Nosní sliznice musí nejprve odolávat napadení viry, bakteriemi, alergeny. Kontakt s dráždivými látkami v dutině nosní dutiny vyvolává vznik onemocnění, jako je rýma nebo rýma - symptomy a léčba u dospělých vyžadují včasné působení. Jaké léky pomáhají vyrovnat se se zánětem? Úspěšné a rychlé zotavení není závislé pouze na léčbě rýmy používané u dospělých, je také nutné zjistit příčinu a správně diagnostikovat typ onemocnění.

Co je to rýma

U lidí poskytuje příroda spolehlivou překážku pro cesty různých druhů infekcí, alergenů, ochrany průdušek z podchlazení - to je nos. Její dutina je pokryta malými klky (zvláštní filtry), které by měly bránit vdechování vystavení vzduchu nepříznivým faktorům. Pokud se jim nepodaří vyrovnat s jejich úkolem, pak se nosní sliznice zapálí, u dospělé osoby je rýma nebo onemocnění lépe známé jako zima. Vnější prostředí neustále napadá nosní sliznici, proto je důležité si všimnout příznaků rýmy u dospělých a zahájit léčbu.

Příznaky

Během života musí každý člověk řešit běžné otolaryngologické onemocnění. Pro vyvolání výskytu zánětlivých procesů může jeden nebo další patogeny. Protože povaha zdroje rýmy může být virová, nebo epiteliální reakce mohou způsobit alergeny, symptomy rýmy u dospělých nejsou ve všech případech stejné. Typické projevy rýmy zahrnují nazální kongesci, hojné sekrece sliznic, kýchání.

Mezi další příznaky rýmy, které indikují vývoj onemocnění a vyžadují pokračování léčby, jsou následující:

 • kýchání;
 • bolest hlavy;
 • zvýšení teploty;
 • dušnost;
 • nízký čich;
 • pocit pálení, suchost, svědění v nosní dutině.

Sharp

Nejběžnějším typem rýmy, jejíž příčinou je vývoj patogenních mikroorganismů nebo hypotermií. Vliv infekcí, virů nebo chladného zimního vzduchu může přispět k výskytu zánětlivého procesu na pozadí jediného faktoru - oslabení ochranných funkcí těla u dospělých. Nedostatek vitamínů snižuje úroveň lokální nebo celkové imunity, nosní sliznice je obtížná odolávat napadení infekcí nebo studeným vzduchem, takže dospělí musí trpět nepříjemnými příznaky onemocnění.

Vasomotorika

Další forma rýmy, která je ještě méně pravděpodobná, že bude diagnostikována u dospělých, ale způsobí vážné nepohodlí. Častou příčinou onemocnění vazomotorického typu je zakřivená nosní přepážka. Nosní kongesce u dospělých může být charakterizována jako reakce těla, pokud je narušen cévní tonus. Špinavý vzduch, stres, kořeněná jídla - to jsou faktory, které aktivují nástup onemocnění. Kromě toho je vznik a léčba vazomotorické rýmy u dospělých spojena s eliminací výsledných polypů na epitelu.

Alergické

Náhlý nástup symptomů charakterizuje tento typ rýmy u dospělých. Hojný výtok z vodních toků, svědění, kýchání jsou typickými příznaky sezónního rýmu. Dále se šíří zánětlivý proces ze sliznice na nosní dutiny paranazálů a při včasné léčbě hyposenzibilizujícími léky dochází k remisi. Alergická rýma u dospělých má povahu cyklickosti, ale pokud alergen neustále ovlivňuje například prach, vlnu, potravinové látky, může nemoc pokračovat bez přerušení.

Chronická rýma

Jedná se o přetrvávající formu onemocnění nebo průběh nemoci vypadá jako častá exacerbace zánětu Existují tři důvody výskytu chronické rýmy: komplikace akutní (nesprávně nebo zcela nevyléčené), trauma, konstantní expozice vnějším podnětům. protože krátký dech, neustálé přetížení, snížený čich, hojný výtok vody způsobují nepohodlí, silně ovlivňují kvalitu života, fungování dýchacího ústrojí jsme

Příčiny rýmy u dospělých

Pro účinnou léčbu rýmy je nutné určit zdroj, který vyvolal vývoj onemocnění. Pokud je diagnóza nesprávná, povede to ke komplikacím - proto je důležité zjistit příčinu rýmy. Povaha zánětu sliznice by měla být stanovena lékařem, ale i při zohlednění individuální reakce organismu jsou zdrojem vzniku jakékoli formy rýmy u dospělých tyto zdroje:

 • patogenní mikroorganismy (bakteriální, virové, infekční);
 • domácnost, potraviny, pyl, plísně, lékové alergeny;
 • hypothermie (studený vzduch);
 • oslabení imunitního systému;
 • sezónní avitaminóza
 • vrozená vada struktury nosní dutiny, zakřivení nosní přepážky a dalších anomálií;
 • benigní polypy;
 • hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy).

Typy rýmy u dospělých

Existuje několik možností klasifikace běžného otolaryngologického onemocnění, které je charakterizováno nazální kongescí, sekrecí hlenu a obtížným dýcháním. Příčiny zánětu sliznice nosní dutiny jsou základem pro stanovení typu rýmy u dospělých. Dokonce i při diagnostikování nemoci se bere v úvahu doba chladu a obecná klasifikace vypadá takto:

 • ostré
 • chronické;
 • alergický;
 • vazomotorický.

Diagnostika

Vnějšími příznaky (zarudnutí nosu, sekrece hlenu, otok) je velmi snadné určit rinitidu u dospělých. Vyšetření, anamnéza je minimální diagnostické vyšetření. Pokud existují důvody pro závažnější výzkum, lékař může předepsat rinoskopii, počítačovou tomografii, fluoroskopii, laboratorní diagnostiku (biochemie krve, vyšetření moči). K identifikaci původce infekce bude nutné provést výsev a pokud máte podezření na alergickou reakci - speciální testy.

Léčba

Odrážející, jak léčit rýmu u dospělých, musí lékař určit příčiny, typ, stadium onemocnění. Zánětlivý proces může být doprovázen řadou dalších onemocnění, například chřipky, bronchitidy, takže specialista může předepsat jakékoliv léky nebo postupy pouze po prozkoumání pacienta. Pro zvládnutí respiračního selhání pomáhají záněty v jakékoli fázi rýmy u dospělých takové prostředky, jako jsou léky, fyzioterapie, tradiční metody léčby a prevence.

Přípravy

Užívání tohoto nebo tohoto typu léků by mělo být doporučeno pouze lékařem! Riziko samoléčby spočívá v odstranění vnějších příznaků nachlazení a zánětlivý proces v nosní dutině se bude dále rozvíjet, což povede k vážným komplikacím. S přihlédnutím k příznakům, stadiu onemocnění a stavu pacienta si může lékař zvolit režim lékové terapie, ve kterém jsou povoleny následující typy léků:

Skupina drog

Akce

Příklady

Vasokonstriktor

Snižte otoky sliznice, zúžení krevních cév, usnadněte dýchání a stav pacienta. K dispozici ve formě sprejových kapek.

Naphthyzinum, Xymelin, Nazivin, Sanorin.

Antibiotika

Jsou předepsány pro chronickou rýmu s hnisavými sekrecemi (sinusitida, etmoiditida) nebo pro komplikace (tracheitida, bronchitida, angína). Forma uvolnění - pilulky, kapky, kapsle, injekce.

Azithromycin, Supraks, Ampicillin, Cefodox, Bioparox.

Antihistaminikum

Používá se při léčbě alergické rýmy u dospělých, často v tabletkách nebo kapslích.

Zyrtec, Erius, Claritin.

Antiseptické

Pro infekční povahu onemocnění se používají spreje, kapky.

Miramistin, Pinosol, Chlorophyllipt.

Homeopatické

Tablety, granule jsou předepsány pro vnitřní použití, kapky - pro nosní.

Cinnabsin, Allium Tsepa, Aflubin-Naza, Delufen.

Změkčovadla (masti, kapky, aerosoly)

Přidělené jako další finanční prostředky, které pomáhají čistit nos, zjemňují kůry. Nosní kapky, aerosoly jsou alkalické nebo solné roztoky. V masti existují analogy: kosmetické, éterické oleje.

Aqua Maris, Marimer, mast z vazelíny.

Fyzioterapie

Léčbu zapálené nosní sliznice v počátečním nebo prodlouženém stádiu rýmy u dospělých může nejen léky. Pro urychlení zotavení, zmírnění stavu pacienta, jsou určeny speciální postupy, jako je reflexologie. Aktivní využití těchto dalších metod přispívá k rychlému účinku, snižuje riziko komplikací, závislosti na drogách. Fyzioterapeutické procedury jsou často prováděny v léčbě chronické vasomotorické rinitidy, jsou relevantní, pokud je nutné léčit lékovou rýmu u dospělých na základě integrovaného přístupu.

Lidové léky

Síly přírody mohou poskytnout mnoho užitečných receptů pro rychlé uzdravení. Příznaky rýmy u dospělých začnou rychleji vymizet, pokud je léčba doplněna čerstvými infuzemi, šťávami ze zeleniny, citrusovými plody, česnekem, teplými inhalacemi a hořčicovými koupelemi. S recepty na lidové prostředky neznamená, že můžete použít bez přemýšlení. Pokud lékař předepsal antipyretikum nebo vysokou horečku, měly by být některé postupy odloženy. Ale mytí nosu teplou vodou se sódou a jódem neublíží tělu.

Prevence

Tato opatření jsou často podceňována, i když pomáhají vyhnout se léčbě rýmy. Mezi některá preventivní opatření patří lokální podpora dýchacího ústrojí (čistý vzduch, optimální vlhkost, teplota) a další - celkové posílení organismu (aktivní životní styl, kalení, užívání vitamínů, správný režim). Dospělý musí být v různých situacích, ať už je to stres, nepříznivé povětrnostní podmínky nebo virové epidemie, ale je snazší snášet nemoc proti silnému, zpevněnému tělu, takže nezanedbávejte prevenci.

Video

Kategorie: