Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mnoho dětí je obeznámeno s malými kulatými žlutými dražemi z velké nádoby: použití ascorbinky ve většině mateřských škol a škol je běžnou praxí pro prevenci beriberi a imunity. Kyselina askorbová s glukózou je stejný vitamín v nízké koncentraci, ale je obohacena o další látku nezbytnou pro děti i dospělé. Kdy by měla být přijata a mohla by být škodlivá?

Co je kyselina askorbová

Stimulace syntézy kortikosteroidních hormonů, zlepšení vstřebávání železa (což napomáhá zbavit se anémie), celkové posílení imunitního systému - proto se užívá převážně askorbin, který je sotva vnímán jako plnohodnotný lék. Vitamín C, zejména v kombinaci s glukózou, však může mít vážný vliv na tělo v důsledku rychlého pronikání do krevních buněk a tkání ve formě kyseliny dehydroaskorbové. Přínos tohoto léku lze hodnotit i při častých bolestech hlavy způsobených zahuštěním krve.

Pokud jde o farmakodynamiku kyseliny askorbové:

 • Metabolismus probíhá v ledvinách, většina se vylučuje oxalátem.
 • Rychlost exkrece ledvinami závisí na dávce - ty vysoké vycházejí rychleji.

Složení a uvolňovací forma

Hlavní složky léčiva jsou již uvedeny v názvu - jedná se o vitamin C a glukózu, mají jednu koncentraci, pokud vezmeme v úvahu nejběžnější formu uvolňování: pevné tablety (méně časté jsou žvýkací, dávka aktivních složek se zvyšuje dvakrát). Jsou bílé, ploché, s centrálním rizikem a bez skořápky - z fotografie vidíte, že se neliší od klasických askorbínů. Chuť je kyselá. Navíc kompozice obsahuje látky, které dávají tabletám hustou formu, takže to vypadá takto:

Hlavní složky (dávka na 1 tabletu)

Pomocné komponenty

Kyselina askorbová (100 mg)

Bramborový škrob

Glukóza (877 mg)

Talek

Kyselina stearová

Jak je kyselina askorbová s glukózou užitečná?

Kromě eliminace nedostatku specifických látek je vitamin C účastníkem metabolismu sacharidů, je nezbytný pro normální srážení krve, hraje důležitou roli v syntéze hormonů (hlavně steroidů) a kolagenu. Při dlouhodobém podávání kyseliny askorbové člověk nemusí brát kyselinu listovou navíc, ztrácí se potřeba kyseliny pantothenové a retinolu. Navíc:

 • Má antiagregatnoe účinek.
 • Stimuluje syntézu protrombinu.
 • Blokuje uvolňování histaminu.

Indikace pro použití

Kyselina askorbová s glukózou pro děti je předepsána především pro celkové posílení organismu. U dospělých existuje více důvodů pro užívání: za prvé, zásoba kyseliny askorbové v ethanolu a nikotinu (clearance ethanolu se zvyšuje), proto, pokud jsou zneužívány, je pravidelné užívání této drogy povinné. Za druhé, askorbin glukózy je předepsán dospělým jako redukční činidlo v případě:

 • zlomeniny;
 • krvácení;
 • intoxikace;
 • špatná absorpce železa;
 • infekční onemocnění;
 • špatná regenerace kůže;
 • předávkování antikoagulancii.

Dávkování a podávání

Pro roztok se provádí intravenózní podání, pro tablety perorální podání (sublingvální resorpce). Dávky jsou určeny věkem pacienta, citlivostí na glukózu a příčinou léku. Vzhledem k tomu, že kombinace askorbinu a glukózy aktivně přispívá k syntéze kortikosteroidů, lékaři doporučují dodržovat oficiální pokyny, zejména v pediatrické terapii.

Prášky

Příjem této formy - uvnitř, pro prevenci nebo léčbu, trvání kurzu je určen lékařem, dávka může být také upravena. Doba příjmu nezávisí na jídle. Podle oficiálních pokynů je žádost:

 • Pro profylaxi se dětem podávají 50 mg jednou denně na léčbu (a na zlepšení absorpce preparátů železa) - 100 mg až 3krát denně.
 • Dospělí dostávají 100 mg denně na profylaxi a tolik, ale až pětkrát denně, pokud potřebujete zvýšit vstřebávání železa nebo léčbu.

Glukóza s kyselinou askorbovou intravenózně

Tato forma drogy je používána přes kapátka ve zdravotnických zařízeních. Prášek se zředí vodou (na ampulce na 2 ml), pomalu vstřikuje intravenózně nebo intramuskulárně. Dávkování je následující:

 • Děti do 2 ml klasického (5%) roztoku jednou denně, nebo 4 ml 2, 5%.
 • Dospělí dostávají glukózu a askorbin, 3 ml standardního roztoku, jednorázově nebo 6 ml slabšího roztoku (2, 5%).

Zvláštní pokyny

Zda je askorbová glukóza užitečná během těhotenství, je pro většinu nastávajících matek důležitá, protože při čekání na dítě čelí ženské tělo rychlému vyčerpání zásob vitamínů. Na rozdíl od glukózy však kyselina askorbová může poškodit plod, pokud byl pozorován jeho dlouhodobý příjem ve vysokých dávkách, což vyvolá abstinenční syndrom. Z tohoto důvodu lékaři doporučují zahájit léčbu těhotným ženám pouze se zjevným nedostatkem vitaminu C a v pozdních obdobích těhotenství (zejména ve třetím trimestru). Norm - 100 mg. S laktací 120 mg.

Několik dalších podrobností z oficiálních pokynů:

 • Kyselina askorbová má stimulační účinek na rychlost tvorby kortikosteroidních hormonů, takže při dlouhodobém užívání potřebujete kontrolovat krevní tlak a funkci ledvin.
 • Pokud je krevní test pacienta charakterizován zvýšeným obsahem železa, měla by být dávka kyseliny askorbové snížena.
 • Pokud se léčba askorbem a glukózou provádí při užívání perorálních kontraceptiv, biologická dostupnost estrogenu se zvýší.
 • Absorpce kyseliny askorbové je snížena v případě současné léčby salicyláty (plus riziko nežádoucích účinků na ně) a při užívání s alkalickým nápojem.
 • Vitamin C zlepšuje absorpci penicilinu.

Oficiální pokyny uvádějí, že vitamín C a glukóza zvyšují vylučování meksiletinu, snižují účinnost nepřímých antikoagulancií, mohou ovlivnit vylučování kyseliny acetylsalicylové a léků, které mají alkalickou reakci. Pokud byly na pozadí požití vitaminu C pozorovány barbituráty, kyselina askorbová se uvolní do moči.

Kontraindikace

Do značné míry, tělo askorbické přináší pouze prospěch, takže seznam kontraindikací na to je velmi krátká. Může poškodit pouze lidi:

 • s trombózou;
 • s tromboflebitidou;
 • mladší 6 let.

Vzhledem k tomu, že tato vitaminová sloučenina je charakterizována vysokými hladinami glukózy, měla by být používána s opatrností u jedinců, kteří mají:

 • diabetes mellitus;
 • oxalátové ledvinové kameny;
 • nefrourolitiázy.

Vedlejší účinky kyseliny askorbové

Podle lékařů mohou být i vitamíny škodlivé, a proto není nutné předávkování kyselinou askorbovou glukózou: i když se budete řídit pokyny, může se u člověka objevit nevolnost, kožní vyrážky a svědění (alergie). Navíc si lékaři všimnou:

 • Výskyt průjmů, střevních křečí.
 • Hypokalemie a trombocytóza ve výsledcích analýz.
 • Narušení indikátorů aktivity transamináz, bilirubinu.
 • V přítomnosti nádorů tvořících metastázy je podávání askorbové glukózy nežádoucí, protože je možné urychlení tohoto procesu.

Předávkování

Většina negativních reakcí na tělo je reakcí na nadbytek kyseliny askorbové, zejména pokud nebyl původně nedostatek. Předávkování je možné v případě jednorázové dávky 10 tablet charakterizovaných bolestmi hlavy, poruchami spánku, těžkou nevolností (může se proměnit v zvracení), poruchou střev. Při dlouhodobém používání velkého množství této drogy se může zhoršit propustnost kapilár.

Odpověď na přebytek glukózy se stává:

 • inhibice funkce insulárního aparátu (slinivky);
 • porušení glomerulárního aparátu (ledviny).

Podmínky prodeje a skladování

Se všemi možnými škodami z předávkování lékem si můžete koupit tablety bez glukózy ascorbinka - nepotřebujete lékařský předpis. Doba skladování tablet je 1 rok, roztoky (čistý vitamín C) jsou také uchovávány po dobu jednoho roku, pokud je koncentrace účinné látky 50 mg, a 1, 5 roku pro koncentraci 100 mg. Skladování se provádí při teplotě ne vyšší než 25 stupňů pro tablety a 15 stupňů pro ampule, s povinnou ochranou přípravku před světlem.

Cena kyseliny askorbové s glukózou

Náklady na tento lék byly vždy v rozpočtové zóně: pokud nepovažujete formát žvýkacích tablet, které se neliší od standardu mírou dávek, balení po 10 kusech. lze zakoupit za 11 str. a balení 40 ks. - za 39 s. Cena závisí především na výrobci a úrovni lékárny. Přibližný obrázek je následující:

Výrobce Cena za 10 ks.

Pharmstandard

7 r.

Meligen

5 r.

Pharmstandard Ufavita

11 s.

Video

Recenze

Regina, 30 let

Na radu pediatra bylo dítěti před odchodem do školy podáno množství askorbové + glukózy. Do tablet (pili 2 týdny) přidali denní spotřebu čerstvé šťávy. Byl to první rok, kdy dcera v zimě neměla nemoc, nestěžovala si na bolesti hlavy (trpí duševním přetížením). Kurz se opakuje každých šest měsíců po dobu 5 let, nezaznamenal žádné vedlejší účinky.

Anna, 25 let

Když byla na konzervaci (3. trimestru), lékař předepsal intravenózní podání kyseliny askorbové a glukózy v důsledku pozdní gestazy a rizika potratu. Po týdnu dali kapátka dvakrát týdně, začali si stěžovat na bolesti hlavy (říkali předávkování), četnost a dávka byla snížena. Dobře podstoupila terapii, dítě se narodilo v čase, zdravé.

Věra, 34 let

Vzhledem k vysoké fyzické námaze, neustále se setkávám s problémy s kolenními klouby, takže pravidelně piju tablety askorbicum + glukóza spolu s kolagenem: takový tandem pomáhá vstřebávat, pokud je získán zvenčí. Jediné, co je třeba dávat pozor na cukr, je: díky mému dlouhodobému příjmu glukózy se výrazně zvyšuje.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: