Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Poslední týdny těhotenství jsou pro nastávající matku považovány za nejtěžší, protože váha se významně zvyšuje, vnitřní orgány, nervy a krevní cévy jsou stlačovány, což způsobuje vznik edému. S fenoménem hromadění tekutin v těle během těhotenství, téměř každá žena čelí. Velké množství vody v těle zvyšuje objem cirkulující tekutiny, což vede ke zvýšení krevního tlaku, rozvoji preeklampsie.

Proč se otok vyskytuje u těhotných žen?

Akumulace tekutiny v intersticiálním prostoru se nazývá edém. Během těhotenství se množství vody v ženském těle významně zvyšuje v důsledku fyziologických změn metabolismu vody a soli. Děloha, která se zvětšuje s otoky ve velikosti, stlačuje krev a lymfatické cévy, což zpomaluje normální odtok tekutiny a přispívá k hromadění vody. Vážný edém je zpravidla charakteristický pro třetí trimestr těhotenství (přibližně od 30. týdne).

Při registraci v prvních týdnech těhotenství by měl lékař vyšetřit pacienta, aby zjistil, zda má tendenci tvořit edém, informovat ženu o metodách prevence. To je nezbytné, aby se zabránilo rozvoji takového příznaku, protože těžký edém během těhotenství může poškodit matku a dítě, stejně jako komplikovat průběh těhotenství, porod, vyvolat gestasu. Hlavní příčiny otoku během těhotenství lze rozdělit do dvou velkých skupin: fyziologických a patologických.

Fyziologický charakter

Malé hromadění fyziologické tekutiny, zpravidla neohrožuje zdravotní stav ženy, je dočasné porušení. Vznik tohoto edému je spojen s kompresí vena cava, cév ledvin, močovodů, v důsledku čehož dochází k porušení vylučování tekutin. Kromě toho, mnoho žen zvyšuje hladinu sodíku v těle, což vede k žízni, zvýšený příjem vody, a v důsledku toho - otok.

Patologické příčiny

Pokud je retence tekutin způsobena zhoršenou funkcí orgánů, je nutná specifická terapie, aby se zabránilo hypoxii plodu. Otok jako symptom může doprovázet mnoho systémových patologií. Patří mezi ně:

 • křečové žíly;
 • chronické selhání ledvin;
 • diabetes mellitus;
 • pyelonefritida;
 • placentární insuficience;
 • glomerulonefritida;
 • chronické srdeční selhání;
 • pozdní toxikóza (preeklampsie).

Jaké jsou nebezpečné otoky během těhotenství

Retence tekutin v těle nastávající matky může poškodit její zdraví a tělo plodu. Edémy během pozdního těhotenství mohou vést k těžké hypoxii (hladovění kyslíkem) dítěte, kompresi a narušení práce ženských orgánů. Někdy navíc žádná tekutina nevadí ženě, její spokojenost je po dlouhou dobu uspokojivá, což může být známkou skrytého edému (hromadění tekutin v tkáních vnitřních orgánů), což často způsobuje rozvoj nedostatečného fungování životně důležitých orgánů.

Skryté otoky v pozdním těhotenství je obtížné diagnostikovat vizuální kontrolou a jsou považovány za nebezpečné pro zdraví pacienta, protože klinicky se projevuje ve vývoji patologických stavů. Hlavní symptomy akumulace tekutin ve vnitřních orgánech jsou:

 1. výrazný nárůst hmotnosti žen;
 2. přítomnost proteinu v moči (proteinurie);
 3. malá denní diuréza s normálním příjmem tekutin.

Příznaky otoku během těhotenství

Pokud se ženský edém objeví v posledním stadiu těhotenství a má krátkou dobu trvání, po dlouhém odpočinku nebo spánku, je tento příznak fyziologickou normou. V přítomnosti přetrvávajícího edému na prstech, obličejích a dolních končetinách je podezření na rozvoj preeklampsie:

 • S otokem obličeje, silným otokem očních víček, sáčky pod očima. V případě vážného poškození ledvin se nos opuchne a rysy obličeje se vyhladí.
 • Otok prstů je často vyvíjen u žen, které pracují na počítači po dlouhou dobu nebo dělají řemesla.
 • Otok nohou se vyvíjí častěji než jiné. Současně je na nohou a chodidlech patrné hromadění tekutiny. Zpravidla existují ženy, které jsou na nohou po dlouhou dobu.

Nebezpečné příznaky

Otok nohou během těhotenství je prvním příznakem pozdní toxikózy (gestaza), což je vážný patologický stav, který představuje hrozbu pro zdraví ženy. Známky této podmínky zahrnují:

 • bolest hlavy;
 • závratě;
 • tep;
 • napětí břišní stěny;
 • zaoblení obličeje;
 • nevolnost;
 • pálení v hrudi;
 • brnění, znecitlivění prstů;
 • dušnost.

Akumulace tekutiny v tkáních během preeklampsie vede k nedostatečnému přívodu krve do placenty a krevních cév plodu, což může způsobit zpoždění v jeho intrauterinním vývoji. V klinickém průběhu patologie existuje několik stadií:

 1. První stupeň (gestační edém). Pacient si stěžuje na únavu, malátnost, ospalost, výrazný otok dolních končetin.
 2. Druhý stupeň (nefropatie). Vyznačuje se zvýšeným krevním tlakem, přítomností bílkovin v moči.
 3. Třetí stupeň (preeklampsie). Vyznačuje se závažnými oběhovými poruchami, vysokým rizikem retinálního krvácení.
 4. Čtvrtý stupeň (eklampsie). Během tohoto období žena ztrácí vědomí, s výzkumem odhalila hladovění kyslíku plodu a předčasné stárnutí placenty.

Diagnostika

Během těhotenství lékař pravidelně zkoumá ženu, provádí měření pulsu, krevního tlaku, tělesné hmotnosti, obvodu nohou a břicha, studie o přítomnosti pastosity obličeje. Kromě pravidelného zkoumání, vyšetření krve a moči se provádějí ultrazvuková vyšetření (ultrazvuk) za účelem zjištění patologických stavů močového, reprodukčního systému a placenty.

Pokud máte podezření na přítomnost retence tekutin, lékař navíc předepíše studii denní diurézy, podrobných biochemických testů krve a moči. Kromě toho se pro stanovení porušení metabolismu vody a soli provádí McCleur Aldrichův test: intradermálně se vstříkne malé množství fyziologického roztoku (0, 2 ml) na vnitřní povrch předloktí. Za přítomnosti patologie se vytvořený puchýř rozpadá za 30–40 minut (obvykle asi hodinu). Důležitým diagnostickým znakem je tvorba promáčknutí na nohách při stisknutí.

Léčba otoků během těhotenství

Léčba otoků během těhotenství by měla být komplexní. Léčbu předepisuje lékař v závislosti na gestačním věku, věku pacienta, přítomnosti komorbidit a závažnosti jejího stavu. Opatření k odstranění edému zpravidla zahrnují:

 • normalizace stravy;
 • léčba drogami;
 • terapeutická cvičení;
 • Masáže;
 • aplikace lidových metod.

Napájení

Důležitou roli při eliminaci otoků během těhotenství má výživa. K dispozici jsou následující dietní pokyny:

 • Jíst více čerstvého ovoce a zeleniny.
 • Vyhoďte tučné omáčky.
 • Omezte používání mouky, sladkých, uzených mas, uzenin, sýrů.
 • Množství soli za den by nemělo překročit 1 - 1, 5 g.
 • Jíst více vařené nebo dušené libové maso (hovězí, kuřecí, krůtí).
 • Pijte více čisté vody, zelený čaj, vzdejte sycené nápoje.

Drogová terapie

Léčba léky se obvykle provádí v nemocnici. K odstranění edému během těhotenství se používají následující farmakologické látky:

 • Komplexní bylinné léky, které mají protizánětlivé a mírné diuretické účinky (Canephron, Cystone, Eufillin, Fitolysin).
 • Prostředky ke zlepšení vaskulárního tónu (hořčíkové přípravky, kyselina lipoová) a k odstranění křečí (No-Spa).
 • Kapky Magnesia, které zmírňují otoky a snižují krevní tlak.

Terapeutická gymnastika

Při absenci hrozby ukončení těhotenství je nutné provádět terapeutická cvičení, chodit hodně, jít do bazénu. Cvičení urychlí průtok krve a pomůže odstranit přebytečnou tekutinu. Zde je několik jednoduchých cvičení pro ženy v pozici:

 1. Lehněte si na podlahu, zvedněte nohy a přitiskněte je ke stěně. Lehce nadzvedněte umyvadlo a spusťte jej dolů. Cvičte několikrát denně.
 2. Postavte se rovně, nohy na šířku od sebe. Opatrně zvedněte ruce nad ramena, postavte se na prsty a natáhněte co nejvíce. Opakujte 3-4 krát.
 3. Postavte se spolu s nohama, ruce u pasu. Alternativně kopněte nohy dopředu. Opakujte 10-15 krát.

Masáže

Pravidelná vlastní masáž nohou pomáhá zvyšovat krevní oběh a metabolismus, posiluje krevní cévy. Masáž se doporučuje ráno a večer ve vodorovné poloze. Těhotné ženy by měly postup provádět pouze pomocí rukou nebo ručníků, používání různých přístrojů je zakázáno z důvodu rizika poranění cév. Postup by měl být proveden následovně:

 1. Lehké hlazení masáž končetiny od kolena k stehně, pak třít celou nohu.
 2. Masírujte končetiny s tlačnými pohyby.
 3. Pomocí palce masírujte lýtkové svaly pomocí čistých kruhových pohybů.
 4. Pomocí ručníku si otřete nohu nahoru.
 5. Dokončete masáž rovnoměrnými tahy.

Lidové léky

Recepty tradiční medicíny by měly být používány pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře jako dodatečné opatření k odstranění nadýchání. Mnoho bylin a rostlin může vyvolat potrat, takže by měly být používány s opatrností. Mezi populární a bezpečné lidové recepty pro odstranění přebytečné tekutiny z těla jsou následující:

 • Infuze brusinkových listů. Vezměte 2 lžíce. rozdrcené sušené listy, nalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 15 minut. Nápoj by měl být konzumován 2-3 p. / Den., V případě potřeby můžete přidat trochu medu nebo citronu.
 • Infuze šípků. Naplňte teplou vařící vodou 2-3 lžíce. šípky, zavřete víko, nechte vyluhovat na jeden den. Vezměte 100 ml prostředků na noc.
 • Koupel nohou s odvarem z bylin. Vezměte 2 lžíce. květy heřmánku, levandule a šalvěje, nalijeme 1 litr horké vroucí vody, přikryjeme víčkem a necháme hodinu. Pak kmen, nalijte do pánve a ředit ve správném množství teplou vodou. Ponořte nohy do pánve po dobu 15–20 minut. Procedura se doporučuje provést večer před spaním a kombinovat s masáží.

Prevence

Výskyt malého otoku během těhotenství nepředstavuje nebezpečí, ale aby se zabránilo hromadění vody ve vnitřních orgánech a vzniku komplikací, je třeba dodržovat některá doporučení:

 1. Dodržujte vyváženou stravu.
 2. Omezte používání soli, cukru.
 3. Vyhněte se dlouhodobému stání nebo sezení.
 4. Při práci na počítači několikrát za hodinu, udělat lehké cvičení.
 5. Při absenci kontraindikací, cvičení.
 6. Procházka více, pravidelně vzduch místnosti, ve které jste.
 7. Nezávisle provádějte pravidelné vážení, zapište si hodnoty pro lékaře, abyste mohli analyzovat tělesnou hmotnost.
 8. Používejte kompresní punčochy a speciální obvaz.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: