Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V prvních měsících po narození dítěte dochází v jeho těle k mnoha změnám, protože se mu rychle přizpůsobuje životu v novém prostředí. Pro rodiče, kromě radostného vzrušení, je to období zkušeností a hledání odpovědí na otázky, které se objevily. Je tedy nutné léčit vyrážku, která se v různých formách pravidelně objevuje na povrchu drobků?

Vzhledem k tomu, co se objevuje vyrážka na tváři dítěte - příčiny

Hlavní věc, kterou potřebujete vědět o tomto jevu - vyrážka, která se šíří přes něžnou kůži kojence, může znamenat onemocnění, které začalo nebo je variantou normy, a pouze lékař by se měl od sebe oddělit. V současné době existuje tolik otevřených informací o projevech nemocí u dětí s podrobným popisem a fotografií, ale pouze lékař může provést plnou diagnózu a kompetentně hovořit o zdravotním stavu dítěte, vyhodnotit, kde a ve které formě se objevila sraženina.

Takže vyrážka na tváři dítěte se může objevit na čele, na tvářích, kolem úst, na bradě. To je způsobeno rozdíly ve struktuře kůže v této oblasti: zde se nachází velké množství mazových a potních žláz, jejichž funkce jsou stále regulovány. V některých případech se vyrážky mohou rozšířit dále po krku a těle. Podívejte se, jaké faktory mohou způsobit vyrážku na obličeji u kojenců a na jakém základě je lze od sebe odlišit.

Alergická reakce

V mnoha případech není vyrážka ničím jiným než alergií na tváři dítěte. V tomto případě se pupínky objeví poškrábané, dítě se stává neklidným v důsledku silného svědění. Pokud nebudete alergen rychle eliminovat a neučiníte terapeutická opatření, může dojít k narušení funkce stále slabé imunity. Co často způsobuje alergie u dětí? Zde je ukázkový seznam faktorů:

 • reakce na nesprávné krmení;
 • potravinová diatéza;
 • léky;
 • chemikálie pro domácnost;
 • inhalace pachů během kvetení rostlin;
 • syntetické oděvy;
 • prudká změna počasí;
 • bodnutí hmyzem atd.

Milia u novorozenců

Často je vyrážka na obličeji u kojenců normální fyziologický jev. Například, pokud se na tváři dítěte objeví bílé, bezbolestné uzliny nazývané milie nebo whiteheads, matka se nemusí bát. Taková vyrážka je pozorována ve třetím týdnu života dítěte, je výsledkem aktivace mazových žláz dítěte mateřskými hormony. Ve skutečnosti jsou milie sbírkou kožního mazu v trubkách, které zmizí během několika týdnů. Snažit se s nimi zacházet není nutné, protože to může poškodit jen drobky.

Hormonální vyrážka u novorozenců

Tento typ vyrážky na obličeji kojenců je velmi častý v prvních měsících života dítěte, protože tělo dítěte se aktivně přizpůsobuje životu mimo dělohu. Lékaři říkají takové vyrážky pustus nebo akné, protože se objevují ve formě akné - pustulární pupínků, pupínků. Tyto projevy se také nemusí bát, protože tělo reaguje na vznik přirozené mikroflóry. Žádná jiná léčba než sledování hygieny nevyžaduje hormonální vyrážku.

Infekční a virová onemocnění

Případ, kdy je léčba nutná - je-li vyrážka na obličeji dítěte příznakem infekce patogenními bakteriemi nebo viry a je nutná kontrola pediatra. Na začátku vážné nemoci ukazuje vysokou teplotu v dítěti. Často, když je infikován, vyrážka je lokalizována ne jediný v obličeji nebo krku, ale také se šíří přes tělo dítěte. Vzhled vyrážky u takových onemocnění může být velmi odlišný, například růžové skvrny se objevují s rubeolou, malými bublinkami s čistou tekutinou - s planými neštovicemi atd.

Další důvody

Kromě nejběžnějších příčin vyrážky u malých dětí mohou být tyto projevy na kůži způsobeny jinými faktory. Často se například zjistí, že obličej je na tváři novorozence, vypadá to jako rozptyl malých růžových pupínků. Tento jev naznačuje, že tělo se přehřívá, protože kanály mazových žláz dítěte stále nedokáží rychle odstranit tekutinu z těla. Při kožní dermatitidě se často objeví vyrážka.

Druhy vyrážek

Vyrážky na kůži dítěte mohou být různých velikostí, tvarů a barev. V závislosti na příčině to mohou být malé tečky, více skvrn, bezbarvé útvary nebo růžové a červené pupínky. Vyrážka může vypadat jako odlupování kůže nebo jako malé pustuly nebo bubliny s průhledným obsahem. Nezapomeňte, že často se na první pohled mohou zdát, že různé stavy těla dítěte vypadají jako vyrážka, proto je tak důležité, aby neváhali konzultovat lékaře.

Bílé pupínky na tváři novorozence

Takové vyrážky nezpůsobují nepohodlí pro dítě, protože jsou pouze důkazem toho, že mazové žlázy pracují v malém těle a dochází k hormonálním změnám. Tak, milia u kojenců nejsou ani cítil na dotek, ale jen viditelné hromadění mazu, který brzy přijde na povrch kůže na jeho vlastní. V důsledku hormonálního seskoku se tvář dítěte může stát pokrytou malou bílou akné, ale takovéto puchýře by neměly být ošetřeny a zejména vytlačeny, protože budou brzy procházet samy a bez komplikací, které jsou předmětem hygieny.

Červené skvrny na tváři dítěte

Tyto změny v kůži dítěte mohou mít odlišný charakter. Například se mohou objevit v důsledku poranění při porodu, pokud kapiláry prasknou z tlaku. Takové následky neohrožují dítě a postupně zmizí z povrchu kůže v prvním roce života. Jiné důvody, které způsobují červené skvrny na tváři dětí, jsou pro jeho zdraví mnohem nebezpečnější. Tyto změny mohou znamenat alergické podráždění nebo infekční onemocnění:

 • šarlatovou horečku;
 • spalničky;
 • plané neštovice;
 • rubeola;
 • impetigo

Bezbarvý

Co znamená vyrážka na obličeji dítěte, která se projevuje ztrátou normálního tónu pleti? Často se může objevit alergická reakce, například pokud je dítě nesnášenlivé pro plnotučné mléko. Někdy bezbarvé skvrny hovoří o porušení syntézy melaninu v kůži - hormonu, který musí chránit tělo dítěte před škodlivými účinky vnějšího prostředí. Stejná reakce může nastat z hormonální úpravy, porážky plísňové infekce a dokonce i nadměrné excitability dítěte.

Malé pupínky

Taková vyrážka může být často pozorována na obličeji dítěte. Například, zatímco mechanismy termoregulace jsou vyladěny v těle dítěte, malé pupínky na obličeji dítěte často signalizují pichlavé teplo. Skutečnost, že tělo aktivně prochází hormonálními změnami, indikuje malé pustuly - pustuly. Prvním příznakem infekce může být malá vyrážka akné, takže není možné oddálit návštěvu u lékaře, aby se zjistila přesná příčina jejího výskytu!

Hrubá kůže

Tyto změny v kůži obličeje dítěte by neměly být nikdy ignorovány. Nejškodlivějšími faktory, které mohou způsobit, že kůže je drsná, jsou vlivy prostředí: chladné počasí, suchý vzduch, tvrdá voda ke koupání atd. Stejné projevy mohou znamenat závažné onemocnění u dítěte:

 • atopická dermatitida;
 • avitaminóza;
 • napadení červem;
 • vrozený diabetes;
 • hypotyreóza - snížení aktivity štítné žlázy;
 • genetická patologie - ichtyóza, hyperkeratóza.

Jak léčit vyrážku na obličeji novorozence

Péče o dítě, naposledy narozená, způsobuje rodičům spoustu pocitů. Jedna z nejčastěji kladených otázek, které musí řešit, je to, co dělat s vyrážkou na tváři dítěte? Je třeba mít na paměti, že imunita dítěte a ochranné funkce kůže jsou stále vytvářeny, protože výskyt různých lézí je přirozeným jevem. Aby nedocházelo k narušení křehké rovnováhy v těle, je naprosto nemožné samoléčovat se a pokusit se zbavit vyrážky bez konzultace s lékařem.

Specialista vám řekne, jaké metody použít k vyléčení vyrážky, například potřete ji zinkovou mastí nebo krémem Bepanten. Aby se rychle očistila kůže na obličeji dítěte, měla by se matka řídit těmito doporučeními:

 • dodržovat určitou dietu, nejíst potraviny, které mohou způsobit reakci u dítěte;
 • dodržovat hygienické standardy: každý den vykoupat děti v měkké vařené vodě s použitím bylinných odvarů: otočení, heřmánek, žralok;
 • Udržujte dětské oblečení a postel v čistotě, často provádějte mokré čištění v pokoji.

Video: doporučení Dr. Komarovského

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: