Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kompenzační funkce jater jsou důležité pro lidské tělo. Jsou odpovědné za metabolismus, rychlost syntézy žluči, cholesterolu, tvorbu stopových prvků, eliminaci cizích látek. Abnormality ve funkci těchto funkcí indikují problémy s játry.

Co je selhání jater?

Virová hepatitida a otrava v kombinaci s nekontrolovanými léky vážně poškozují lidské tělo. Důsledkem těchto jevů se stává syndrom selhání jater. Nemoc je doprovázena masivní nekrózou orgánových buněk a dystrofickými změnami v parenchymu. EEG, hepatoscintigrafie a biochemická analýza krevních parametrů pomůže zjistit hepatocelulární insuficienci.

Klasifikace

Průběh onemocnění vyvolává akutní a chronické formy. Akutní jaterní encefalopatie má svou vlastní klasifikaci. Je rozdělen na malé, ostré a těžké. Tyto typy onemocnění se projevují různými způsoby. S menší akutní encefalopatií jsou přítomny mírné jaterní cytolýzy a cholecystitis v kombinaci se známkami základního onemocnění. Upozornění pacienta:

 • ospalost;
 • mírná nevolnost;
 • ztráta chuti k jídlu.

Pokud příčinou onemocnění bylo snížení počtu červených krvinek nebo dilatace krevních cév, je pacientovi diagnostikována porucha spánku, svědění, snížení objemu moči. Těžká encefalopatie se vyvíjí v důsledku virové hepatitidy a hepatocelulárního karcinomu během tří dnů. V 80% případů je fulminantní a vyžaduje nouzovou péči. Pacienti mají slabost, odpor k jídlu, sníženou pracovní kapacitu. Symptomy se vyvíjejí postupně.

Klasifikace selhání jater podle formy onemocnění zahrnuje endogenní a exogenní onemocnění. V endogenní formě je diagnostikována masivní buněčná cytolýza jater. Exogenní onemocnění je charakterizováno vstupem toxických látek z organismu do krevního oběhu. Akutní selhání jater je charakterizováno současným vývojem těchto forem s hepatargy.

Fáze

Klinické projevy onemocnění se tvoří postupně a závisí na stupni intoxikace organismu. Ascites, dyspeptické poruchy, křečové / ikterické onemocnění se vyskytují v důsledku nemoci. V posledním stádiu nemoci se s jaterní kómou vyvíjí hepatarie. Existují 3 fáze selhání jater:

 • kompenzováno;
 • dekompenzováno;
 • dystrofické.

Počáteční stadium je charakterizováno nespavostí, slabostí a změnami chuti k jídlu. V těžkém stádiu začíná pacient vykazovat patologické reflexy, hypoproteinemický edém. V terminálním stadiu je pacientovi diagnostikována kachexie, dystrofické změny v tkáních, ztráta vědomí, divergentní strabismus, absence pupilárních reakcí. Reakce na bolest se spontánními pohyby mizí.

Selhání jater - symptomy

Povaha onemocnění je určena dvěma patologickými procesy: nekrózou orgánové tkáně a syndromem cholestázy. S rozsáhlou destrukcí jater začne pacient horečku, stoupá krevní tlak, objeví se tachykardie. Cholestasis je doprovázena žloutenkou. Barva kůže se mění od zelené po oranžovou, je určena stupněm biliární dyskineze. Intenzita projevů závisí na povaze poškození tkáně, rychlosti vývoje onemocnění. Časté příznaky selhání jater:

 • letargie nebo hyperexcitabilita;
 • ospalost;
 • nevolnost;
 • tuhost;
 • křeče / třes končetin.

Filtrační schopnost ledvin se postupně snižuje, zvyšuje se množství produktů rozkladu v těle. S rychle se vyvíjející hepatonekrózou je vážně poškozen buněčný metabolismus. Proteinová vlákna jsou zničena, což vede k plicnímu edému, hemoragické diatéze, žlučovým kamenům. U lidí se objevují plantární reflexy a hepatarie.

U žen

Hlavním příznakem onemocnění je porušení menstruačního cyklu. Příznaky selhání jater u žen zahrnují také emoční poruchy, poruchy spánku, dystrofické změny pánevních orgánů a břišní dutiny. Pokud je pacientka těhotná, je onemocnění doprovázeno žloutenkou, cirhózou, hepatitidou E a mastnou hepatózou.

U mužů

První projev onemocnění se stává prudkým poklesem libida a duševní nestability. Změna chuťových preferencí pacienta, averze k alkoholu a nikotinu, obličej se stává šedivým. Ospalost a apatie jsou nahrazeny prasknutím postižení, křečemi končetin. Příznaky selhání jater u mužů se objevují rychleji než ženy.

U dětí

Symptom komplex onemocnění je stejný jako u dospělých. Dítě se stává sedavým, spí hodně, je tu perverze chuti k jídlu. Je možné diagnostikovat selhání jater u dětí s CT, EEG a biochemickými krevními testy. Po objevení nemoci je dítěti předepsána laktulóza, kyselina listová, antibiotika, interferon, vitamin D. Diety jsou povinné.

Léčba selhání jater

Terapie se provádí ve stacionárních podmínkách. Pacienti pravidelně odebírají krev a moč k analýze. Léčba selhání jater je zaměřena na odstranění základního onemocnění, které ovlivnilo funkčnost orgánu a eliminaci encefalopatie. Pacientům se denně podávají antibiotika, anabolické steroidy, léky z výtažků z čerstvých jater, injikované glukózy, inzulínu, methioninu, glukokortikoidních hormonů. Pokud se zjistí prudký pokles počtu proteinových frakcí v krvi, pacienti dostanou předepsané injekce albuminu nebo plazmy.

Dieta

Pacientské menu by mělo obsahovat velké množství sacharidů. Proteiny s tuky jsou zcela odstraněny ze stravy. Dieta pro selhání jater se skládá z velkého množství zeleniny, ovoce, mléčných výrobků. Marinované, smažené, kořeněné, uzené pokrmy jsou z menu vyloučeny. Pokud se po léčbě stav těla zlepšil, do stravy se přidalo 40 gramů proteinu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: