Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V gynekologii se rozlišuje jeden z nejnaléhavějších problémů - časná menopauza. Jedná se o patologický jev, kdy žena zastaví zrání vajíček, nastane menstruace a sekundární neplodnost. Vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám prostředí, škodlivé výživě, dlouhodobému nekontrolovanému užívání hormonální antikoncepce, se „menopauza“ stává „mladší“. Nejčasnější období menopauzy je 25-27 let.

Co je časná menopauza?

Některé změny, které se vyskytují v ženském těle při nedostatku estrogenů, se nazývají časné (menopauza před 45 lety) nebo předčasná menopauza (menopauza ve věku 40 let a starší), tj. ukončení menstruačního cyklu. Normálně, úroveň pohlavních hormonů, zastavení cyklické ovulace nastane ve věku 47-52 roky. Patologie se vyvíjí v důsledku zhoršené historie, výskytu novotvarů (cyst), aseptických zánětlivých procesů, myomů dělohy a poranění.

Předčasný nástup menopauzy nebo časné menopauzy je běžnou patologií u žen, podle statistik tomu čelí 15% sexuálně zralých žen. Někteří gynekologové nazývají případy předčasného ukončení menstruace, syndrom vaječníků vyčerpán. Jde o brzké ukončení funkce vaječníků u žen mladších 40 let, které neměly žádné předchozí změny v menstruačním, reprodukčním cyklu. Syndrom vyčerpání vaječníků je doprovázen amenoreou, neplodností a poruchami autonomního nervového systému.

Fáze vývoje

Předčasná menopauza má následující fáze vývoje:

 1. Premenopause. Toto je období mezi prvními symptomy a posledním menstruačním krvácením. Premenopauza trvá obvykle 6 až 8 let. V přítomnosti hormonálních poruch dochází rychle (1-2 roky). Vyznačuje se poruchami spánku, únavou, pocením, noční tachykardií. Menstruační cyklus se navíc stává nepravidelným, bolestivým, žena si všímá nedostatku sekrecí (oligomenorrhea).
 2. Menopauza. Období absence menstruace v průběhu roku, po poslední menstruaci. Menopauza je doprovázena změnou emocionálního stavu, je zde podrážděnost, depresivní stav. Často žena zaznamenává kolísání krevního tlaku, tělesnou teplotu (návaly horka), pocení, návaly obličeje.
 3. Postmenopauza. Jedná se o časový interval po menopauze na 65-69 let. Charakterizovaný stabilizací fyzického, duševního stavu.

Příčiny časné menopauzy

Předčasný zánik reprodukční funkce ženského reprodukčního systému je spojen se snížením nebo ukončením syntézy pohlavních hormonů. Následující pravidla vedou zpravidla k předčasnému vyvrcholení:

 1. Genetické anomálie. Byly identifikovány geny, které způsobují předčasné fungování vaječníků a snižují jejich citlivost na folikuly stimulující hormon. Časná menopauza je pozorována u některých dědičných onemocnění (galaktosémie, blefarofimóza atd.).
 2. Novotvary vaječníků. Volumetrické tumory s rychlým růstem mohou poškodit zdravou folikulární tkáň.
 3. Chirurgické operace na vaječnících. Resekce (operace k odstranění) vaječníků se provádí jejich traumatickým poraněním, mimoděložním těhotenstvím, léčbou benigních a maligních nádorů.
 4. Intenzivní ozáření. Radiační léčba způsobuje rozvoj ovariálního adenomu, sklerózy normálních tkání.
 5. Chemoterapie. Syntéza estrogenu je významně zhoršena v léčbě nádorů s použitím léků, které potlačují buněčné dělení.
 6. Autoimunitní onemocnění. Současně dochází k nahrazení zdravých folikulů sklerózou jizevnatých, jizevnatou tkání. Ovariální patologie se vyskytuje u Addisonovy choroby, diabetu 1. typu, salpingooforitidy a některých dalších onemocnění.

Známky

Prvním příznakem časného selhání vaječníků je menstruační nestabilita. Období mezi obdobími se zvyšuje na 40 dní nebo více, v některých případech je zkráceno. Vypouštění se stává vzácným nebo hojným. Na konci premenopauzálního období dochází k sekundární amenorrhea - absenci menstruace po dobu 6 měsíců. Dochází ke snížení libida. Při patologických změnách nebo nádorech pánve během pohlavního styku dochází k ostrým bolestem.

Kvůli nedostatku estrogenu, tam jsou návaly horka: žena cítí horečku, její tvář zčervená, pot je hojně vyzařován, dušnost nastane. Pacient se stává podrážděným, stěžuje si na poruchy spánku, dramatické změny v emocionálním stavu, snížený výkon. Dishormonální patologické změny v myokardu vedou ke dušnosti, tachykardii, arytmiím, přerušení práce srdce během fyzické aktivity.

Během menopauzy a časné postmenopauzální kůže se stává suchá, objevují se vrásky, vlasy a nehty jsou matné a křehké. Urogenitální syndrom se vyvíjí: falešné nutkání k močení, močová inkontinence při kašli, kýchání, náhlé pohyby. Během pozdní menopauzy se může zvýšit krevní tlak, může se objevit bolest kloubů a artritida.

Následky menopauzy u žen

Časná menopauza způsobuje dysfunkční děložní krvácení, neplodnost a další nemoci, které přímo souvisejí s nedostatkem pohlavních hormonů. Bez včasné léčby se osteoporóza vyvíjí se sklonem ke zlomeninám, ateroskleróze, hypertenzi, infarktu myokardu a mrtvici. S nedostatkem estrogenů, endokrinních patologií (Hishimotova tyreoiditida), adrenální insuficience, se vyvíjejí nebo zhoršují vazomotorické poruchy. Riziko vzniku rakoviny reprodukčních orgánů roste.

Diagnostika

Včasná detekce příznaků časné menopauzy pomáhá nejen předcházet závažným komplikacím, ale také zlepšuje kvalitu života žen. Diagnóza předčasné menopauzy zahrnuje:

 1. Konzultace a vyšetření gynekologem. Při sběru historie byl zjištěn standardní klinický obraz, který je odhadnut pomocí analýzy (index) Kupperman. Při pohledu na zrcadla zůstává příznak „žáka“ negativní.
 2. Studium krve pro hormony. V počátečním období časné menopauzy se snižuje obsah estradiolů, globulinů, inhibinů, zvyšuje se koncentrace folikuly stimulujícího hormonu. Navíc dochází ke změně hladiny androgenů.
 3. Kolopocytologické vyšetření. Současně dochází k posunu směrem dozadu od indexu zrání (IP) s vysokým obsahem parabazálních bazálních buněk vaginálního epitelu.
 4. Studie metabolismu lipidů. S časnou menopauzou se zvyšuje koncentrace cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi, obsah lipoproteinů s vysokou hustotou se snižuje.
 5. Transvaginální ultrazvuk. Tato studie odhaluje řídnutí endometria, hypoechoické oblasti charakteristické pro myometriální fibrózu, postmenopauzální synechii, malou akumulaci tekutiny v děloze.
 6. Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI). Pomáhá potvrdit přítomnost zhoubných nádorů, stanovit přesnou velikost, přítomnost metastáz atd.
 7. Během postmenopauzálních, laboratorních a instrumentálních vyšetření, která pomáhají odhalit a zjistit vývoj možných komplikací, hrají důležitou roli elektrokardiografie a počítačová Dopplerova studie (k identifikaci abnormalit srdečního svalu), mamografii, rentgenovému vyšetření, cytologii cervikálního škrábání k detekci nádorových markerů, nádorů.

Závažný vývoj časné menopauzy by měl být odlišen od onemocnění endokrinních orgánů: nadledvinek, štítné žlázy, hypofýzy, hypotalamu. Pro objasnění diagnózy je zapotřebí dalších konzultací od endokrinologa, onkologa, neuropatologa a terapeuta. V některých případech budete možná muset být vyšetřen genetikem a určitým výzkumem přítomnosti chromozomálních onemocnění.

Léčba předčasné menopauzy

Kombinovaná léčba předčasné menopauzy zahrnuje:

 1. Předepisování léků, které normalizují hladinu estrogenu.
 2. Použití plazmaferézy k odstranění symptomů.
 3. Použití nesteroidních protizánětlivých léčiv a analgetik.
 4. Při detekci rakoviny předepsat chemoterapii, radiační léčbu, chirurgické odstranění nádoru.
 5. Používání tradičních lékařských předpisů ke zmírnění symptomů.

Přípravy

Vzhledem k tomu, že symptomy časné menopauzy jsou spojeny s nízkým obsahem estrogenů, pak především korekce, normalizace hormonálních hladin. K tomu je ženě předepsán následující lék:

 1. Hormonální substituční terapie (HRT). V závislosti na základní patologii, v důsledku které se v raném věku vyvinula menopauza, se pro léčbu používají hormony hypotalamu, hypofýzy, estrogenu, progestogenu, kombinace estrogenů s progestiny nebo androgeny. Vzhledem k možným vedlejším účinkům užívání hormonálních léků, přítomnosti absolutních a relativních kontraindikací by gynekolog měl zvolit konkrétní schéma a termíny pro tuto terapii. Jedním z nejpopulárnějších prostředků této kategorie jsou Duphaston, Estofeme, Remens a Angelique.
 2. Fytoestrogenní farmakologická léčiva. Pokud existují kontraindikace hormonální substituční terapie, doporučují se fytoestrogenní látky, které se syntetizují pomocí rostlinných surovin. Tyto tablety obsahují molekuly nesteroidního typu s účinkem podobným estrogenům.
 3. Lokální užívání léků obsahujících estrogen. Jmenování čípků, mastí, krémů a gelů (například Estrozel, Divigel) je nezbytné pro invazivní změny ve sliznici pošvy, infekcích a zánětech.
 4. Symptomatická léčba. V přítomnosti výrazných syndromů časné menopauzy, která zhoršuje kvalitu života ženy, předepsané léky ke zmírnění jejího stavu (sedativní, hypotenzní atd.). Například kapky Klimadinon, tobolky Klimara. Nevýhodou této léčby je krátkodobá eliminace symptomů.

Lidové léky

Koprová voda pomůže zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, sníží počet návaly horka a zlepší spánek. Pro přípravu tohoto nástroje potřebujete 3 lžíce. suché semena této rostliny nalít sklenici vroucí vody, trvat nejméně 12 hodin. Pak filtrovat složení a razvabit tři sklenice teplé vody. Infuze by se měla užívat 3-4krát denně, 100 ml po jídle. Průběh léčby je měsíc.

Červený jetel obsahuje velké množství přírodních fytoestrogenů, stopových prvků, antioxidantů a vitamínů. Chcete-li připravit lék potřebujete 2 lžíce. suchá tráva nalijte sklenici horké vařící vody a vyluhujte 6-8 hodin. Před jídlem si dopřejte půl sklenice denně. Průběh léčby je 2-3 týdny.

Předpověď

Při absenci patologických změn v tkáních vaječníků pomáhá použití hormonální substituční terapie snížit závažnost symptomů během menopauzy přibližně o 90%, snížit závažnost urogenitálních patologií o 85%, zlepšit stav vlasů, kůže a nehtů. Někdy je možné obnovit a udržet cyklickou menstruaci (až 15% pacientů). Ženy, které jsou pravidelně léčeny gonadotropiny, mají snížené riziko rakoviny.

Prevence předčasné menopauzy

Vzhledem k možným faktorům, příčinám předčasného ukončení menstruace a plodné době je pro prevenci nutné dodržet následující doporučení:

 • vést správný životní styl;
 • jíst vyvážený;
 • zahrnout do stravy z čerstvého ovoce, zeleniny;
 • snížit množství spotřebovaných sacharidů;
 • pít vitamíny;
 • sledovat zdraví pánevních orgánů, alespoň jednou nebo dvakrát ročně navštívit gynekologa;
 • být při nepravidelném pohlavním styku pečlivě chráněn;
 • vyhnout se potratům, zraněním.

Za účelem prevence i léčby možných komplikací v průběhu předčasné menopauzy mohou být použity některé sedativní léky, látky, které zlepšují metabolické a trofické procesy v mozku a srdci a přípravky vápníku a křemíku. Účinné terapeutické cvičení a masáže zaměřené na udržení svalového tonusu pánevního dna a funkčního stavu pohybového aparátu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: