Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Od dětství se mnoho lidí bojí komárů malárie, protože vědí, že jsou nositeli původce extrémně nebezpečné nemoci - malárie. Tyto obavy nejsou bez významu. Další informace o rozdílu mezi komárem rodu Anopheles a dalšími bezpečnými druhy těchto druhů hmyzu - tyto informace pomohou zabránit vážným rizikům pro vaše zdraví.

Jak vypadá komár anopheles?

Hmyz, který je klasifikován tímto druhem, je často označován biology jako anopheles (zkratka pro latinský název Anopheles maculipennis). Z hlediska vzhledu se tyto dipterany liší od obyčejných komárů. Anopheles má malé tělo (6-10 mm), malou hlavu a dlouhé nohy. Na transparentních šupinatých verandách takový hmyz má tmavé skvrny, které obyčejní komáři nemají. Jejich čelistní systém se skládá ze spodního rtu (s pomocí čelistí pilníků na nehty, které prořezávají kůži) a proboscis (jeho komár tlačí do řezu a nasává krev).

Kde bydlí

Tento hmyz, který je pro lidi zdrojem infekce smrtící infekcí, je distribuován téměř po celém světě. Geografie regionů, kde žije komár žijící v komárech, zahrnuje všechny oblasti, kde nejsou žádné vážné zimy (s prodlouženým chladem, vývojový cyklus přerušení anopheles). Ve světě jsou tyto vektory infekce velmi rozšířené v oblastech s horkým podnebím.

Například na ostrovech v blízkosti rovníku, v Africe, ve Střední a Jižní Americe a v jihovýchodní Asii každoročně zemře asi jeden milion lidí v důsledku napadení malárií skrz kousky komárů rodu Anopheles. V Rusku, tyto hmyz, i když se nacházejí v evropské části země a na západní Sibiři, ale tady nejsou tak nebezpečné. V této oblasti okolní teplota nevede k jejich rychlému rozmnožování a v této oblasti nejsou žádné nosiče nástupu malárie.

Co se liší od obvyklého

Hmyzové nosiče patogenu mají některé rysy struktury těla. Velmi výrazný rozdíl od běžného komára od obvyklého - má dlouhé zadní nohy. Tento charakteristický vnější znak lze dobře vidět na fotografii hmyzu. Protože této zvláštní struktury, zadní strana těla přilehlých anopheles je vždy u velkého úhlu k povrchu, a tělo obyčejného komára je vždy paralelní k povrchu na kterém to je lokalizováno.

Další významný rozdíl je pozorován ve struktuře samic. Artikulární chapadla umístěná na hlavě ženských anophel, téměř identická délkou s proboscis. U obyčejných komárů jsou tato chapadla výrazně kratší - ne déle než ¼ proboscis. Tyto dva typy hmyzu a tmavé skvrny na křídlech, které jsou nositeli malárie a nepřítomné u obyčejných jedinců, můžete rozlišit. Dalším jasným rysem anopheles je to, že okamžitě nesedí na kůži oběti, ale zdá se, že tančí ve vzduchu před útokem.

Typy komárů anopheles

V praxi se tento druh komárů rodu Anopheles, z nichž dnes na světě žije více než 460 druhů, odkazuje na tento typ komárů. Je důležité vědět, že jen asi 100 druhů těchto druhů hmyzu může skutečně nést malárii. V různých regionech představují různé typy anophel epidemiologické nebezpečí. Zajímavý fakt: mnozí lidé věří, že stonožka komárů je také schopná šířit nemoc - hmyz charakterizovaný velkou velikostí. Fakta říkají, že takové diptera jsou neškodné, protože jejich jídlo je nektar, nebo nemusí jíst vůbec.

Co je nebezpečné

Ohrožení lidského zdraví představují pouze ženské anopheles. Muži komárů žijí jen několik dní a jedí jen rostlinná míza. Samice těchto druhů hmyzu mohou žít až dva měsíce. Oni také se živí rostlinnými potravinami, ale během období rozmnožování oni potřebují krev zvířat jako zdroj bílkovin tvořit jejich vejce. Po obdržení takové potravy ji žena zpracuje asi dva dny a znovu hledá novou oběť útoku.

Tento životní cyklus žen anopheles určuje, jak nebezpečný je komár komárů pro lidské zdraví a dokonce i pro lidský život. Pokud hmyz pije krev z těla napadeného patogenem malárie, pak s následným kousnutím jiné oběti se parazit způsobující takovou závažnou patologii usadí v novém těle a začne svůj smrtící vývoj.

Komár a Plasmodium malárie

Je třeba si uvědomit, že samotný komár malárie není původcem malárie - je to pouze hlavní hostitel jednobuněčného parazita, který způsobuje tuto vážnou nemoc. Zdrojem této choroby je malárie Plasmodium. Tento mikroorganismus není bakterie, ale spórový orgán - integrální organismus sestávající z jediné buňky. Na světě je více než 180 druhů plasmodií, ale pouze 4 z nich jsou lidské parazity: Plasmodium malariae, Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax a Plasmodium ovale.

Co se stane, když se kousne anopheles

Je nutné vědět, že kousnutí tohoto hmyzu ve všech případech nepředstavuje skutečné nebezpečí. K infekci dojde pouze v případě, že samice komár dříve pohryla osobu s malárií. Až po kontaktu s krví, ve kterém již žijí plasmodie, se hmyz stává infekčním. Nesmí se přenášet ani schopnost infikovat malárii potomstvo této samice.

Schéma přenosu patogenu malárie na člověka

Infekce lidí s těmito mikroorganismy nastává v okamžiku, kdy komár kousne svou kořist. Je třeba mít na paměti, že cesty přenosu malárie vždy zahrnují předběžné kousnutí hmyzem osoby již trpící tímto onemocněním. Parazitické patogeny pronikající do těla nové oběti slinami komárů se šíří tělem s proudem krve. Jakmile se plazma objeví v játrech, začne se množit rychle asexuálně a usadí se v červených krvinkách a zničí krevní buňky. V průběhu svého života tyto parazity vypouštějí toxické toxiny, a proto dochází k útokům na nemoc.

Jak vypadá sousto

Vzhledem k vzhledu kůže je obtížné určit, jaký druh hmyzu pohryla osoba - obyčejný komár nebo anopheles. Na kůži se mohou objevit kousky komárů anophelů, svědění, zarudnutí a mírný otok. Často se výskyt infekce s maláriovým plazmidem učí po skončení inkubační doby. Začíná vykazovat charakteristické závažné příznaky onemocnění: zimnice, horečka, bolesti hlavy, rychlý puls a dokonce i křeče.

Jak se chránit před komárem anopheles

Jaká opatření by měla být přijata, aby se zabránilo nebezpečí vážného onemocnění? Vzhledem k tomu, že anopheles kladou vajíčka do vodních útvarů a zde se v létě objevují nové larvy, vzniká vysoké riziko pokousání, například při odpočinku u vody. Aby se předešlo kontaminaci při pobytu v přírodě, doporučuje se používat různé prostředky ochrany proti komárům. Repelenty tak dobře odpuzují dipterany a sítě proti komárům neumožňují vstup do stanu nejen velkému hmyzu (např. Komárům stonožky nebo anopheles), ale i ostatním komárům.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: