Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tento lék se používá v závažných případech mykózy, má určité kontraindikace a nežádoucí vedlejší účinky na hepatobiliární systém těla. Z tohoto důvodu nelze přípravek Griseofulvin použít k léčbě plísňové infekce bez lékařského předpisu. Přečtěte si návod k použití uvedeného léčiva.

Lék Griseofulvin

Léčivo je vysoce dispergovaná forma antifungálního antibiotika produkovaného plísňovými houbami rodu Penicillium - Penicillium nigricans. Minimální koncentrace prostředků mají fungistatický účinek, zastavují růst a vývoj patogenů. Současně velké dávky antibiotik zcela zničí kolonie plísňových mikroorganismů.

Složení a uvolňovací forma

Aktivní složkou léčiva je griseofulvin. V závislosti na dávkové formě antibiotika (tablety, masti, 2, 5% nebo suspenze) jsou některé pomocné látky navíc zahrnuty do kompozice léčiva, například monohydrátu laktózy nebo kyseliny salicylové. Léčba plísňových onemocnění se většinou provádí perorálním podáváním prostředků, což je způsobeno snadností použití (dodržování) dávkové formy.

Tablety se prodávají v blistru po 10 kusech. Balení obsahuje 20 tablet. Podle návodu k použití dosahuje koncentrace účinné látky v 1 tabletě 125 mg. Kromě hlavní složky lék obsahuje:

 • Povidon;
 • monohydrát laktózy;
 • kukuřičný škrob;
 • polyethylenglykol;
 • stearát hořečnatý.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Terapeutického účinku použití léčiva je dosaženo poškozením účinné látky při tvorbě mitotického vřeténka v procesu dělení buněk houb. Griseofulvin blokuje syntézu proteinových struktur nezbytných pro vývoj mikroorganismu, což způsobuje jeho smrt. Antimykotikum je účinné proti houbám rodu:

 • Microsporum;
 • Trichophyton;
 • Epidermophyton.

Návod k použití ukazuje, že po užití pilulky je účinná látka téměř úplně absorbována do systémového oběhu ze střeva. Léčivo je charakterizováno převládající akumulací v kůži, jeho končetinách, tukové tkáni, játrech a kosterních svalech, Griseofulvin je metabolizován v jaterních buňkách za vzniku neaktivních produktů degradace. Vylučování těchto látek se provádí hlavně ledvinami.

Indikace pro použití

Lék je předepisován pro léčbu infekcí způsobených druhy hubových mikroorganismů, které jsou citlivé na aktivní složku léčiva. Lék se doporučuje osobám trpícím kožním onemocněním jakékoliv lokalizace. Lék je účinný proti houbám nehtů nebo onychomykóze. Kromě těchto indikací návod k použití doporučuje užívání léčiva za následujících podmínek: \ t

 • epidermofitii kůže;
 • Favus (plísňová infekce pokožky hlavy);
 • mikrosporie;
 • atletická noha a ruka způsobená Trichophyton rubrum, Trichophyton interdigitale;
 • trichophytosis (infekce hladké pokožky hlavy);
 • těžké mykózy kůže.

Dávkování a podávání

V závislosti na povaze a rozsahu léze může terapie mykózy naznačovat orální nebo topické použití antifungálních činidel. V situacích, kdy klinické projevy onemocnění vyžadují systémovou léčbu, je Griseofulvin předepisován ve formě tablet nebo suspenzí v dávce stanovené lékařem, s přihlédnutím ke stavu pacienta. Mast nebo liniment se používá k odstranění lokalizovaných infekčních ložisek. V případě rozsáhlých lézí se provádí kombinované použití obou dávkových forem léčiva.

Tablety Griseofulvin

Vzhledem k tomu, že antibiotikum je lépe vstřebáváno v přítomnosti tuku v gastrointestinálním traktu, mělo by být užíváno po jídle nebo během jídla, navíc pomocí lžičky jakéhokoliv rostlinného oleje. Denní dávka Griseofulvina je rozdělena do 4 dávek s odstupem šesti hodin. Léčebný režim je vybrán lékařem, který v průběhu léčby neustále sleduje jeho účinnost.

Návod k použití Griseofulvina doporučuje užívat tablety následujícím způsobem:

 1. S mikrosporií se denně podává 500-1000 mg látky. Antimykotikum by mělo být užíváno každý den až do prvního negativního krevního testu na plísňovou infekci. Poté musí být nástroj spotřebován každý druhý den po dobu dvou týdnů a poté snížit frekvenci přijímání až dvakrát týdně.
 2. Pro trichofytosu, onychomykózu a laskavost vlasové pokožky jsou dospělým pacientům s hmotností do 50 kg předepsáno 625 mg léku po celý den. Pokud hmotnost pacienta převyšuje hmotnost, na každých 10 kg tělesné hmotnosti, přidejte 1 tabletu nebo 125 mg Griseofulvinu. Antibiotikum se užívá stejným způsobem jako u mikrosporií.

Mast

Každých 100 gramů linimentu obsahuje 2, 5 g Griseofulvinu. Prostředky se aplikují tenkou vrstvou dvakrát denně. Trvání léčby určuje lékař individuálně pro každého pacienta. Pro léčbu mikroporiální masti by měl být Griseofulvin používán po dobu nejméně 4 týdnů. Pro léčbu onychomykózy, favusu a trichophytie se liniment aplikuje dvakrát denně po dobu 14 dnů. Kromě toho se při ošetřování zanedbávané houby nehtů mastí doporučuje předběžně odstranit postiženou destičku speciálními změkčovacími činidly.

Zvláštní pokyny

Lékaři doporučují, abyste si pečlivě prostudovali pravidla pro aplikaci tablet a masti Griseofulvin - návod k použití vám to pomůže pochopit. Během léčby plísňových lézí by tedy měli být neustále oholeni a hlava by měla být umývána pouze mýdlem dvakrát týdně. Griseofulvin by měl být používán opatrně u jedinců, jejichž aktivita zahrnuje potřebu zvýšené koncentrace nebo rychlosti psychomotorických reakcí. Během příjmu tablet by mělo být prováděno pravidelné laboratorní monitorování krevních parametrů.

Griseofulvin pro děti

Návod k použití uvádí, že antibiotikum ve formě suspenze lze podávat malým pacientům počínaje třemi lety. Pro léčbu infiltrativně-hnisavých a povrchových forem zbavení Griseofulvinu se užívá 18 mg léku na kg tělesné hmotnosti dítěte. Pro houbové léze hlavy nebo nehtů je denní dávka 16 mg / kg. V tomto případě je doba léčby přibližně 8 měsíců. Mast Griseofulvin se nepoužívá k léčbě dětí mladších 14 let.

Interakce s léky

Současné jmenování antifungálního antibiotika s nepřímými antikoagulancii (deriváty oxykumarinu, indandion) vede ke snížení jeho aktivity. Podobná situace je pozorována při užívání perorálních kontraceptiv v průběhu léčby přípravkem Griseofulvin. Barbituráty oslabují antimykotický účinek léčiva.

Vedlejší účinky

Soudě podle recenzí, může Griseofulvin způsobit narušení orgánů trávicího systému, dyspeptické poruchy. Návod k použití uvádí, že ve vzácných případech dochází k poruše židle (zácpa, průjem). Na straně centrální nervové soustavy se mohou vyskytnout bolesti hlavy, astenovegetativní a neurologické symptomy. Ve vzácných situacích, rozvoj zvýšené náchylnosti k působení světla viditelného spektra a ultrafialových paprsků. Spolu s tím, příjem Griseofulvina je plný následujících vedlejších účinků:

 • neuropatie;
 • nevolnost, zvracení;
 • kandidální stomatitida;
 • leukopenie;
 • agranulocytóza;
 • alergické reakce.

Kontraindikace

Lék je zakázán v případě závažných lézí jater a ledvin. Antimykotikum navíc nelze použít, pokud má pacient zhoubné nádory. Pokud existuje tendence k alergické reakci na složky Griseofulvin - návod k použití také nedoporučuje použití antibiotik. Diabetes mellitus je kontraindikací pro použití suspenzí.

Historie akutní cerebrovaskulární nehody podle pokynů je také absolutním omezením pro systémovou terapii antibiotiky. Lék se nedoporučuje používat během těhotenství a kojení. Instrukce upozorňuje, že v případě vzniku negativních účinků je nutné přestat užívat lék několik dní. V této situaci lékaři navíc předepisovali pacientům multivitaminy.

Podmínky prodeje a skladování

Lék je vhodný pro použití po dobu tří let od data jeho výroby. Náprava je k dispozici na lékařský předpis. Uchovávejte přípravek mimo dosah dětí při teplotě do 20 ° C.

Analogy

Pokud pacient z jakéhokoli důvodu nemůže přípravek Griseofulvin použít, lékaři se uchýlí k předepisování jeho analogů. Lékárny v současné době nabízejí obrovský výběr léků s podobným farmakologickým účinkem. Z tohoto důvodu, vyzvednout analog Griseofulvina není těžké. V lékařské praxi jsou pro tento účel předepisovány následující léky:

 • Atifin;
 • Exiter;
 • Bramzil;
 • Terbinoks;
 • Lamisil.

Cena Griseofulvina

Náklady na tablety v lékárnách v Moskvě je 254-340 str. pro jedno balení obsahující 20 tablet. Současně svědectví pacientů ukazují, že některá prodejní místa zbytečně zvyšují cenu Griseofulvinu. Léky můžete koupit na specializovaných stránkách. Virtuální prodejci tento nástroj zpravidla prodávají za nižší cenu než jejich „skuteční“ konkurenti.

Recenze

Olga, 38 let

Při léčbě onychomykózy použila masku Griseofulvin. Nejprve jsem nechtovou destičku zpracoval jódem. Pak aplikovala tenkou vrstvu mazaniny, po které fixovala lék omítkou. Tento postup jsem opakoval dvakrát denně po dobu 8 týdnů. Na konci léčebného cyklu houbička zcela zmizela a nehet se začal zotavovat.

Andrei, 25 let

Aplikován Griseofulvin z těžké trichophytia. Vzala jsem 1000 mg léku denně. Po týdnu léčby se objevila kandidální stomatitida, která podle posudků je častým vedlejším účinkem užívání antimykotik. Vzhledem k tomu musel být kurz dočasně přerušen. Po 6 týdnech užívání pilulek bylo možné plísně zcela odstranit.

Elena, 45 let

Vzal Griseofulvina proti mikrosporii. V tomto případě lékař doporučil doplnit systémovou léčbu lokálními účinky na postiženou oblast. V důsledku aktivního boje proti plísním vznikly problémy s játry, proto jsme museli tuto léčbu opustit a přejít na léky s benignějším účinkem.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: