Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rozsáhlá distribuce na trhu podlah získala laminát. Popularita tohoto materiálu je díky stylovému vzhledu, praktičnosti a řadě dalších kvalit. Je velmi snadné použití a také nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je třeba si uvědomit, že většina jeho životnosti a vzhledu závisí na kvalitě instalace. Z tohoto důvodu byste měli při nákupu laminátu předem zvolit vhodný podklad.

Jaký je substrát pod laminátem

Pod podkladem se rozumí jakýsi základ, na jehož vrchu je instalován finální nátěr - laminát . Je vyroben z různých materiálů: expandovaný polystyren, polyethylen a další, nezáleží na tloušťce podkladu pod laminátem, na kterém závisí kvalita budoucí podlahy. Položení je nezbytné pro následující úkoly:

 • Hydroizolace. Laminát je lisovaný papír, takže ani verze odolné proti vlhkosti tohoto nátěru by neměly být testovány nalitím vody, jinak by panely nabobtnaly. Silný je schopen chránit podlahu před vlhkostí, která pochází z cementové základny.
 • Zarovnání povrchu. Při instalaci je nutné povrch vyrovnat již od roku závisí na tom životnost zámků. Technologie pokládky umožňuje výškový rozdíl nejvýše 2 mm. V tomto případě si všimněte, že příliš tlustá podlaha, která skrývá nerovné podlahy, bude značně klesat pod tíhou schodů.
 • Tepelná vodivost. Substrát pod podlahou umístěný nad teplou podlahou sníží účinnost takového topného systému. I když pro instalaci teplých podlah v Moskvě, Petrohradu a dalších městech země, můžete najít speciální typy podkladů.
 • Zvuková izolace. Pokud při montáži laminátu pod něj není vložen podklad, budou v každém kroku zvuky zesíleny betonovou nebo dřevěnou základnou. Hladký a měkký podklad pomůže zbavit se malých zvuků a vrzání. Někteří výrobci nabízejí výběr laminátu s vestavěným podkladem, který je nalepen na zadní stranu izolace.

Druhy podkladů pro laminát

Aby se zajistilo, že vyrovnávací podklad pro laminát plně splní vaše očekávání, seznamte se s odrůdami těchto výrobků a jejich výhodami a nevýhodami. Objednejte si produkty, které jsou praktické, kvalitní a trvanlivé, můžete v každém specializovaném internetovém obchodě s doručením poštou. Výrobci nabízejí tyto typy substrátů:

 • z expandovaného polystyrenu;
 • z polyethylenové pěny;
 • korek;
 • jehličnatých;
 • kombinované.

Styrofoam

Tento typ substrátu je jedním z nejpopulárnějších na domácím trhu . Faktem je, že země měla vlastní výrobu extrudované polystyrenové pěny - „Izoshum“:

 • Charakteristiky. Součástí takové podlahy je pěnový polystyren, který je nadřazen výhodám polyethylenové pěny. Na příkladu „Izoshum“ je možné určit, že tuhost polystyrenu pomáhá výrobku udržet si svůj tvar navzdory skutečnosti, že struktura materiálu obsahuje velký podíl vzduchu. Zároveň se stává účinnou izolací.
 • Pros Takový substrát má vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti, díky čemuž ho široce používají majitelé soukromých domů, protože mají zájem šetřit teplo. Zvukové izolační vlastnosti materiálu budou cenné v bytech výškových budov. Po dlouhé procházce na polystyrenové pěně není kompaktní, jako je roztřesená polyethylenová pěna.
 • Nevýhody. Po několika letech se některé vlastnosti takového substrátu začnou ztrácet, což naznačuje křehkost materiálu. Když se polystyren zapálí, vydává velké množství toxických látek a přispívá k rychlému šíření plamene. Vyrovnávací schopnost materiálu je relativně nízká.

Než uděláte konečnou volbu, podívejte se na aktuální ceny těchto produktů. Tabulka:

Název a rozměry zboží v mm

Cena v rublech

Isopolin 1000x500x3

50

Isopolin 500x1000x5

75

Profesionální Tuplex 1100x910x3

902

TM SOLID 1050x500x5

459

TM SOLID 1050x500x3

229

TM SOLID (akordeonový systém) 1050x500x1, 8

799

TM WIKIBAU PUZZLE (akordeonový systém) 1050X5000X5

569

PE pěna

Substrát vyrobený z polyethylenu získal určitou popularitu. To je způsobeno zlevněním těchto výrobků. Před nákupem se podívejte na vlastnosti, výhody a nevýhody:

 • Charakteristiky. Polyethylenová pěna není příliš trvanlivá. Při zatížení se rychle stlačuje a snadno roztrhává.
 • Pros Pěnový polyethylenový substrát je odolný proti vlhkosti, nebojí se plísní, plísní, je necitlivý na mnoho chemikálií a má dobré zvukové izolační vlastnosti. Nejde však o chuť hlodavců. Její styl je snadný, protože Listy jsou spojeny obyčejnou páskou. Někdy je takový nůž vydáván duplikovaný s hliníkovou fólií - tato možnost odráží tepelné záření.
 • Nevýhody. Významnou nevýhodou je křehkost: po 1-2 letech materiál ztrácí svou elasticitu, tvoří a zbavuje laminát podpěry. Je-li isolon skladován po dlouhou dobu na přímém slunečním světle, pak podléhá destrukci a rozpadá se na prach. Kromě toho tento materiál akumuluje statickou elektřinu, tzn. to může elektrizovat.

K zakoupenému polyethylenovému substrátu bylo nejlepší z hlediska hodnoty za peníze prostudovat jeho cenu. Podrobnosti v tabulce:

Název produktu

Cena v rublech

PenoHome (tloušťka 3 mm, role 10 m2)

165

PenoHome (tloušťka 2 mm, role 10 m2)

145

NPE STENOFON-190A (tloušťka 3 mm, rozměry 1, 05 x 10 m)

122

Izolon 2 mm

20/1 m2

Izolon 3 mm

25/1 m2

Corkboard

Máte-li zájem o teplou základnu, pak věnujte pozornost korkové verzi, která je k dispozici ve formě lisovaných plechů nebo rolí - někdy je zde materiál se samolepicí vrstvou. O funkcích:

 • Specifikace výrobku: Tento substrát je ideální pro podlahu dětského pokoje, ale odkazuje na drahé materiály, takže je nepraktické kombinovat s levnými možnostmi laminátu. Výrobci nabízejí korek s gumovými, asfaltovými nebo korkovými čipy. Ve skutečnosti je korek tou nejlepší volbou, ale ve vlhkých prostorách je lepší použít kombinovanou verzi s asfaltem nebo gumou.
 • Pros: Komprimovaný kvůli vážným nákladům, korkový materiál po propuštění z nich je schopen přijít do své původní podoby. Díky nízké tepelné vodivosti takového substrátu pro podlahu laminátu zajišťuje dobrou tepelnou izolaci. Významná elasticita prodlužuje provozní životnost takovéto základny, protože chrání jeho zámky před extrémními zlomy. Korek se nebojí plísní a hniloby.
 • Nevýhody: Korková základna se nebojí vlhkosti, ale snadno jí chybí, takže se pod ní může hromadit vlhkost. Vzhledem ke své vysoké hustotě nemůže být položen na podkladech, jejichž povrchy mají odchylky výšky větší než 2 mm a nepravidelnosti, tzn. potěr musí být dokonale zarovnán.

Níže uvedená tabulka vám pomůže seznámit se s výrobními náklady. Další podrobnosti:

Název produktu

Cena v rublech

Cezar AXTON (tloušťka 2 mm, plocha 10 m2)

950

Ibercork (tloušťka 1, 5 mm, plocha 10 m2)

1055

Amorim (tloušťka 2 mm, plocha 10 m2)

805

Jehličnan

Výběr materiálu je obtížný, ale nezapomeňte věnovat pozornost jehličnatému základu, což je novinka. Jedním z příkladů je Isoplat. Podrobný popis:

 • Charakteristiky. Jehličnatý substrát je produkt šetrný k životnímu prostředí vyrobený z dřevěných vláken. Vyrábí se ve formě desek. Podlaha v místnosti s takovou základnou se stává teplejší, protože Jehličky z borovice jsou výborným tepelným izolátorem. Výrobci nabízejí tloušťku dřevovláknitých desek 4, 5, 6 a 7 mm.
 • Pros Jehličnaté desky jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň „dýchají“ - díky tomu nebude pod laminátovými podlahami žádný skleníkový efekt. Tato podlaha poskytuje dobrou zvukovou izolaci a vyrovnání základny.
 • Nevýhody. Významnou nevýhodou jehličnatých desek jsou vysoké náklady. Pokud jde o elasticitu, jsou nižší než klasická dopravní zácpa.

Rozsah cen tohoto materiálu je velký. Chcete-li usnadnit procházení tabulkou:

Název výrobku a rozměry v mm

Cena v rublech

Steico Podlaha 790x590x4

150

Podlaha Steico 790x590x5, 5

160

Steico Podlaha 790x590x7

190

Isoplaat 850x590

156/1 m2

LATTIALEIJONA (Lattillon) 850x590

153/1 m2

Kombinované

Zajímavou variantou je základ pod laminátem, vyrobený z polystyrenové pěny a polyethylenu . Pozoruhodným příkladem je výroba značky Tuplex, ve které jsou mezi dvojicí vrstev polyethylenu umístěny kuličky z polystyrenové pěny. Takový materiál se prodává v rolích. Vlastnosti, výhody a nevýhody kombinované verze:

 • Charakteristiky. Vrchní vrstva z polystyrenového polyethylenového materiálu neumožňuje vstup vlhkosti a tenká spodní vrstva umožňuje, aby přecházela do bublin, odkud je vyvedena. Existují i jiné kombinace, například někteří výrobci nabízejí laminát, na jehož dně je nalepená pryž s tenkým netkaným materiálem.
 • Pros Polystyrenový pěnový polyethylenový materiál na úkor své struktury může místnost větrat. Nedovoluje však proniknutí vlhkosti dovnitř.
 • Nevýhody. Nevýhodou jsou vysoké náklady.

V prodeji není mnoho kombinovaných produktů - z níže uvedené tabulky se seznámíte s některými možnostmi a jejich cenami. Další podrobnosti:

Název produktu

Cena v rublech

Pergo

156 / m2

Arbiton Secura Aquastop 2, 2 mm

114 / m2

Jak si vybrat substrát pro laminát

Častou chybou kupujících je nákup tlusté podšívky pro vyrovnání povrchu. Pro dokonale rovnou podlahu stačí 2 mm a za přípustných vad - 3 mm. Pokud se ukáže, že nesrovnalosti jsou velké a kapky jsou významné a znatelné, nebudete s nimi schopni vyrovnat pouze s jedním substrátem. Podlaha v tomto případě musí být vyrovnána! Další doporučení:

 • Při volbě laminátových podlah je třeba dodržet tloušťku 3 mm. V závislosti na případu je povoleno ředidlo (1, 8-2 mm) nebo tlustší (4-5 mm).
 • Pro podlahové krytiny se často používají husté jehličnaté podkladové základny o tloušťce 3 mm. Takové řešení je racionální za předpokladu, že to výrobce povolí, ale maximální hodnota by neměla být větší než 5 mm.
 • Pokud jste zvolili měkký podklad (polystyren, polyethylenová pěna atd.), Pak je lepší koupit verzi 3 mm, ale nedoporučuje se skládat pod laminát ve dvou vrstvách. To je způsobeno tím, že během provozu se materiál zhroutí a vytvoří se prostor mezi základní vrstvou a panely.
 • Tloušťka hydroizolační vrstvy a obložení by měla být proporcionální. První nelze předvídat, pokud si koupíte kombinovaný materiál z asfaltu a korku - budete ho muset položit impregnací.
 • Stává se také, že úroveň základny ponoru v místnostech je odlišná. Výchozí situace je položení podkladového materiálu s rozdílnou tloušťkou, ale v mezích přípustné hodnoty.

Na betonové podlaze

Při výběru laminátových podlah na betonové podlaze nezapomeňte na kondenzaci, která se může vytvořit na betonovém podkladu. Pro pokládání na takový povrch můžete použít jakýkoliv podklad, který není vystaven vlhkosti . Seznam vhodných možností:

 • polyethylenová pěna;
 • extrudovaná polystyrenová pěna;
 • sklolaminát;
 • korek na bitumenové bázi;
 • kombinované provedení dvou vrstev polyethylenu s polystyrenovou pěnou.

Pro teplou podlahu

Pro začátek si všimněte, že příliš tlustá a tlustá vrstva brání ohřevu místnosti, zejména proto, že samotný laminát má nízkou tepelnou vodivost. Všechny výhody vody vyhřívané podlahy zmizí. Optimální tloušťka laminátových podlah v kombinaci s takovým topným systémem by měla být 2-5 mm. Nejtenčí vrstva může být položena na rovnoměrný podklad. Pokud se vyskytnou drobné nesrovnalosti, vyberte možnost o tloušťce 3-4 mm. Celková výška laminátu a mezivrstvy by neměla překročit 1 cm.

Video

Recenze

Eugene, 41 let

Rozhodl jsem se začít doma opravovat podlahu, nahradit starý nátěr novým - laminovaným. Aby bylo zajištěno, že izolace bude na slušné úrovni, objednal jsem si podklad Axton XPS o tloušťce 3 mm. Výrobky z polystyrenu, relativně levné (175 p. Na 6 m2) a snadná instalace. Kvalita je průměrná, žádné významné nevýhody nebyly nalezeny.

Anton, 38 let

Zajímal jsem se o Akustik Protect polyuretanový podklad s parotěsnou zábranou. Liší se tím, že má fóliovou základnu. Absorpce rázového hluku dosahuje 24 dB. Materiál je šetrný k životnímu prostředí, bez fluorochloru. Kvalita je vysoká, ale tento produkt je velmi drahý - 476 rublů za metr čtvereční.

Igor, 35 let

Objednal jsem si na internetu (se zaměřením pouze na fotografii a vlastnosti) substrát FlooRes, který zajišťuje větrání základny podlahy díky žebrované struktuře polymerní pěny. Materiál chrání laminát před vlhkostí a dokonale pohlcuje zvuk nárazu. Navíc se snadno instaluje. Žádné stížnosti!

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: