základních pravidel léčby pomůže zničit patogen:

 • kontakt nemocného dítěte s jinými lidmi by měl být omezen;
 • při vysokých teplotách potřebují odpočinek na lůžku;
 • plavání a tření je zakázáno, aby se infekce nerozšířila do zdravých oblastí těla;
 • je třeba sledovat čistotu rukou a nehtů dítěte;
 • vyžaduje každodenní výměnu lůžka a spodního prádla;
 • dětský pokoj potřebuje vysílat, protože nemocné dítě potřebuje čerstvý vzduch;
 • nemůžete dát svému dítěti hřeben vředy na těle;
 • Slaná, sladká, kořeněná jídla by měla být vyloučena z denního menu;
 • Dietní jídla se podávají vařená nebo vařená.

Drogová terapie

Hlavně pro léčbu kožních infekcí užívajících léky vnějšího působení. Pokud je onemocnění akutní nebo lokální, nedává požadovaný účinek, pak jsou předepsány systémové léky:

 • Antibiotikum pro streptodermu u dětí. Předepisují se penicilinové antibakteriální léky ze skupiny cefalosporinů nebo makrolidů ve formě tablet nebo suspenzí (Amoxiclav, Amoxicilin, Flemoxin, Cefazolin, Sumamed). Průběh léčby je 7-10 dnů.
 • Vitaminy skupiny B, A, P, C. Zvláště důležité pro zlepšení imunity v pomalu probíhající patologii. Přijato během celého průběhu léčby.
 • Antihistaminika. Přidělené dětem ve formě tablet nebo intramuskulárně s těžkým svěděním. Dávka a trvání léčby jsou vybrány individuálně. Účinné přípravky pro děti: Suprastin, Tavegil, Cetirizin.

Lokální léčba dětí je bezpečnější, protože mnoho externích krémů a mastí není absorbováno do krevního oběhu a nepoškozuje nezralé tělo. Terapie zahrnuje použití následujících skupin léků:

 • Antiseptika. Aplikujte na postiženou kůži 2-4 krát denně. Po vyschnutí antiseptika se aplikují masti, gely, krémy. Děti mají předepsán 1% peroxid vodíku, 2% brilantní zelená (brilantní zelená), kyselina boritá, 2% alkoholický alkohol, Fukortsin, Stomatoidin.
 • Antibakteriální masti. Aplikujte na vyčištěnou oblast zánětu 2-3krát denně po dobu 7-14 dnů. Populární masti pro streptodermu: Erythromycin, Levomekol, Baneotsin, Resorcin.

Lidové léky

Aby se dítě mohlo rychleji zotavit, můžete použít tradiční recepty současně s léčbou drogami. Je třeba mít na paměti, že k tomu, abyste se vyhnuli nebezpečným komplikacím, není možné zvolit léčbu sami. Všechny použité léky musí být schváleny ošetřujícím lékařem. Při léčbě streptodermy pomůže dětem následující populární recepty:

 • Eukalyptová mast. Zrychlete hojení kůže. Chcete-li to, budete potřebovat drcené listy eucalyptus vyplnit slunečnicový olej v poměru 1: 1, trvat na 3 dny. Pak se do směsi přidá dubová kůra, která se připravuje předem následujícím způsobem: kousky se pečou v peci, rozdrcí na prášek a pak se vaří 40 minut. Po smíchání všech složek (1: 1) by měla být mast aplikována na postižené oblasti 2-3 krát denně po dobu 7-10 dnů.
 • Dědictví. Bylina má antimikrobiální účinek, proto pomáhá zbavit se bakteriální infekce. Pro léčbu je nutné připravit sérii infuzí: 4 lžíce. Já surovin z večera nalít 1 litr vroucí vody. Prostředky pro aplikaci na gázový obvaz a několikrát během dne dávají pleťové vody na léze, dokud vyrážka nezmizí.
 • Šťáva z granátového jablka Má hojení ran, antiseptický účinek. Pozitivní účinek je pozorován při směsi šťávy z granátového jablka a medu 1: 1. Použijte mnoho puchýřů a vředů potřebují několikrát denně a v noci před výsledky zlepšit.
 • Vlašský ořech Je to vynikající antiseptické, protizánětlivé. Pro léčbu je nutné připravit odvar: nasekat ořech a přidat 1 polévková lžíce. Já syrový 1 šálek vroucí vody. Při prvních příznacích streptodermie užívejte perorálně 0, 5 šálky chlazeného vývaru před jídlem 3x denně po dobu 7-10 dnů. Připravte si čerstvou dávku léků denně.

Jak je streptoderma léčena u kojenců

U novorozenců se velmi často vytváří streptokoková kožní léze, protože imunita drobků je stále velmi slabá. Onemocnění se vyvíjí snadno díky kousnutí hmyzem, malému řezu nebo oděru. Streptodermie je nebezpečná pro kojence, takže rodiče by měli striktně dodržovat všechna doporučení lékaře pro rychlé uzdravení drobků. Základní pravidla pro péči o dítě v období nemoci:

 • všechny hygienické postupy spočívají v otírání těla infuzí vlaku;
 • Nemůžete dát jeho dětské hračky, protože mohou být nositeli infekce;
 • je nezbytné ošetření pokožky peroxidem vodíku nebo brilantní zelenou;
 • jestliže lékař předepsal antibakteriální masti (Levomekol, Baneotsin), pak průběh léčby, dávkování a předepsaný lék pro stejné nemůže být změněn, aby nedošlo k vyvolání vedlejších účinků.

Prevence streptodermie u dětí

Aby se snížilo riziko infekce kůže, je nutné provést preventivní opatření zaměřená na zlepšení místní a celkové imunity. Můžete chránit své dítě, pokud:

 • pokud je kůže zraněna, okamžitě ji ošetřete antiseptikem;
 • přísně dodržovat pravidla osobní hygieny;
 • včasné léčení infekčních onemocnění;
 • pravidelně absolvovat kurzy fyzioterapeutických postupů: ultrafialové záření, laserová terapie;
 • Při prvních příznacích infekce se poraďte s lékařem.

Video

Kategorie: