Scarlet horečka u dětí se vyskytuje s různým stupněm závažnosti, a jestliže neléčený, antibakteriální drogy jsou plné komplikací. Onemocnění je v přírodě infekční, takže nemocné dítě je izolováno doma nebo v nemocnici a v dětských zařízeních, když se objeví první případy, je deklarována karanténa. Pro přesnou diagnózu, výběr antibiotika pro boj s infekčním agens, léky jiných skupin pro léčbu asociovaných symptomů, měli byste se poradit s lékařem.

Co je šarlatová horečka

Infekční onemocnění způsobené hemolytickými streptokoky skupiny A, doprovázené těžkou intoxikací a těžkým exantémem (kožní vyrážka), tzv. Šarlatová horečka. Kauzální agens onemocnění produkuje erytrotoxin, má septický toxický účinek, způsobuje silnou alergickou reakci. Výskyt u dětí se zvyšuje v rámci skupin v období podzimu a zimy.

Způsoby přenosu

Hlavními způsoby přenosu nemoci jsou vzduch a domácnost . Skupina Streptococcus A způsobuje nejen šarlatovou horečku, ale také bolest v krku, faryngitidu, chronickou tonzilitidu a další infekce horních cest dýchacích, takže lidé s nimi mohou být také zdrojem infekce. Obnovený pacient je epidemiologicky nebezpečný pro ostatní dva až tři týdny po vymizení vyrážky.

Typy a příznaky šarlatové horečky u dětí

Symptomy onemocnění se mohou mírně lišit v závislosti na závažnosti průběhu a typu onemocnění. Jsou zde vymazány skryté (postupující asymptomaticky), toxické-septické hemoragické (doprovázené těžkou intoxikací) a extrabukální forma onemocnění. Charakteristické znaky šarlatové horečky u dítěte jsou malinový květ na mandlích, akutní bolest při polykání, horečka, obecná malátnost různého stupně závažnosti, bodná vyrážka po celém těle.

Typické

Typická forma onemocnění u dětí může být mírná, středně závažná nebo závažná. Povaha kurzu závisí na stavu imunity dítěte a jeho věku. Každý stupeň šarlatové horečky má své vlastní charakteristiky a klinický obraz:

 1. Snadné Teplota se nezvyšuje nad 38-38, 5 ° C, intoxikace není silná, plak na mandlích může chybět a kožní erupce vypadají slabé, oddělené papulární a vezikulární elementy. Rychlost vývoje onemocnění je vysoká - horečka a jiné akutní symptomy vymizí během 5-7 dnů.
 2. Mírná závažnost. Nástup onemocnění je akutní, teplotní ukazatele mohou vzrůst na 40 ° C, febrilní syndrom je doprovázen silnou bolestí hlavy, těžkou slabostí a slabostí kostí a kloubů. Vyrážka je hojná, jasná karmínová barva, na mandlích se objevuje hnisavý květ . Symptomy zmizí po 8-10 po nástupu onemocnění.
 3. Těžké Intoxikace je silně výrazná, tato forma šarlatové horečky se nazývá toxická septika. V některých případech nemocné dítě potřebuje hospitalizaci, aby se zabránilo nebezpečným následkům nekrotického zánětu nebo hnisání lymfatických uzlin.

Atypické

Symptomatologie erasované (nebo skryté) formy šarlatové horečky je implicitně vyjádřena - s katarálním typem bolesti v krku je implicitně vyjádřena implicitně nebo nepřítomna, vyrážka je skvrnitá, rychle přechází bez odlupování kůže. Když mimofaryngeální streptokok vstupuje do těla dítěte kůží, s těžkými popáleninami, otevřenými ranami a jinými zraněními (tento typ je tedy nejvzácnější). V tomto případě není pozorován zánět mandlí a lymfatických uzlin u pacienta.

Hemorrhagická šarlatová horečka hypertoxické formy se vyvíjí rychle, kardiovaskulární insuficience se vyvíjí na pozadí těžké intoxikace, krvácení se vyvíjí na kůži - krvácení různého stupně závažnosti v různých částech těla. Onemocnění vyvolává výskyt komplikací s poškozením ledvin, jater, srdce a kloubů a septických stavů (nekrotická tonzilitida, lymfadenitida).

Jak vypadá vyrážka

Vyrážka šarlatové horečky u dětí vypadá jako spousta skvrn na kůži, jasně růžová nebo karmínově červená barva. Vyrážka je lokalizována na obličeji (na tvářích), na ohybových plochách končetin, prstech a dlaních, v slabinách a v oblasti podpaží. V lokti záhyby, pod podpaží a pod koleny, vyrážka hustší, nasolabiální trojúhelník zůstává bledý. Několik dní po vyrážce (3-5) kůže začíná prudce svěřit a šupinatě, po dalších 5-7 dnech vyrážka zmizí a na pokožce nezanechá pigmentaci.

Fáze nemoci

Šarlatová horečka u dětí typické formy probíhá v několika po sobě následujících fázích s charakteristickými klinickými příznaky. Nástupu onemocnění předchází inkubační doba trvající 2-3 dny až týden. V této fázi jsou příznaky onemocnění stále nepřítomné, ale nosič bakterií je již infekční. Dále se infekce vyvíjí podle následujícího algoritmu:

 • V počáteční fázi se u pacienta vyvíjí bolest v krku (s výjimkou latentních a extrafaryngeálních forem), febrilní syndrom a další příznaky intoxikace (letargie, slabost nebo agitace, rychlý pulz, gastrointestinální poruchy (gastrointestinální trakt) atd.). Doba trvání této doby onemocnění je 1 den až 3 až 4 dny.
 • Akutní stadium je charakterizováno výskytem vyrážky (první až třetí den onemocnění). Lokalizace vyrážek - lokty a poplitální záhyby, axilární oblasti, tváře, třísla. Zvětšené bradavky na jazyku, jsou jasně červené. Exprimovaná angina pokračuje. Doba trvání je 5-7 dnů.
 • V poslední fázi začíná svědění a odlupování, tzv. Šupinaté (malé kousky kůže). Příznaky horečky a bolest v krku. V závislosti na typu onemocnění je doba zotavení 7-10 dní.

Diagnostika

Šarlatová horečka u dětí je ve většině případů diagnostikována na základě klinického obrazu, na základě průzkumu rodičů a vyšetření nemocného dítěte. Charakteristické kožní vyrážky a bolest v krku svědčí o onemocnění typické formy. Při diagnostice atypické horečky pomáhají data z následujících laboratorních testů:

 • kompletní krevní obraz pro přítomnost bakteriální infekce (leukocyty nad normální, vysoká míra sedimentace erytrocytů).
 • bakteriologický nátěr z hrdla;
 • vzácně - krevní test pro detekci specifických protilátek proti antigenům, rychlá diagnostika PKA (reakce protilátek značených enzymy).

Léčba šarlatové horečky u dětí

Léčba šarlatové horečky u dětí doma se provádí s povinným dodržováním všech lékařských doporučení. Dítě je zobrazen lůžko odpočinek a odpočinek, hojný kyselý teplý nápoj (přírodní bobule šťáva z brusinek nebo brusinky, citrusové šťávy bez konzervačních látek) . Kvůli bolestem v krku je třeba dodržovat dietu, jíst v polotekuté nebo tekuté formě. Pacient by měl být izolován od ostatních dětí po dobu 10-14 dnů.

Drogová terapie

Léčba šarlatové horečky nutně zahrnuje jmenování antibiotik. Léky volby jsou peniciliny ve formě sirupu nebo tablet - Amoxicillin, Retarpen, Amoxiclav, Augmentin . V případě nízké účinnosti této skupiny léčiv mohou být tyto látky nahrazeny makrolidy (například Sumamed) nebo Biseptolem, léčivem, které není antibiotikem, ale má antimikrobiální účinek. Kromě antibakteriálních léků jsou předepisovány léky následujících farmakologických skupin:

 • antipyretika;
 • protizánětlivé;
 • antihistaminika (se silnou alergickou reakcí);
 • lokální antiseptika pro bolest v krku.

Pro snížení teploty užívané léky skupiny nesteroidní protizánětlivé léky - Ibuprofen, Paracetamol. Použití je povoleno u dětí ve věku od 3 do 6 měsíců, tyto léky by měly být používány s horečkou vyšší než 38, 5. Použití by mělo být co nejkratší a použití léčiv pro profylaxi a přebytek doporučených dávek je nepřijatelné.

Terapie šarlatovou horečkou se provádí ve třech hlavních oblastech. Léčba je zaměřena na boj s patogenem, zmírnění příznaků anginy pectoris, celkové intoxikace a alergií a prevenci vzniku komplikací. Povinné doporučené kloktání nebo inhalace s antiseptickým roztokem lokální akce - furatsilinom, měsíční tinktura, odvar z heřmánku, soda. Zvláštní péče o pleť není nutná - vyrážka nemusí být mazána brilantní zelenou, jako u planých neštovic, ale bez stopy 7-14 dní po nástupu nemoci zmizí.

Název léků Formulář vydání Účinná látka Mechanismus působení Vlastnosti léčebného režimu a dávkování Kontraindikace Vedlejší účinky
AmoxiclavTablety, suspenzeAmoxicilin, kyselina klavulanováAntibiotika širokého spektra penicilinové řady, aktivní proti bakteriím ze skupiny Streptococcus ADenní dávka vypočítá ošetřující lékař na základě hmotnosti a věku dítěte v množství 20 až 40 mg na 1 kg. Jedna dávka suspenze v odměrné lžičce obsahuje 5 mg přípravku.Infekční mononukleóza, anamnéza žloutenky, lymfocytární leukémie, vysoká citlivost na penicilinyZtráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem, alergické reakce, závratě nebo bolesti hlavy, krystalurie
BiseptolTablety, suspenzeCo-trimoxazol, (sulfamethoxazol + trimethoprim)Baktericidní, antibakteriální účinek. Inhibuje syntézu nukleových kyselin a purinů, což zabraňuje růstu bakteriíDenní dávka je rozdělena do dvou dávek, 120 nebo 480 najednou (jak předepsal lékař). Ve věku pěti let - ne více než 120 mg na recepci. Trvání léčby 7-10 dnůVěk do 3 let, leukopenie, anémie, hyperbilirubinémie, poruchy ledvin a jaterBronchospazmus, poruchy trávicího ústrojí, močový systém
ZyrtecTablety, kapkyDehydrochlorid cetirizinuBlokátory H1-histaminové receptoryVe věku od 6 měsíců do jednoho roku - 5 kapek denně (jednou), od roku do dvou let - 5 kapek 1-2krát denně, od 2 do 6 - 10 kapek najednou nebo 5 kapek ve dvou dávkách denně.Renální selhání, věk do 6 měsíců, přecitlivělost na složky přípravkuZávratě, ospalost, únava, nevolnost, rýma nebo faryngitida
StrepsilyTablety nebo pastilky pro sáníAmylmetakresol, dichlorbenzylalkoholAntiseptický lokální antimikrobiální účinekTableta se vstřebává každé 3 až 4 hodiny, nejvýše však 8krát denně po dobu 5-7 dnůVěk do 5 let, přecitlivělost na složky léčivaIndividuální alergické reakce
LugolSprejMolekulární jodAntiseptické, má baktericidní účinek na gram-pozitivní a gram-negativní bakterieZavlažování hltanu produkuje 3krát denně po jídle před průchodem příznaků anginy pectorisTuberkulóza, hemoragická diatéza, kopřivka, akné. Věk 5 letSlza, křižovatka, rýma, tachykardie, kožní alergické reakce

Komplikace

Nejčastější komplikace jsou hnisavé zánětlivé procesy (otitis, lymfadenitida, sinusitida) a nemoci v nastavení infekčního alergického mechanismu (myokarditida, nefritida, autoimunitní artritida) . S včasným zahájením antibiotik se významně snižuje riziko vzniku pozdních komplikací. Možné nemoci způsobené šarlatovou horečkou jsou:

 • bakteriální glomerulonefritida;
 • kloubní revmatismus;
 • flegmonous bolest v krku;
 • poškození srdeční chlopně;
 • Sydenhamova chorea.

Prevence šarlatové horečky u dětí

Mezi preventivní opatření patří karanténní opatření (ve školách, mateřských školách a dalších institucích), včasná detekce nositelů infekce a jejich izolace doma nebo v nemocnici po dobu 10-14 dnů . Nemocnému dítěti jsou podávány oddělené pokrmy, kontakty se zdravými členy rodiny by měly být minimalizovány. V místnosti, kde je pacient umístěn, je nutné pravidelně vysávat vzduch a provádět mokré čištění.

Video

Kategorie: