Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Hoření a svědění na nohou a v nehtové zóně, stratifikace nebo ztluštění nehtové destičky, výskyt nepříjemného zápachu - příznaky nejčastějšího plísňového onemocnění: onychomykóza. Stále existuje mnoho problémů, které houba může způsobit - některé z jejích odrůd ovlivňují i vnitřní orgány, a pokud místní léky selhávají, lékař předepíše pilulky. Jak jsou ty nejefektivnější?

Co je to houba

Mykóza - tak v oficiální medicíně zvané onemocnění, vyvolané parazitickými houbami. Onemocnění má infekční povahu, je přenášeno kontaktem, může působit na kůži, nehtové destičky, sliznice - dutinu ústní, genitálie a dokonce i sliznice. Klinické projevy jsou určeny postiženou oblastí a specifickým mikroorganismem.

Důvody

Kauzální agens plísňových onemocnění jsou patogenní a podmíněně patogenní mikroorganismy: tyto jsou zástupci rodu Candida (kvasinkové houby), které jsou součástí flóry sliznice zdravého člověka. Jakmile imunita klesá, stávají se patogenními a vyvolávají onemocnění zvané kandidóza, běžněji známá jako drozd. Mezi běžné houbové nemoci patří:

 • Onychomykóza - poškození nehtové destičky mikroorganismem plísně, kvasinkami nebo dermatofytem, infekce kontaktem s osobními hygienickými předměty, návštěva veřejných míst s vysokou vlhkostí. U plísní je důležité mít na povrchu kůže otevřené rány, které přicházejí do styku s infikovaným povrchem.
 • Epidermofitiya (typ dermatofytózy), původcem je Epidermophyton achorionum. Onemocnění je vysoce nakažlivé, postihuje nohy nebo slabinou. Infekce se vyskytuje v domácnostech, v osobní hygieně, v tělocvičnách, v lázních a bazénech.
 • Trichophytia, patogen - Trichophyton. Přenos z hlodavců, skotu, sena a slámy při práci v terénu na podzim. Onemocnění je považováno za vysoce nakažlivé.
 • Microsporia - Microsporum je kauzativní agens. Přeneseno z toulavých zvířat, převážně koček. Od nemocného člověka infekce zřídka projde.
 • Lišejkovitá a seboroická dermatitida (keratomykóza) - způsobená mikroorganismy podobnými kvasinkám rodu Malassezia furfur, které ovlivňují vlasové folikuly a horní vrstvu kůže. Infekce hraje roli dědičnosti, přenos patogenu se uskutečňuje prostřednictvím položek osobní hygieny.
 • Střevní kandidóza je podobná příznakům dysbakteriózy, infekce se projevuje konzumací kontaminovaných potravin (syrové maso, mléčná skupina, zelenina a ovoce) nebo na pozadí dlouhodobé léčby antibiotiky.
 • Kandidóza ústní sliznice - postihuje hlavně novorozence, může být přenášena intrauterinně nebo během krmení (od styku s kůží bradavky).
 • Kandidóza genitálních orgánů - postihuje muže i ženy, je pohlavně přenosná.

Léčba

Je obtížné ovlivnit plísňové onemocnění způsobené poruchami buněčné imunity, proto je terapie vždy dlouhá a vyžaduje specifické prostředky. Antimykotika (antimykotika) mohou být použita topicky nebo podávány pro systémový příjem, volba mezi nimi závisí na závažnosti onemocnění a umístění patogenu. Volitelné:

 • Antibiotika, kortikosteroidy a antihistaminika mohou být vyžadovány.
 • Manipulace s předměty osobní péče je důležitá pro prevenci opakované infekce.

Pokud patogen zasáhl kůži nebo nehtovou destičku, je nutné použít místní léky - léčba bude založena na této skutečnosti. Vaginální infekce se léčí čípky, v jiných případech se používají masti, krémy, laky, roztoky. Při infikování vnitřních orgánů je třeba jmenovat perorální lékové formy.

Prášky na plísňová onemocnění

Terapeutická opatření jsou založena především na lokálním použití antimykotik, ale pokud je oblast infekce rozsáhlá, nebo nemoc nezmizí s vnějším užíváním drog, ale postupuje, lékař předepíše systémovou léčbu. Takové léky mohou být založeny na přírodních nebo syntetických složkách a na principu působení jsou rozděleny na:

 • zabíjecí houba (polyeny, allylaminy) - terbinafin, naftifin, natamycin, amfotericin;
 • zastavení růstu patogenních mikroorganismů (azolů) - itrakonazolu, flukonazolu, ketokonazolu.

Účinné pilulky z houby jsou vždy toxické, takže se uchylují pouze tehdy, když je to naléhavě nutné a striktně se řídí pokyny lékaře. V některých situacích (infekce Cryptococcus, Microsporum) je nutná dlouhá léčba 8-12 měsíců a onychomykóza, lokální a interní terapie jsou nutně kombinovány. Je důležité si uvědomit, že systémové léky jsou kontraindikovány v následujících případech:

 • těhotenství;
 • laktace;
 • selhání ledvin;
 • léze jater.

Nail art

Při systémové léčbě onychomykózy mohou být použity 2 skupiny léčiv - azoly a alylaminy, které se po dlouhodobém užívání akumulují v keratinu nehtu a fungují i po zrušení na několik týdnů. Nejúčinnější antifungální nehty pro nohy a ruce:

 • Rumikoz (na itrakonazolu, zástupce azolů) - je zakázán během těhotenství a krmení, má širokou škálu použití, ovlivňuje dermatofyty a kvasinky. Mezi kontraindikace patří pouze přecitlivělost na kompozici.
 • Terbinafin (allylamin) - má minimální počet nežádoucích účinků, je dobře snášen. Nejúčinnější z těchto prostředků z houby jsou při použití proti Epidermofiton, Microsporum, Trichophyton.

Kůže

Většina antifungálních léků ovlivňuje všechny typy mykóz, proto je snazší vybrat účinné pilulky z kožní houby než z onychomykózy nebo drozdu. Vše záleží na konkrétním patogenu:

 • Nizoral (azol) je zvláště účinný proti deprivaci na pokožce hlavy, ačkoli to může být předepsáno jako lék na houbu na nohou. Nevýhodou je vysoká toxicita.
 • Griseofulvin (antibiotikum) - vyžaduje podávání s rybím olejem nebo olivovým olejem, zatímco léčba je nezbytná pro použití vitaminových komplexů. Nežádoucí účinky jsou vzácné, ale mají velký počet kontraindikací.

Sliznice

Polyen - hlavní skupina léků proti houbovým chorobám, které ovlivňují sliznice. Někteří lékaři preferují předepsat azoly (Vfend, Diflucan, Flucostat) s širším spektrem účinku. Použitý systém:

 • Amfotericin B je předepsán pro těžké formy plísňových onemocnění, je účinný proti leishmania a amébám, histoplazmě. Nelze použít k léčbě diabetu, jater a ledvin.
 • Natamycin - postihuje Candida a Trichomonas, je považován za nejbezpečnější ze všech polyenů s minimálním počtem kontraindikací a vedlejších účinků.
 • Vfend (azol) - na vorikonazol, antibiotikum s triazolovou strukturou, je předepsán proti kandidóze a aspergilóze, histoplazmóze. Způsobuje velké množství nežádoucích účinků, vyžaduje opatrnost při kombinaci s jinými léky.

Nejúčinnější lék na houby

Nelze zvolit účinný lék, aniž by se určilo, proti kterému patogenu by měl působit: Amfotericin B nedává výsledky v dermatofytóze a allylaminy v onychomykóze dávají méně výrazný výsledek než azoly. Nejúčinnější pilulky z houby po dlouhou dobu byly považovány za léky na ketokonazol (Mikozoral, Nizoral), ale v moderních farmakologických léčivech se objevily s menším stupněm toxicity, proto flukonazol a itrakonazol nahradily ketokonazol na otázku univerzality a síly.

Nystatin

V sérii polyenů jsou látky s antimykotickými vlastnostmi nižší než u allylaminů nebo azolů a nejznámější a nejúčinnější je nystatin, který je součástí přípravku stejného jména. Podle svého farmakologického účinku se jedná o antibiotikum, které primárně postihuje kvasinkové houby rodu Candida. Farmakologický účinek je založen na inkorporaci molekuly účinné látky do buněčné membrány houby a následném zvýšení osmolarity dané buňky. Kvůli tomu umře. Indikace pro použití přípravku Nystatin jsou: \ t

 • prevence vzniku gastrointestinální kandidózy během dlouhodobé léčby peniciliny, tetracykliny, chloramfenikolem;
 • kandidóza kůže (jako součást kombinované terapie s použitím lokálních prostředků).

Nystatin je považován za velmi účinný lék, rezistenci, vůči které se houba vyvíjí pomalu, takže léčba je ve většině případů úspěšná, i když je průběh krátký. Současně s léčbou na klotrimazol se nepoužívá. Návod k použití:

 • Dávkování: perorální denní dávka nepřesahuje 3 miliony, jednotky pro dospělé s těžkým onemocněním - 6 milionů jednotek. Optimální dávkování je 500 000. Jednotky se čtyřnásobným příjmem nebo 250 000. Jednotky - s 8 mikrony. Tablety se omyjí vodou, nežvýkají. Průběh léčby houby Nystatin se pohybuje od 10 do 14 dnů. Použití u dětí je povoleno pouze ve věku 13 let na dávku pro dospělé.
 • Kontraindikace: onemocnění jater, žaludeční vřed, pankreatitida, těhotenství, přecitlivělost.
 • Vedlejší účinky: průjem, nevolnost, zvracení, bolest v epigastriu, alergie, horečka, zimnice.

Pimafucin

Méně známým lékem, který ovlivňuje houbu a patří také do skupiny polyenů, je Pimafucin, jehož účinnou látkou je natamycin. Je to jedno z makrolidových antibiotik a má fungicidní účinek na houbu. Tato látka je považována za účinnou, pokud postihuje Candida (zejména Candida albicans), ale může být použita proti jiným kvasinkám a kvasinkám podobných hub, protozoům, dermatofytům, které jsou na ni citlivé:

 • Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton;
 • Torulopsis, Rhodotorula;
 • Aspergillus, Fusarium (včetně Fusarium solani), Penicillium, Cefalosporium;
 • Trichomonas.

Mezi indikacemi pro Pimafucin lékaři dokonce rozlišují oční onemocnění (blefaritida, konjunktivitida, keratitida), pokud je původcem fusarium solani. Hlavními důvody použití této drogy jsou kandidóza a kožní kandidóza, dlouhodobá léčba antibiotiky a kortikosteroidy, kožní onemocnění (v kombinaci s Griseofulvin), otomykóza. Když se tablety s vaginálním trusem používají s čípky. Lék má analogy - Ecofucin, Primafungin. Návod k použití Pimafucinu:

 • Dávkování: Dospělí na 1 tabletu do 4 r / den, pít dostatek teplé vody. Průběh léčby je 7 dní. Děti mladší 5 let dávají 1/2 tablety, ale preferovaná léková forma pro dítě mladší 13 let je považována za suspenzi.
 • Kontraindikace: kožní tuberkulóza, přecitlivělost.
 • Vedlejší účinky: průjem, nevolnost, zvracení.

Irunin

Účinná látka - itrakonazol - patří do skupiny triazolů, má syntetický původ, označuje počet látek se širokým spektrem účinnosti. Pracuje prostřednictvím inhibice syntézy ergosterolu v buněčné membráně patogenního mikroorganismu. Účinné tablety na bázi itrakonazolu jsou rozpoznány proti třem kategoriím hub: \ t

 • kvasinky Candida spp;
 • dermatofyty (Epidermophyton floccosum, Microsporum, Trichophyton);
 • plísně (zejména Aspergillus, Cryptococcus neoformans, Histoplasma).

Ve tkáních je koncentrace itrakonazolu vyšší než v krevní plazmě. Vysoký obsah léčivé látky je udržován po dobu až 4 týdnů, pokud byl podáván měsíční průběh léčby. Itrakonazol je přítomen v keratinu nehtu půl roku. Z tohoto důvodu jsou Irunin a jeho analogy (Itrazol, Kanditral, Mikokur, Mikonikhol, Orungal, Orungamin, Orunit, Rumikoz, Sporagil, Funit) známy především jako tablety proti houbám na noze (onychomykóza) nebo na nohou (mykóza). Další údaje:

 • pityriasis versicolor;
 • systémové mykózy;
 • houbová keratitida;
 • viscerální kandidóza.

Recepce se provádí po jídle. Dávkování a trvání léčby je určeno onemocněním. U vulvovaginální kandidózy užívají dospělí 2 tobolky (200 mg) s frekvencí 2 p / den, léčba trvá den, nebo 2 kapsle po 1 p / den po dobu 3 dnů. Se zbývajícími houbovými chorobami, 2 kapsle 1 r / den pro:

 • týdnů u lišejníků, dermatomykózy;
 • 3 týdny s plísňovou keratitidou;
 • 3 měsíce s onychomykózou;
 • 2-5 měsíců s aspergilózou;
 • 2-12 měsíců pro kryptokokózu.

Nejúčinnější tablety Irunin se s lékařem stávají s individuálním výpočtem dávek a délkou trvání kurzu, zejména pokud hovoříme o systémových mykózách, které vyžadují dlouhou léčbu (od 2 měsíců do jednoho roku). Existuje jen málo kontraindikací k medikaci - těhotenství, kojení, přecitlivělost a poškození jater, věk dětí, ale má velký počet vedlejších účinků:

 • dyspepsie, nevolnost, bolest žaludku;
 • závratě, migrény;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • otok;
 • srdeční selhání;
 • kožní alergické reakce.

Flukonazol

Nejběžnějším syntetickým antimykotikem z kategorie triazolu je flukonazol. Působí tak, že inhibuje enzymatickou aktivitu patogenního mikroorganismu, zvyšuje permeabilitu buněčné membrány, blokuje její replikaci a růst. Analogy flukonazolu jsou antifungální léky pod následujícími názvy:

 • Vero-flukonazol;
 • Diflucan;
 • Difluzon;
 • Medoflucon;
 • Mycomax;
 • Mykoflucan;
 • Mikosist;
 • Flucostat;
 • Fucis.

Výhodou flukonazolu oproti jiným antimykotikům řady azolů je minimální potlačení oxidačních procesů spojených s cytochromem P450 a vyskytujících se v játrech. Léčivo může být také použito s oslabenou imunitní odpovědí (u pacientů s HIV a těmi, kteří podstoupili transplantaci orgánů), na pozadí onkologických onemocnění. Hlavní indikace pro použití:

 • kryptokokózy a kryptokokové meningitidy, prevence kryptokokové infekce u lidí s AIDS;
 • generalizovaná kandidóza (většina forem invazivních kandidálních infekcí);
 • genitální kandidóza;
 • kožní mykózy;
 • pityriasis versicolor;
 • sporotrichóza a další endemické mykózy.

Flukonazol a analogy stejné účinné látky nejsou předepisovány dětem mladším 4 let, nepoužívají se ve spojení s terfenadinem a je nežádoucí používat u lidí s citlivostí na azoly. Při léčbě během těhotenství se poraďte se svým lékařem. Nežádoucí účinky v důsledku dlouhodobého užívání:

 • ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, distekce břicha, bolest žaludku;
 • bolesti hlavy, závratě;
 • leukopenie, trombocytopenie;
 • kožní vyrážka.

Zásady přijetí musí být projednány s lékařem pro každou jednotlivou chorobu, stejně jako trvání systémové terapie. U dětí starších 15 let a dospělých jsou dávky stejné, léčba může trvat až rok. U mykóz často potřebují 4 týdny, denní dávka je 50 mg, jednorázová dávka. S onychomykózou pijí tablety 1 p / týden po dobu 150 mg a léčebný cyklus trvá 3-12 měsíců.

Levorin

Mezi účinnými léky řady polyenů lékaři také rozlišují tablety Levorinu - antibiotikum se silným fungicidním účinkem, pracující na sodné soli levorinu. Nemá široké spektrum účinku, protože je předepsán hlavně proti Candida albicans, Trichomonas, améba a Leishmania. Indikace pro použití je málo:

 • léčba kandidózy trávicího traktu;
 • léčba pediatrické kandidózy dutiny ústní;
 • systémové mykózy.

Lék je dobře snášen, nežádoucí účinky jsou pozorovány pouze na části trávicího systému, ale bolesti hlavy a alergické projevy na kůži (dermatitida, svědění) nejsou vyloučeny. Průběh léčby přípravkem Levorin je 1-2 týdny, pokud to lékař považuje za vhodné, po týdenní pauze se režim opakuje, ale podléhá monitorování krevních parametrů. Návod k použití těchto účinných tablet z houby:

 • Dávkování: 500 tisíc jednotek s frekvencí až 4 r / den pro dospělé, před jídlem. Pokud se objeví nevolnost - po jídle nebo s jídlem. Děti starší 6 let mají 250 tisíc kusů se stejnou frekvencí. Dítě ve věku 2-5 let by mělo dostávat individuálně vypočítanou dávku: 25 tisíc U / kg denně.
 • Kontraindikace: pankreatitida, peptický vřed, střevní onemocnění v akutním stadiu (kromě kandidózy), selhání jater, těhotenství, děti do 2 let.

Lamisil

Pod tímto názvem je pro většinu pacientů znám fungicidní krém, ale existuje i orální forma. Účinné tablety pro plísňová onemocnění Lamisil působí na terbinafin a má velké množství analogů, které nejsou tak drahé: Bramzil, Terbinox, Terbizil, Terbinafin, Exitern. Účinná látka je zařazena do skupiny alylaminů, proto má fungicidní a fungistatický účinek. S vícebarevným lišejníkem je systémové užívání léčiva neúčinné. Lamisil je předepsán pro:

 • onychomykóza indukovaná dermatofytem;
 • mykóza pokožky hlavy;
 • kožní léze houbami Candida a kožním onemocněním s rozsáhlou infekcí.

Hlavní kontraindikace Lamisilu a všech léků na terbinafin jsou přecitlivělost na allylaminy, selhání ledvin, těhotenství a kojení. Při onemocnění jater by měla být opatrná, protože lék je hepatotoxický. Mezi nejčastějšími nežádoucími účinky jsou uvedeny:

 • nevolnost;
 • bolest v pravém hypochondriu;
 • angioedém;
 • kožní reakce.

Dávka a doba trvání léčby jsou stanoveny lékařem. Dospělí jmenují 250 mg denně, jednu dávku. Tableta se zapije velkým množstvím vody. Terapie může trvat 4-6 týdnů pro kožní onemocnění, 4 týdny pro kožní kandidózu a mykózu pokožky hlavy. Při onychomykóze trvá léčba až 12 týdnů. Děti starší 2 let, dávka přípravku Lamisil je vypočtena podle hmotnosti:

 • do 20 kg - 62, 5 mg;
 • 21-40 kg - 125 mg.

Cena

Náklady na antimykotika se pohybuje od 100 do 2000 rublů: vše je určeno popularitou drogy, účinné látky, spektra působení. Pokud plánujete objednat lék přes internet, zvažte dodatečné náklady na doručení. Je možné najít účinné levné tablety z houby - to jsou hlavně přípravky mající stejný název jako hlavní složka, ale i ty budou stát 100-150 r. Malování cen lékáren v Moskvě a Petrohradu na nejznámější drogy:

Jméno

Cenové hroty

Lamisil

1800-2000 s.

Diflucan

420-900 r.

Irunin

370-770 r.

Pimafucin

500-650 str.

Dlouho jsem nemohl najít účinný lék na nehty houby. Tolley podtsela v bazénu, nebo jinde, ale bylo to hrozné! Zkoušel jsem různé prostředky, nepomohl, rozhodl se jít k lékaři a to je to, co mi bylo doporučeno. Čtěte více …

Jak si vybrat účinné pilulky z houby

Systémová léčba plísňových onemocnění je aplikována pouze ve vztahu k těžkým formám, proto je nutné zvolit lék pouze u lékaře. Informace uvedené v otevřených zdrojích, o vlastnostech různých léků, mají pouze informativní charakter. Několik doporučení:

 • Přípravky s itrakonazolem jsou uznávány jako nejuniverzálnější - používají se jako tablety pro houby nohou, nehty, pokožku hlavy atd.
 • Pokud je to nutné, kombinujte systémová léčiva s lokálními léčivy a léčba bude účinná, pokud se přípravky použijí na stejnou účinnou látku.
 • Nenechte se řídit cenou: účinné tablety z houby nejsou vždy drahé.
 • Pokud není možné koupit pilulky předepsané lékařem pro houbu na nehtech nebo nohou, podívejte se na analoga ve stejné účinné složce (ne ve skupině!). Jako příklad: namísto inzerovaného Lamisil Fungerbin nebo Terbinoks.
 • Když drozd málo známý Diflazon a Flukonazol nejsou méně účinné pilulky pro houbu Candida než drahé Diflucan.

Video

Recenze

Yana, 27 let

Gynekolog požádal Candizol o léčbu vaginálního drozdu, ale po prostudování informací o toxicitě (o klotrimazolu) mě požádala, abych změnil recept na Sporaxol. Lék mě stál 600 rublů, pil jsem přesně 5 dní. Symptomatologie ve stanoveném čase zmizela (ale kromě toho jsem dal svíčky), nebyly žádné nežádoucí účinky.

Irina, 32 let

Dlouhé boje s onychomykózou - nehty na obou nohách byly zraněny, masti téměř nefungovaly. Sestra, která měla tuto nemoc, uvedla účinné tablety Orungaminu, ale nemohly být nalezeny, lékárník v lékárně doporučil nahradit Itrazol. Musel jsem pít 3 měsíce, tobolku denně, nehty byly obnoveny půl roku.

Tatyana, 25 let

Manžel chytil lišejníky, přesná diagnóza byla provedena ve třetím měsíci, kdy přišli k lékaři (svrab hlavy byl obviněn z alergií), takže jsem se musel uchylovat k systémové léčbě. Lékař předepsal Nizoral, ale my Mykozoral (to se ukázalo levné) - jsou ekvivalentní. V průběhu léčby byla konstantní nevolnost, ztráta chuti k jídlu, ale zbavili se zbavení.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: