Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Neuritida, neuralgie způsobují spoustu potíží: necitlivost, bodnutí, bolest řezání, střílení. Zánět sedacího nervu, jehož příznaky a léčba byla dříve zaznamenána u lidí ve věku 40 až 60 let, se rychle stává mladším. Předpokladem rozvoje ischias je sedavý způsob života, nedostatek fyzické námahy, nezdravá strava. Léčba zánětu ischiatického nervu je dlouhý proces, který do značné míry závisí na správném podání diagnózy a stanovení příčin bolesti.

Příčiny nemoci

Zánět sedacího nervu, jinak ischias, je syndrom bolesti, který se vyskytuje v bederní oblasti, vzdává se celé nohy. Všechny známé ischias - jeden z projevů ischias. Ischiatický nerv je největší v lidském těle, velmi citlivý vzhledem k přítomnosti speciálních vláken. Začíná v lumbosakrální oblasti, přechází přes povrch hýždí, femorální část a ve spodní části nohy se rozbíhá do menších procesů až ke špičkám prstů.

Porušení nebo zánět sedacího nervu je způsoben mačkáním kořenů nervových zakončení. Stává se důsledkem řady důvodů:

 • Meziobratlová kýla. V důsledku prasknutí vláknitého kroužku, který chrání želatinové jádro - páteřní tlumič nárazů během pohybu - tento přestává fungovat normálně a dochází k posunu. Když je páteř vyboulený, jako na fotografii nahoře, nervová zakončení sedacího nervu jsou stlačena, dochází k zánětu. Nebezpečí spočívá v tom, že faktor bolesti na pozadí kýly je signálem zanedbávání nemoci, která v některých případech může vyžadovat operaci.
 • Osteofyty kostí - artróza a chondrosis. Jedná se o výrůstky, které se tvoří na křižovatce kostí (obratlů). Uškrcují kořeny sedacího nervu a způsobují zánět.

 • Posunutí obratlů vůči sobě navzájem (spondylolistéza). Často je výsledkem poranění páteře nebo vrozených vad.
 • Odložené infekční nemoci, často neošetřené až do konce.
 • Otrava, intoxikace. Existují dva typy:
  • vnitřní - pod vlivem diabetu;
  • vnější - pokud se látka dostane do těla s jídlem, nápoji.

 • Nádory.
 • Hypotermie
 • Zánět svalu piriformis.
 • Těhotenství Posunutí těžiště při přenášení dítěte často způsobuje bolest v lumbosakrální oblasti.
 • Stres, nervózní zážitky, deprese.

Hlavní příznaky

Rozdíl mezi symptomy onemocnění určuje řada příčin zánětu ischiatického nervu. Hlavním společným příznakem je bolest a symptomy, jako je horečka, slabost, naznačují infekční nebo virovou příčinu exacerbace ischias. U chronické osteoartrózy, destrukce kloubního vaku, vytěsnění disků, meziobratlové kýly, jsou charakteristické akutní recidivy s výraznou bolestí při střelbě, které postupně klesají podél nohy k kolenu a pak k noze.

Trvalá bolestivost, období bolestí pálení v klidové poloze v počátečním stádiu onemocnění ustupuje. Pokud léčbu nezačnete včas, zánětlivý proces nezmizí nikde: příznaky se mohou lehce uvolnit, pohybovat se po noze. Necitlivost končetin, brnění a nepřítomnost bolesti zad jsou symptomy pokročilé ischias, pozdní léčba někdy vede k potřebě chirurgického zákroku.

Co dělat a jak léčit zánět sedacího nervu

Výrazné příznaky nebo první předzvěsti nemoci - důvod k konzultaci s odborníkem. Je nutné provést přesnou diagnózu, protože znaky léčby budou záviset na identifikovaných příčinách zánětu ischiatického nervu. X-ray nebo CT scan, MRI nebo electroneuromyography pomůže určit, co přesně způsobilo ischias.

Současně neurolog zkoumá rozsah poškození ischiatického nervu prováděním speciálních testů na motorických reflexech:

 • Achillova šlacha
 • kolenního kloubu
 • kontroluje přítomnost Lassenových příznaků (bolest na zadní straně stehna a dolní části nohy při zvedání rovné nohy nahoru a dopředu nezávisle), Bonn (stejný postup, pouze noha je zvednuta lékařem).

Srovnáním symptomů, zjištění příčiny onemocnění, stupně poškození nervových zakončení a zanedbání zánětu specialista předepíše komplexní léčbu, která zahrnuje:

 • Léčba drogami.
 • Účel komplexu pohybových cvičení, masáží a speciální terapie.
 • Fyzioterapie a radiologie (ve vzácných případech).
 • Homeopatická léčba. Speciální homeopatické masti, krémy pomohou zmírnit bolestivé příznaky, zmírní zánět sedacího nervu.
 • Lidové prostředky.

Léčba drogami

Jak léčit zánět sedacího nervu? První pomoc při prudkém zhoršení ischias bude lék proti bolesti:

 • analgin;
 • deriváty s výraznou směrovostí akce:
  • tempalgin - příznaky bolesti ustupují v důsledku působení tempidinu, lehkého trankvilizéru;
  • sedalgin - kodein a paracetamol energeticky ovlivňují nervový systém, zmírňují zánět nervových kořenů;
  • baralgin - antispasmodika ve složení odstranění svalového zánětu, odstranění spazmu ischiatického nervu;
  • Pentalgin.

Povinná v léčbě porušení ischiatického nervu budou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) - tablety, injekce pro silnou bolest, mast:

 1. Diklofenak (pilulky) - úleva od bolesti a zmírnění zánětu, bolesti, otoků. Injekce pro záněty ischiatického nervu tohoto léku jsou účinnější, ale zvyšuje se míra vlivu vedlejších účinků na játra a ledviny. Proto jsou intramuskulárně, intravenózně předepisovány lékařem s minimálním intervalem 12 hodin.
 2. Movalis je velmi silný lék, který rychle odstraňuje příznaky bolesti. Rychle snižuje zánět sedacího nervu. Přítomnost významných vedlejších účinků způsobuje užívání tablet pod dohledem lékaře po dobu nejvýše 5 dnů.
 3. Ibuprofen, nise, nurofen - NSAID s méně výrazným účinkem. Jsou dobré, protože ovlivňují periferní nervový systém, zmírňují záněty a svaly - uvolňují a odstraňují křeče.
 4. Kortikosteroidy - jsou předepisovány pro dlouhodobé příznaky bolesti. Jedná se o hormonální látky, které zmírňují otoky, zánět sedacího nervu.

Těhotné ženy Vám doporučí speciální léčbu zánětu ischiatického nervu. Příjem většiny léků v tomto období nepříznivě ovlivňuje zdraví budoucí matky a dítěte, a proto je bez užívání lékaře striktně zakázáno užívání drog. Nejškodlivější drogou budou léky proti bolesti - svíčky. Homeopatie bude také jednou z možných a bezpečných možností léčby.

Cvičení

Akutní období zánětu ischiatického nervu ve většině případů trvá 5 až 10 dnů. V tomto okamžiku je nezbytné zajistit snížení fyzické aktivity a odpočinek na lumbosakralu, jinými slovy, je více v horizontální poloze, s výhodou na pevném ortopedickém povrchu. Úleva od příznaků není důvodem ke zvýšení atletické aktivity.

Neurolog určuje dobu, kdy je možné zahájit léčbu chronické ischialgie fyzioterapií a cvičením. Na základě zjištěných příčin zánětu ischiatického nervu, symptomů manifestace, vyvíjí fyzioterapeut speciální program. Pro těhotné ženy je vypracovávána lékařskou komisí, která nutně zahrnuje gynekologa, terapeuta a fyzioterapeuta. Užitečné bude jóga, pilates, plavání.

Masáž a reflexologie

Použití masáže jako způsobu léčby akutních příznaků zánětu ischiatického nervu je velmi čisté: hladění a mírné tření. Když bolest ustupuje, můžete použít intenzivnější techniky - hnětení a poklepávání. Esenciální oleje a ohřívací masti budou dobrou pomocí. Výsledkem bude zlepšení průtoku krve do zakončených nervových zakončení, odstranění ztuhlosti, svalových křečí, stimulace endorfinů a snížení opuchu.

Reflexní techniky - akupunktura, manuální bodová terapie - odstraňují bolestivé symptomy zánětu ischiatického nervu. Dlouhodobá léčba jehlami (do 3 měsíců) může nejen odstranit projev onemocnění, ale také dlouhodobě zvládat příčiny jeho exacerbace. Onkologie, kožní léze, těhotenství - kontraindikace užívání tohoto typu léčby.

Blokáda

V některých případech, symptomy ischialgie, když NSAIDs a analgetika nefungují, lékař předepíše novocainic blokádu. Tento lék blokuje nervové impulsy ischiatického nervu a odstraňuje příznaky zánětu. Nervové chování (agitace nebo apatie), neschopnost se pohybovat, pocit bolesti, jak stání, tak lhaní, jsou důvodem pro podání anestetik do blokády.

Jak odstranit zánět lidových prostředků

Oteplování mastí pomůže zmírnit zánět sedacího nervu doma. Turpentýn, kafrová mast, včelí vosk - dokonale zahřejí zanícenou oblast, zlepšují průtok krve do nervových zakončení, odstraní křeč. Tinktura na červené paprice a vodce, používaná jako obklad, zlepšuje vodivost ischiatického nervu a přispívá k produkci hormonů - endorfinů. Bylinkové infuze měsíčku, přesličky, tymiánu a kalina (2 lžíce) na půl litru vody se musí vařit a užívat denně 3krát denně, 100 ml před jídlem.

Zabrání sevření nebo zánětu nervu

Silné zádové svaly - záruka zdraví ischiatického nervu a schopnost zabránit opakování onemocnění. Terapeutická gymnastika a mírné cvičení, jóga, Pilates bude účinným prostředkem prevence ischias. Hladký hřbet a štíhlý postoj při pohybu, v sedě během dne, je základem zdravé páteře a nepřítomnosti zánětu nervových procesů.

Při prvních příznacích, dřívějším útoku, se ženy musí vzdát pat. Plavání na zádech, aqua aerobní terapie posílí zádové svaly. Hypotermie je další přítel radiculitidy, artrózy a zánětu ischiatického nervu. Teplé oblečení pro počasí, uzavřený pas a nohy v teple jsou důležitými podmínkami pro prevenci ischias.

Ke kterému lékaři konzultovat diagnózu ischias

Určete příznaky zánětu ischiatického nervu, diagnostikujte a zjistěte příčinu onemocnění, které pomůže neurologovi nebo neurologovi. Při předepisování léčby může být nutné poradit:

 • gynekolog - pokud je pacientka těhotná;
 • chirurg, ortoped - když vyvstává otázka o chirurgickém zákroku;
 • fyzioterapeut - při jmenování fyzioterapie.

Video

Speciální cvičení pomohou zmírnit napětí v bederní páteři, snížit zátěž na ischiatickém nervu. Jak prevence ischialgie, některá cvičení jógy odblokují štípaná nervová zakončení, posílí svaly na zádech, hýždě, nohou. K tomu budete potřebovat gymnastickou podložku a touhu dát své zdraví do pořádku. Většina prvků gymnastiky se provádí vleže nebo v „kočičí“ pozici. Sledujte naše video a zopakujte komplex pohybů pro instruktora. Po týdnu si všimnete nedostatku nepohodlí v bederní oblasti.

Recenze

Anna Vasilyeva, 38 let: Bolest v bederní oblasti mě znepokojuje posledních pět let. Noční odpočinek, spánek vzadu vždy přinesl úlevu. Zabývám se fitness, takže jsem nemohl ani přemýšlet o možném útoku ischias. Před dvěma měsíci jsem se probudil v noci z ostré, střelivé bolesti. Ráno jsem pomazala spodní část zad teplou mastí a šla do práce. V důsledku toho jsem šel do nemocnice. Lékař diagnostikoval kýlu meziobratlových plotének. Léčba byla dlouhá: blokáda, ibufen odstranil bolest. Pak měsíc zasedání akupunktury a lázeňské léčby. Příznaky jsou pryč. Nosím boty bez paty, dělám terapeutická cvičení na fitbalu.

Igor Sergeevich, 60 let: Minulý měsíc jsem šel s přáteli na ryby a byl velmi chladný. O několik dní později jsem cítil, že jsem nemohl normálně pohnout levou nohou. Bedra neublížila, takže jsem na symptomy nevěnoval pozornost, pomyslel jsem si - podvrtnutí. Když se noha stala stále více otupělou a vzadu se objevil pálivý pocit, obrátil se k terapeutovi. Nasměroval mě na neurologa. Byl stanoven zánět sedacího nervu. Dobře pomohl diclofenac a UHF-oteplování. Teď jdu na masáže. Cítím se lépe, ale s dlouhou procházkou se stále objevuje nepohodlí.

Alina, trenér gymnastiky, 29 let: Za 15 let došlo k poranění míchy - spadl z deníku. Výsledkem bylo přemístění obratlů. Mladé tělo se rychle zotavilo, ale opakující se záchvaty bolesti zad a svírání ischiatického nervu zůstaly po zbytek života. Pro profylaxi chodím dvakrát za rok do „spinálního“ sanatoria. Lázně Ozokerite, bahenní terapie, masáže neumožňují bolest. Pokud se vyskytnou dva útoky a po celou dobu byly dva, velmi silné, lékař předepíše blokádu a léčbu kortikosteroidy, protože ostatní drogy nepomáhají.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: