Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rebergův test pomáhá lékaři učinit závěr o fungování ledvin na základě výsledků analýzy moči. Metoda diagnózy určuje rychlost glomerulární filtrace, stejně jako další funkční testy ledvin, hodnotí vylučovací kapacitu orgánu. Patří do skupiny hemoroidů a používá se k objasnění diagnózy v případě tkáňového nebo funkčního poškození ledvin.

Co je Rebergův test

V lékařské terminologii je testem Reberga stanovení hladiny GFR, nebo glomerulární filtrace, s jeho pomocí je provedeno rychlé a přesné vyhodnocení vylučovací schopnosti ledvin, močového měchýře a močových cest. Indikátorem je renální clearance endogenního kreatininu a měrnou jednotkou jsou miligramy za minutu (ml / min).

Poprvé byla v roce 1926 provedena významná studie Rebberga, vědce z Dánska, který dokončil vnitřní podávání látky do lidského těla za účelem měření rychlosti glomerulární filtrace. Po deseti letech sovětský doktor Tareev tuto studii pozměnil a značně ji zjednodušil. V některých zdrojích se vzorek nazývá Rehberg-Tareev.

Indikace pro

Tato metoda se používá k diagnostice abnormalit v vylučovacím systému a identifikaci chronických onemocnění. Indikace pro jednání jsou nepřímé znaky, a to tak či onak spojené s činností ledvin:

 • diuréza se snižuje denně;
 • výskyt edému;
 • tachykardie;
 • vysoký krevní tlak;
 • křeče;
 • zvracení;
 • náhlá slabost;
 • ztráta vědomí

Tyto příznaky se projevují v pozdním těhotenství, diabetes insipidus a různých typech nefritidy. Když je glomerulární filtrace snížena na úroveň kritických ukazatelů, je znovu stanoveno vyšetření pomocí dalších diagnostických metod k objasnění diagnózy. Analýzou moči Rebergem pomáhá včas zjistit přítomnost onemocnění:

 • nefrotický syndrom;
 • selhání ledvin;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • pyelonefritida;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • idiopatická a chronická glomerulonefritida;
 • amyloidóza ledvin.

Rebergova zkušební příprava

V předvečer testu lékař podrobně vysvětlí pacientovi, jak se připravit na Rebergův test. Pro tuto metodu potřebujeme výsledky získané po vyšetření moči a krve. Pokud se pacient nepřipraví správně, testy budou odrážet nepřesný obraz onemocnění. Doporučuje se den před a v den sběru materiálů:

 1. Odmítnutí z masa, ryb a jiných bílkovinných potravin, likéru, kávy a čaje.
 2. Nezasahujte do sportu a eliminujte fyzickou námahu.
 3. Použijte normální množství tekutiny, optimální je 1, 5 litru vody.
 4. Vyhněte se nepokojům.

Neužívejte léky uvedené lékařem. Tento seznam zahrnuje: kortizol, kortikotropin, methylprednisolon, furosemid, tyroxin. Mohou ovlivnit vyšetření krve a moči. Pokud nemůžete léčbu během léčby zrušit, musíte lékaře informovat, aby nedošlo k nepřesnostem a mohl provést správné vyhodnocení výsledků. Před průchodem močí se umyjte. Kontraindikace k analýze - období menstruace.

Jak vzít vzorek Reberg

Z několika možností pro laboratorní diagnostiku se používá spolehlivější výsledky. Jak odebrat vzorek Reberg:

 1. Pijte na lačný žaludek ráno půl litru čisté vody.
 2. Neberte první porci moči, nalijte ji.
 3. Z žíly připravte vzorek krve pro analýzu.
 4. Během dne sbírejte moč do čisté nádoby, zaznamenejte přesný čas a zaznamenejte množství v gramech.
 5. Poslední močení 24 hodin po zahájení studie.
 6. Nalijte 50 ml moči do oddělené nádoby, předejte ji do laboratoře.
 7. Zbytek denní diurézy se zapisuje a udává váhu, věk a výšku.

Je možné darovat krev ze žíly po shromáždění moči. Doba pro zahájení sběru analýz se volí od 7 do 10, s přihlédnutím k práci laboratoře, která bude muset nést kapacitu studie. Nádoba s močí by měla být skladována v chladničce nebo na chladném místě, aby nedošlo ke zhoršení kvality materiálu. Pro sledování procesu změny hladin kreatininu lékař předepíše opakovaný test.

Metoda provedení analýzy Reberg

Analýza určuje koncentraci kreatininu, který je obsažen v moči, za účelem řádného vyhodnocení GFR a výkonu renálních struktur. Metoda provádění Rebergovy analýzy spočívá v použití speciálního vzorce pro počítání - F = (Cm / Cp) * V. Během stanovení jsou převzaty následující hodnoty:

 • F - rychlost glomerulární filtrace;
 • V je objem moči v mililitrech, který pacientovy ledviny vylučují za minutu;
 • Ср - hladina kreatininu v krevní plazmě;
 • Cm je index kreatininu v moči.

Dekódování Reberga

Po ukončení studie jsou výsledky předány lékaři, který pacienta odkázal. Dekódování Rebergova testu provádí zkušený nefrolog nebo urolog. Specialista interpretuje indikátory, aby zohlednil individuální parametry pacienta - jeho věk, pohlaví, hmotnost, krevní tlak a průvodní onemocnění, která by mohla ovlivnit analýzu. Zvýšená clearance kreatininu neznamená pouze selhání ledvin, ale také abnormality ve fungování endokrinního systému.

Indikátory normálního Rebergova testu

Výsledky analýzy se kontrolují na speciální tabulce, která ukazuje čísla, která jsou vhodná pro konkrétní pohlaví a věk. Pro stanovení normálních ukazatelů vzorku použije Rehberg tabulku:

Věk

Rychlost glomerulární filtrace (ml / min)

žen

muži

0-1 rok

64-100

1-30 let

81-135

88-147

30-40 let

75-128

82-140

40-50 let

69-122

75-133

50-70 let

58-116

61-126

Více než 70 let

52-105

55-113

V některých případech se hodnoty mírně liší od normy. To je často způsobeno tím, že pacient prováděl zvýšenou atletickou zátěž, byl ve vzrušeném stavu, když je GFR zvýšen ve výsledcích analýzy. Po jídle s vysokým obsahem kalorií se velké množství kapaliny, objem uvolněné kapaliny zvětší a rychlost filtrace glomeruli klesá. Pokud se snižuje, lékař může dojít k závěru, že funkce ledvin se zhoršuje.

Abnormality a možná onemocnění

Odchylky od normy a možných nemocí jsou často propojeny, ale mohou být výsledkem porušení pravidel pro přípravu testu ze strany pacienta. Lékař pečlivě porovnává počty testů a v případě potřeby s pacientem znovu vede pohovor, přičemž objasňuje důvody nepřesnosti. Normální se považuje za ústup 1-5 ml / min.

Pokud jsou výsledky o 15 jednotek vyšší, než je obvyklé, znamená to porušení renálního, kardiovaskulárního, endokrinního systému. Tak se objevují patologie: arteriální hypertenze, diabetes. U nefrotického syndromu je kreatin vylučován v proximálních tubulech a ovlivňuje výsledky analýzy. Následně se provede přezkoumání pomocí přesnějších diagnostických metod.

Pokud ve studii přípravku Rehberg dojde ke snížení normálních hodnot o 15 ml / min, může to znamenat počáteční formu selhání ledvin. Pokud jsou rozdíly do 30 ml / min, je diagnostikováno úplné selhání ledvin a závažný pokles funkce ledvin. Po objasnění výsledků je pacientovi předepsána správná léčba.

Video: Rebergova analýza

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: